Zrodzony z fantastyki

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

ndz wrz 27, 2009 11:29 am

Patrząc, że jego poprzednik, Jakub II był katolikiem, to niespecjalnie nawet trzeba było parlament siłą zmuszać - akurat w Anglii protestanci na starcie dostali bardzo solidne poparcie.
W brytyjskiej literaturze często jako ostatnią inwazję określają 1690, niespecjalnie wiem dlaczego, więc podałem obie.

Hmm...to teraz coś prostego - jakie były podstawowe przyczyny upadku Imperium Rzymskiego?
Od razu podpowiedź - chrześcijaństwo nie jest jedną z nich ;)

Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr wrz 30, 2009 1:02 pm

Chrześcijaństwo, od czasu kiedy stało się religią panującą w cesarstwie, stanowiło raczej podporę imperium niż jego czynnik rozkładowy.
Natomiast co do czynników, które przyczyniły się do upadku cesarstwa, to można wymienić między innymi:
1) rozwój wielkiej własności ziemskiej wśród rzymskich patrycjuszy, często zwolnionej z płacenia podatków i wyłączonej z podlegania administracji municypalnej i sądownictwa, powstawało więc coś takiego jak państwa w państwie, co osłabiało zwartość administracyjną i potencjał gospodarczy państwa (coś tak jak w Rzeczypospolitej Obojga Narodów od XVI wieku),
2) wojny domowe, które toczyły się o władzę po wygaśnięciu kolejnych dynastii (np. po śmierci Nerona) lub w wyniku buntu żołnierzy, którzy sami wybierali i nieraz też obalali imperatorów, co osłabiało potencjał obronny kraju
3) podział imperium rzymskiego na 2 części i 4 władców (za Dioklecjana) oraz ostateczny podział na 2 odrębne organizmy polityczne z siedzibą w Rzymie i Konstantynopolu (przez Teodozjusza Wielkiego), będące nieraz w stosunku do siebie w stanie wrogości i wojny, co uniemożliwiało obronę zewnętrzną
4) najazdy z zewnątrz ludów germańskich (Gotów, Longobardów, Gepidów, Burgundów, Swebów) i Hunów, wyniszczające walki na wschodnich rubieżach z Partią i Persją

Tych przyczyn można wymieniać jeszcze wiele, ale wg mnie to najważniejsze z nich.

Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt paź 06, 2009 10:46 pm

Odpowiedź dość trafna, więc jedziesz dalej. Tylko parę słów o samej kwestii:

1. W sumie to hiperinflacja rozłożyła gospodarkę w dużej mierze, spowodowana ciągłym psuciem monety, częstymi zmianami cesarza (premia dla legionów za każdym razem) oraz parę absurdów - jak wymaganie płacenia niektórych podatków w złocie, którym państwo płaciło tylko urzędnikom i żołnierzom - co stworzyło drugi rynek waluty.
Akurat zwolnienia z podatków były najmniejszym problemem, a wyłączenie spod sądownictwa przy samowładzy różnych legatów czy gubernatorów też niewiele ratowało ;)
2. W sumie to za Nerona było jeszcze nieźle, największe problemy zaczęły się, gdy pomysł 'to nasz legat też będzie cesarzem' kończył się obwołaniem kogoś zupełnie niezwiązanego z rzymskimi tradycjami. Zmiany religijne, administracyjne i zupełny brak oparcia skutecznie rozwaliły jakiekolwiek podwaliny i tradycję.
3. Podział to raczej stwierdzenie faktu niż przyczyna.
4. Wojny na wschodzie akurat nie były takie złe dopóki nie zaczęły angażować całej uwagi cesarstwa (i zmusiły do przesunięcia władzy z dala od Rzymu), a to już dość późny okres. Najazdy ludów germańskich (i nie tylko) były mniejszym problemem od samobója który cesarstwo samo sobie zafundowało - osiedlenia ich u siebie oraz wynajmowania napastników jako armii. Zwłaszcza gdy nie można było ich opłacić. W końcu Rzym splądrowali rzymscy żołnierze a nie najazd barbarzyńców ;)

Tig
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw lis 05, 2009 1:50 pm

earl, czy mógłbyś zadać pytanie, bo quiz znowu zmarł i przydałaby się mała reanimacja. Jeśli nie, to może ktoś inny to zrobi, żeby ruszyć konkurs.

Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 05, 2009 3:15 pm

Ok, quiz-reaktywacja;)

Kim byli Sarmaci? Dodatkowo podaj kilka ich charakterystycznych cech;)

Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lis 10, 2009 4:26 pm

Lud koczowniczy pochodzący z Iranu, byli waleczni, nieźli we wladaniu orężem.

Potem polscy szlachcice przyjęli, że są ich potomkami. I teraz oprócz męstwa i waleczności doszło jeszcze swawolne życie, uwielbienie do kłótni itp.

Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lis 10, 2009 6:52 pm

Dobrze;)
Twoje pytanie Thoctar.

Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 12, 2009 3:37 pm

W czasie likwidacji getta warszawskiego zastrzelony został żydowski malarz. Piosenkę o nim napisał Jacek Kaczmarski, a wykonał ją Przemysław Gintrowski. Podaj imię i nazwisko tego malarza oraz jaki gest solidarności z katolickimi duchownymi wykazał jego dziadek, Izaak. Mam nadzieję, że pytanie wyważone ;)

Awatar użytkownika
WH
Stały bywalec
Stały bywalec

Re: Quiz historyczny- bez nagród, dla zabawy ;)

czw lis 12, 2009 10:11 pm

Malarz nazywał się Roman Kramsztyk, a utwór o nim to "Kredka Kramsztyka". Jego ojciec nakazał zamknięcie warszawskich synagog, gdy duchowieństwo katolickie uczyniło tak z kościołami po ich zbezczeszczeniu przez Kozaków.

I edycja - faktycznie, dziadek. Błąd dziwny, bo nie chciałem, by był tu ojciec : )
Ostatnio zmieniony czw lis 19, 2009 8:17 pm przez WH, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr lis 18, 2009 10:19 am

Jego dziadek dla ścisłości, ale odpowiedź jak najbardziej poprawna. Zadawaj pytanie ;)

Awatar użytkownika
WH
Stały bywalec
Stały bywalec

czw lis 19, 2009 8:44 pm

To ja może zostanę w tym okresie, chociaż pewnie nie wszyscy się ucieszą. Przynajmniej nietrudne pytanie.

Podczas DWS po stronie niemieckiej powstała broń, zaprojektowana z myślą o pewnej konkretnej formacji wojskowej. Było to połączenie cech i siły ognia lekkiego karabinu maszynowego z wagą niewiele większą od tej, jaką posiadał przepisowy K98k. Broń tę rozróżnia się na dwie wersje, obie używane w bardzo ograniczonych ilościach. Proszę o podanie nazwy formacji o której mowa na początku oraz o wskazanie nazewnictwa samej broni. Opcjonalnie możecie dorzucić dokładny powód jej powstania : )

Dajcie znać, jeśli jednak mam to zmienić.
Ostatnio zmieniony czw lis 19, 2009 8:45 pm przez WH, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 19, 2009 9:34 pm

Patrzę na funkcję pytającego, jaką sprawuje na Poltku, przypominam sobie pewną broń z wojennych strzelanek, wchodzę na http://callofduty.wikia.com i po chwili mam link do artykułu na wiki o FG-42 zaprojektowanej na potrzeby pierwszej dywizji strzelców spadochronowych (Fallschirmjägern).
Dobrze mówię proszę pana?
Jeżeli tak, to nie będę przepisywał wiki, a pozainternetowej wiedzy na jej temat nie posiadam.
Ostatnio zmieniony czw lis 19, 2009 9:50 pm przez NoOne3, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:

Awatar użytkownika
WH
Stały bywalec
Stały bywalec

pt lis 20, 2009 4:57 pm

Podejrzewałem, że jeśli ktoś nie wie, to może natrafić na to po CoD : )

W każdym razie tak, to FG-42. Wprawdzie była ona zbudowana z myślą o Fallschirmjager w ogóle, nie tylko konkretnej dywizji, ale o tym właśnie mowa. Żołnierza wymagali broni z którą można oddać skok - K98k do tego się nie nadawał, gdyż mógł wywoływać kontuzje przy lądowaniu spadochroniarzy (broń zrzucano więc w skrzyniach, a sami spadochroniarze skakali tylko z pistoletem i granatami [jeśli mnie pamięć nie myli, także z nożem]. Po operacji "Merkur", czyli zdobyciu Krety, zrozumiano, że nie jest to najlepszy sposób, gdyż skutkował on wysokimi stratami wśród żołnierzy próbujących przechwycić zasobniki).

Tak czy owak, dobra odpowiedź - Twoja kolej.

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt lis 20, 2009 11:19 pm

To się wkopałem, historia nie jest moją filiżanką herbaty, nie chcę też rzucić czymś łatwym prosto z netu.

Proszę więc podać mi imię i nazwisko pewnego uczonego o bardzo szerokich zainteresowaniach. Jego narodowość i ewentualnie wiek w którym żył zachowam na dalsze podpowiedzi, powiem tylko że był początkowo inżynierem i wojskowym, a poza dziedziną z którą najczęściej się go kojarzy (nie powiem, bo to zbyt duże ułatwienie) zajmował się też fizyką ciał stałych, działaniem maszyn prostych, mechaniką gruntów i wytrzymałością konstrukcji murowych, parał się też matematyką współpracując z wieloma współczesnymi mu sławami z tej dziedziny.

Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

ndz lis 22, 2009 9:57 pm

Kazimierz Siemienowicz ? Całkowity strzał, ale może dobry ;)

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn lis 23, 2009 8:20 pm

Niestety to nie nasz rodzimy naukowiec.
Dorzucam podpowiedź:
Żył on sobie w wieku XVII i zachaczył nieco o XIX, ale nie za bardzo.

Awatar użytkownika
WH
Stały bywalec
Stały bywalec

pn lis 23, 2009 9:46 pm

Hm... Isaac Newton? Nie wiem ile tu zgodności jeśli chodzi o zainteresowania, tym niemniej... okres życia - afair - pasuje.

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lis 24, 2009 6:34 pm

No też nie.
Podpowiem co nieco względem jego narodowości, jeśli zaznaczę, że jednym z matematyków z którymi współpracował był pan Pierre-Simon Laplace.

Awatar użytkownika
Erykz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr lis 25, 2009 7:51 pm

Nicolas-Joseph Cugnot? Tylko to mi przychodzi do głowy.

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr lis 25, 2009 8:55 pm

No nie, ale coraz cieplej.

Jego prace z dziedziny mechaniki gruntów pozostały w dużej mierze niedocenione, chociaż są znane jako podstawy wśród specjalistów z tej dziedziny (oraz studentów budownictwa, przynajmniej aż do egzaminu :P). Słynny jest głównie ze względu na swoje prace z dziedziny elektryczności.

Albert
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw lis 26, 2009 1:38 pm

Charles Augustin de Coulomb - Francuz, 14 czerwca 1736 w Angouleme - zm. 23 sierpnia 1806 w Paryżu. Czy o tego jegomościa chodzi?

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 26, 2009 9:01 pm

Uff...
Tak, o niego.
I w sumie też mało bym wiedział o tym jakim był wszechstronnym uczonym, gdybym nie musiał kuć jego twierdzenia na Mechanice Gruntów właśnie. Początkowo myślałem, że to przypadkowa zbieżność nazwisk.
Z ciekawostek dogrzebałem się do komentarza jakiegoś współczesnego mu matematyka, który twierdził że jego prace z dziedziny mechaniki, mechaniki gruntów i budownictwa pozostały niedocenione, ze względu na brak z jego strony zainteresowania praktyczną stronę badanych zagadnień i udowadnianiem swoich twierdzeń za pomocą matematycznych twierdzeń.
To zdaje się kolejna zagadka Twoja.

Awatar użytkownika
azef
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt lis 27, 2009 10:57 pm

To może ja się wetnę w temat :)
Wymień wszystkich panujących w kraju cesarzy Meksyku.

Awatar użytkownika
WH
Stały bywalec
Stały bywalec

sob lis 28, 2009 11:47 am

Może mi się wydaje, ale czy zagadki nie powinna zadawać osoba, która odgadła poprzednią?

Awatar użytkownika
azef
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob lis 28, 2009 1:27 pm

:oops: ale ta chyba nie jest taka trudna?

Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob lis 28, 2009 4:28 pm

Nie chodzi o trudność, tylko o pewne zasady przyjęte w tym quizie;)

Awatar użytkownika
markós
Stały bywalec
Stały bywalec

sob lis 28, 2009 6:21 pm

Egzakli, Albercie, czyń swą powinność :razz:

Albert
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz lis 29, 2009 7:13 pm

Wybaczcie, nie miałem ostatnio sposobności zajrzeć tu na forum i zadać pytania. Faktycznie, zgodnie z regulaminem, powinienem zadac pytanie w ciągu dwóch dni, jednak azef zadał swoje zanim mój czas minął.
Dlatego pozwolę sobie zadac swoje pytanie:
Ile kosztował kurs dorożką w Warszawie przelomu XIX i XX wieku? Podaj cenę w zależności od rodzaju dorożki.

Awatar użytkownika
Erykz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt gru 01, 2009 5:41 pm

Jedyną informacją na ten temat, którą udało mi się znaleźć jest ta o 20 krajcarach za kilometr i 50 poza rogatkami miasta.

Wiem, że dosyć trudno o podpowiedź przy tym pytaniu, ale naprawdę prawie niemożliwe jest odszukanie czegoś na ten temat ;)

Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 01, 2009 6:02 pm

Ja znalazłem ceny obowiązujące - ale w wieku XVIII, za Kongresówki :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11