Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

Hip-Hop a RPG czyli co ma do tego subkultura?

pn mar 27, 2006 12:57 pm

Jakiś czas temu umieściłem na forum w dziale Warhammera, temat: "Byc nie miec- czyli pieniądze to nie wszystko". W tytule zawarty jest cytat z pewnej piosenki Hip-Hop'owej. Pierwszą osobą jaka do mnie napisała był Velocir, cytuje jego słowa:

"Nefarius

Jak ja zobaczyłem cytat w temacie, to mi humor się poprawił. Utwierdzasz mnie w wierze, że nie jestem jedynym człowiekiem grającym w RPG, słuchającym tego. Dzięjuję!"

I to mnie zaintrygowało i zachęciło do poruszenia tematu zależności między przynależnością do subkultury a graniem w RPG, jeśli tak to można nazwac. Prawdę mówiąc znam nie wielu (mogłbym policzyc na palcach jednej dłoni) słuchających H-H i grających w RPG.
Wszyscy moi przyjaciele z sesji interesują się muzyką tzw. metalową.
I tu pytanie do was, jak myślicie czy należenie do jakiejś subkultury ma wpływ na RPG? Czy są jakieś związki miedzy tymi dwoma (subkultura, RPG) jakże ważnymi hasłami? Czy dostrzegacie jakieś stereotypy graczy, lub czy spotkaliście się kiedyś z jakimiś dziwnymi "wyjątkami"?
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

pn mar 27, 2006 1:00 pm

Większość tej tematyki poruszana była w wcześniejszych tematach, chociażby w tym

EDIT
Przeczytaj sobie cały temat a nie tylko pierwszą stronę :P
Ostatnio zmieniony pn mar 27, 2006 1:11 pm przez Szczur, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

Re:subkultura

pn mar 27, 2006 1:04 pm

W moim temacie jest pytanie o związek między subkulturą a RPG a nie utwierdzenie stereotypu "metala" RPG'owca. Więc...
 
Kapitan Blood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: sob mar 11, 2006 10:39 am

pn mar 27, 2006 2:02 pm

Wydaje mi się że sterotyp "metala " jako gracza rpg jest słuszny, stosunkowo najczęściej gracze rpg słuchają tego typu muzyki.
Jak dla mnie wpływ subkultury nie ma żadnego związku z grami rpg sam utożsamiam się z kulturą HH (tylko czarny rap reszta jest błe) jednak nie przeszkada mi to grać z kolegami z zupełnie innym "stylem życia".
Jak napisałem osoby słuchające muzyki "metalowej" mogą stanowić spory procent ludzi grających w rpg , ale gdy popatrzymy dokładniej okaże się że możemy spotkać gracza "hip hopowca" albo zwykłego ojca który gra razem ze swoimi dziecmi.
 
Awatar użytkownika
Dark_Pharaun
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 126
Rejestracja: czw gru 08, 2005 12:28 am

pn mar 27, 2006 2:34 pm

Trzeba wziąść pod uwagę że dość dużo zespołów metalowych, tych power czy heavy, a nawet black i death, nawiązuje w tekstach piosenek bardzo często do fantastyki, więc to może być bardzo istotny czynnik.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pn mar 27, 2006 3:27 pm

Kapitan Blood pisze:
stosunkowo najczęściej gracze rpg słuchają tego typu muzyki.

Wydaje Ci sie.

Byc moze jest ich nieco wiecej niz w przecietnej porbce populacji, ale nie az tyle, zeby mowic o wiekszosci. Na konwentach dlugowlosi sie wyrozniaja, ale nie jest ich wiecej niz krotkowlosych.

Oczywiscie to zgadywanie lekko "na oko", bo badan zadnych jeszcze AFAIK nie bylo. owszem, recepcja metalu pewnie jest nieco wieksza, ale watpie, ze zdecydowanie.
 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

Re: Coś tam

pn mar 27, 2006 4:29 pm

Panowie! Nie długo włosi są tematem mojego postu a nawiązanie subkultury do RPG więc nie mówcie tylko o "metalach" te tematy były już wcześniej jak już ktoś wcześniej zauważył!
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pn mar 27, 2006 4:42 pm

Nefarius pisze:
nawiązanie subkultury do RPG

Nie ma zwiazku miedzy "przynależnością do subkultury a graniem w RPG". RPG to hobby. Moze sie nim bawic dres, metal, kibol i skejt. Kto ma ochote.

Zas RPGowcy nie sa subkultura, sa grupa celowa.
 
bragni
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 228
Rejestracja: śr lut 22, 2006 8:19 am

pn mar 27, 2006 4:58 pm

z moich obserwacji wynika że grający w rpg są głównie członkami dwóch sekt: "kserujących dziwne podejrzane publikacje" oraz "wypisujących dziwne rzeczy na równie dziwnych forach", chociaż zapewne do kilku innych subkultur też należą :)

a poważniej - to normalne, że w jakimś środowisku ludzie o podobnych upodobaniach w jakiejś dziedzinie zbliżają się do siebie w upodobaniach w innych dziedzinach. tylko że z tego trudno o wysunięcie jakiś uogólnień na temat całej populacji.

jedyne subkultury, które można by powiązac wprost, to w oczywisty sposób fandom fantastyczny, karciankowcy, stratedzy itp. Czyli o podobnych do rpg lub jakoś powiązanych zainteresowaniach.
 
Awatar użytkownika
Ysabell
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1410
Rejestracja: wt maja 04, 2004 12:48 am

pn mar 27, 2006 5:34 pm

Seji pisze:
Nie ma zwiazku miedzy "przynależnością do subkultury a graniem w RPG".

To nie jest do końca prawda. Taki związek, jak najbardziej, istnieje. Co prawda na małą skalę, ale jednak. Wpływ na to ma fakt, że swoją pasją (np. RPG) staramy się dzielić ze swoimi znajomymi, którzy często należą do tej samej co my subkultury.
Też zauważyłam, że metalowców wśród graczy jest stosunkowo wielu. Posunęłabym się nawet do stwierdzenia, że jeśli szukać muzyki, której wśród eRPeGowców słucha najwięcej osób - będzie to metal.
Ja sama nie identyfikuję się z żadną subkulturą, całkiem sporo miich znajomych eRPeGowców też nie, ale jednak większość z nich słucha choć trochę metalu.
 
Awatar użytkownika
Skavenblight
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: śr gru 22, 2004 7:09 pm

pn mar 27, 2006 6:24 pm

Z moich obserwacji wynika, że to wszystko jest względne. Co innego, gdy mówimy o ludziach w wieku 16 lat i więcej. Ci mają już wykształcony gust muzyczny/ subkulturowy i przynależą [albo i nie - ale częściej zdarza się to u nich] do jakiejś grupy. Dzieci w wieku lat 12 najczęściej nie są jeszcze mrocznymi szatanami i następcami Mortiisa, a i one przecież w RPG grają.
Tak więc wiele zależy również od wieku.
 
bragni
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 228
Rejestracja: śr lut 22, 2006 8:19 am

pn mar 27, 2006 6:27 pm

Ysabell Moebius pisze:
Też zauważyłam, że metalowców wśród graczy jest stosunkowo wielu. Posunęłabym się nawet do stwierdzenia, że jeśli szukać muzyki, której wśród eRPeGowców słucha najwięcej osób - będzie to metal.

przyznaję się, też jestem heavy metalowcem, tylko co z tego wynika ? nie dlatego zostałem erpegowcem, tylko dlatego że byłem fanem fantastyki i czytałem razem.
co więcej, podaję preferencje muzyczne mojej oryginalnej drużyny:
gracz a) heavy metal (Slayer, Metallica, iron Maiden)
gracz b) heavy metal i hardcore (Slayer , Metallica, SOD
gracz c) hard rock (Uriah Heep) i heavy metal też (np. Running Wild, Helloween)
gracz d) punk rock (GBH, Ramones)
gracz e) heavy metal (Iron Maiden, Manowar) , Pink Floyd, muzyka poważna.
I co z tego ?
Tylko 3 lub 4 wymieniłoby HM na 1 miejscu. A wszyscy mają rodziny i dzieci. Mogę więc twierdzić na tym przykładzie, że gracze rpg to przyszli lub obecni ojcowie rodzin :)
Ysabell na podstawie własnych doświadczeń nie możemy uogólniać.
 
Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1495
Rejestracja: sob cze 19, 2004 8:19 pm

pn mar 27, 2006 6:31 pm

To nie jest tak, że metalowcy grają w RPG i na odwrót. Wychodzicie ze złego założenia.

Słusznie ktoś zauważył, że muzyka Metalowa często (nie zawsze), ma coś wspólnego z fantasy.

Prawie każda osoba posiada jakieś zainteresowania, jeśli słucha metalu, to duża szansa że interesuje się również fantasy. Z kolei jeśli ktoś gra w RPG, to również jest duża szansa, że interesuje się fantasy. Stąd wniosek, że obie grupy - metali i RPGowców - łączy inne hobby, fantasy. Im więcej takich łączników, tym wieksza sznasa, że dana grupa będzie miała wspólne zainteresowania, bo hobby się do siebie przyciągają.

Tak można sobie gdybać, ale myślę że coś w tym jest.
 
Awatar użytkownika
Skavenblight
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: śr gru 22, 2004 7:09 pm

pn mar 27, 2006 6:39 pm

Niekoniecznie z fantasy - zdarza się i sf :)
Ale owszem, tak jest.
W mojej drużynie [WFRP] jest wyraźny podział na heavy metal i Britney Spears, więc jak widać różnie i z tym fantasy bywa.
 
Wizzzard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 187
Rejestracja: sob lis 13, 2004 4:15 pm

pn mar 27, 2006 7:26 pm

Skavenblight pisze:
Co innego, gdy mówimy o ludziach w wieku 16 lat i więcej. Ci mają już wykształcony gust muzyczny/ subkulturowy i przynależą [albo i nie - ale częściej zdarza się to u nich] do jakiejś grupy. Dzieci w wieku lat 12 najczęściej nie są jeszcze mrocznymi szatanami i następcami Mortiisa, a i one przecież w RPG grają.

Kiedy największe natężenie mhrocznych i ghotyckich nastolatków to 13-19 lat. To jest okres na manię bycia "tró", potem ludzie idą na studia, albo do roboty i im przechodzi, na całe szczęście. Oczywiście generalizuję.
I mam jeszcze pytanie - na czym bazujecie mówiąc, że "duża, w porównaniu do innych, grupa erpegowców to metale"? Bo konwenty chyba nie są obiektywnym źródłem informacji?
 
Awatar użytkownika
Skavenblight
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: śr gru 22, 2004 7:09 pm

pn mar 27, 2006 7:35 pm

Wizzzard pisze:
Skavenblight pisze:
Co innego, gdy mówimy o ludziach w wieku 16 lat i więcej. Ci mają już wykształcony gust muzyczny/ subkulturowy i przynależą [albo i nie - ale częściej zdarza się to u nich] do jakiejś grupy. Dzieci w wieku lat 12 najczęściej nie są jeszcze mrocznymi szatanami i następcami Mortiisa, a i one przecież w RPG grają.

Kiedy największe natężenie mhrocznych i ghotyckich nastolatków to 13-19 lat. To jest okres na manię bycia "tró", potem ludzie idą na studia, albo do roboty i im przechodzi, na całe szczęście. Oczywiście generalizuję.
I mam jeszcze pytanie - na czym bazujecie mówiąc, że "duża, w porównaniu do innych, grupa erpegowców to metale"? Bo konwenty chyba nie są obiektywnym źródłem informacji?

Ja bazuję na tym, co widzę. Nie na konwentach, tylko na swoich znajomych.
Bez przesady z tym 13-19. Dzieci do lat 14 najczęściej nie mają jeszcze wyrobionego gustu muzycznego, a ich subkulturowość ogranicza się do ubrań. Ja w wieku 14 lat jeszcze słuchałam "wszystkiego".
 
Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1495
Rejestracja: sob cze 19, 2004 8:19 pm

pn mar 27, 2006 7:40 pm

Wizzzard pisze:
I mam jeszcze pytanie - na czym bazujecie mówiąc, że "duża, w porównaniu do innych, grupa erpegowców to metale"? Bo konwenty chyba nie są obiektywnym źródłem informacji?

Nie mówimy, przynajmniej ja.

Zastanów się, jaki odsetek ludzi którzy grają w RPG, interesuje się Fantastyką? Fantastyka, jest terminem ogólnym, obejmującym fantasy i sci-fiction, a także inne gatunki.

Chyba wszyscy się zgodzimy, że spora większość RPG-owców interesuje się w jakiś sposób fantastyką (pewnie wynika to stąd, że większość gier RPG ma swoje źródło w fantastyce) Więc jeśli granie w RPG wiąże się w większości przypadków, wdepnięciem w fantastykę. To jest to podatny grunt, dla innych hobby o zainteresowań, które również wiele z fantatyską mają wspólnego.

W przypadku muzyki, który gatunek uznałbyś za najbliższy fantastyce?

Co Hip Hop ma wspólnego z fantastyką? Czy jakoś nawiązuje? Raczej nie, a powiedz mi co ma Hip Hop wspólnego z marihuaną? Czy jakoś nawiązuje? Tak. Więc dobrze myślę, wychodząc z założenia, że zagorzały Hip Hopowiec będzie miał więcej wspólnego z marihuaną niż fantastyką? Dostrzegasz tu jakąś logikę?
Ostatnio zmieniony pn mar 27, 2006 7:43 pm przez Tyhagara, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Wizzzard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 187
Rejestracja: sob lis 13, 2004 4:15 pm

pn mar 27, 2006 7:42 pm

Skavenblight pisze:
Ja w wieku 14 lat jeszcze słuchałam "wszystkiego".

Ja w wieku lat 18 i trochę słucham wszystkiego. Nie ma chyba nurtu muzycznego, w którym bym nie znalazł czegoś ciekawego. No chyba, że wyrobiony gust muzyczny to jazz, blues, rock, disco, hip-hop, reagge, muzyka klasyczna, metal i jeszcze kilka rzeczy, których nie umiem nazwać, zmiksowane razem :wink: To raz.
Dwa - ubieram się głównie na czarno, mam długie włosy, słucham rocka i metalu. Czy to mnie czyni członkikem subkultury, do której się nie pcham,bo mi średnio zależy? Przesadzamy z tą subkulturowością, strasznie ona przereklamowana.

Ed Tyhy:
Nie ma gatunku muzyki, który by był fantastyczny. W muzyce poważnej jest tyle samo fantastyki co w metalu. Zwyczajnie metal o tekstach związanych z fantastyką jest ostatnio bardzo medialny.
Ostatnio zmieniony pn mar 27, 2006 7:50 pm przez Wizzzard, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

pn mar 27, 2006 7:44 pm

Nie tyle subkultura ma znaczenie, co środowisko, w którym się obracamy. Nie można tu też mówić o występowaniu samego RPG, jest to zbyt szerokie pojęcie. Lepiej mówić o sposobie gry. WoD kojarzy mi się właśnie z kolejnymi wcieleniami Antychrysta, DDki wziąłbym za najbardziej szerokie i tolerancyjne. Są to jednak moje prywatne obserwacje i nie mam nic na ich poparcie.
Sam zaś nie należę do żadnej subkultury... Przynajmniej do żadnej związanej z muzyką (nie jestem też do końca pewien, czy harcerstwo zalicza się do subkultury).
 
Awatar użytkownika
Skavenblight
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: śr gru 22, 2004 7:09 pm

pn mar 27, 2006 8:10 pm

Nie mówię o kimś, kto słucha wszystkiego, bo to wszystko lubi, tylko o kimś, kto słucha wszystkiego, bo jeszcze nie wie, co mu się tak naprawdę podoba.
 
Awatar użytkownika
Mandos
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 862
Rejestracja: sob sty 28, 2006 2:23 am

pn mar 27, 2006 8:16 pm

Skavenblight pisze:
Nie mówię o kimś, kto słucha wszystkiego, bo to wszystko lubi, tylko o kimś, kto słucha wszystkiego, bo jeszcze nie wie, co mu się tak naprawdę podoba.

Nie zgadzam się z Tobą. Dzieciaki bardzo szybko zaczynają słuchać jednego stylu muzy. Zależy w jakim towarzystwie się obracają. Powiedziałbym że właśnie z wiekiem przychodzi różnorodność (chociaż preferencje jakieś pozostają).
Co do tematu to jedyną subkulturą (jeżeli można to tak nazwać) którą można "połaczyć" z RPG to fani fantastyki, po prostu tematy którymi się interesują mają wiele wspólnego i przenikają się nawzajem.
 
Awatar użytkownika
Skavenblight
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: śr gru 22, 2004 7:09 pm

pn mar 27, 2006 8:26 pm

Nie wiem. Ja w wieku 12 lat słuchałam wszystkiego od Britney Spears przez Spice Girls do Rammsteina i Kalibra 44. Podobnie było z moimi znajomymi.
Z czasem przyszedł metal i folk, a reszta zniknęła.
[tylko mnie teraz do żadnej subkultury nie wrzucajcie, bo się nie poczuwam]
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

pn mar 27, 2006 8:30 pm

A jak ja miałem 12 lat... Eee,... Chyba od razu urodziłem się jednak dorosły.

Temat pasuje do Offtopa i fajnie byłoby go tam przenieść. Np. dokleic go do tego:
http://forum.polter.pl/muzyka-rpgowego- ... vt521.html
 
Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1495
Rejestracja: sob cze 19, 2004 8:19 pm

pn mar 27, 2006 8:37 pm

Skavenblight pisze:
Nie wiem. Ja w wieku 12 lat słuchałam wszystkiego od Britney Spears przez Spice Girls do Rammsteina i Kalibra 44. Podobnie było z moimi znajomymi.

Skavenblight, to co wymieniasz, to są listy przebojów :wink:
Pani Zosia która w pracy słucha radia, też może wymienić tych wykonawców.
 
Awatar użytkownika
Dark_Pharaun
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 126
Rejestracja: czw gru 08, 2005 12:28 am

pn mar 27, 2006 10:38 pm

Wizzzard pisze:
Nie ma gatunku muzyki, który by był fantastyczny. W muzyce poważnej jest tyle samo fantastyki co w metalu. Zwyczajnie metal o tekstach związanych z fantastyką jest ostatnio bardzo medialny.


Z tym sie zgodzić nie mogę :) Bardzo dużo zespołów metalowych nawiązuje w tekstach do fantastyki, czy tam nawet mitologii itp. I temu się nie da zaprzeczyć bo takie są fakty - mówię oczywiście o części zespołów raczej power/heavy metalowych, nie mówię of course o wszystkich :) A nie wmówisz mi że w tekstach hip-hopowych, czy tam rapowych jest obcykany temat fantasy :) To samo tyczy się rocka, którego też dużo słucham, więc trochę sie orientuję ;-) A co do muzyki klasycznej, to z tymi tekstami, ich brakiem, to jest chyba różnie ;-) :)

Też jak byłem młodszy (stary nie jestem :P ) to słuchałem wszystkiego :P ale normalną rzeczą jest że zaczęła mnie interesować jakaś węższa część muzyki, która zaczęła mi odpowiadać najbardziej, jednak nie próbuję się na siłę odciąć od reszty.

Ale nie skupiajmy się tylko na muzyce. Ludzie grający w RPG to ludzie powiązani jakość z fantastyką/sf - to chyba ma logiczne uzasadnienie :)

Zauważyelm osobiście że dużo ludzi grających w RPG, bardzo często grywa też w różne gierki na kompie :) Począwszy od Quake'a a kończąc na Morrowindzie, Baldur's Gate'sie :)

Zauważyłem też że część osóbinteresująca się RPG to osoby które chłoną dużo książek - a już w szczególności MG, bo z graczami to różnie bywa :) W końcu inspiracje też się skądś brać muszą :)

Gracze RPG to też osoby mające skłonności do paranoji, manii prześladowczych, teorii spiskowych i tym podobnych rzeczy które są traktowano przez niektórych jako odchylenia od normy ;-) ;-) :P

Jak dla mnie to RPGowcy zawsze będą grupą która łączy subkultury. Tak jak Seji powiedział, to jest hobby, ale też tak jak wynika z faktów jest to powiązane z fantastyką :) Możemy pisać, mówić ale i tak nie zamkniemy RPG w jednej/dwóch subkulturach.
 
Wizzzard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 187
Rejestracja: sob lis 13, 2004 4:15 pm

pn mar 27, 2006 10:53 pm

Dark_Pharaun pisze:
Bardzo dużo zespołów metalowych nawiązuje w tekstach do fantastyki, czy tam nawet mitologii itp.

Na każdy nawiązujący mogę Ci podać pięć innych, które nie nawiązują :wink:

Dark_Pharaun pisze:
A nie wmówisz mi że w tekstach hip-hopowych, czy tam rapowych jest obcykany temat fantasy

http://www.lordsoftherhymes.com/

Dark_Pharaun pisze:
A co do muzyki klasycznej, to z tymi tekstami, ich brakiem, to jest chyba różnie

"Pierścień Nibelungów" (tutaj tekst jest) na początak. "Jezioro Łabędzie". I tak dalej.

Dark_Pharaun pisze:
Zauważyelm osobiście że dużo ludzi grających w RPG, bardzo często grywa też w różne gierki na kompie Począwszy od Quake'a a kończąc na Morrowindzie, Baldur's Gate'sie

Dużo RPGowców ma włosy. Dużo RPGowców ma samochody. I tak dalej. Szukanie na siłę. Tak jak w przykładzie o paranoi. O ile w dziedzine książek jeszcze jako tako się to przedkłada, to poza nią już raczej nie.
 
Awatar użytkownika
Dark_Pharaun
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 126
Rejestracja: czw gru 08, 2005 12:28 am

pn mar 27, 2006 11:00 pm

Co do gier i tych paranoji - chciałem pokazać że w taki sposób ludzi można katalogować w nieskończoność, dlatego to nie ma sensu troszeczkę :)

Ale co do muzyki to nie odpuszczę - podaj mi 30-40 zespołów hip-hopowych nawiązujących do fantastyki to może pomyślę nad tym. Ogólna tendecja kieruje się jednak chyba na trochę inne tematy?

Co do muzyki klasycznej napisałem że różnie bywa, niczego nie negowałem :D
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pn mar 27, 2006 11:05 pm

Dark_Pharaun pisze:
Ale co do muzyki to nie odpuszczę - podaj mi 30-40 zespołów hip-hopowych nawiązujących do fantastyki to może pomyślę nad tym.

I czego to ma dowiesc?

Rownie dobrze za chwile ktos moze napisac, ze skoro erpegowcy sluchaja blacku, to sa satanistami. I dalej, udowadniaj, ze teksty Behemota mowia o fantastyce.
 
Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1495
Rejestracja: sob cze 19, 2004 8:19 pm

pn mar 27, 2006 11:14 pm

Seji pisze:
Dark_Pharaun pisze:
Ale co do muzyki to nie odpuszczę - podaj mi 30-40 zespołów hip-hopowych nawiązujących do fantastyki to może pomyślę nad tym.

I czego to ma dowiesc?

Rownie dobrze za chwile ktos moze napisac, ze skoro erpegowcy sluchaja blacku, to sa satanistami. I dalej, udowadniaj, ze teksty Behemota mowia o fantastyce.


Tego ma dowieść, że jest tutaj jakaś zależność, oczywiście nie jest to reguła. Dlaczego muzyka metalowa nawiązuje do fantastyki, a Hip Hop nie? I czy ma to jakiś wpływ na osoby które są fanami takiej muzyki? Bo jeśli ma, to duże prawdopodobieństwo, że osoby słuchające metalu interesują się fantastyka w innej postaci i znowu nie jest to regułą.

Z kolei osoby grające w RPG również interesują się fantastyką.
Widzisz wspólny łącznik? Wspólne zainteresowania dla obu grup?
Wspólne zainteresowania zbliżają ludzi.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pn mar 27, 2006 11:30 pm

Tyhagara pisze:
Dlaczego muzyka metalowa nawiązuje do fantastyki, a Hip Hop nie?

A dlaczego rock'n'roll nie nawiazuje? Jazz nie nawiazuje? A opera - dlaczego ona nawiazuje?

Gatunki muzyczne mozna - dosc stereotypowo - przypisac do pewnych funkcji. HH ma opowiadac o ulicy/zyciu, metal o mroku, krwi, bitwach, bogach, etc. - zalezy od odlamu i wyznania; Elvis spiewal o milosci, i tak dalej.

Sa to pewne utarte schematy - choc sa one rpzleamywane. O ile nie nzam co rpawda dol;ujacego rock'n'rollowego kawalka (bo jak przy tym tanczyc?) to metal o milosci i uczuciach znam - gra go HIM (pomijam tu plyte Razorblade Romance, przy ktorej brzytwa sama sie otwiera ;)). Muzyka to ilustracja - zazwyczaj - pewnej historii. To sa schematy i tyle, nie wyciaglabym na ich podstawie jakis wnioskow.

Zreszta, skoro o metalu, to lamanie schematow w nim swietnie widac: klawisze byly be, potem cacy, potem zaleznie od ideologii, teraz zespoly z nurtu NSBM potrafia jeden kawalek na plycie nagrac jak szatan rpzykazal, a drugi zagrac na balalajce i flecie (rosyjski Volkolak). I to tez bedzie dalej NSBM, chociaz jak black to nie brzmi.

I znow wracajac do poczatku: nie przecnenialbym roli metalu w fandomie. Jak pisalem, probkla pewnie by wyszla identyczna lub nieco wyzsza, ale raczej nie znaczaco. Owszem, jest przelozenie z kierunku metal->fantastyka, ale w druga strone nie.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości