Zrodzony z fantastyki

 
The_Consul
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: sob mar 04, 2017 3:46 pm

CoD kompatybilne z NWoD ?

sob mar 04, 2017 5:06 pm

Hej, 

Chcialbym zaczac zglebiac Swiat Mroku (bardziej chcialbym Warhammera, ale moja dziewczyna nie lubi fantasy... choc pytanie o to jak ja naprostowac chyba nie pasuje na to forum :D ) Myslalem ze gdy juz podjalem decyzje ze wezme sie za Nowy, a nie Stary... mam rozterki z glowy. Tymczasem wlasnie zorientowalem sie ze istnieje druga edycja Nowego Swiata Mroku. Chronicles of Darkness... Pomocy ! :D Co byscie polecili ? I czy jesli zamowie sobie ksiazki z drugiej edycji, Vampire, Werewolf... czy one beda kompatybilne z roznymi dodatkami z pierwszej edycji NWoD ? Zaczynam moja przygode z erpegami, wiec nie chce utonac w czyms überskomplikowanym, muszac obchodzic problemy z kompatybilnoscia glownych podrecznikow i dodatkow.

Z gory dziekuje za rady :)
 
Awatar użytkownika
Vukodlak
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1622
Rejestracja: śr maja 11, 2005 4:41 pm

Re: CoD kompatybilne z NWoD ?

wt mar 07, 2017 12:37 am

Pierwsze edycje nWoD (Świat Mroku, Wampir i Wilkołak) masz po polsku, ale widzę, że problemów z angielskim mieć nie będziesz.

Generalnie kwestia jest taka, że nie są to gry w 100% kompatybilne. Zmieniono mocno power level i jeśli zechcesz grać w Werewolf the Forsaken, to po poznaniu darów i rytuałów z dodatków do 1 edycji, zaczniesz się śmiać. Atuty również padły ofiarą pewnych zmian, np. w 2 edycjach nWoD często mają jakiś drawback, czego nie masz w edycjach pierwszych. Obie edycje nWoD pozostają w dużej mierze kompatybilne ze sobą w ramach fluffu, ale on i tak jest opcjonalny i możesz go sobie kształtować wedle woli. Jednak mechanicznie nie jest tak różowo i odradzałbym babranie się w tym błocie, jeśli nie jesteś weteranem tych gier.

Podam Ci przykład. W oryginalnym Werewolf the Forsaken dary są grupowane w standardowym szablonie od 1 do 5. Zdobywasz je linearnie, ale możesz zapłacić więcej pedeków za moc wyższego poziomu, z pominięciem wcześniejszych (np. bierzesz dar Żywiołów 3 i olewasz dwa pierwsze poziomy). Każdy poziom daru jest coraz mocniejszy. Jednakże w 2 edycji Forsaken dary są podzielone głównie na cechy uznania (czystość, chwała, honor, mądrość, przebiegłość) i zdobywając dostęp do daru Żywiołów możesz wybrać moc odpowiadającą cesze uznania Twojej postaci. Czyli mając tylko cechy mądrości i chwały możesz kupić moce tego daru przypisane do mądrości i chwały. Nie ma już linearnego rozwoju i każda moc jest równie przepacka. Przeglądając mój podręcznik do Forsaken 2 ed. zajrzałem do dodatków z pierwszej edycji (Territories, Tribes of the Moon, Lore of the Forsaken itp.), zobaczyłem wyraźnie, że czeka mnie trochę pracy jeśli chcę wykorzystywać te dary, rytuały i atuty grając w drugą edycję Forsaken. Bez tego są tak słabe i bezużyteczne, że podręcznik służy tylko za ładne obciążenie półki.

Podobnie jest z Wampirem, dodatkowo wywalili kompletnie w nowych edycjach Loże i Linie Krwi. Są wspomniane, ale nie ma żadnych zasad ich tworzenia i dołączania postaci do nich. W podstawkach do pierwszych edycji takowe reguły znajdziesz, w CoD zmienili podejście do tych rzeczy i musisz je robić sam, albo szukać po forach Onyx Path wynurzeń autorów na ten temat.

CoD ma również taki patent, że wprowadzili tzw. Conditions & Tilts - np. odpalając jakiś dar możesz nakładać na postacie odpowiednie stany. Powinniście mieć wtedy pod ręką karteczki z tymi stanami, na których masz napisane co stan robi, jak długo trwa i jak go z postaci zrzucić. Gra bez tego jest bardzo trudna, bo to są rzeczy, które trzeba mieć pod ręką. Albo bulisz na DriveThru kilka baksów więcej za pdfa Conditionów i drukujesz sam, albo za 10$ kupujesz już wydrukowane, albo spisujesz je sobie sam od nowa i drukujesz. Ciągłe wertowanie podręcznika podczas sesji nie wchodzi w grę - chyba, że grasz solówki. W pierwszej edycjach nWoD tego nie masz i przy mocach masz napisane wprost jakie są skutki jej użycia.

Jeżeli chodzi Ci o prostotę i pełną kompatybilność, to lepszym wyborem będą pierwsze edycje nWoD. Siedzę w obu edycjach, więc jeśli masz dodatkowe pytania, to zapraszam na priv.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości