Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Ankieta

wt kwie 15, 2014 11:09 pm

Siema

Założyłem ostatnio bloga o książkach i zanim zacznę go w jakikolwiek szerszy sposób promować chciałbym dowiedzieć się, czego od piszących na temat literatury wymagają czytelnicy. Dlatego też na różnych stronach i forach robię małą ankietkę dotyczącą „czytania o czytaniu”. Miło byłoby, gdybyście odpowiedzieli na kilka pytań. Sądzę, że będzie to cenna nauka nie tylko dla mnie, ale i dla wielu innych ludzi już piszących albo zamierzających pisać o kwestiach związanych z czytelnictwem.

1. Czytujesz teksty „okołoksiążkowe”, komentarze na temat kwestii związanych z szeroko rozumianą literaturą oraz czytelnictwem?
2. Jak często czytasz recenzje książek w necie?
3. Wolisz recenzje standardowe (wstęp, rozwinięcie, zakończenie) czy może takie zbudowane na zasadzie "x powodów aby czytać/nie czytać"?
4. Chętniej zaglądasz do opisów nowości czy interesują cię teksty o książkach starszych (klasyki lub nie starsze niż rok, ale znacznie tańsze niż zaraz po premierze)?
5. Czytujesz recenzje książek ze swojego ulubionego gatunku czy starasz się wiedzieć również co piszczy w trawie ogólnie?
6. Często czytasz książki po obejrzeniu adaptacji lub oglądasz film zainteresowany/a powieścią?
7. Interesują cię recenzje biografii czy i tak kupujesz wszystko co dotyczy twojego idola, a resztę olewasz ciepłym moczem?
8. Teksty dotyczące klasyki literatury przekonały cię kiedyś do przeczytania jakiejś książki, czy masz po prostu żelazny kanon poleconych klasyków, którego lekturę w miarę możliwości starasz się nadrabiać?
9. W tekstach o książkach wolisz podejście analityczne czy uczuciowe?
10. Starasz się czytać wyłącznie „literaturę wysoką” czy może unikasz podziałów na nią oraz sztuki masowe i wybierasz to, na co w danym momencie masz po prostu ochotę?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Ankieta

sob kwie 19, 2014 2:50 pm

Odpowiedzi wysyłać Ci na priv?
 
Awatar użytkownika
Melanto
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: ndz paź 09, 2011 9:11 pm

Re: Ankieta

sob kwie 19, 2014 5:32 pm

1. Tak, czytuję, ciekawi mnie to, co o czytelnictwie się pisze, lubię porównywać z własnymi obserwacjami.
2. Codziennie lub raz na dwa dni (zależy od tego jak często je redaguję). Jeśli nie redaguję, czytam nieco rzadziej.
3.Zależy, trudno mi ocenić, jakie lubię, muszą mieć "to coś".
4. I to, i to, nie mam preferencji.
5. Ogólnie, w tej chwili nie mam ulubionego gatunku.
6. Kiedy jeszcze oglądałam filmy, tak.
7. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, rzadko czytuję biografie.
8. Hmm, mam bardzo elastyczny kanon, ale lubię czytać recenzje tego, co uchodzi za kanoniczne, choćby dla porównania opinii własnej z opinią innych.
9. Pół na pół.
10. Czytam wszystko z pominięciem romansideł, tak literaturę uchodzącą za wysoką, jak i literaturę uchodzącą za popularną

Mam nadzieję, że niczego nie pominęłam.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Ankieta

sob kwie 19, 2014 5:50 pm

Odpowiedzi wysyłać Ci na priv?

Lepiej byłoby publicznie (przyda się pewnie nie tylko mi taka wiedza), ale jeśli masz jakieś opory - na priv też będzie spoko :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Ankieta

ndz kwie 20, 2014 1:26 pm

Może być i tutaj :)

1) Czasem czytam, ale tylko te publikacje, które ukazują się w sieci.
2) To zależy od 2 kwestii: jeśli przeczytałem daną książkę i na tyle mnie zaintrygowała, że chcę zobaczyć, jak inni ją postrzegają lub też jeśli lubię jakiegoś autora i chcę dowiedzieć się, co jeszcze on napisał i jak to inni odbierają.
3) Zależnie od tego, kto i jak pisze. Chociaż w zasadzie ta pierwsza opcja wydaje mi się bardziej znośna.
4) To pokrywa się z odpowiedzią na punkt 2
5) Czytam recenzje zazwyczaj z różnych ulubionych gatunków książek.
6) Jeśli mam wybór to wolę przeczytać książkę po obejrzeniu filmu (jak np. "Park Jurajski" czy "Forest Gump") bo wtedy czuję mniejsze rozczarowanie
7) Rzadko kiedy czytam książki biograficzne
8) Nie mam żelaznego kanonu klasyki, który muszę przeczytać. Jeśli coś nawet zostało zaliczone do klasyki, a mnie się nie podoba, to przerywam czytanie. Podobnie też czytuję sporo książek, które różni eksperci zaliczyliby do literatury niskich lotów, np. romanse
9) Najlepiej odpowiedni mikst obu podejść
10) Odpowiedziałem na to w punkcie 8

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości