Zrodzony z fantastyki

Czy uważasz że zawarte w ,,Kodzie...'' informacje na temat Zakonu Syjonu i związku Jezusa Chrystusa z Marią Magdaleną to prawda?

TAK
5 (7%)
NIE
36 (52%)
Jest w tym ziarenko prawdy...
28 (41%)
 
Liczba głosów: 69
 
Awatar użytkownika
Charlemagne
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: czw maja 25, 2006 8:10 am

Czy zgadzasz się z Danem Brownem?

czw maja 25, 2006 5:20 pm

,,Dyskutujemy''... w temacie 'Kod Leonarada Da Vinci' Dlatego chciałbym zobrazować nasze opinie poprzez ankietę.
Ostatnio zmieniony czw maja 25, 2006 5:27 pm przez Charlemagne, łącznie zmieniany 1 raz.
 
RG

czw maja 25, 2006 5:24 pm

Charlemagne pisze:
Kłócimy się w temacie 'Kod Leonarada Da Vinci'

Dziwne. Ja tam kłótni nie widzę. ;) Jest dyskusja.

Co do zgodzenia się z wersją podaną w książe Browna, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to prawda, czy fałsz. Nie dysponujemy wystarczającą wiedzą na ten temat. I chyba nigdy nie będziemy nią dysponowali. Podejrzewam, że jedynie archiwa Watykanu mogłyby nam powiedzieć prawdę. :)
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

czw maja 25, 2006 5:25 pm

Brakuje opcji "Mam na to dyspensę."
 
Awatar użytkownika
Malkav
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 539
Rejestracja: wt lis 04, 2003 9:30 pm

czw maja 25, 2006 5:25 pm

Jesli chodzi o zakon Syjonu to nie. Wszkaze to jedna z wiekszych mistyfikacji. jesli dobrze pamietam to oparta jest o "Prtokoly mędrców syjonu", fikcyjny dokument stworzony przez ochrane carska czy inne NKWD w celu udupienia Zydow. Min stad sie biora teorie spiskowe dot. narodu mojżesza.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw maja 25, 2006 5:29 pm

Malkav pisze:
Wszkaze to jedna z wiekszych mistyfikacji. jesli dobrze pamietam to oparta jest o "Prtokoly mędrców syjonu"

Nie. Ale ten dokument wlacozno do SGSk, interpretujac go inaczej, niz zwykle (wymierozny w linie krwi Graala, a nie w Zydow).

I nie tyle z Brownem, co z autorami SGSk. Ja tam dam im +1 ;).
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

czw maja 25, 2006 5:30 pm

Ja natomiast nie wierzę w żadną wersję. Ni spiskowe, ni watykańską.
Z prostej przyczyny: na żadną z nich nie ma wystarczająco mocnych dowodów, a na wiarę to oni sobie mogą...

Tak więc dodaj opcję "Wszystko to blaga" i wtedy ankieta będzie wiarygodna i prawdziwa. ;)
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

czw maja 25, 2006 6:22 pm

Malkav pisze:
ochrane carska czy inne NKWD



Nieporównuj jedno do drugiego, jeśli nie masz o tym pojęcia!




Malkav pisze:
Jesli chodzi o zakon Syjonu to nie.



Już to pisałem tutaj


Cohen pisze:
Ja natomiast nie wierzę w żadną wersję. Ni spiskowe, ni watykańską.
Z prostej przyczyny: na żadną z nich nie ma wystarczająco mocnych dowodów, a na wiarę to oni sobie mogą...


Poszlaki zawsze są niedowiarku. ;) Nie wszysko jest proste i oczywiste. W naszym świecie jest wystarczająco dużo tajemnic, by nie mieć bezgraniczną wiarę we wszystko co jest oficjalne.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

czw maja 25, 2006 6:33 pm

M.S. pisze:
Nieporównuj jedno do drugiego, jeśli nie masz o tym pojęcia!

Rusofil? Imperialista czy komunista? :razz:

Zgodnie z moim stanem wiedzy, Dan Brown "podpiął się" pod już istniejącą teorię mistyczno-spiskową, którą już dawno Kościół zdążył zgromić, a historycy - wyśmiać. Więcej wiedzieć nie chcę, bo jako zdeklarowanego ateusza ani mnie to ziębi, ani parzy.
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

czw maja 25, 2006 6:36 pm

M.S. pisze:
Nieporównuj jedno do drugiego, jeśli nie masz o tym pojęcia!


Zrewanżuję Ci się tym samym: nie wytykaj mu niewiedzy, skoro prawie nic o Malkavie nie wiesz. :)

M.S. pisze:
Poszlaki zawsze są niedowiarku. Nie wszysko jest proste i oczywiste. W naszym świecie jest wystarczająco dużo tajemnic, by nie mieć bezgraniczną wiarę we wszystko co jest oficjalne.


Nie zabraniam nikomu wierzyć w Graale, Marie Magdaleny, Jezusów i Jezusiątka, papieży ss-manów, zakonów syjonów czy co tam sobie jeszcze chcecie. Ale, u diabła, nie przyjmujcie Waszej teorii za pewnik, a wszytskie inne za herezje, skoro na swoją nie macie niepodważalnych argumentów.
Nie kieruję tego bezpośrednio do Ciebie jakby co.
Jednak najlepiej by było, gdyby całą tę blagę wywalono w kosmos, jeżeli ma toczyć się niekończący się spór to, czyja racja jest bardziej racją.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

czw maja 25, 2006 6:42 pm

Cohen pisze:
Nie zabraniam nikomu wierzyć w Graale, Marie Magdaleny, Jezusów i Jezusiątka, papieży ss-manów, zakonów syjonów czy co tam sobie jeszcze chcecie. Ale, u diabła, nie przyjmujcie Waszej teorii za pewnik, a wszytskie inne za herezje, skoro na swoją nie macie niepodważalnych argumentów.
Nie kieruję tego bezpośrednio do Ciebie jakby co.
Jednak najlepiej by było, gdyby całą tę blagę wywalono w kosmos, jeżeli ma toczyć się niekończący się spór to, czyja racja jest bardziej racją.



Nikt Ci nie każe w to wieżyć. Niemniej, te teorie nie mogą zostać wyrzucone do kosza, bo nie ma niepodważalnych dowodów.




Armand de Morangias pisze:
Rusofil? Imperialista czy komunista?


Monarchista, jeśli to Cię interesuje. Oraz miłośnik Romanowych. Trochę mnie poniosło, jak widzę TAKIE poruwnanie NKWD do Ochrany. Ale skończmy z tym OT.
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

czw maja 25, 2006 6:46 pm

M.S. pisze:
Niemniej, te teorie nie mogą zostać wyrzucone do kosza, bo nie ma niepodważalnych dowodów.


Raczej dlatego, że ludziom chce się w to wierzyć. Zieeew.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw maja 25, 2006 7:00 pm

A moze dlatego, ze sa ku temu podstawy? ;)
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

czw maja 25, 2006 7:22 pm

Seji pisze:
A moze dlatego, ze sa ku temu podstawy?


A może dlatego, że sprzedaje się jak ciepłe bułeczki i nie zarzyna się kury znoszącej złote jajka? ;)
 
RG

czw maja 25, 2006 7:34 pm

Gral, Arka, Włócznia - niby ich nie ma, a jednak nadal elektryzują. I nadal ludzie się o te przedmioty spierają.

A jeśli to co napisał Brown jest prawdą? Jeśli przez 2000 lat ludzkość żyła w kłamstwie, jeśli zagłada Templariuszy faktycznie była związana z tajemnica, którą strzegli. Jeśli Gral to MM? Jak ludzkość zareagowałaby na taką informację? Z dnia na dzień Watykan by upadł. A wraz z nim wszyscy jego poplecznicy, wszystkie interesy itp. Może dlatego tak mocno Watykan krytykuje książkę, bo faktycznie jest bliska prawdzie. :?
 
Awatar użytkownika
Fungus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 871
Rejestracja: śr paź 08, 2003 3:54 pm

czw maja 25, 2006 7:44 pm

Nikt Ci nie każe w to wieżyć. Niemniej, te teorie nie mogą zostać wyrzucone do kosza, bo nie ma niepodważalnych dowodów.


Tak jak teoria ze ja osobiscie jestem potomkiem ktoregos krola Babilonu. Tez nie ma zadnbych niepodwazalnych dowodow ze nie jestem :P

Te "teorie" opieraja sie o dowody liche, a i to w tej czesci gdzie nie sa z placa wyssane, wiec chyba nie bardzo jest nad czym dyskutowac.


A moze dlatego, ze sa ku temu podstawy?


Jasne, Seji :P Nie ma podstaw, ale to wiesz, taki mem jest :P
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw maja 25, 2006 7:50 pm

Far-Mazon pisze:
Jasne, Seji Nie ma podstaw, ale to wiesz, taki mem jest

Pewnie, ze mem :D. Szkoda tylko, ze rozpropagowany dopiero teraz i w formie beletrystycznej. Wydanie Sgsk jakies 10 lat temu przeszlo w Polsce bez echa. Na swiecie raczej tez. Dopiero teraz zaczelo byc glosno.

To jest teoria spiskowa. Jedna z lepszych, o jakich slyszalem. I najlepsze w niej jest to, ze masa rzeczy jest weryfikowalna dla zwyklego smiertelnika. Nie trzeba sie wlamywac do Area 51, wstarczy nieco pozwiedzac i poszperac ;). Sugestywne jest to bardzo. I jest to wymarzony temat do badan dla socjologow (w tym i tych od memetyki).

Kurcze, musze sobie odswiezyc pozycje. Mialem w reku chyba nowe wydanie, poszerzone - po angielsku - ale nie kupilem. A teraz nie moge sie doszukac inforacji o tej edycji i nie wiem, czy to ta wyszla po polsku, czy jest to nowsza wersja.
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

czw maja 25, 2006 7:52 pm

RG pisze:
Może dlatego tak mocno Watykan krytykuje książkę, bo faktycznie jest bliska prawdzie.


Yhy.
Uważaj, RG, przypadkiem odkryłeś straszną prawdę ukrywaną przez KK od 2000 lat! Szukaj Merowingów, oni uratują Cię przed tajemniczym mnichem albinosem. Pamiętaj: podążaj za króliczkiem!
 
RG

czw maja 25, 2006 7:58 pm

Cohen - ;) ja tylko napisałem, że może tak być. Nie powiedziałem, że tak jest. Skoro to jest bajka, to dlaczego Watykan tak mocno to krytykuje? Czego się obawia?
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

czw maja 25, 2006 8:06 pm

RG pisze:
Czego się obawia?


Utraty wyznawców.
Wiesz, jest takie diablo mądre powiedzenie: bogowie istnieją, dopóki mają wyznawców.

Tak, "Kod..." to tylko książka. Ale popatrz, jaki bajzel zrobiła. Setki tysięcy ludzi uwierzył, może nie w całości, w te bzdury, poczuło się oszukanych przez KK. Wiara, która i tak w naszych czasach jest towarem niezbyt chodliwym, teraz jest niemal deficytowa. Ludzie "odkryli", że nie potrzebują spełniać surowych i nie podlegających dyskusji praw KK. Prezież oni ich kantują! To kij z nimi, sami sobie będziemy kościołem.

Teraz rozumiesz, dlaczego KK tak panicznie reaguje?
 
RG

czw maja 25, 2006 8:11 pm

Hmmm. A ja uważam, że to dobrze. Bo przynajmniej KK oczyścił się z ludzi słabej wiary. Powinni podziękować za to Brownowi. Osoba, która głeboko wierzy, nie zostanie nawrócona przez książkę lub film. Ale osoba, której wiara jest słaba z pewnością będzie zdezorientowana. I uwierzy w inna wersję. Tak, wersję. Bo nikt nie może zaręczyć, że wersja głoszona przez KK jest słuszna i prawdziwa. Tak jak nikt nie może ogłosić, że to Brown ma rację. ;)
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

czw maja 25, 2006 8:15 pm

RG pisze:
Tak, wersję. Bo nikt nie może zaręczyć, że wersja głoszona przez KK jest słuszna i prawdziwa.


Może. I robi to.
 
Awatar użytkownika
Noth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 241
Rejestracja: wt gru 21, 2004 10:22 am

czw maja 25, 2006 8:41 pm

Ej a to nie jest czasami fikcja literacka? Pierwszy raz spotykam na "żywo" ludzi którzy to probuja na serio brac... Znaczy slyszalem apele kosciola... ale to przeciez nie jest praca naukowa, tylko powiesc... Sienkiewicz tez wiarygodnie pisal, a wiadomo jak sie ma to do historii.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw maja 25, 2006 8:43 pm

Cohen pisze:
Utraty wyznawców.

Wiesz, co ksiadz Tischner mowil o tym? Ze nie zna nikogo, kto by stracil wiare po przeczytaniu Hegla czy Kanta, ale zna takich, co stracili po spotkaniu ze szkolnym katecheta.

Slaba to wiara, ktora moze obalic byle beletrystyka.
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

czw maja 25, 2006 8:57 pm

Seji pisze:
Wiesz, co ksiadz Tischner mowil o tym?


Seji, to Ty słuchasz KSIĘŻY? Do czego to doszło, no...

Seji pisze:
Ze nie zna nikogo, kto by stracil wiare po przeczytaniu Hegla czy Kanta, ale zna takich, co stracili po spotkaniu ze szkolnym katecheta.


Bardzo prawdziwe. Aż dziwne, że powiedział to ksiądz.

Seji pisze:
Slaba to wiara, ktora moze obalic byle beletrystyka.


A od kiedy to statystyczny europejczyk jest niewiadomo jak silnie wierzącym?

Co nie zmienia faktu, że przed utratą wyznawców właśnie Watykan trzęsie portkami.
 
Awatar użytkownika
Miroe
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 1:45 pm

czw maja 25, 2006 8:59 pm

Primo: Co ten temat robi w dziale książkowym? Do Offtopicu z tym, albo ewentualnie do Historii.

Secundo: Skoro już jest, to powiem, że moim zdaniem z Browna taki historyk jak ze mnie chemik(znam się tylko na etanolu :P ). Za dużo tam baboli co do rzeczy w miarę jasnych, żeby poważnie traktować spekulacje. Zresztą, zbytnio to jednak zalatuje tanią sensacją i bez porządnych dowodów nie uwierzę. (W żadną z wersji. Tą KK takoż. Mój święty imiennik apostoł dał mi dobry przykład. ;))

Tertio: Z teorii spiskowych okołochrystusowych wolę wspomnianego w wątku o "Kodzie..." Laurence'a Gardnera. Fajnie łączył Graala z ARAIR Hermesem, Annunaki i Gnozą. Też wplątywał w swoje teorie sporo baboli, ale całość miała dla mnie posmak radosnej twórczości, takiej niczym nieskrępowanej fantazji :mrgreen: . Dla zainteresowanych: http://www.racjonalista.pl/kk.php/d,42
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw maja 25, 2006 9:11 pm

Cohen pisze:
Seji, to Ty słuchasz KSIĘŻY? Do czego to doszło, no...

Slucham madrych ludzi. To tak OT.

@Miroe - na razie w ksiazkach, ale zobacyzmy, jak sie rozwinie i najwyzej sie przerzuci.
 
Awatar użytkownika
Wojteq
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1934
Rejestracja: ndz lut 08, 2004 12:00 am

czw maja 25, 2006 9:31 pm

Miroe cały serwis www.racjonalista.pl nadaje się do perełek internetowych. Heh może mają coś na temat RPG? Ale jaja! ;-)
 
Awatar użytkownika
Miroe
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 1:45 pm

czw maja 25, 2006 9:36 pm

Wojteq pisze:
Miroe cały serwis www.racjonalista.pl nadaje się do perełek internetowych. Heh może mają coś na temat RPG? Ale jaja! ;-)
Serwisu nie znam. Trafiłem tam kiedyś przez Google w poszukiwaniu informacji o Graalu właśnie. Fakt, że te rewelacje nadają się do perełek, ale na stronie którą podałem jest też tekst krytyczny wobec Gardnera, więc może nie należy od razu skreślać Racjonalisty ;)
 
Wizzzard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 187
Rejestracja: sob lis 13, 2004 4:15 pm

czw maja 25, 2006 9:46 pm

Wojteq pisze:
Miroe cały serwis www.racjonalista.pl nadaje się do perełek internetowych. Heh może mają coś na temat RPG? Ale jaja!

E tam - czytałem ledwie kilka tamtejszych tekstów i w większości były one całkiem ciekawe. Może jednak miałem szczęście i trafiłem na teksty ukradzione z innych źródeł:P
 
Awatar użytkownika
Charlemagne
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: czw maja 25, 2006 8:10 am

czw maja 25, 2006 10:37 pm

Noth pisze:
Ej a to nie jest czasami fikcja literacka?

Właśnie w tym jest cały sęk...Gdyby Brown przyznał się że to jest po prostu jego wyobraźnia to książke można by uznać za całkiem niezłą lekture,a on po prostu uparcie twierdzi że książke jest oparta na faktach...A bez obrazy ale żądni sensancji idioci mu wierzą,chociaż historycy obalili jego teze , ,,złamali kod leonarda'' :wink:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość