Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

Ranking systemów według wyników sprzedaży.

pt maja 26, 2006 6:08 pm

Jak w temacie. Zawsze można się pokusić o zrobienie takiej listy pi razy oko. Potem będziemy mogli zbadać czemu akurat taki a nie inny system upadł/wspiął się na szczyt.

Nie znam dokładnie liczb więc z góry przepraszam za potknięcia, moze znajdzie się ktoś bardziej poinformowany. Swoje informacje brałem luźno, z pamięci, więc na pewno jest w nich mnóstwo pomyłek. Prosiłbym kogoś bardziej rozeznanego by sprostował.

a) Liczymy nie wszystkie dodatki, a tylko podstawki. W przypadku gdy mamy podział na Podręcznik Gracza/Mistrza Gry liczymy ten, który się sprzedał w większym nakładzie.
b) Liczymy również (:P) systemy, które już nie wychodzą.
c) Tylko polskie wersje językowe


A więc:

1. D&D 3 ed. (Ilość sprzedanych kopii sięgnęła 20 tys.)
2. Warhammer 1 ed. (też coś koło 20 tys.)
3. Earthdawn (16 tys. wg danych Krakonmana)
4. Zew Ctulhu (12 tys. wg danych Krakonmana)
5. Wiedźmin (ok. 8 tys.)
6. L5K (6 tys. wszystkie trzy wersje podręcznika) (By Seji: ja slyszalem, ze naklady nie przekroczyly 1k na rzut (pomijam kolekcjonerska) czyli 2k w sumie.)
7. Warhammer 2 ed. ( 4-5 tys. egzemplarzy ) ( By Seji: „Wiewiorki w listopadzie 2005 mowily o 7 tysiacach, nie wiem, czy samych podstawek, czy z dodatkami.”)
8. Cyberpunk 2020 (5 lub 7tys. (Seji) )
9. Wampir: Maskarada ( 5 lub 7tys. (Seji) )
10. Neuroshima ( 4-5 tys. egzemplarzy )
11. Dzikie Pola 1 ed. ( 2 tys. wg danych Krakonmana)
12. Monastyr ( ok 2 tys. egzemplarzy)
13. 7th Sea ( 1 tys. ??? )
14. Deadlands ( ok. 1 tys. wg danych Krakonmana ) (potwierdzone, lecz zeszło dopiero na wyprzedaży MAGa)
15. Fading Suns (ok. 1 tys. wg danych Krakonmana )(potwierdzone lecz zeszło dopiero po wyprzedaży MAGa)
16. Dzikie Pola 2 ed (800 – ponoć cały nakład zszedł, ale informacja niepewna ) (Seji)

17. Cyberpunk 2020 (5 lub 7 tys.(Seji)
18. Shadowrun 2 ed.
19. Zły Cień: Kruki Urojenia
20. Wampir: Maskarada (5 lub 7 tys. (Seji)
21. Mag: Wstąpienie
22. Arkona
23. Wilkołak: Apokalipsa
24. Aphalon
25. Deadlands: Piekło Na Ziemi
26. Poza Czasem
27. Rodzina Wschodu
28. AD&D
29. Kryształy Czasu
30. In Nomine
31. Mechawojownik
32. Wampir: Mroczne Wieki
33. Oko Yrrhedesa
Nowej Fali nie liczę. Jednak na prośbę sil2 publikuję niżej listę:

Frankenstein Faktoria
De Profundis
Niewiarygodne Przygody Barona Munchausena
Droga ku chwale
Ostatnio zmieniony sob maja 27, 2006 4:59 pm przez Rege, łącznie zmieniany 9 razy.
 
Awatar użytkownika
Krakonman
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 653
Rejestracja: pt gru 12, 2003 9:14 am

pt maja 26, 2006 6:16 pm

Deadlands okolo 1000 (taki sam naklad jak GS, z tego, co sie orientuje), Earthdawn 16000, Cthulhu z tego, co pamietam 12000, Dzikie Pola - Kaczor na ktoryms konwencie mowil, ze zeszlo 2000 egzemplarzy (do tylu sie przyznal MAG autorom).
 
Filio

pt maja 26, 2006 6:19 pm

Rege pisze:
3. Wiedźmin (ok. 8 tys.)

A to ciekawe.
Mimo niedopracowanej mechaniki, saga i grywalność systemu zrobiły swoje.
Nie dziwne, że planują wydać 2 ed.
 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

pt maja 26, 2006 6:35 pm

Krakonman pisze:
Deadlands okolo 1000 (taki sam naklad jak GS, z tego, co sie orientuje), Earthdawn 16000, Cthulhu z tego, co pamietam 12000, Dzikie Pola - Kaczor na ktoryms konwencie mowil, ze zeszlo 2000 egzemplarzy (do tylu sie przyznal MAG autorom).


Krakonman - mówisz o nakładzie czy o sprzedanych egzemplarzach ?

Earthdawn miał 16 tys?! WOW :shock: :shock:
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

pt maja 26, 2006 6:46 pm

Rege pisze:
Earthdawn miał 16 tys?! WOW

A nie widac, no nie? EDka tyle zeszlo, podstawka nie jest dostepna juz.
 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

pt maja 26, 2006 7:19 pm

Chavez pisze:
A nie widac, no nie? EDka tyle zeszlo, podstawka nie jest dostepna juz.


To i Wiedźmin jasno dają do zrozumienia, że reklama dźwignią handlu, zwłaszca w przypadku Earthdawna, który się nie mógł podeprzeć książkami i filmem. Oczywiście sytuacja na rynku była inna, jednak pamiętam te reklamy w czasopismach.
 
Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1617
Rejestracja: sob cze 26, 2004 1:50 pm

pt maja 26, 2006 8:23 pm

Więcej systemów nie pamiętam.


Zauważyłem już, ze cały świat zapomina o Mechawojowniku :P
Można dodać do listy też Wampira:Mroczne Wieki (w końcu osobny produkt),
 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

pt maja 26, 2006 8:26 pm

Drachu pisze:
Zauważyłem już, ze cały świat zapomina o Mechawojowniku :P

No bo to dupa jest, a nie porządny system :P

Już uzupełnione.
 
Awatar użytkownika
sil
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1443
Rejestracja: pt wrz 10, 2004 7:51 pm

pt maja 26, 2006 8:30 pm

Nowej Fali nie liczę.

OK :) Ale może zna ktoś (i poda) jakieś dane odnośnie sprzedaży tych gierek?

A na liście brakuje jeszcze ""Oka Yrrhedesa"".

Przy okazji, może warto było by uporządkować listę właśnie pod względem (szacowanych) sprzedanych egzemplarzy?
 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

pt maja 26, 2006 8:34 pm

sil2 pisze:
A na liście brakuje jeszcze ""Oka Yrrhedesa"".

Oka Yrrhedesa nie liczyłem, bo nie został wydany, tylko opublikowany w MiMie. Chyba, ze wyszedł jako sasmodzielny produkt.
Przy okazji, może warto było by uporządkować listę właśnie pod względem (szacowanych) sprzedanych egzemplarzy?


Zaraz się zrobi, ale wolałbym poczekać, aż więcej danych napłynie.

Lista gier spod znaku Nowel Fali została dodana ;)
 
Awatar użytkownika
sil
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1443
Rejestracja: pt wrz 10, 2004 7:51 pm

pt maja 26, 2006 8:39 pm

Oka Yrrhedesa wyszło jako pełnoprawny podręcznik:
http://www.sapkowski.pl/modules.php?nam ... le&sid=429

Przy okazji polecam zapoznanie się z jego recenzją (menu po prawej) :)

I kolejny edit :)
Liczymy systemy, które już nie wychodzą

Chyba lepiej: "Liczymy także systemy, które już nie wychodzą".

A Rodzina Wschodu już jest na liście.
Ostatnio zmieniony pt maja 26, 2006 8:46 pm przez sil, łącznie zmieniany 3 razy.
 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

pt maja 26, 2006 8:41 pm

sil2 pisze:
Oka Yrrhedesa wyszło jako pełnoprawny podręcznik:
http://www.sapkowski.pl/modules.php?nam ... le&sid=429

Okej, to jedziemy z koksem ;) Liczba systemików się powiększa. I przekroczyła, przeogromną wręcz liczbę 30 !
 
Krzychu
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: ndz lip 07, 2002 8:52 pm

pt maja 26, 2006 8:45 pm

Drachu pisze:
Można dodać do listy też Wampira:Mroczne Wieki (w końcu osobny produkt),

W takim razie również Wampir: Rodzina Wschodu, też (chyba) osobna gra.

Rege pisze:
Oka Yrrhedesa nie liczyłem, bo nie został wydany, tylko opublikowany w MiMie.

Został wydany, OIDP przez MAGa.
 
Awatar użytkownika
Velocir
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 27
Rejestracja: sob maja 07, 2005 8:16 pm

pt maja 26, 2006 9:31 pm

Ranking miejscami mnie osobiście zaskoczył...
3. Earthdawn - nie wiedziałem, że jest taki popularny. Niskie miejsca obu Wampirów i Warha 2 ed. (to się zapewne z czasem zmieni), wysokie miejsce Wiedźmina...

Ciekawe, jak dokładnie na podstawie tej listy możnaby oszacować ilość osób grających w RPG w Polsce. Na moje oko to ok. 135 - 150 tys. głów. Czyli 0,35, może 0,4% populacji. Nieźle niszowi jesteśmy...
Jeśli ktoś ma dostęp do bardziej szczegółowych danych, to chętnie się zapoznam z nimi (z resztą na pewno nie tylko ja).

Z uwagą będę śledził kolejne ,,aktualizacje" rankingu.
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

pt maja 26, 2006 10:13 pm

Filio pisze:
Mimo niedopracowanej mechaniki, saga i grywalność systemu zrobiły swoje.


Człowieku...Ileż można dyskutować na temat mechaniki W:GW :? No ale dobra:Co widzisz w niej niedopracowanego?(obelgami każdy może rzucać, gorzej z ich uzasadnieniem :evil: )

Filio pisze:
Nie dziwne, że planują wydać 2 ed.


A planują? :shock:

Rege pisze:
7th Sea ( 1 tys. ??? )


Nad ta pozycją ubolewam najbardziej. Jedynie 1000 egzemplarzy zostało kupione. Jedynie 1000 MG może sie pochwalić takim systemem. Jedynie...A zresztą-polscy rpgowcy nie mają gustu :razz:

pozdr beneq :wink:
 
Awatar użytkownika
Velocir
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 27
Rejestracja: sob maja 07, 2005 8:16 pm

pt maja 26, 2006 10:28 pm

Arioch pisze:
Bierz pod uwagę pewną kwestię - to jest liczba sprzedanych podręczników, nie liczba grających.


Wiem, czego dotyczy ten ranking 8) .

Arioch pisze:
Liczba grających niby powinna być te 4 razy większa


No nie wiem, czy aż 4 razy większa. Sądzę, że lepsze będzie założenie 1 podręcznik na ok. 3 grających.

Co do braku dokładności masz rację. Chciałbym oszacować liczbę ludzi mających z RPG kontakt bliższy niż przelotny, niekoniecznie wciąż grających. Sądzę, że szacując ostrożnie (metodą pi razy drzwi) RPGowców jest może 200 tys., ok. 0,5% populacji. Ale to tylko moje przypuszczenia :) .
 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

pt maja 26, 2006 10:46 pm

Arioch pisze:
11. 7th Sea ( 1 tys. ??? )


Pamiętam, że Majkosz się wypowiadał rok temu, że koło 300 kompletów zeszło... więc jest to raczej dość optymistyczny wariant ( hehs ). Po prostu uważam to za porachę i miałem nadzieję, ze przez rok coś się w tym wszystkim zmieniło.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

sob maja 27, 2006 12:08 am

Rege pisze:
7. Warhammer 2 ed. ( 4-5 tys. egzemplarzy )

Wiewiorki w listopadzie 2005 mowily o 7 tysiacach, nie wiem, czy samych podstawek, czy z dodatkami.

Rege pisze:
6. L5K (6 tys. wszystkie trzy wersje podręcznika)

to ciekawe, bo ja slyszalem, ze naklady nie przekroczyly 1k na rzut (pomijam kolekcjonerska) czyli 2k w sumie.

Rege pisze:
9. Dzikie Pola 1 ed. ( 2 tys. wg danych Krakonmana)[/
quote]
Krakon, skad to masz? Nawet Komuda nie wie, ile zeszlo/wydano, bo MAG nie chcial sie przyznac :P.

14. Dzikie Pola 2 ed ( 500 ? )

Ponoc 800, bo ponoc sie naklad sprzedal. Ale wiarygodnosc tych informacji jest IMO dosc niska.

Rege pisze:
12. Deadlands ( ok. 1 tys. wg danych Krakonmana )
13. Fading Suns (ok. 1 tys. wg danych Krakonmana )

Nie. O ile wiem, FS schodzily lepiej od DL. A naklad obu byl 1000 sztuk. I wciaz mozna kupic. Jesli chodzi o sprzedaz, a nie naklady rzcz jasna - bo sie pogubilem, czy piszemy naklad, czy sprzedaz ;).

Rege pisze:
15. Cyberpunk 2020

To bylo w ktoryms MiMie. Chyba 7000, potem byl Wampir Maskarada z 5000. Albo odwrotnie.

24. Poza Czasem

Naklad byl, o ile pamietam, 1000. I raczej nie zszedl caly.
 
Awatar użytkownika
Krakonman
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 653
Rejestracja: pt gru 12, 2003 9:14 am

sob maja 27, 2006 12:54 am

Seji pisze:
Krakon, skad to masz? Nawet Komuda nie wie, ile zeszlo/wydano, bo MAG nie chcial sie przyznac :P.
Kaczor mowil, ze MAG zaplacil mu za tyle sprzedanych podrecznikow. Chyba na Wizkonie 2004. Ale nie oznacza to, ze nie sprzedali wiekszej liczby.

Nie. O ile wiem, FS schodzily lepiej od DL. A naklad obu byl 1000 sztuk. I wciaz mozna kupic.
Juz nie mozna. Poschodzilo zarowno u MAGa, jak i w rebelu. A jesli mozna to sa to pojedyncze egzemplarze w pojedynczych sklepach.
Ostatnio zmieniony sob maja 27, 2006 1:02 am przez Krakonman, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

sob maja 27, 2006 1:00 am

Krakonman pisze:
uz nie mozna. Poschodzilo zarowno u MAGa, jak i w rebelu. A jesli mozna to sa to pojedyncze egzemplarze w pojedynczych sklepach.

No to zszedl komplet. Szkoda, ze na wyprzedazy.
 
Awatar użytkownika
Siman
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 400
Rejestracja: wt lis 16, 2004 3:34 pm

sob maja 27, 2006 2:20 am

[o wydaniu Wiedźmina]A planują? :shock:

Puszkin nam na Falkonie tłumaczył najnowszą wersję mechaniki. A ponoć zmieniali już ze trzy razy. Mieli wydać dwa lata temu, ale w końcu to się przedłużyło. Rzecz w tym, że twórcy zrzekli się honorarium, a MAG dał im gwarancję, że wyda co by się nie działo (mimo że skończył z RPG-ami). Więc mogą sobie spokojnie testować i doprawcowywać. To jest system dużo lepszy niż jedynka, zapewniam. Roll & keep w wersji k6 i z sukcesami. ;)

Co do braku dokładności masz rację. Chciałbym oszacować liczbę ludzi mających z RPG kontakt bliższy niż przelotny, niekoniecznie wciąż grających. Sądzę, że szacując ostrożnie (metodą pi razy drzwi) RPGowców jest może 200 tys., ok. 0,5% populacji. Ale to tylko moje przypuszczenia .

Maks 100 tyś. A najpewniej nie więcej niż 80. Jak napisałem, że jest 100 000 na forum Portala, to mi Trzewik odpisał, że chciałby podzielać mój optymizm, ale dane mówią co innego. Wnoszę z tego, że jako wydawca ma jakieś tam w miarę miarodajne dane odnośnie tego. To jest 0,1% populcji na oko, ale zauważ, że liczymy ogół populacjio, a grają tak naprawdę ludzie w przedziale ok. 12-30 lat, a więc maks. 1/3 ogółu.

Juz nie mozna. Poschodzilo zarowno u MAGa, jak i w rebelu.

Na stronie MAGa można kupić podstawkę do DL, Zew Cthulhu i GS. W dziale "Archiwalia (nakłady praktycznie wyczerpane)".

Poza tym można by też dodać settingi DnD: Forgotten Realms, Greyhawk, ew. Krainy Wschodu. Skoro liczymy wszystkie podręczniki wodowe, a to w końcu settingi World of Darkness.
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

sob maja 27, 2006 9:08 am

Żeby jeszcze jakoś lepiej wydali W:GW 2 ed. to już by był gites :wink:

pozdr beneq :)
 
Awatar użytkownika
Siman
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 400
Rejestracja: wt lis 16, 2004 3:34 pm

sob maja 27, 2006 12:00 pm

Żeby jeszcze jakoś lepiej wydali W:GW 2 ed. to już by był gites

No, z djęć Żebralta na pewno nie będzie. :)
 
Kastor Krieg

sob maja 27, 2006 2:28 pm

Arioch, z nWoDem to nie bardzo ci tak wyjdzie, bo swego czasu podstawka do nWoDy była do ściągnięcia za free z WW (sic! bodajże na minione święta BN), nie sprawdzałem jak to się ma teraz - w ten sposób de facto każdy może mieć zasady i kupować core do nWilka/nPira/nMaga. Co więcej, nie jesteś w stanie sprawdzić i uwzględnić ludzi, którzy np. spiracą sobie nWoD core i kupią core od systemu ich interesującego, prawda? :?
IMO zupełnie nieweryfikowalne.
 
Awatar użytkownika
Wojewoda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 902
Rejestracja: wt paź 28, 2003 9:21 pm

sob maja 27, 2006 2:28 pm

I raczej nie zszedl caly.


Nakład PC zszedł podobno prawie cały.
 
Kastor Krieg

sob maja 27, 2006 2:45 pm

Tak, ale o ile można choć względnie szacować tych, którzy kupili cores do innych gier, tutaj rozbicie na core/mechanikę i cores pozostałe powoduje, że kombinacje się pojawiają iście alpejskiej.
O ile w przypadku WFRP możesz mówić o tym ile osób kupiło komplet (mechanika i świat, jedna książka podstawowa), to w nWoDzie jedna osoba mogła:
a) kupić nWoD core i nic więcej
b) kupić nWoD core i jedną z trzech cores
c) kupić nWoD core i dwie
d) kupić nWoD core i trzy
e) ściągnąć w oknie/spiracić kiedy indziej/olać mechanikę/dorobić wlasną i kupić jedną z trzech cores
f) ...
g) ...
h) kupić nWoD core i spiracić jeden z trzech/dwa/wszystkie cores

:?

Nie wspominam już o możliwości, że MG kupuje nWoD core, a gracze mają swoje cores do wilka/maga/pira w ilościach rozmaitych :roll:
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

sob maja 27, 2006 2:48 pm

Velocir pisze:
Jeśli ktoś ma dostęp do bardziej szczegółowych danych, to chętnie się zapoznam z nimi (z resztą na pewno nie tylko ja).

W pewnym programie z 1997 roku padło stwierdzenie "50 tysięcy".
Arioch pisze:
Beneq:
A zresztą-polscy rpgowcy nie mają gustu
Niesamowite. Zgadzam się z beneqiem. Niech ktoś zapisze ten dzień na różowo w kalendarzu

Tia - kształtowanie gustu na tylu produktach to rzecz iście wspaniała. Nieomal tak, jak ubieranie się u Armaniego w oparciu o 4-stronicowy katalog. :wink:

@Kastor: tu chodzi o polskie edycje, nie pbf z DriveThru, czy systemy, które jeszcze nie wyszły.

@Arioch: nie podejrzewałbym zbyt wielu ludzi o grę na uniwersalkach i freerules. Nie podejrzewałbym o to nawet połowy z tutaj obecnych :razz:
 
Kastor Krieg

sob maja 27, 2006 2:53 pm

Deckard - wiem, wiem, odezwałem się tylko tytułem ewentualnej próby zliczania graczy w nWoD :)
 
Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1617
Rejestracja: sob cze 26, 2004 1:50 pm

sob maja 27, 2006 2:57 pm

Arioch pisze:
(słyszałem, że polski pdf był dostępny przed angielskim)


Na próbe wpisałem WFRP w emule. Odnosze wrazenie, ze anglosasi tak nie piratują - ich podreczniki sa niekompletne, udostępniane przez niedużą ilość źródeł.
Z tego co wyszło w Polsce jest komplet i to z wielu źródeł. Poracha.

Arioch pisze:
Jest masa czynników, które fałszowałyby próbę określenia liczby grających.


Na przykłąd to, że prawie każdy z dyskutantów kupił więcej niż 1 podręcznik. Nie da się zatem zsumowac i przmnożoyć, bo jak uwzględnić, że ilość MG jest niższa niż łączna suma sprzedanych podręczników?
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

sob maja 27, 2006 2:57 pm

Arioch pisze:
Niesamowite. Zgadzam się z benqiem. Niech ktoś zapisze ten dzień na różowo w kalendarzu


Tak Cie to dziwi? :wink:

/czy Twój post wnosi coś do dyskusji? sl/

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości