Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

ndz lut 21, 2010 3:43 am

Cóż, wydaje mi się to dość interesujące. Czy ktoś zna jakieś dane na temat liczby osób, które grają w Polsce w RPG, albo jest w stanie wykonać i uzasadnić szacunki?

W związku ze spodziewanym niedoborem informacji wspomnę, że interesują mnie również wartości dotyczące tylko jakichś grup (np. 0,002%-0,003% ludności Katowic gra w Earthdowna :razz:)
 
Awatar użytkownika
Khaki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: czw paź 25, 2007 10:38 am

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

ndz lut 21, 2010 6:05 pm

Będę obserwował ten wątek bo bardzo mnie interesuje ten temat.
 
Alehandro
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: czw lis 29, 2007 3:26 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

ndz lut 21, 2010 7:57 pm

Mnie również.

+1 ;P
 
Awatar użytkownika
Nekomono
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: sob lip 25, 2009 5:10 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

ndz lut 21, 2010 8:12 pm

Mnie również. :spoko:
 
Awatar użytkownika
Darken
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 300
Rejestracja: ndz sty 15, 2006 12:00 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

ndz lut 21, 2010 8:39 pm

Cała Polska obserwuje ten temat z zapartym tchem.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

ndz lut 21, 2010 11:34 pm

Obserwuj ten wątek.

A teraz proszę o nie spamowanie. Liczę, że ktoś coś wie.
Ostatnio zmieniony ndz lut 21, 2010 11:36 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3788
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:31 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 12:58 am

Niestety sam nie odpowiem, ale sądzę, że warto będzie poszukać TUTAJ - jeżeli ktoś prowadził badania, to pewnie oni :)
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 1:15 am

Obawiam się, że tam nic nie ma.
Ostatnio zmieniony pn lut 22, 2010 1:16 am przez Kamulec, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Parsifal
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 73
Rejestracja: pt paź 26, 2007 12:22 am

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 1:44 am

http://info.polter.pl/Statystyki.html Sądzę, że to może być pomocne. 180 000 unikalnych wejść miesięcznie. Pewna część nie gra, interesuje się jedynie np. komiksem czy filmem, część to osoby ze zmiennym IP, ale sądzę, że z duża dozą śmiałości możemy uznać ze min. 100 000 z odwiedzających to rpgowcy. Pytanie, ilu graczy nie ma dostępu do sieci/nie odwiedza poltera.
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 2:33 am

Parsifal pisze:
100 000 z odwiedzających to rpgowcy.

Z pewnością nie. :)

Pozdrówka
 
Awatar użytkownika
Exar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 482
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 9:01 am

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 8:28 am

Z przymrużeniem oka:

38 mln - Polacy w PL
19 mln - Polacy mężczyźni (50%)
5.7 mln - Polacy mężczyźni umiejący czytać (30%)
1.88 mln - Polacy mężczyźni umiejący czytać i w wieku >12 i <50 (33%)
0.38 mln - Polacy mężczyźni umiejący czytać i w wieku >12 i <50 i interesujący się fantastyką (20%)
0.11mln - Polacy mężczyźni umiejący czytać i w wieku >12 i <50 i interesujący się fantastyką i grający w RPG (30%)

Kobiety grające w RPG: 5k.

Podsumowując: 115 tysięcy!
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 10:08 am

Nikt tego dokładnie nie policzył, a podstawowy problem polega na określeniu, co to znaczy "grać w RPG". Czy gracz to osoba, która grała chociaż raz w życiu? Gra raz w miesiącu? Gra raz do roku? Kupuje podręczniki? Korzysta z podręczników? A może po prostu taka, która czuje się graczem?

Pod wieczór wrzucę znane mi dane (joł!), chociaż z góry zastrzegam, że objawienia niestety nie będzie. :)
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 10:56 am

Mam pomysł, jak obliczyć mniej więcej liczbę takich osób.
Należy zsumować nakłady podręczników do różnych systemów i przemnożyć to przez 0.75. Jeśli sądzisz, że więcej/mniej niż 25% osób gra w dwa różne systemy, zmienić 0.75 na inną liczbę. Oczywiście, nie doliczamy do tego podręczników dodatkowych, tylko core.
 
Awatar użytkownika
Hyareil
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 145
Rejestracja: śr wrz 22, 2004 5:26 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 11:19 am

Exar, tylko 5 tysięcy kobiet?! Na 115 tysięcy? Rozumiem jednak, że to z przymrużeniem oka... ;)

Ginden, ciekawy pomysł na zliczenie grających w RPG, wpierw trzeba by jednak określić, jaka jest skala piractwa. Obawiam się, że nie można zlekceważyć tego zjawiska...
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 11:25 am

Nikt tego dokładnie nie policzył, a podstawowy problem polega na określeniu, co to znaczy "grać w RPG". Czy gracz to osoba, która grała chociaż raz w życiu? Gra raz w miesiącu? Gra raz do roku? Kupuje podręczniki? Korzysta z podręczników? A może po prostu taka, która czuje się graczem?

Nie trzeba tego zaraz określać. Wystarczy mieć jakieś dane dla których będą określone kryteria doboru :)

100 000 z odwiedzających to rpgowcy.

Raczej boty :razz:

Ginden, ciekawy pomysł na zliczenie grających w RPG, wpierw trzeba by jednak określić, jaka jest skala piractwa. Obawiam się, że nie można zlekceważyć tego zjawiska...

Nie, nie trzeba. Najpierw trzeba mieć dane (nie pomysł, że można by je użyć) i dzięki nim osiągnąć jakiś wstępny wynik, a dopiero potem warto wysnuwać hipotezy dotyczące skali piractwa.

Oczywiście nie założyłem tematu w nadziei na dokładne wyniki, lecz wartości szacunkowe, ale w oparciu o jakieś dane, nie zaś zgadywanie.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 12:35 pm

Hyareil pisze:
Ginden, ciekawy pomysł na zliczenie grających w RPG, wpierw trzeba by jednak określić, jaka jest skala piractwa. Obawiam się, że nie można zlekceważyć tego zjawiska...

Zwykła logika, nie ciekawy pomysł. :P Sądzę, że z piratów podręczników core korzysta jednak mało osób - niewygodnie jednak nosić na sesję laptopa z 250 stronami PMP, czy PG. Co innego ściągnąć podręcznik dodatkowy z internetu i wydrukować/zapamiętać interesujące nas strony.
Co jest niezbędne do bycia RPGowcem? Mistrz gry, podręczniki, kostki, lokal, gracze.
Nie ma jak zliczyć z rozsądną dokładnością mistrzów gry.
Informacje o sprzedaży kostek specyficznych (k20, k10, k12, k4) ostatecznie można by zdobyć, ale trzeba by słać e-maile do różnych sklepów w całej Polsce, ogółem - nieopłacalny interes.
Lokale trzeba by szacować, bo jeśli można jako tako policzyć miejsca publiczne, gdzie gra się w RPG (np. jest jakiś gliwicki klub, ogłaszający się w internecie), to już gorzej z sesjami odbywającymi się w mieszkaniach itd.
Graczy nie można zliczyć bezpośrednio, tak jak mistrzów gry, choć z tym już łatwiej.
Wniosek jest jeden - graczy można liczyć przez szacunki, lub też przez liczbę sprzedanych podręczników
----------------------------------------
Kamulec pisze:
Najpierw trzeba mieć dane

Weź notatnik, idź do sklepu najbliższego z książkami do RPG, powiedz, że chcesz policzyć liczbę graczy RPG w Polsce, więc chcesz spisać nakłady z dostępnych książek. Nikt nie zrobi tego za ciebie.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 5:11 pm

Weź notatnik, idź do sklepu najbliższego z książkami do RPG, powiedz, że chcesz policzyć liczbę graczy RPG w Polsce, więc chcesz spisać nakłady z dostępnych książek. Nikt nie zrobi tego za ciebie.

Mógłbyś nie pisać pouczającym tonem, nikt tego nie lubi. Nie mam zamiaru tego robić, ponieważ mi się nie chce. Pytałem o informacje, nie zaś o to, jaki szereg działań mogę podjąć, by przeprowadzić te badania.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 5:52 pm

Kamulec pisze:
Weź notatnik, idź do sklepu najbliższego z książkami do RPG, powiedz, że chcesz policzyć liczbę graczy RPG w Polsce, więc chcesz spisać nakłady z dostępnych książek. Nikt nie zrobi tego za ciebie.

Mógłbyś nie pisać pouczającym tonem, nikt tego nie lubi. Nie mam zamiaru tego robić, ponieważ mi się nie chce. Pytałem o informacje, nie zaś o to, jaki szereg działań mogę podjąć, by przeprowadzić te badania.

Google nie zwraca nic na ten temat. Czyli żądasz, by ktoś odwalił robotę za ciebie, bo coś cię ciekawi, ale nie chce ci się wyjść na miasto do sklepu z grami RPG? Sorry, ale ja się tak nie bawię.
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 7:05 pm

@Ginden

Jest jeszcze inna możliwość – że Kamulec pyta o ten coraz rzadszy typ danych, które istnieją i do których ktoś ma dostęp, ale nie wypluwa ich Google. :-)


@Kamulec

Masz rację, posłużyłem się zbyt dużym skrótem myślowym. Nie trzeba (i nawet nie można) z góry i raz na zawsze określać, kto jest graczem RPG, a kto nie. Natomiast nie wszystkie źródła/szacunki w zadowalający sposób to określają – i to jest pewien problem, bo nie do końca wiadomo, o kogo chodzi.


@Wszyscy

Zapowiedziane informacje – cytuję fragment z książki Jerzego Szei ("Gry fabularne – nowe zjawisko kultury współczesnej", Wyd. Rabid, Kraków 2004, s. 27):

"Oszacowanie populacji polskich graczy na 110 tysięcy jest obarczone aż 20 procentowym marginesem błędu [49]. Jeżeli za kryterium aktywności przyjąć lekturę czasopism poświęconych narracyjnym grom fabularnym, daje to liczbę 40 tysięcy zaangażowanych uczestników [50]. W takim razie średnio co dwa tygodnie rozgrywanych jest około 12 tysięcy sesji [51]".

I treść przypisu 49: "Oszacowanie na podstawie sprzedaży podręczników, zakładanego procentu ich zużycia oraz powszechności zjawiska kserowania (około 25% wykorzystywanych podręczników polskojęzycznych to kopie – analogowe lub cyfrowe, w przypadku angielskojęzycznych – aż 40%".

Przypis 50: "Oszacowanie na podstawie sprzedaży czasopism i przeprowadzanych przez nie ankiet (jeden numer czyta średnio 2,8 osoby)".

Przypis 51: "Przyjmuję, że mniej aktywni (większość z nich to tacy, którzy w przeszłości grali częściej, ale aktualnie mają mniej czasu lub kłopoty ze zgromadzeniem drużyny) grają przynajmniej raz na dwa miesiące".

Na razie tylko surowy cytat, bez żadnych komentarzy z mojej strony, bo do czwartku jestem dość mocno ograniczony czasowo. Zapytałem na forum PTBG, czy ktoś ma więcej informacji. Sam w tej chwili nie mam pewności, czy widziałem oszacowanie liczby polskich graczy jeszcze w jakimś innym miejscu – jeżeli coś sobie przypomnę i/lub zlokalizuję, to dam znać.


Informacje nt. sprzedawalności poszczególnych systemów (nie zdążyłem jeszcze przeczytać i przetrawić wątku, linkuję zaocznie) – tutaj, mogą się nam przydać.


Aha, jeżeli czegoś "okołonaukowego" nie ma na stronach PTBG (w tym także na forum), to zawsze warto zapytać w poście lub wysłać maila. Jest trochę ludzi w PTBG (np. ja), którzy ucieszą się z takiego zainteresowania i być może będą w stanie podrzucić jakieś ciekawe dane / wyniki badań. Ale jeśli ci ludzie nie otrzymają bezpośredniej wiadomości, to być może nigdy się nie dowiedzą, że kogoś dany problem w ogóle zainteresował – np. mało kto z PTBG regularnie przegląda forum Poltera. ;-)
Ostatnio zmieniony pn lut 22, 2010 7:12 pm przez Scobin, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn lut 22, 2010 10:35 pm

Można jeszcze tak:
Baaaczność!
Kolejno ooodlicz!
Raz...
.
.
.
No dobra, żartuję, ale ciekawi mnie skąd pomysł, żeby wiedzieć? Badania przedwyborcze? Marketingowe przed wypuszczeniem jakiegoś produktu? Powszechny spis ludności? Nie neguję powodu by wiedzieć i już, ale może coś więcej za tym stoi?
Ostatnio zmieniony pt paź 26, 2012 11:10 am przez NoOne3, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
MaWro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 9:41 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

czw mar 04, 2010 9:19 pm

Ginden pisze:
Mam pomysł, jak obliczyć mniej więcej liczbę takich osób.
Należy zsumować nakłady podręczników do różnych systemów i przemnożyć to przez 0.75. Jeśli sądzisz, że więcej/mniej niż 25% osób gra w dwa różne systemy, zmienić 0.75 na inną liczbę. Oczywiście, nie doliczamy do tego podręczników dodatkowych, tylko core.



Dlaczego akurat przez 0.75?

Samo ustalenie współczynnika po jakim "przeliczać" graczy na podręczników jest trudnym, wymagającym przeprowadzenia badań zadaniem.
Ostatnio zmieniony czw mar 04, 2010 9:24 pm przez MaWro, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Eldarion
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 349
Rejestracja: ndz lut 13, 2005 4:55 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

śr mar 10, 2010 7:45 pm

Co do spisania liczby nakładu podręczników do RPG to też się ma nijak trochę do ogólnej liczby graczy. Jeśli weźmiemy pod uwagę grupkę (powiedzmy 6) graczy, która gra w konkretny system to wątpię by każdy z nich miał swój własny podręcznik... Z reguły jest to jeden podręcznik albo dwa na pare osób, nie mówię już o pożyczonych od kolegi kolegi. Do tego trzeba by dodać liczbę graczy, która posiada podręczniki w wersji np na PC. Nielegalnie czy nie, to też gracze :P

Nie powiem ciekawy temat :P
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

śr mar 10, 2010 10:10 pm

Eldarion pisze:
Co do spisania liczby nakładu podręczników do RPG to też się ma nijak trochę do ogólnej liczby graczy.


No to trzeba założyć (albo najlepiej zbadać), ilu graczom średnio dany podręcznik służy. :) Oraz ile osób korzysta z wersji elektronicznych. To da się sprawdzić, choć oczywiście z pewnym marginesem błędu.
 
Awatar użytkownika
lucek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn mar 01, 2004 6:55 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

śr mar 10, 2010 11:26 pm

Kamulec pisze:
Cóż, wydaje mi się to dość interesujące. Czy ktoś zna jakieś dane na temat liczby osób, które grają w Polsce w RPG, albo jest w stanie wykonać i uzasadnić szacunki?



W Polsce w RPG gra siedem osób.
 
Awatar użytkownika
Petra Bootmann
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 172
Rejestracja: śr mar 23, 2005 5:27 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn mar 15, 2010 12:26 pm

Z przymrużeniem oka:

38 mln - Polacy w PL
19 mln - Polacy mężczyźni (50%)
5.7 mln - Polacy mężczyźni umiejący czytać (30%)
1.88 mln - Polacy mężczyźni umiejący czytać i w wieku >12 i <50 (33%)
0.38 mln - Polacy mężczyźni umiejący czytać i w wieku >12 i <50 i interesujący się fantastyką (20%)
0.11mln - Polacy mężczyźni umiejący czytać i w wieku >12 i <50 i interesujący się fantastyką i grający w RPG (30%)

Kobiety grające w RPG: 5k.

Podsumowując: 115 tysięcy!

Takich potwornych szacunków potrzebujesz do policzenia facetów erpegujących, a kobiety wyliczyłeś ot tak? Z objawienia? Wg mojego liczenia (baaardzo wstępnego) wśród osób larpujących ok. 30% to kobiety - można przyjąć taką wartość (wtedy wychodziłoby 6 razy więcej niż wyliczyłeś:) ). Cokolwiek liczysz, to nie zaniżaj liczby dziewczyn - my gramy, serio.
 
Awatar użytkownika
Exar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 482
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 9:01 am

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt mar 16, 2010 8:18 am

Petra:

Dobrze, że napisałem, że szacunki są z przymrużeniem oka, bo bym chyba jeszcze bardziej został zlinczowany:-).
W moim przypadku na powiedzmy 30 znanych mi graczy widziałem 2 kobiety grające czynnie. Inne kobiety jedynie zostały zaproszone przez swoich partnerów. Nie podjąłem się obliczeń więc z objawienia ( :wink: )podałem liczbę.

Chętnie przeczytam, jak Ty szacujesz udział kobiet w kręgu graczy.

Życzę miłego dnia i pozdrawiam,
Exar
 
Awatar użytkownika
Morel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4566
Rejestracja: śr mar 03, 2010 10:59 am

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt mar 16, 2010 10:48 am

Petra Bootmann pisze:
Wg mojego liczenia (baaardzo wstępnego) wśród osób larpujących ok. 30% to kobiety - można przyjąć taką wartość (wtedy wychodziłoby 6 razy więcej niż wyliczyłeś:) )

Ale tutaj trzeba zadać sobie pytanie ile kobiet uczestniczących w LARPach gra także czynnie w RPGi papierowe. Bo może się okazać, że wyznacznik LARPowy jest nieco odbiegający od rzeczywistości...
 
Awatar użytkownika
Largus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 899
Rejestracja: wt lut 08, 2005 10:39 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt mar 16, 2010 12:55 pm

W przyszłym roku czeka nas kolejny spis ludności, więc zaproponujcie aby dołączyli pytanie "czy grasz w gry fabularne?" i będziecie mieli w miarę rzetelne dane :P

Bardziej serio, może by stworzyć bazę danych o graczach/MG w której każdy zainteresowany mógłby się wpisać (choć pewnie taki twór już istnieje). Oczywiście to również nie da prawdziwej liczby bo nie każdy się wpisze bo nie ma internetu/nie wie o istnieniu takiej bazy/nie ufa takim rzeczom/zwyczajnie mu się nie chce i nie widzi potrzeby.

Zliczanie nakładów podręczników też nie do końca się sprawdzi bo tak jak wyżej wspomnieliście nie każdy w grupie ma swój podręcznik albo z kolei niektórzy mają po kilkanaście podręczników co by powodowało, że zostałby policzony te kilkanaście razy.

Tak samo można by rzec o LARPach, Konwentach. Ja np jeszcze nie miałem okazji brać udziału w tychże a siedzę w temacie RPGowym już z 7 lat. A na pewno są i tacy co są na każdym konwencie w Polsce.

Moim zdaniem ciężko dokładnie oszacować liczbę graczy. Myślę, że liczba ta zamknie się w kilkunastu tysiącach ale bliżej 10k niż 19k.

Od siebie mogę powiedzieć, że znam osobiście z 23 osoby grające, w tym 12 jest z mojej miejscowości liczącej 27k mieszkańców, myślę jednak, że znajdzie się jeszcze kilkunastu w niej dodatkowych. Możecie, więc sobie te dane gdzieś odhaczyć :p
 
Awatar użytkownika
Morel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4566
Rejestracja: śr mar 03, 2010 10:59 am

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt mar 16, 2010 1:06 pm

Zawsze można spróbować zliczyć osoby zrzeszone w różnego rodzaju klubach, czy stowarzyszeniach, gdzie gra się w RPG. Oczywiście nie da to pełnej liczby, ale zawsze może dać odpowiednie wyobrażenie o skali zjawiska.
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt mar 16, 2010 1:20 pm

Largus pisze:
Moim zdaniem ciężko dokładnie oszacować liczbę graczy. Myślę, że liczba ta zamknie się w kilkunastu tysiącach ale bliżej 10k niż 19k.


Niedoszacowane przynajmniej o jeden rząd wielkości - podstawek do pierwszej edycji Warhammera sprzedało się około 15tys, sprzedaż Podręcznika Gracza do trzeciej edycji dedeków była jeszcze wyższa. Liczenie osób zrezszonych w klubach, jeżdżacych na konwenty, udzielających się w sieci nie da pełnego, nawet szacunkowego obrazu, bo spora część erpegowców gra w swoim kółku i nie ma chęci ani potrzeby wychodzić poza nie.

Podawaną przez Scobina liczbę około stutysięcznej liczby graczy podawano też w innych opracowaniach na temat gier fabularnych (m.in. w artykule zamieszczonym swego czasu w Nowej Fantastyce, ale przypuszczam, że praca dr Szeji oparta jest na nowszych szacunkach).

Pozdrawiam,
Adam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości