Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Dark_Raziel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: pt mar 10, 2006 1:48 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 16, 2009 8:27 pm

Dzięki za zlinkowanie mojego bloga ale muszę podać małe sprostowanie, ja nie napisałem żadnej recenzji :) opisałem jedynie moje pierwsze wrażenia po tym jak obejrzałem sobie każdy podręcznik strona po stronie (ale nie wgłębiałem się w lekturę) i gadżety. Recenzję jednak wam obiecuję, znacznie obszerniejszą oczywiście, jak już będę znał produkt w pełni i w niego pogram.

Dziwi mnie zachowanie paru tu osób, są przytaczane linki i opinie ludzi którzy już widzieli a nawet grali w 3 edycje a wy nadal jej nie widzieliście, nie graliście a rzucacie dalej swoje głupie, bezpodstawne opinie że to gówno. Nie można mądrzej? Nie każe wam nikt w pełni ufać nam, ludziom którzy nowego Warhammera widzieli ale przestańcie nas ignorować, bo to "bo ja wiem lepiej" jest już żałosne. Skoczcie do Barda w Krakowie, obejrzyjcie WFRP 3, ponoć mają go pokazywać jeszcze przez tydzień zamiast, siedzieć i zrzędzić na forum na temat produktu o którym pojęcia nie macie.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

WFRP 3ed!!

pn lis 16, 2009 8:48 pm

Dziwi mnie zachowanie paru tu osób, są przytaczane linki i opinie ludzi którzy już widzieli a nawet grali w 3 edycje a wy nadal jej nie widzieliście, nie graliście a rzucacie dalej swoje głupie, bezpodstawne opinie że to gówno. Nie można mądrzej? Nie każe wam nikt w pełni ufać nam, ludziom którzy nowego Warhammera widzieli ale przestańcie nas ignorować, bo to "bo ja wiem lepiej" jest już żałosne. Skoczcie do Barda w Krakowie, obejrzyjcie WFRP 3, ponoć mają go pokazywać jeszcze przez tydzień zamiast, siedzieć i zrzędzić na forum na temat produktu o którym pojęcia nie macie
.
Po pierwsze grzeczniej.
Po drugie, to po co mam oglądać coś, co dla mnie z uwagi na bajery nie mieści się w definicji RPGa? Planszówek nie lubię, rpgiem to tego nie nazwę, więc po co mi pozostaje, prócz narzekania?
Swoją drogą, to rozumiem, że jeśli jakiś forowy guru stwierdzi, ze to fajny system, to znaczy, że mam to powtarzać? Dla mnie niektórzy mogą i miliard sesji mieć już za sobą. Ja dziękuję, wolę postać.

Moment w którym gadżety stają się niezbędnym elementem gry, nie jest ona już rpg, bo fajerwerki są czymś co zabiera uwagę i odciąga, przymusowo od opowieści.
Po prostu nie umiesz docenić Tr0systemów!!!1111
Ostatnio zmieniony pn lis 16, 2009 8:50 pm przez Malaggar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
raskoks
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 195
Rejestracja: czw paź 15, 2009 8:02 pm

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 12:07 am

Wybacz Raziel - nazwałem to "recenzją" na wynos - ale lepsza opinia kogoś kto miał okazję (jak znajde chwilę sam do barda podskoczę) to sobie obejrzeć niż żadna.
W przepychanki forumowe słowne nie wchodze ;-) przecież nie po to tu ejsteśmy - zgadzam się że każdy może opinie swoją wypowiadać :) - jednak próbuję rozgrzać tu rozmowę i chciałbym żebyśmy spróbowali być obiektywni ;]
Wiadomo - to co powstaje odbiega od standardowej wizji RPG-a - ale innowacyjność nie jest złem :) - kto wie może wyjdzie z tego jakiś kawał dobrego grania :)
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 12:34 am

Wiadomo - to co powstaje odbiega od standardowej wizji RPG-a - ale innowacyjność nie jest złem - kto wie może wyjdzie z tego jakiś kawał dobrego grania
Ja mam nadzieję, że ci, którzy kupią, nie będą zawiedzeni. Ja kupować nie zamierzam, bo po prostu nie odpowiada mi to już na poziomie "zajawek".
Jasne, że innowacyjność złem nie jest, ale trend rpgowy, polegający na udziwnianiu, to dla mnie głupota ;)
Ostatnio zmieniony wt lis 17, 2009 12:36 am przez Malaggar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
raskoks
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 195
Rejestracja: czw paź 15, 2009 8:02 pm

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 12:52 am

Wiesz to zależy z czyjego punktu widzenia - ok ty możesz twierdzić że to głupota - masz prawo - na pewno masz troche racji i argumentów za ... ale dla FFG to może być dobra droga - może to też być metoda pzowalajaca RPG wyjść poza świat tzw geeków - i przyciągnąć dzieciaki i młodzież - a z nimi kasę - a z kasy może wyjść coś dobrego ;-)
dobra kończę to pozytywne psianie - bo sam też tego jeszcze nie widziałem na oczy i jeszcze moge się zawieść
 
Awatar użytkownika
N1ghtwind
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: czw cze 25, 2009 6:18 pm

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 1:37 am

Zgadzam się z Razielem w 100%. Śmieszny jest fakt ludzi narzekających, głownie dla tego że nie widzieli i marudzą, dla samego faktu marudzenia. Mają do tego prawo ale ja mam prawo się z tego śmiać, fakt że ich argumenty powoli umierają jeden za drugim, okazuje że to co było "bleee" już nabiera sensu i jest naprawdę dobre w praktyce.
Pozwolę sobie przypomnieć główne argumenty mówiące że system jest "bleeee" które już są wyprostowane zostały przez rzeczywistość.
1 - Świat pokemonowy, mało mroczny i heroik zamiast starego warhammera - cóż świat jest taki jaki był, może mroczniejszy i trudniejszy do przeżycia z powodu większej ilości realistki np: leczenie ran, krytyki, obrażenia itp...
2 - To planszówka a nie rpg - To RPG w 100%, w główniej mierze nastawiona na narracje i wyobraźnie MG i graczy a nie statystki i bez sensowne rzuty.
3 - System puli kostek: zbyt duży, nie czytelny, i spowalniający grę. - okazało się że przyspiesza rozgrywkę, daje duże pole do popisu MG lub, również z góry określa wszystkie warianty, jest intuicyjny
4 - Koszt zbyt duży - okazał się niszy niż przypuszczano i przy sumie całego zastawu jest podobny lub niszy od poprzedniej edycji. (Sprostowanie, aby być rzetelnym, dla mnie jednak koszty będą większe gdyż karty szybko mogą się brudzić i potrzeba zainwestować w folie ochronę, dodatkowy zestaw kostek również się przyda co zwiększa ogólny koszt)
5 - Powtarza się to samo co już było w fabule i opisach - teksty są w całości inne, opisy dokładniejsze i ciekawsze.
6 - Tylko opisany jeden land i tylko nim można grać - opisane dokładnie całe imperium, dokładniej niż w ed2 podstawce.
7 - Brak możliwości konwersji z ed2 - bezproblemowa
8 - Karty są niezbędne - można jak ktoś spamięta grać bez nich, lecz z powodu duże i ciekawej opcji możliwości warto z nich korzystać.
Można tak wymieniać i wymieniać.... teraz najlepszym argumentem malkontentów tej edycji pozostaje fakt że zbyt dużo gadżetów. Wolą być "oldskulami" z 2 kosatki i ołówkiem (najlepiej z symbolem HB (hard and black) dobry dla strych wyjadaczy)
Panowie rozumiem was, naprawdę, i rozumiem waszą postawę, ale robi się to niesmaczne.
Jako główny argument teraz to to że samochód wystarczy że ma silnik, po co te gadżety jak podgrzewanie, elektryczne lusterka, klimatyzacja wspomaganie kierownicy itp... przecież do jazdy są zbędne...
Nie, nie twierdze że system jest idealny, ma kilka mało ciekawych elementów, kilka rzeczy średnich lub kiepskich... ale nie ma rzeczy doskonałych.
Reasumując FFG wydało bardzo dobrego RPG na dzień dzisiejszy który swoją innowacyjnością urzeknie i już urzeka nowe jak i również stare pokolenia graczy. Teraz pozostaje trzymać kciuki za FFG aby wychodził równie udane dodatki.
Ostatnio zmieniony wt lis 17, 2009 3:20 am przez N1ghtwind, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Kal_Torak
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 343
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 11:38 am

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 6:48 am

Lothor Mordredsson pisze:
Ps. Kal-Torak marzył o złotych górach odnośnie tego systemu, czekam na jego komentarz .


No cóż nie pozostaje mi nic innego niż coś napisać ;P

Złotych gór przestałem się spodziewać jakiś czas temu. Zresztą te złote góry były ograniczone (pewnie aż nadto) do pełnego opisu świata lub przynajmniej kontynentu Starego Świata. Spowodowane było to przejedzeniem się samym Imperium i rozgrywanymi kampaniami w przeróżnych częsciach świata. W przypadku mojej osoby brak tego pełnego opisu świata powoduje, że nie w 3 ed. przynajmniej dla mnie czegoś "naprawdę nowego" i przydatnego poprostu nie ma.

Liczyłem również, że podręczniki będą miały 150-200 stron każdy - wtedy rzeczywiście byłoby to coś ;P

Zatem jedymi nowymi elementami są "dodatki gadżetowe" i nowa "mechanika". Gadżety mi są obojętne. Zaś nowa mechanika napewno bardziej by mnie zainteresowała, gdyby została wydana w 2 edycji. Z samej mechaniki nadal liczę, że będzie w niej przynajmniej jeden ciekawy element, warty zastosowania i przeniesienia na mechanikę, której aktualnie używam do większości systemów fantasy.

Storylinia też mi jest obojętna. Już od 2 edycji było wiadomo, że storylinia jest ograniczona do WFB. Zatem nic "oficnalnego" nie da się w tej częsci uzyskać. Poza tym wątpię aby "oficjalnie" uraczyli naś czymś ciekawym. Każdy przeciętny MG wymyśli ciekawszą storylinię od tych serwowanych w WFB i 2 edycji. Zatem storylinia to nie problem. Zwłaszcza, że mnie interesują raczej te o dość "rewolucyjnym podejściu". Jeśli rozgrywam warhammera to każda kampania jest osadzona jakby w innej storylinii. Raz Imperium rozpadło się. Innym razem kraje sąsiednie dokonały rozbiorów Imperium. Innym razem chaos zwyciężył i przetoczył się po starym świecie i kampania jest nastawiona na post-apokaliptyczną wresję Warhammer (taki survival). Gra w czasach "starożytnych", w których elfy i krasnoludy rządzą Starym Światem. Jeszcze innym razem kampanie mrocznych elfów w których gracze obalają rządy Malekitha i zmieniają się ralacje i polityka elfów. I masa innych. Zatem nawet gdyby mieli jakąś własną storylinie (3 edycja) to nie wiem czy bym w niej rozegrał chociaż jedną kampanię.

Moje odczucia do nowej edycji?

Jako nowa edycja myślę, że mimo wszystko będzie lepsza od 2 edycji. Składa się na to kilka rzeczy, jak chociażby nowa mechanika. Mechaniki 1 i 2 edycji zupełnie nie trawię. O ile zatem Malaggar nie jest wstanie sobie wyobrazić, że Rpeg z taką liczbą dodatków jest wogóle rpegiem, to ja niepotrafię sobie wyobrazić jak na takiej mechanice można wogóle grać ;P. No i oczywiście 3 edycja ma nieco więcej tekstu i pewnie nieco wyższy poziom niż 2 edycja.

Innymi słowy 3 edycja to Warhammer przede wszystkim w nowym opakowaniu. Niczego nowego w nim nie ma (poza gadzetami i mechaniką).

Jedyne czego nie rozumiem, to tego oburzania się, na zastosowanie "gadżetów" w Rpegu. Jeśli to taki problem to niech "oldschoolowcy" wyobrażą sobie te same 4 podręczniki bez gadżetów (ew. z gumką i ołówkiem jako dodatkiem) i tadam mają "prawdziwego" rpega. To oczywiste, że z czasem, że autorzy rpegów będą szukali zwiększenia zysku. D&D podłożył pod to fundamenty pokazując, że na RPG da się zrobić całkiem dobry biznes. Wystarczy sobie wyobrazić, ze te "dodatki" do 3 edycji to rozwinięcie takich elementów jak mapki, siatka taktyczna do D&D, figurki, programy do tworzenia postaci i generowania rzutów etc. Należy wciąść również poprawkę na fakt, że 3 edycja nie targetuje swojego produktu tylko na graczy RPG - stąd te gadżety. Całość jednak to nic innego na przeniesienie części opisów i mechaniki z kartek papieru podręcznika na kartonową kartę. Oprócz próby uatrakcyjnienia rpge w oczach np. graczy planszówek nie ma w tym niczego dziwnego. Stąd nawet mnie dziwi taka reakcja częsci graczy, którzy uważają, że opisy i mechanika może tylko i wyłącznie mieścić się na stronach podręcznika. inaczej to już "nie rpeg".
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 10:52 am

Jeżeli chodzi o koszta - III edycja chodzi już w przedsprzedaży po 229 złotych. I nie płaci się za przesyłkę.
 
Kal_Torak
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 343
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 11:38 am

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 11:16 am

Beamhit pisze:
Jeżeli chodzi o koszta - III edycja chodzi już w przedsprzedaży po 229 złotych. I nie płaci się za przesyłkę.


Hmmm... W takim wypadku cena jest porównywalna co dwóch podręczników 2 edycji. Z tego co pamięram podręcznik główny do II edycji w czasie kiedy dopiero wychodził kosztował mocno ponad 100 zł. (150?). Zatem cena za całość podstawki III edycji rzeczywiście nie jest duża.
 
Awatar użytkownika
raskoks
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 195
Rejestracja: czw paź 15, 2009 8:02 pm

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 11:56 am

Beamhit jesteś w stanie powiedzieć gdzie można po tyle kupić ?:)
bo chyba się skuszę 8)
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 12:39 pm

Rebel.
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 2:28 pm

Kal_Torak pisze:
Beamhit pisze:
Jeżeli chodzi o koszta - III edycja chodzi już w przedsprzedaży po 229 złotych. I nie płaci się za przesyłkę.


Hmmm... W takim wypadku cena jest porównywalna co dwóch podręczników 2 edycji. Z tego co pamięram podręcznik główny do II edycji w czasie kiedy dopiero wychodził kosztował mocno ponad 100 zł. (150?). Zatem cena za całość podstawki III edycji rzeczywiście nie jest duża.

Kosztował 110 złotych, jak wychodził.
 
Awatar użytkownika
Amdir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 567
Rejestracja: ndz gru 25, 2005 11:51 am

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 3:34 pm

N1ghtwind pisze:
Pozwolę sobie przypomnieć główne argumenty mówiące że system jest "bleeee" które już są wyprostowane zostały przez rzeczywistość.
...
Można tak wymieniać i wymieniać....


Nie krepuj się, bo właśnie o takie wypunktowanie miast frazesów mi chodziło tyle, że więcej. :razz:

N1ghtwind pisze:
teraz najlepszym argumentem malkontentów tej edycji pozostaje fakt że zbyt dużo gadżetów. Wolą być "oldskulami" z 2 kosatki i ołówkiem (najlepiej z symbolem HB (hard and black) dobry dla strych wyjadaczy)
Panowie rozumiem was, naprawdę, i rozumiem waszą postawę, ale robi się to niesmaczne.


A tak było ładnie na początku...
Nie rozumiem dlaczego wyśmiewasz (tak odebrałem uwagę o ołówku HB) coś co twierdzisz że rozumiesz? Nie wiedzę powodu dla którego ktoś nie mógłby przekazać swoich odczuć odnośnie 3ed na tym forum! Dlatego szanuje zdanie np. Malaggara mimo, że nie do końca się z nim zgadzam. Nie lubi udziwnień i woli "oldskulowe" RPG i chwała mu za to. Nie mówmy, że to takie "oldskulowe" podejście jest niesmaczne bo się okaże iż polskie rpg od 15 lat ma niestrawność. :wink:

N1ghtwind pisze:
Nie, nie twierdze że system jest idealny, ma kilka mało ciekawych elementów, kilka rzeczy średnich lub kiepskich... ale nie ma rzeczy doskonałych.


I właśnie tego też brakuje bo jak mówimy o zaletach to mówmy tez o wadach. Wtedy mam realny obraz 3ed a nie huraoptymizm.

Cooperator Veritatis pisze:
Kal_Torak pisze:
Beamhit pisze:
Jeżeli chodzi o koszta - III edycja chodzi już w przedsprzedaży po 229 złotych. I nie płaci się za przesyłkę.


Hmmm... W takim wypadku cena jest porównywalna co dwóch podręczników 2 edycji. Z tego co pamięram podręcznik główny do II edycji w czasie kiedy dopiero wychodził kosztował mocno ponad 100 zł. (150?). Zatem cena za całość podstawki III edycji rzeczywiście nie jest duża.

Kosztował 110 złotych, jak wychodził.


Nie może być! A ja byłem pewny ze z 200zł. :razz:

Pozdro
 
Tei-chan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 81
Rejestracja: sob paź 06, 2007 8:07 am

WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 4:54 pm

@Amdir - mój huraoptymizm się sprawdził i bardzo mnie to cieszy.
Wszystkie agrumenty , że system jest blee upadaja jeden po drugim i giną. Zdania odmienne szanuje i nie zamierzam nikogo na siłe przekonywac, każdy kto ma ochotę może przejś sie do najbliższego sklepu z grami fabularnymi np.Bard lub Rebel i przekonac się co się zmieniło.
Ja od jakos ponad 2 tyg mam 3ed i cieszę się nią jak dziecko. Do tego udało mi się wkręci na beta testy "project thunderbolt" - wygląda obiecująco. Nic więcej nie mogę powiedziec, bo obowiązuje mnie tajemnica firmowa.

Nareszcie ludzie zauważają, że sa w błędzie oceniając ten system przedwcześnie - przekonajcie się sami, a moze go nawet polubicie.

PS. Tak, moje odczucia nie są obiektywne, bo już system mam i w moim odczuciu jest bardzo dobrą grą. Jak najbardziej uważam iż najlepiej przekonac się samemu z czym WFRP 3 się je nie tylko bazując na recenzjach innych.

PS2. Niestety jako osoba już zaangazowana (od około 2 tyg) przez zagraniczną firme z dwoma literkami F w nazwie mie wolno mi wypowiadac się na tym forum, bo mógłbym sie wygadac nad czym pracuje. A będzie tego wiele i myslę iż wielu dawnych fanów sięgnie po podręczniki do 3ed chociazby na fluff w szykowanych dodatkach. A teraz żegnam się. Było miło zawsze z wami podyskutowa ale niesety obowiązki wzywają, pozdrawiam. Był to mój ostatni post na tym forum i zapraszam do grania.
 
okapi1975
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 8:05 pm

WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 5:27 pm

Wiesz nie ten odbiorca, nienawidzę pseudo RPG-ów a tym jest 3 edycja. Zwykła planszówka.
 
Awatar użytkownika
Lothor Mordredsson
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: śr cze 10, 2009 12:54 pm

WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 6:17 pm

Jeśli to ma być nowy kierunek rpg to cieszę sie że nie jestem o 5 lat młodszy bo mógłbym nie wiedziec co to wogóle znaczy, planszówki lubie owszem ale jako planszówki a nie jakieś zabawny zlepek karcianki , planszówki i rpg. Jak wspominał Amdir kazdy ma swoje zdanie i moje jest krótko mówiąc niepochlebne, odpowiedzi Tei-Chan'a mnie denerwuja niech sobie kocha i rozmiłowuje sie w tym "rpg" aż do zgonu ale niech nie pisze takich rzeczy co w poprzednim poście.
 
Kal_Torak
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 343
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 11:38 am

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 6:53 pm

Mi 3 edycja osobiście nie podchodzi - wiadomo z jakich przyczyn.

Jednak wciąż nie rozumiem tej niechęci do owych "gadżetów". Rozumiem, że gdyby FFG wydało w opakowaniu te 4 podręczniki razem z fajną mapką imperium i ew. kostkami bez reszty gadżetów - to byłby prawdziwy oldschoolowy erpeg. Taki najprawdziszy. Natomiast z gadżetami to już nie jest erpeg, a planszówka - dobrze rozumiem?

Bo jeśli tak to zupełnie tego nie kapuje. Te całe gadżety jak pisałem są po to aby zachęcić do rpega wielbicieli planszówek. Stąd ta forma - i chodzi tylko o formę. Dodatkowo ma to też na celu zwrócenia uwagi na system przez ogólny światek rpegowców. Przez formę z jaką wydano 3 edycję, trudno aby rpegowcy nie zauważyli ten system - innymi słowy o 3 edycji ma być głośno. Z tego co czytałem w recenzjach te 4 podręczniki są na należytym poziomie i w niczym nie ustępują 2 edycji czy innym znanym i popularnym "erpegom" jak D&D etc.

Jednak zupełnie nie rozumiem, dlaczego dodanie do podręczników rpegowych jakiś tam gadżetów ma przesądzać, że to nie rpeg. Te gadżety to tylko i wyłącznie urozmaicenie. To tak jakby atuty D&D rozpisać na kartach. Albo zalety i wady ze świata mroku zapisać na kartonowych kartach. Do tego jeszcze kilka bajerów. To chyba oczywiste, ze FFG wykorzystując swoje doświadczenie w robieniu planszówek, wpadło na pomysł wykorzystaniu paru ciekawych pomysłów w rpegu, aby zwrócić większą uwagę graczy rpg, jak również planszówek. Co w tym takiego strasznego? Czemu 4 edycja D&D nadal jest rpegiem, a 3 edycja WFRP już nie? No chyba, że D&D nie jest rpegiem a bitewniakiem, bo w końcu w D&D można grać z figurkami na mapce z polami.

Na serio chciałbym poznać co jest strasznego w tych gadżetach. Bo mnie osobiście bardziej boli poszerzana "zgodność z WFB" - bo storylinia WFB jest naprawdę niskich lotów (orientuję się bo gram w battla). Ale ten problem występował już w 2 edycji. Jeszcze bardziej mnie boli, że cały obszerny świat Warhammera jest coraz bardziej zawężany do Imperium i jego regionów, zapominając o całej reszcie. Brakuje ciekawego przedstawienia magii - zarówno fabularnie jak i mechanicznie. Tutaj chciałbym coś postępowego i ciekawego na miarę ars magici czy maga wstąpienie/przebudzenie. Wciąż ograniczona kreacja postaci - brakuje mi kilku etapów, pomimo że jest wiele ciekawych rpegów z bardzo ciekawymi etapami tworzenia postaci (mimo to FFG nie skorzystało z ich pomysłów). To są dla mnie wady 3 edycji.

Nie wiem tylko czemu te gadżety decydują czy 3 edycja jest rpegiem czy nie. Wytłumaczcie mi to proszę ;P.
Ostatnio zmieniony wt lis 17, 2009 6:58 pm przez Kal_Torak, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
ThimGrim
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: sob cze 18, 2005 10:06 pm

WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 7:22 pm

No 229zł to już nie jest taka tragiczna cena. Poczekam jeszcze trochę może replikator zrobi kontrę :P
 
Awatar użytkownika
Armoks
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 342
Rejestracja: pn lip 07, 2008 3:26 pm

WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 7:28 pm

Nie no, Lothor... :) To cieszyć się nie można, bo to denerwuje, a płakać już tak? Nie zauważasz tego, że też można płakaniem zdenerwować?
Lothor Mordredsson pisze:
a nie jakieś zabawny zlepek karcianki , planszówki i rpg.

Mógłbyś rozwinąć, w którym miejscu ten "zlepek" jest zabawny?
Lothor Mordredsson pisze:
Jak wspominał Amdir kazdy ma swoje zdanie (...) ale niech nie pisze takich rzeczy co w poprzednim poście.

Kurcze, to ja w końcu nie rozumiem. Mamy demokrację, czy nie mamy?

Odnośnie 3 ed. Cena przedpremierowa jest dość niska, a i patrząc na bardzo przychylne oceny osób, które system już widziały, zaczynam myśleć o tym pozytywnie. Trochę żałuję, że za późno przeczytałem, iż na Falkonie będzie prezentowany system i się nie wyrobiłem :(

Dla mnie system w porównaniu z 2 ed plusuje w:
- Większym opisie Imperium niż 2 ed.
- Mechaniką z mniejszą ilością błędów i niedopowiedzeń (będziemy mieli wszystko na kartach, poza tym chyba nie strzelą tylu bubli co w 2 ed. :) )
- Wreszcie jakaś inna mechanika niż d20, 2k10, xk6...
- Jeden zestaw i gramy.
- Gadżety, skoro urozmaicą grę, nie rozciągając jej niczym gumy do majtek, to jestem na tak.
- Zbalansowano (wg. twórców) postacie.
- Może niektórych to nie cieszy, ale mnie tak - wszyscy mają równe szanse na starcie, bo nie rzucają tylko rozdają statystyki.
- itd.

Minusy:
- Trochę nie podoba mi się zredukowanie liczby statystyk do sześciu.
- Karty postaci? - ble
- Pewnie będzie dużo nowych dodatków za sporą kasę.
- Nie podoba mi się na siłę utrzymywanie graczy przez system w drużynie, chodzi mi o drużynową kartę i ten miernik.
- Liczyłem na większe podręczniki w core secie.
- Miernik postępu? - wygląda ble
- Podręczniki w miękkiej oprawie, pewnie łatwo się rozejdą.
- itd.
 
Awatar użytkownika
Anioł Gniewu
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 22, 2007 10:21 pm

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 10:41 pm

Tei-Chan@ Abstrahując od tego jaki jest nowy warhammer, muszę Ci powiedzieć, że skompromitowałeś się jako spamer i klakier, którego opinie o produkcie podyktowana była przede wszystkim zobowiązaniami wobec firmy, którą nachalnie reklamowałeś i wobec której "wiąże Cię tajemnica". Daruj sobie zatem kokietowanie czytelników "OPERACJĄ THUNDERBOLDT/THUNDERSTORM" czy innym TAJEMNICZYM projektem o niesamowitym tytule rodem z Rambo Pierwsza Krew którego TAJEMNICĘ posiadłeś.
Jestem zwolennikiem pluralizmu i swobody wypowiedzi ale na forach powinny być takie wirtualne karteczki "AKWIZYTOROM WSTĘP WZBRONIONY"! Zastanawiam się na ile inne wypowiedzi jakie są zamieszczane na tym portalu to autentyczne refleksje graczy a na ile reklama?

Ps. Ale merytorycznie nawiązując do tytułu - nowy warhammer faktycznie może być fajny... ;)
 
Awatar użytkownika
Dark_Raziel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: pt mar 10, 2006 1:48 pm

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 10:48 pm

Oh, no dobra, przyznaje się, wziąłem od FFG 666 $ za napisanie dobrego słowa o 3ed.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 10:51 pm

Uderz w stół, a nożyce się odezwą ;)

Jak zrozumiałem, to Anioł pił jawnie i bez podtekstów i ukrytych szpil.
 
Awatar użytkownika
Anioł Gniewu
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 22, 2007 10:21 pm

Re: WFRP 3ed!!

wt lis 17, 2009 10:55 pm

Mallaggar - zawszę pije jawnie! Chyba że w miejscu publicznym - wtedy zakrywam papierową torebką! :D
 
Awatar użytkownika
N1ghtwind
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: czw cze 25, 2009 6:18 pm

Re: WFRP 3ed!!

śr lis 18, 2009 3:15 am

Ten tajemniczy projekt to prawdopodobnie seria mini kampania które będą się składały w jedną dużą, możliwe że wyjdą jako jeden box. W boxie oprócz pewnie 3 podręczników (przygód) będzie spora ilość dodatków w postaci rozszerzeń kampanii i pomocy dla MG - gotowe rekwizyty. To według przecieków lecz nie jest to pewne, natomiast pewne jest że będzie to kampania, gotowe przygody.
Oprócz tego na pewno wyjdzie w 2010 rozszerzeniowe profesji zaawansowanych w tym lub osobno rozrzedzanie odnośnie magii, nie wszystkie kolegia bodajże są w postawcie jak grywalne z tego co pamiętam (co jak dla mnie jest wielkim minusem), bestiariusz z kartami bestii oprócz podręcznika będzie można przygotować sobie karty z statusami potworów i zamiast szukać od razu korzystać, to akurat widziałem w wywiadzie dla amerykańskiej TV.
 
Awatar użytkownika
ishii
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: śr sty 25, 2006 1:39 pm

Re: WFRP 3ed!!

śr lis 18, 2009 8:16 am

Czyli tak naprawdę podręcznik główny będzie rozbity na części, a FFG dzięki temu posunięciu wyciśnie z nabywców znacznie więcej kasy niż poprzedni wydawcy WFRP...
 
Awatar użytkownika
Amdir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 567
Rejestracja: ndz gru 25, 2005 11:51 am

Re: WFRP 3ed!!

śr lis 18, 2009 9:25 am

Tei-chan pisze:
@Amdir - mój huraoptymizm się sprawdził i bardzo mnie to cieszy.
Ja od jakos ponad 2 tyg mam 3ed i cieszę się nią jak dziecko. Do tego udało mi się wkręci na beta testy "project thunderbolt" - wygląda obiecująco. Nic więcej nie mogę powiedziec, bo obowiązuje mnie tajemnica firmowa.


:shock: :hahaha:
Tei-chan "tajnym agentem", pytanie czy tylko od tych dwu tygodni? Ale w sumie to teraz mało istotne. :razz:
Szkoda że osoba która ma już 2 tygodniowe doświadczenia z 3ed już nie może się tu wypowiadać (nie do końca rozumiem dlaczego ale nic to) bo oprócz recenzji chętnie przeczytałbym "sprawozdanie" z walki 3BG v 3BN, krok po kroku z użyciem wszelkich kostek kart itd. Wtedy mógłbym ocenić czy rzeczywiście "Stary WFRP 1ed i 2ed mogą się schować".
Do barda lub rebela mam za daleko wiec pozostaje czekać na jakiś obszerną recenzje.

ishii pisze:
Czyli tak naprawdę podręcznik główny będzie rozbity na części, a FFG dzięki temu posunięciu wyciśnie z nabywców znacznie więcej kasy niż poprzedni wydawcy WFRP...


Oj tam wydaje Ci się. Przecież to 3ed to kompletny super ekstra cool RPG! :razz:

Pozdro
 
Awatar użytkownika
N1ghtwind
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: czw cze 25, 2009 6:18 pm

Re: WFRP 3ed!!

śr lis 18, 2009 10:25 am

Amdir pisze:
Do barda lub rebela mam za daleko wiec pozostaje czekać na jakiś obszerną recenzje.


Troszkę już opisem ale raczej mało, dziś będę miał znowu e3 przy sobie przez jakiś czas - to opisze go i moje przemyślenia na jego temat, plus postaram się opisać walkę w miarę zrozumiale ;), jeśli ktoś coś jeszcze chwiałby wiedzieć to piszcie, o ile będę stanie postaram się odpowiedzieć na wasze pytania.
Ostatnio zmieniony śr lis 18, 2009 10:28 am przez N1ghtwind, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Kal_Torak
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 343
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 11:38 am

Re: WFRP 3ed!!

śr lis 18, 2009 11:22 am

No to ja miałbym pewien zestaw pytań ;P. Być może rozwiejesz moje wątpliwości co do 3 ed. bo wciąż mam nikłą nadzieję, że to o czym dotychczas czytałem nie jest takie jak opisano ;P

1. Jak wygląda obecny opis świata? Rozumiem, że jest to odrębny podręcznik z około 100 stronami? Opisane jest tylko samo Imperium? Są jakieś rozdziały o innych częściach świata i jak obszerne w stosunku do całego podręcznika?

2. Tutaj nieco cięższe pytanie ;P. Jak ocenisza poziom i styl języka użytego w podręcznikach do 3 edycji? Chodzi o porównanie. Czy jest to np. poziom opisów i języka z D&D (tzw. styl steropianowy czy też encyklopedyczny ;P). Podobny do WFRP 2 edycja? Pełen klimatu i własnego niepowtarzalnego stylu jak w Monastyrze czy Neuroshimie? Inny? Chodzi o porównanie ;P.

3. Jak dokładnie wygląda kreacja postaci? Znaczy z jakich części się składa? Innymi słowy czy tworzenie postacie składa się z większej ilości ciekawszych i unikatowych elementów niż standardowy wybór rasy, profesji i współczynników?

4. Mógłbyś przybliżyć system magii. Narazie słyszałem, że nie wyróżnia się zbytnio od swoich poprzedników. FFG wydało osobny podręcznik do magii w podstawce. Zatem czy można się spodziewać niezwykle barwnego, ciekawego i elastycznego systemu magii wzorowanej na ars magice i magu wstapienie/przebudzenie czy raczej jest to kolejny standardowy "system zaklęć"?

To chwilowo najważniejsze pytania. Wciąż mam jeszcze niewielką nadzieję, że 3 ed. mnie jednak czymś zaskoczy i oprócz gadżetów oraz szaty graficznej jest wstanie wyróżnić się spośród tak wielu systemów na rynku ;P.
Ostatnio zmieniony śr lis 18, 2009 11:23 am przez Kal_Torak, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Lothor Mordredsson
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: śr cze 10, 2009 12:54 pm

Re: WFRP 3ed!!

śr lis 18, 2009 12:13 pm

Armoks pisze:
Nie no, Lothor... :) To cieszyć się nie można, bo to denerwuje, a płakać już tak? Nie zauważasz tego, że też można płakaniem zdenerwować?
Lothor Mordredsson pisze:
Jak wspominał Amdir kazdy ma swoje zdanie (...) ale niech nie pisze takich rzeczy co w poprzednim poście.

Kurcze, to ja w końcu nie rozumiem. Mamy demokrację, czy nie mamy?


Jeśli mój post łamie demokratyczne zasady forum to post Tei-Chana drastycznie je narusza, jestem prawie pewny że mógł on za darmo działać na naszym forum w celu zachęcenia do 3 edycji, zachęcał, linkował, objaśniał, zapalczywie bronił.
Ale to już nieistotne, WFRP 3ed. wychodzi wiec jego robota wykonana :razz: , i też czekam na jakąś obszerniejszą recenzje N1ghtwind'a.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

WFRP 3ed!!

śr lis 18, 2009 12:15 pm

bestiariusz z kartami bestii oprócz podręcznika będzie można przygotować sobie karty z statusami potworów i zamiast szukać od razu korzystać, to akurat widziałem w wywiadzie dla amerykańskiej TV.
Świetnie! W końcu nie wpadłbym na to, by sobie na kartce zeszytowej zapisywać statsy wrogów!

Pełen klimatu i własnego niepowtarzalnego stylu jak w Monastyrze czy Neuroshimie?
Proszę, oby nie był neuroshimowy...

Zatem czy można się spodziewać niezwykle barwnego, ciekawego i elastycznego systemu magii wzorowanej na ars magice i magu wstapienie/przebudzenie czy raczej jest to kolejny standardowy "system zaklęć"?
A ja tam standardowy system zaklęć przekładam nad jakieś crapy, które prócz przefajnowania nie niosą w sobie nic tak naprawdę sensownego :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości