Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
M.Y.
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: czw wrz 02, 2004 7:08 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 11:50 am

Amdir napisał:
Nie wiem czy się śmiać czy płakać. Pamiętam, że jak było info o małej ilości profesji i o wygodnym grani 4 osób to napiąłem, że wolałbym starter RPG'a który pozwala mi grać z dowolną ilością graczy a wszelkie dodatki są opcjonalne a nie konieczne/obowiązkowe, i stwierdziłem 3ed może się okazać niekompletnym bubelm to zostałem zakrzyczany przez entuzjastów 3ed ze przesadzam, że dostaje 4 obszerne podręczniki i jeszcze karty, kości itd. Teraz się okazuje że niewygoda grania w więcej niż 3 osoby to pikuś. Nowa super edycja nie daje nawet takich samych możliwości kreacji postaci jak złą i paskudna 2ed. :wink:
Nadal jednak czekam na sprawozdanie z działania mechaniki bo może choć to będzie rewelacyjne. :wink:


Co do mechaniki - na pierwszy rzut oka bardzo mi się podoba. Podręczniki - wiadomo - obszerne nie są. Razem to w zasadzie jakieś 300-400 stron (nie pamiętam dokładnie). Nie czytałem - nie mam się do czego przyczepić. Zresztą i tak kupowałbym je dla mechaniki i zasad. Świat znam, storylinii nie potrzebuję (i tak zawsze wymyślaliśmy własną).

Naprawdę chciałem polubić ten produkt. Chciałem spróbować czegoś nowego, zobaczyć jak kostki i karty akcji razem pracują, pobawić się czarami etc. Byłem w stanie wydać na to te 250 zeta, dlatego, że byłem przekonany, że dostanę (tak jak przy każdym innym zakupie) pełną grę, która umożliwi mi poprowadzenie BG "od początku do końca".

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że FFG już mnie w zasadzie miało. Prawie sprzedali mi produkt, byłem gotowy go zamówić przed premierą. Gdyby tylko dołożyli więcej kart profesji zaawansowanych i po kilka (dosłownie, kilka) czarów dla każdego maga/kapłana, mieliby jednego klienta więcej. A tak, poczułem się trochę wydymany na starcie i z tego co czytam, narzekanie na obecną politykę FFG nie ogranicza się tylko do naszego polskiego poletka. Na zagranicznych forach również pojawiają się głosy, że 100 baksów to dużo, nawet bardzo, za niekompletną grę.

Kończę już, bo zaczynam się powtarzać :p Powiem jeszcze tylko, że nie obrażam się na nowego Warhammera. Chętnie zagram, jeśli będę miał okazję. Ale sam go nie kupię, bo czuję, że jeśli będę chciał uzyskać taką wolność kreacji BG i BN'ów jaką miałem po zakupie pierwszej lub drugiej edycji podręcznika podstawowego, to będę musiał wydać zapewne ok. 600-700 PLN.
 
Awatar użytkownika
Lothor Mordredsson
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: śr cze 10, 2009 12:54 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 11:54 am

Kal_Torak pisze:
Stąd gdybym kupił III edycje w zasadzie zapłaciłbym za mechanikę i karty. Mimo wszystko III edycja chociaż ciekawa nie jest wstanie i nie wniesie nic nowego do samego universum Warhammera (ograniczenie storylinii przez WFB). Obecnie każdy gracz jest wstanie zgromadzić niewielkim kosztem olbrzymią ilość materiałów do Warhammera.

Dlatego osobiście liczyłem w III edycji na: bardzo ciekawą i nową storylinię, pełny opis świata, niezwykle barwny i rozwinięty etap kreacji postaci, ciekawy system magii itp. Niestety jedyną nową rzeczą jest sam silnik mechaniczny. No ale dla samego silnika mechanicznego nie wydam 229 zl. ;P. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o Warhammera to w Polsce wiele drużyn od dawna gra na innej mechanice niż k100 lub powaznie przerobionej - w tym ja.

Za to bardzo możliwe, że zakupię jakieś dodatki III edycji, które będą wnosiły do Warhammera coś ciekawego i zarazem nowego. Zatem będę czekał na ciekawe dodatki ;P.


Dokładnie to samo próbuje przekazać od kilkudziesięciu stron tego tematu plus dokończenie 2 edycji w Polsce a 3 edycja gdzieś w 2012, wtedy byłoby miodzio. Niekiedy dało sie poczuć że niektórzy zarzucają mi narzekanie dla samego faktu narzekania, ja za samą nową mechanikę nie dam 220 zł! Powątpiewałbym wtedy poważnie w swój rozum.


M.Y. pisze:
Zachęcam wszystkich zainteresowanych do lektury elementów, które znajdą się w podstawce. Jeżeli prawdą jest to, co wyczytałem, nie będę w stanie w oparciu o podstawkę swtorzyć np. kapłana Urlyka (brak czarów). Moje postacie będę miały drogi awansu ograniczone do 5 zaawansowanych profesji. To, oczywiście, pod warunkiem, że będę bardzo złym klientem, który nie wspiera z całych sił swoich ulubionego systemu i ograniczy się do podstawki :x Parafrazując Henry'ego Forda: "Kupując zestaw podstawowy będziecie mogli zagrać każdym kapłanem pod warunkiem, że będzie to kapłan Shalyii, Morra lub SIgmara. Acha...czy wspomniałem juz o tym, że w oparciu o podstawkę będziemy w stanie doprowadzić naszego magusa jedynie do 2 poziomu....

Wydaje mi się, niestety, że właśnie to jest największa rewolucja w świecie RPG, która nadchodzi wraz z 3 edycją.


Do diabła a wy narzekacie że 2 edycja ma niewiele informacji w starterze?? Spokojnie moge zostać i arcymagiem i dowolnym kapłanem, ba! Nawet arcykapłanem!

theNatoorat pisze:
[...] Plastik czuć już tylko patrząc na pudełko, w środku jest jeszcze gorzej. Pełną groteską są już karty lokacji - brakuje komentarza autorów "Drogi MG, w wypadku paraliżu mózgu i chwilowej niemocy twórczej podpowiadamy jak powinien wyglądać cmentarz". Oczywiście ze nikt nie zmusza do ich używania, ale sam fakt pojawienia się czegoś takiego w finalnym zestawie świadczy o opcjonalnym targecie autorów. A z takowym targetem to lepiej mieć jak najmniej do czynienia.


Dla mnie to kuriozum! :razz:

Tadeus pisze:

Druga edycja Staremu Światowi dała nieprawdopodobnie dużo. Z pozytywów dostaliśmy piękne opisy Norski, Bretonii i Kisleva, do tego Talabheim i Nuln - wszystko to materiały, które w innych źródłach pojawiły się szczątkowo albo w sposób nieprzystosowany perspektywą do gry fabularnej. I gdyby tego było mało - otrzymaliśmy coś, czego zawsze mi brakowało - grubaśną księgę o codziennym życiu religijnym w Imperium, która dla prowadzących "nisko" jest nieporównywalnie cenniejsza od tych o Chaosie, czy Magii...

Niestety otrzymaliśmy w prezencie też śmieszną Burzę Chaosu, pomysł z ogromnym fabularnym potencjałem, zepsuty przez bitewniakową logikę i tylko z trudem przystosowany przez twórców RPGa do postaci strawnej dla ludzi myślących.

Do tego oczywiście też Kolegia Magii, które mimo zwiększenia grywalności magiem, zrobiły z Altdorfu mieszankę Hogwartu i Ankh-Morpork. [...]


Właśnie zauważyłem że dużo osób o tym zapomina zaaferowana "cudacznością" nowej edyjcji jakby ta trzecia była pierwszą.
Co do kolegiów to możecie sobie krzyczeć a nic nie zrobicie w battlu są były i pewnie będą więc BI nic nie mogło zrobić musiały sie pojawić w rpg i tyle wiec nieuczciwie jest akurat za to ich ganić, mi tam podoba sie pomysł z kolegiami choć wielu przyzwyczajonych jest do wszechstronnego maga z innych gier rpg, zacznijcie myśleć warhammerowo a może uda wam się przetrawić te kolegia :razz: .
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 12:03 pm przez Lothor Mordredsson, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 12:07 pm

Do diabła a wy narzekacie że 2 edycja ma niewiele informacji w starterze?? Spokojnie moge zostać i arcymagiem i dowolnym kapłanem, ba! Nawet arcykapłanem!
A czy to z automatu równa się bogatej warstwie informacyjnej? Bo profesje to mechanika kolego. Czysta mechanika.
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 12:44 pm

2. edycja miała niewiele informacji w starterze. Do dzisiaj jak patrzę na podstawkowy bestiariusz czy czary, to ogarnia mnie pusty śmiech. 3. edycja ma ich po prostu jeszcze mniej. :razz:

Ciekawe, w jakiej cenie będą wydawać dodatki... Czyżbym wreszcie dożył czasów, kiedy RPG zrobi się droższym hobby niż Magici? :razz:
 
Awatar użytkownika
raskoks
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 195
Rejestracja: czw paź 15, 2009 8:02 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 12:48 pm

od siebie powiem że właśnie mechanika jest dla mnie tą interesującą częścią nowego warhammera - zdaje się że jestem na drugiej stronie wagi niż większość. Z mojego punktu widzenia jeśli mechanika będzie ciekawiej\lepiej rozwiązana - to będę zadowolony. Opis świata i jego charakterystykę znam - jak bedzie więcej to super - ale nie jest to konieczne.
Oczywiście mechaniki jeszcze nie widziałem w akcji - więc to czy okaże się dobra to kwestia przyszłego jej sprawdzenia.

Kwestia modułowości rzeczywiście jest problemem - wydaje mi się że jeżeli nie zostanie to szybko rozwinięte - to bedzie wielki babol odstraszający starych rpg-owców. Nie pamietam - ale zdaje sie że przynajmniej nowe profesje dochodzą w tym dodatku (ze szczrołapem).
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 12:54 pm

Cooperator Veritatis pisze:
Ciekawe, w jakiej cenie będą wydawać dodatki... Czyżbym wreszcie dożył czasów, kiedy RPG zrobi się droższym hobby niż Magici? :razz:


Pierwszy dodatek będzie do kupienia w granicach 80 zł. Dodatkowe kości za około 40 zł.
Dodatek The Adventurer''s Toolkit ma zawierać:
50 action cards,
30 talent cards,
10 new careers,
4 new party sheets,
a pad of character sheets,
new character standups,
extra tokens to help manage your heroes,
and much more!
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 12:56 pm przez szelest, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
M.Y.
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: czw wrz 02, 2004 7:08 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 12:57 pm

Cooperator Veritatis napisał:
2. edycja miała niewiele informacji w starterze. Do dzisiaj jak patrzę na podstawkowy bestiariusz czy czary, to ogarnia mnie pusty śmiech. 3. edycja ma ich po prostu jeszcze mniej. :razz:


Ale ma. Jest przynajmniej te kilka czarów do każdego maga/kapłana. Kupując podstawkę do 2 edycji nie jestem zmuszony np. zaimprowizować od podstaw czarów pięciu kolegiów magii. WTF??

Ciekawe, w jakiej cenie będą wydawać dodatki... Czyżbym wreszcie dożył czasów, kiedy RPG zrobi się droższym hobby niż Magici? :razz:


Pewnie 80-120 PLN. Za jakieś 3-4 dodatki będziemy mieli w miarę pełen zestaw czarów i profesji. Czyli za jakieś parę miesięcy (rok?) będę mógł w końcu zagrać rycerzem i umieścić np. bursztynowego maga na sesji. Yay!! :wink:
 
Awatar użytkownika
brujo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 22, 2009 5:17 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 1:47 pm

Kiedy wyszła 2ed wielu narzekało , że po tylu latach turlania k100 i k10 ten system zasługiwał na nowy silnik. I słusznie , że starym fanom coś śmierdziało. Nie chce sie chwalić ale od razu skumałem , że tym smrodem jest brak dużej mapy starego świata! :huh:
Mimo wszystko kupiłem 2ed będąć świadom , że włąśnie zostałem wydymany.Ale ile przyjemności z tego było :papieros:
Niektórzy Ludzie są dumni , że skserują książke , gwizdną jakiemuś lamusowi kości i cieszą się że dymają młotka a nie on ich :spoko:
Lothor Mordredsson napisał(a)
Ja za samą nową mechanikę nie dam 220 zł! Powątpiewałbym wtedy poważnie w swój rozum.

Rozum a kto ci karze w niego wierzyć :razz:
Owszem może i producenci badają ile kasy są wstanie wyciągnąc od naiwnych ale wreszcie dopieścili mój małpi umysł :kiss:
Ciągle brak mi dużej mapy ale jest lepiej .Powiadam jeśli tylko rozum jest ci przeszkodą na drodze do ekstatycznej 3ed zabij go lub złóż w ofierze kultystom Chaosu.
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 1:49 pm przez brujo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Ryoga
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 598
Rejestracja: ndz maja 09, 2004 10:56 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 1:49 pm

FFG od dłuższego czasu bawi się LCG (Living Card Games) jak choćby Zew Cthulhu, czy Warhammer: Invasion. Mają w ofercie nawet bitewniak w tym typie sprzedaży Anima. Było więc tylko kwestią czasu zanim wypuszczą w tym duchu Living Role Playing Game.
 
Tadeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 143
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 12:02 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 1:54 pm

Wczoraj przegrzebałem jeszcze zachodnie fora i akurat cena jest tym co ich najmniej odstrasza. U nich przedsprzedaż jest też za 63 dolary, zamiast pełnych stu.

To co mnie niepokoi, to głównie ilość potrzebnego miejsca :D

Obrazek

Tyle miejsca to ja jeszcze chyba nigdy nie miałem do gry. Dla przyzwoitości należy jednak przyznać, że gracze ponoć specjalnie rozłożyli karty trochę szerzej, by opisać, które moduły, do czego służą. Niektóre można ułożyć w kupki.

A co do modułowości? Nie przeszkadza mi to, że nie będzie na początku pełnego zakresu karier i czarów. Spokojnie można prowadzić z tym, co jest. W podstawce do jedynki, nie było nawet porządnego opisu Sigmara, a jakoś się grało :)

Za to przeszkadza mi to, że każdemu nowemu dodatkowi z informacjami o świecie towarzyszyć będzie pewnie dodatkowa talia kart z nowymi bajerami i przez to całość kosztować będzie więcej. No chyba, że zostanę tu mile zaskoczony.

A profesje i czary pewnie szybko powstaną fanowskie. Druknie się jakiegoś ładnego .pdfa z netu na grubszym papierze i już.

Co do kolegiów, to wizja świetlistych piramid, wypalonej magicznie ziemi i magii wypaczającej uliczki stolicy nie pasuję mi po prostu do settingu, w którym twórcy na każdym kroku zarzekają się, iż magia jest czymś bardzo rzadkim, podejrzanym i nierozumianym przez ludność.

I odnosząc się jeszcze raz do słów Kal Toraka - cóż, podstawka to podstawka, rewolucyjnych treści (poza mechaniką) bym się tam nie spodziewał. Od tego w nowoczesnych, zachodnich systemach są dodatki :)
 
Awatar użytkownika
brujo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 22, 2009 5:17 pm

WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 2:01 pm

Kiedy pisałem , że czuje sie dopieszczony miałem na myśli właśnie to co pokazał na screenie Tadeus!
 
Awatar użytkownika
Lothor Mordredsson
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: śr cze 10, 2009 12:54 pm

WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 2:40 pm

Dobra wyrzuce wszystkie meble z pokoju i zmontuje specjalny świąteczny stół na kolacje wigilijne i napewno choć połowa tego "cudactwa" sie zmieści :razz: . Sam nie jestem w stanie wyobrazic sobie rozłożenie na stole wszystkich bajerów z wszystkich dodatków być może trzeba będzie pokoju 10mx10m.
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 2:50 pm

Jeśli ktoś ma dwanaście kart ran, i każdą odkłada osobno, to trudno się dziwić, że zajmują mu mnóstwo miejsca, tak samo z kartami manewrów.

Pozdrawiam,
Adam
 
Tadeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 143
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 12:02 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 3:22 pm

Dlatego wspomniałem o "pokazowym" rostawieniu gadżetów. Z drugiej strony w pomocach wizualnych przecież chodzi o to, by stan postaci było widać na pierwszy rzut oka. Układanie w kupki kart ran jest bez sensu, bo wtedy taką kupkę należy podnieść i przeliczyć, co przeczy założeniom wizualnych pomocy :)
 
Awatar użytkownika
ThimGrim
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: sob cze 18, 2005 10:06 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 3:47 pm

M.Y. pisze:
Witam,

[...] Kupując podstawowe pudło nie dostaję pełnej gry. Dostaję 25 profesji podstawowych i jedynie 5 zaawansowanych ! Dostaję opis wszystkich religii i kolegiów magii, ale czary tylko do 3 (religii i kolegiów). Jak dla mnie jest to główny powód, dla którego na 90% nie kupię 3 edycji, choć bardzo poważnie się nad tym zastanawiałem. Ponieważ z założenia dostaję starter, który będę musiał rozszerzyć, by czerpać pełną satysfakcję z gry. [...]



Dzięki za tego posta- bo powyższa wiadomość w zasadzie rozstrzyga mój dylemat. Nie kupuję nowego młotka, zostaję przy jedynce. Jedynce, która była lepsza od dwójki i od trójki też jest z pewnością lepsza... :razz:

230zł zaoszczędzone ;)
 
Awatar użytkownika
Szatany
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 583
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 7:58 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 3:53 pm

Tak samo chyba daruję sobię 3 edycję. Byłem już gotowy kupować, ale wtedy dowiedziałem się że będzie tylko 5 profesji zaawansowanych, co dla mnie jest totalnym deal breakerem. Poczekam aż wyjdzie dodatek z conajmniej 15 profesjami zaawansowanymi (20 to już przyzwoity wybór), i wtedy zastanowię się czy chcę kupić grę za cenę podstawki + tego dodatku.
Najśmieszniejsze że gdybym nie wiedział o tym że jest 5 PZ, to już bym kupił tą grę! Dobrze że się dowiedziałem zawczasu.
 
Tadeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 143
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 12:02 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 4:16 pm

Hmmm to w sumie już dawno było wiadomo. Tutaj lista, tego co jest w środku:

Careers

Agent

Agitator

Apprentice Wizard

Barber-Surgeon

Boatman

Burgher

Coachman

Commoner

Dillitante

Envoy

Gambler

Hunter

Initiate

Mercenary

Messenger

Roadwarden

Scout

Soldier

Student

Thief

Thug

Troll Slayer

Watchman

Waywatcher

Zealot



Advanced Careers

Witch Hunter

Giant Slayer

Flagellant

Disciple

Acolyte



Party Types

Intrepid Explorers - Adventurers, Idealistic

Brash Young Fools - Adventurers, Idealistic

Swords for Hire - Mercenary, Infamous

Gang of Thugs - Criminal, Infamous

Servants of Justice - Reputable, Idealistic

Żródło: http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... idt=232603
 
Awatar użytkownika
brujo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 22, 2009 5:17 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 4:19 pm

O ile się nie myle koszt nabycia całej 2ed to około 1000zł , tego co wyszło dotychczas. U nas w kraju nie wyjdzie chyba pięć podręczników , co daje kwote około 250zł. I takim sposobem pieniądze się znalazły na 3ed. :huh:
A tym co za mało stuffu w boxie , niech szukają innego dealera lub niech wyjadą na Jamajke albo sami rysują karty. A jak nie to sie nie mazać :cry:
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 4:20 pm przez brujo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Armoks
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 342
Rejestracja: pn lip 07, 2008 3:26 pm

WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 4:23 pm

A ja tam jednak się skusiłem i kupiłem, najwyżej skorzystam z praw konsumenckich i odeślę w przeciągu 10 dni po zapoznaniu się z systemem :)

Co do tych 5 profesji zaawansowanych - zgadzam się, to boli i to bardzo, a szczególnie zaboli wtedy, gdy system mi się spodoba, bo to będzie oznaczało kolejne wydatki. Pocieszam się jedynie tym, że jeżeli się uprę to "przekonwertuję" profesje z 2 do 3 edycji. Ale nie ma co się oszukiwać, wszyscy chcą zarobić. Podobnie sprawa ma się w 2 ed. WFRP, sama Księga Zasad, to wersja demo systemu. Niby sama podstawka była o połowę tańsza (ok. 110 zł.), ale dodatki i tak trzeba nabyć.
 
Awatar użytkownika
raskoks
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 195
Rejestracja: czw paź 15, 2009 8:02 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 4:47 pm

Pod tym względem najpełniejszą wersją była ed 1 - podstawka pozwalała naprawdę na przyjemną grę :)
Praktycznie warto było mieć jeszcze Potępieńca i Księge wiedzy Tajemnej i mozna było szaleć :) (ehh te czasy)
 
Awatar użytkownika
brujo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 22, 2009 5:17 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 6:09 pm

Osobiście ciesze się , że czasy sie zmieniły bo miałem dość kulania k100 i k10. Mam nadzieje , że każdy dodatek będzie w takim boxie i chciałbym żeby do pudełka z opisem krain dołączyli dużą mape starego świata i komiks. :mrgreen:
Marzy mi się też reedycja przygody Zamek Drachenfelsa. Chciałbym w pudełku znaleźć makiete zamku podzieloną na poszczególne poziomy już pal licho z wyposażeniem sam je zrobie , żeby nie zwiększać kosztu zestawu ale coś takiego to prawdziwy hicior będzie 8)
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 6:16 pm przez brujo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 6:12 pm

Od tego screena lepszy byłby po prostu screen z sesji- wtedy widać, ile potrzeba miejsca, żeby zmieściły się jeszcze świeczki, szklanki, ewentualnie jakieś żarcie etc. Bo rozstawić grę można na każdej przestrzeni- właściwie na takiej, jaką się akurat dysponuje :razz:
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 6:12 pm przez Cooperator Veritatis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
kasjan86
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 175
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 8:26 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 6:17 pm

Dzięki Brujo, pomogłeś mi rozwikłać nurtujący mnie problem - teraz dzięki Tobie wiem co to rpg, dlaczego w to gram i dlaczego na pewno nie kupię 3 ed.

Niemniej obejrzę w Bardzie, może mnie zainspiruje któryś element w tworzeniu sobie pomocy MG.

To już nawet nie mechanika denerwuje, a może wręcz okazać się ciekawa, choć strasznie wolna [to bardzo nie odpowiada mojej grupie]. Core set to same ograniczenia, mało profesji [zwłaszcza zaawansowanych], konieczność partycypowania Graczy w mechanice [moi kochani gracze nie chcą o niej prawie słyszeć, oni chcą opowieści].

FFG przesadziło.

PS. A obiecałem sobie nie komentować puki nie obejrzę sam. :razz:
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 6:19 pm przez kasjan86, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Tadeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 143
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 12:02 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 6:29 pm

Moim zdaniem, mała liczba dostępnego mięcha w podstawce jest naturalnym wynikiem zmian. Teraz wszystkie profesje, czary i umiejętności mają swoje własne karty. Za 200zł by tam dużo więcej nie upchali, w końcu są jeszcze cienkie kolorowe podręczniki (2x 50 i 2x100) stron, pełno kości, żetony, podstawki, karty drużyny i wiele wiele innych.

Więc jak na podstawkę do Warhammera jest mało ale jak na 200zł całkiem dużo.

Z wyczytanych ciekawostek - 33 stwory. Jedenaście grup po trzech przedstawicieli każdej. Nie wiem jednak na ile mają własne kartoniki, pewnie tylko niektóre :)

A co do ustawienia - jasne, można ułożyć sobie wszystko na ciasnej kupce - tylko wtedy nie wykorzysta się pełnego potencjału i zalet akcesoriów :) Co do jedzenia i picia - na screenach nigdy nie widać, bo jest zabronione przy stołach, gdzie prowadzi się gry testowymi zestawami :)
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 6:37 pm przez Tadeus, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
brujo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 22, 2009 5:17 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 6:36 pm

Kasjan86 wiesz pomoce wizualne w niczym nie pszeszkadzają a wręcz przeciwnie mogą tylko pomóc w lepszym wzajemnym zrozumieniu graczy. Dzięki takim "cudactwom" gra nabieże wielowymiarowości, makiety mogą tylko przyśpieszyć rozgrywke nadając jej smaku. Pomyśl tak ; mechanika może troche wolniejsza ale pozwoli bardziej wczuć się w odgrywaną walke. Myśle , że zwrócenie większej uwagi na sceny walki ulepszy opowieść .Tadeus fakt za tą kase mogli by jeszcze dodać zieloną wróżke.

Edit: Mam dość błyskawicznej (Przez duże B i duże E) mechaniki jaka miała miejsce w pierwszym młotku. Chce się dobrze bawić a mechanika to też elemet gry.
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 6:45 pm przez brujo, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
VIIIX
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: ndz lip 29, 2007 10:45 am

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 6:52 pm

3 nie dla mnie... Przeszkadza mi przesunięcie i osłabienie płaszczyzny wyobraźni i wypchanie przed sam nos odbiorcy stosików kolorowego papieru, przeszkadza mi pewne dość srogie "przystołowienie", bo choć jakoś zwykło się RyPyGi ze stołami kojarzyć, to jednak w ostatecznym rozrachunku sprawny łeb znakomicie przecież sprawdza się także i w plenerze, a stół, czy też inną w miarę stabilną powierzchnie wolę mieć zastawioną przeróżnymi szklanymi opakowaniami o bogatej treści. Tak więc jest pewnie i ślicznie, może nawet i bardzo sprawnie jeżeli chodzi o zastosowania czysto mechaniczne, tylko że jakoś za cholerę nie trafia to w mój gust. Kojarzy mi się to zbytnio z jakimś wizualnie zapierającym dech w piersiach wprowadzeniem w RPGi, z czymś co może być pomocne we wciągnięciu całkowicie "zielonych", ale dla większości już dość długo trawiących czas na sesyjkach, forma "trójki" może wydać się... zbyt męcząca , a rozgrywka mało intuicyjna. Pewności nie mam, ale pierwsze, dość na lichej podstawie oparte, przeczucia nakazują mi właśnie tak twierdzić. Plusy? Czy sama forma aktywności wydawniczej związana z Młoteczkiem może być odebrana jako plus? Nie sądzę... Ostatecznie, szkoda forsy, ale oj tak będę śledził co tam się z Młotem dzieje.
 
Awatar użytkownika
brujo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 22, 2009 5:17 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 7:12 pm

VIIIX napisał(a):
3 nie dla mnie... Przeszkadza mi przesunięcie i osłabienie płaszczyzny wyobraźni

przesunięcie i osłabienie płaszczyzny wyobraźni powodują tylko dragi
VIIIX napisał(a):
w ostatecznym rozrachunku sprawny łeb znakomicie przecież sprawdza się także i w plenerze

w plenerze sprawdza sie tylko deskololka , tylko dobrze ubita.
VIIIX napisał(a):
z czymś co może być pomocne we wciągnięciu całkowicie "zielonych"

osobiście nie chce wciągać "zielonych"
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 7:21 pm przez brujo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
kasjan86
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 175
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 8:26 pm

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 7:33 pm

Brujo - ja tez lubię grać w rpg, ale to jest po prostu przesada. Złamali już tą granicę, kiedy to kolorki zamiast wspomagać wyobraźnię ją obezwładniają. Ludzie są tą ilością rekwizytów przytłoczeni. [sam lubię np. wystawić grafiki potworów w trakcie starcia]

Co do makiet - mówię zdecydowane i stanowcze: NIE Wyobraźnia jest lepsza. Makieta już ogranicza; owszem jest bardziej bezpośrednim medium, ma większa siłę sugestii, i no właśnie - zbyt dużą: wielu Graczom się to nie podoba, bo opis lokacji zawsze pozostawia swobodę w kształtowaniu obrazu, i tak dany pokój podoba się większej ilości graczy, bo jak powiesz o jakimś arrasie na ścianie to każdy widzi taki jaki lubi, a nie ten twój konkretny etc.
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 11:33 pm przez kasjan86, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
VIIIX
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: ndz lip 29, 2007 10:45 am

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 7:41 pm

Dragi, deskololki,wciąganie... no tak.
Moje zdanie, twoje zdanie, innych zdanie... w cholerę tych zdań, daj se Waść spokój i błyskotliwości używaj oszczędniej, bo i po co? Nic to nie wnosi, a i śmieszne raczej nie jest, no chyba że się mylę, ale i tak zdania nie zmienię, bo chyba o to Ci chodziło? He he he...

Stawiam na wyobraźnię, po prostu, nie potrzebuję teatrzyku zbędnych dupereli, no jakoś tak wyszło, tylko że ja nie neguję zapotrzebowania na takie "zbędniki". Jak ktoś chce, to proszę, mam to gdzieś.
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 7:49 pm przez VIIIX, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Kal_Torak
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 343
Rejestracja: wt kwie 01, 2003 11:38 am

Re: WFRP 3ed!!

pn lis 23, 2009 8:27 pm

ThimGrim pisze:
M.Y. pisze:
Witam,

[...] Kupując podstawowe pudło nie dostaję pełnej gry. Dostaję 25 profesji podstawowych i jedynie 5 zaawansowanych ! Dostaję opis wszystkich religii i kolegiów magii, ale czary tylko do 3 (religii i kolegiów). Jak dla mnie jest to główny powód, dla którego na 90% nie kupię 3 edycji, choć bardzo poważnie się nad tym zastanawiałem. Ponieważ z założenia dostaję starter, który będę musiał rozszerzyć, by czerpać pełną satysfakcję z gry. [...]



Dzięki za tego posta- bo powyższa wiadomość w zasadzie rozstrzyga mój dylemat. Nie kupuję nowego młotka, zostaję przy jedynce. Jedynce, która była lepsza od dwójki i od trójki też jest z pewnością lepsza... :razz:

230zł zaoszczędzone ;)


To również rozwiązało mój dylemat. Od kiedy zobaczyłem, że podręcznik jest mechanicznie niekompletny czy też diametralnie zubożały o kluczowe elementy w stosunku do I i II edycji - wiem już, że nie kupię 3 edycji. Rozumiałem chęć przeniesienia profesji zaawansowanych i podstawowych na "karty" w celu dodania grze "smaczku", zaprezentowania czegoś nowego i skuszenie na RPG regularnych graczy "planszówkowych". To rozumiem doskonale i pomysł mi się podoba. Zaś to co mi się nie podoba to próba wyłudzenia od klienta pieniędzy chwytem "czysto karcianym" - kup nowy booster dostaniesz nowe profesje. Jeszcze bym to zrozumiał w przypadku wydania większości profesji zawansowanych w starterze. Ale ograniczenie profesji zaawansonwych do 5 i zmuszanie do ich kupna w dodatkach jest już dla mnie ciosem poniżej pasa. Tu już FFG jest dla mnie zdecydowanie za pazerne i chciwe. Innymi słowy stanowczo przesadzili jak na początek. Podobnie z czarami, kolegiami itd.

O ile pamiętam wszystkie te karty i gadżety były zapowiadane jako "pomoc" dla MG i graczy - ot ciekawe przerzucenie częsci mechaniki na karty w celu urozmaicenia rozgrywki. Od kiedy jednak te wszystkie "pomocnicze" akcesoria mają stac się rodzajem rpegowych dodatków karcianych, przez co FFG celowo zastosowało niekompletną mechanikę systemu, aby zmusić do kupna "rpegowych dodatków karcianych" - rola kart i gadżetów jako wyłącznie pomocy dla MG i graczy jest już nieprawdą.

Rozumiem chęć zysku FFG. Mimo wszystko są pewne w tym granice ;P. Moją FFG już przekroczyło.

Ja zaś jestem ciekawy jak szybko gracze 3 ed. te wszystkie materialy na "kartach" spiszą na zwykłym documencie worda na kilkunastu stronach jak standardowe prefesje, czary, atuty/biegłości itp. Nie chodzi o kopiowanie kart, ale posiadanie samej treści na kilku stronach. Jak dla mnie ściągnięcie takiego pliku .doc czy zwykłego notatnika z treścią manewrów/biegłości będą zbyt pociągającą okazję w stosunku do wydania 80-120 zl. za talię kart profesji zaawansowanych i nowych manewrów. To chyba nie magic, w którym bez talii kart nie ma mowy o grze. ;P

Tadeus pisze:
I odnosząc się jeszcze raz do słów Kal Toraka - cóż, podstawka to podstawka, rewolucyjnych treści (poza mechaniką) bym się tam nie spodziewał. Od tego w nowoczesnych, zachodnich systemach są dodatki


Dlatego coraz mniej mi się podobają "nowoczesne", "zachodnie" systemy. Zaczynają już zdrowo przesadzać. Ale zdaję sobie sprawę, że czasy rpegów w formie w pełni kompletnych podręczników podstawowych jak Gasnące Słońca, Monastyr czy Cyberpunk i wiele im podobnych, na których można grać całymi latami bez potrzeby kupowania dodatków już minęły. Za jakiś czas nie będzie się dało kupić rpega bez 4-6 podręczników głównych (bestariusz, podręcznik MG, podręcznik gracza, podręcznik magii, podręcznik opisu niewielkiej części świata) oraz najprzeróżniejszych gadżetów (płyty, karty, siatki bitewne, figurki, znaczniki etc...). Trochę szkoda...

Jakby nie patrzeć II edycja starała się naśladować III edycje D&D. Teraz to poprostu posuwa się dalej. Wyobraźcie sobie teraz jak będzie wyglądał Warhammer IV edycja i D&D V edycja ;P. Cięzko mi sobie to wyobrażić. Pewnie hologramy będą już w starterze ;P.
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 8:31 pm przez Kal_Torak, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość