Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Helldog
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 568
Rejestracja: sob sie 18, 2007 4:33 pm

Wiara w Zapomnianych Krainach - jak to działa?

pt wrz 18, 2009 1:52 pm

Po Czasie Niepokoju Ao zarządził iż bogowie mają czerpać swoją potęgę z wiary śmiertelników. Im więcej wyznawców, tym wyższa ranga bóstwa. Tyle wiem. Co jednak z "zasadami" wyznawania?
Zdarzają się takie sytuacje w których jeden bóg podszywa się pod innego, zsyła czary kapłanom podając się za całkiem inne bóstwo. Co wtedy? Czy "energia" płynąca z wiary śmiertelników płynie do niego (z racji tego, że czary daje on), czy może do bóstwa którego wyznawcy czczą po imieniu? W przypadku tej drugiej możliwości działania boga udającego innego byłyby bez sensu (no, oprócz bóstw, które tylko na jakiś czas opiekowały się wyznawcami innego, zaprzyjaźnionego boga).
Prosiłbym o wszelkie informacje na temat "reguł" wyznawania. Może być link do strony lub wskazanie odpowiedniego podręcznika.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

Re: Wiara w Zapomnianych Krainach - jak to działa?

pn wrz 21, 2009 6:06 pm

Tutaj w odpowiedzi mogę podać przykład Entropii, czarnej kuli energii, której pewna rodzina (o ile dobrze kojarzę) oddaje cześć. Tak na prawdę pod kulę podszywa się bogini Tiamat i czerpie moc, z czci oddawanej Entropii. Zatem korzystając z tego przykładu można stwierdzić, że jeśli bóg podszywa się pod innego boga, zsyła moc wyznawcom to ich wiara idzie do boga - uzurpatora.

Trzeba też pamiętać, że złe bóstwo nie podszyje się pod dobre, a tylko i wyłącznie pod złe, a to też nie takie proste. Bóstwo, którego domena to np. Śmierć, Nekromancja, Oszustwo, Podmrok, nie podszyje się pod boga, którego domenami jest Oszustwo, Zło, Iluzja. Wyznawcy szybko by się połapali, w tym, że nie mają dostępu do domeny swego boga.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Wiara w Zapomnianych Krainach - jak to działa?

wt wrz 22, 2009 8:34 am

Moim zdaniem należy tutaj rozdzielić dwa przypadki - podszywanie się pod nieistniejące/nieżyjące bóstwo oraz podszywanie się pod żywego boga. W pierwszym przypadku (czego przykładem jest Tiamat i Entropia, Cyric i Leira albo Shar i Ibrandul) moc wyznawców płynie do owego oszusta. Tutaj jest tak jak napisał Nefarius.

Natomiast w drugiej sytuacji bardziej logiczny wydaje mi się wariant, że moc wyznawców idzie jednak do prawdziwego bóstwa. W takim przypadku cel pdszywającego się bóstwa będzie inny i może polegać raczej na powodowanie konfliktu albo rozłamu w kościele, sprowadzenie śmierci na jakiś bardzo ważnych wyznawców, np. poprzez wysłanie ich na "świętą", samobójczą misję itd. Generalnie nie będzie chodziło o powiększenie własnej mocy co raczej osłabienie mocy konkurenta. Zresztą coś takiego zrobił chyba Talos w stosunku do Ilmatera na Anauroch co doprowadziło do spadku liczby wyznawców tego drugiego wśród Bedynów.
 
Awatar użytkownika
Santeri
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: czw maja 17, 2007 10:43 am

Re: Wiara w Zapomnianych Krainach - jak to działa?

wt wrz 22, 2009 10:56 am

Zresztą coś takiego zrobił chyba Talos w stosunku do Ilmatera na Anauroch co doprowadziło do spadku liczby wyznawców tego drugiego wśród Bedynów.


To chyba była Beshaba a podszywała się pod Shandakula.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Wiara w Zapomnianych Krainach - jak to działa?

wt wrz 22, 2009 11:36 am

Santeri pisze:
To chyba była Beshaba a podszywała się pod Shandakula.

Bardzo możliwe. Pisałem z pamięci bez dostępu do podręczników, więc nie przeczę, że mogłem pomylić imiona bóstw. Sam mechanizm działał jednak tak jak wspomniałem w poprzednim poście.
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Wiara w Zapomnianych Krainach - jak to działa?

pn gru 28, 2009 1:31 am

Myślę że w ramach przykładu można by podciągnąć grejhołkową Świątynię Złych Żywiołów, gdzie...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość