Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

Światy Yomi i azjatycka kosmologia

sob sty 16, 2010 2:10 pm

Czytając Rodzinę Wschodu, nietrudno natknąć się na motyw Tysiąca Piekieł, Światów Yomi, z których uciekające dusze mogą zostać Kuei-jinami.
Wgłębiając się w lekturę staram się szukać analogii do kosmologii innych gier. Ale definiowanie Świata Yomi mi się wymyka.

O ile Świat Yang można kojarzyć z Umbrą Środkową, a Świat Yin z Umbrą Niższą, to Światy Yomi wiemy, że łączą się z oboma tymi światami. Tam gdzie się z nimi łączą, najintensywniejsza jest aktywność:
- w świecie Yang, (umbrze środkowej) Zmor (Zmory to duchy Żmija)
- w świecie Yin, (umbrze mrocznej) Spektr (Spektry to złe upiory/widma, zmarli)

Pierwotnie miałem teorie, że Światy Yomi to Labirynt leżący na dnie Zaświatów (Mroczna Umbra) z Królami Yama jako Malfeanami, czy jakimi potężnymi Zmorami Żmija. Ale odrzuciłem to.. bo te światy mają jednak połączenie z tamtymi.
Zastanawiałem się, czy Światy Yomi to przypadkiem nie pełna możliwości (i potworności) Głęboka Umbra, ale przecież jest to tak abstrakcyjne i odległe pojęcie, miejsce, w dodatku oddzielone dwoma Horyzontami, że ciężko by było stamtąd wrócić jakiejkolwiek duszy.. O ile jakakolwiek by tam pierw trafiła.

Z tego co czytałem, po śmierci ludzie są osądzani przez duchy i albo reinkarnują albo są zsyłani do zaświatów albo do Yomi. Oczywiście to jest czysto azjatycki punkt widzenia i nie należy tego przekładać na cały świat mroku.

Mimo wszystko.. mam problem. Może podzielicie się własnymi spostrzeżeniami, hipotezami :) chetnie poczytam
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

Światy Yomi i azjatycka kosmologia

wt lut 02, 2010 9:38 pm

Wszystko czego potrzebujesz to dodatek The Thousand Hells.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość