Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

[Przedmiot] Lustro Twardowskiego

sob kwie 02, 2005 11:30 pm

LUSTRO TWARDOWSKIEGO


LUSTRO TWARDOWSKIEGO

W zakrystii kościoła katolickiego w Węgrowie znajduje zwierciadło. Przedmiot wokół którego narosło wiele legend i mitów. Wiele słów mówiących o rzeczach niezwykłych, wykraczających poza ludzkie progi percepcji.

HISTORIA LUSTRA

Wawrzyniec Durrus znany szerzej pod nazwiskiem Twardowskiego - medyk, astrolog, intrygant, szarlatan i mag - urodził się w 1515 roku w Norymberdze. W drugiej połowie XVI wieku przybył na polski dwór królewski. Wplątał się w kilka intryg pałacowych, jednak gdy w 1573 roku umał ostatni z Jagiellonów znikło również z kronik imię Twardowskiego. Zygmunt August - król polski - nieraz korzystał z usług czarnoksiężnika. Pierwsze wzmianki o lustrze pochodzą z nocy z 7 na 8 stycznia 1569 roku. Władca wpadł w bezgraniczną rozpacz po śmierci swej żony. Magia zaś była jedynym sposobem by choć raz móc spotkać jego ukochaną Barbarę Radziwiłłównę. Za namową braci Mniszchów król posłał po słynnego już Twardowskiego. Ten zaś poprosił jedynie o kilka dni czasu na przygotowanie seansu. I stało się tej nocy, że duch został wywołany przy pomocy odpowiednich formuł i tajemniczego magicznego lustra. Jednak król złamał przyrzeczenie, że nie ruszy się z miejsca i zjawa się rozpłynęła, gdy rzucił się w stronę magicznego lustra, w którym widniała postać Barbary. Minęły cztery lata. Król zmarł. Twardowski musiał uciekać z dworu wraz ze swym magicznym lustrem. Jednak bracia Mniszchowie mieli z nim jeszcze porachunki. Ich ludzie dopadli go w karczmie "Rzym" nieopodal Warszawy. W zbiorowej świadomości pozostała wieść jakoby Twardowski został porwany przez diabły-demony w kontuszach...

PRZEKLĘTE ZWIERCIADŁO

Lustro udało się Twardowskiemu przed śmiercią oddać rodzinie przyjaciela z czasów studenckich - magnackiej rodzinie Krasińskich. Oni to przekazali je tam, gdzie nie mogło byc używane w złych celach - do kościoła katolickiego w Węgrowie. W tamtych już czasach wielu uznało, że przedmiot ów jest diabelski i przynosi więcej nieszczęść niż radości. Zawieszono je w pozycji takiej, by nikt nie mógł się w nim przeglądać. Jednak nie mogło to nigdy odstraszyc ciekawskich... Wokół lustra nagromadziło się wiele legend. Już w XIX wieku gdy zaczęli się nim interesować badacze, pobliscy chłopi ze strachem o nim mówili, bali się być w jego pobliżu.

CZASY WSPÓŁCZESNE

Z czasem, nieużywane zaczęło tracić swą magiczną moc. Zaczęło matowieć. Podobno powodem miało być pewne zdarzenie, podług którego dawny proboszcz chętnie zaglądający do lustra zobaczył w nim nieznajomą, złą istotę i tak się przeraził, że odskoczył i rzucił w jego kierunku pękiem kluczy. Wtedy to lustro pękło na trzy części i straciło swą moc. Czy jednak na pewno? Jeśli nie posiada ono mocy czemu przez tyle lat fascynowało ludzi? Skąd się bierze w Węgrowie fascynacja diabłami i magią? W owym kościele będącym już w randze bazyliki mniejszej w ostatnich latach powstała wystawa poświęcona diabłom i ich przedstawieniu w sztuce. Częste są happeningi z tym związane. Towarzyszy temu gwałtowny sprzeciw niektórych, chcących za wszelką cenę wyrzucić przedmiot związany z okultyzmem z Domu Bożego. Czy moce lustra wygasły? Czy też może jego zdolności delikatnie wpływają na to co dzieje sie dookoła a samo lustro czeka na ręce, które tak jak te słynnego Twardowskiego będą potrafiły tchnąć w nie nowe życie...

MOCE

Wedle przekazów lustro było w stanie skupiać mistyczne i fizyczne światło słońca, które przy odbiciu pozwalało ingerować w stan skupienia materii przez na przykład roztapianie złota i srebra. Było w stanie odbijać i powiększać tarczę księżyca, na której można było odczytywać ukryte znaki. Służyło również przywoływaniu proroczych duchów i przyzywaniu zmarłych jak w przypadku Barbary. Dla patrzących na nie ukazywało również zjawy, duchy i istoty o nieludzkich kształtach, nieznanych nikomu spośród ludzi.

OPIS

Twardowski nie był twórcą lustra. Zostało one stworzone wcześniej. Byćmoże stworzyli je alchemicy niemieccy, lecz równie dobrze może być o wiele starsze. Szczególne jest to, że materiał z jakiego został stworzony nie jest znany. Zwykle określa się go jako "biały metal". Jego wielkość to 56 na 46,5 cm. Obite ciemną, drewnianą ramą z łacińskim napisem: "Luserat hoc speculo magicas Twardovius artes, lusus at iste Dei versus in obseqvium est", co znaczy "Bawił się tym lustrem Twardowski, magiczne sztuki czyniąc, teraz przeznaczone jest na służbę Bogu". Został on dobudowany ku przestrodze przez potomka Krasińskich - wojewodę Jana Bonawenturę. Powierzchnia kiedyś równa i przejrzysta teraz widocznie już zmatowiała.

Obrazek
fot. ze strony http://fotografika.i-csa.com


p.s. tyle pobieżnie, forma jeszcze do lekkiej przeróbki, ale co całości - proszę o komentarze i opinie...

Historia w 30% zaczerpnięta z legend w 70% prawdziwa.
Ostatnio zmieniony pn kwie 04, 2005 10:32 pm przez Rothar, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
wóda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 10, 2003 7:01 pm

sob kwie 02, 2005 11:56 pm

uch. Nie wiem co napisac. Musze zaraz isc i pokasowac moje posty, bo az mi sie wstyd robi jak czytam Pusty Dom E$a lub powyzsze.
Pomysl swietny, forma dobra, zamieszczeie zdjecia - super pomysl.
Bardzo mi sie podoba.
Mozna dodatkowo napisac kilka slow o samym kosciele, zeby dopelnic obrazu. A tak zupelnie OT, wiecie co jest swietne w tym projekcie Kult PL? Ze z powodzeniem mozna go wykorzystac we wszystkich bardziej mrocznych systemach czasu terazniejszego. ZC 1990, WoD, ...
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

ndz kwie 03, 2005 12:33 am

Nie przesadzaj z tą fałszywą skromnością ;)
I nie waż się kasować postów, bo i tak je zapisałem na dysku w takim miejscu, że nawet odnóża Tiphareth tam nie sięgną :lol:

Oczywiście znajdę co nieco o tej bazylice. Nie powinno być to trudne, więc zamieszczę niebawem.
 
Awatar użytkownika
E$
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 151
Rejestracja: czw paź 21, 2004 12:32 pm

ndz kwie 03, 2005 8:36 am

Hmm.. Cóż napisać. Oby szło nam wszystkim tak dalej w KULT PL :wink:

Świetny opis i klimatyczny przedmiot, wokół którego może zdarzyć się wiele interesujących... hmm... rzeczy :wink:

W takim razie czekamy na opis bazyliki...
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

Bazylika mniejsza w Węgrowie

pn kwie 04, 2005 10:29 pm

Bazylika mniejsza w Węgrowie

Na miejscu bazyliki stał początkowo gotycki kościół obronny spalony podczas wojny północnej przez Szwedów. Obecny barokowy kształt nadał mu dopiero początek XVIII wieku i ręka architekta Carlo Ceroniego.
Wnętrza wypełniają cudne freski Włocha Michała Anioła Palloniego, zbiór dwudziestu XVIII-wiecznych obrazów sarmackich, a także dwa unikalne krucyfiksy - jeden z krysształu górskiego (XVI wiek) i drugi z bursztynu (XVII wiek). Lustro Twardowskiego wisi w zakrystii. Na wieżycach znajdują się dwa symboliczne zwieńczenia z brązu: klucze na odwróconym krzyżu i miecz z księga (napis w niej to DOCTOR GENTIUM, VAS ELECTIONIS - czyli Nauczyciel pogan, naczynie wybrane).


Obrazek
fot. ze strony http://fotografika.i-csa.com

p.s. myślę, że do tego przyda się jeszcze kultowa interpretacja takiego rozkładu budynku, a także powodu znalezienia się tam unikalnych krucyfiksów, lustra i znaczenia zwieńczeń wież (oficjalnie tłumaczone jako symbole odpowiednio św. Piotra i św. Pawła). Do tego interpretacja losów samego lustra i powody spalenia kościoła przez Szwedów. Ale to chyba na koniec.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość