Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Bóstwa północnego zachodu Faerunu od -1000 do -500 RD

czw lut 04, 2010 3:42 pm

Swoich graczy proszę uprzejmie o nie czytanie tego tematu.

W Opisie Świata historia jest potraktowana skrajnie po macoszemu, prawie jej nie ma. Zawsze miałem luźne podejście do "oficjalnych" informacji, ale nie zaszkodzi mi wiedzieć, jak to w ich kontekście wygląda.

Więc, w kontekście północnego zachodu w latach -1000 do -500 RD:
- Jakie funkcjonowały tam (poza rasowymi) panteony?
- Czym (o ile) różniły się panteony rasowe w tamtych latach (szczególnie elfów i krasnoludów)?
- Jakie bóstwa istniały?
- W miarę możliwości wszystkie informacje o tych bóstwach, ich symbolach, ośrodkach kultu itp. lub różnice między stanem ówczesnym, a tym z 1372 dla bóstw, które są w Opisie Świata (i Wyznaniach i Panteonach) opisane

Skracając - chcę mniej więcej wiedzieć, jak wyglądał ówczesny "świat bogów", co jest moim zdaniem istotne przy tworzeniu ruin i starych magicznych przedmiotów.
Ostatnio zmieniony czw lut 04, 2010 3:43 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Bóstwa północnego zachodu Faerunu od -1000 do -500 RD

czw lut 04, 2010 4:07 pm

Jeśli przez północny zachód rozumiesz m.in. Netheril, to http://forgottenrealms.wikia.com/wiki/C ... se_deities tutaj zebrano podstawowe informacje o panteonie imperium - mam nadzieję, że zgodne z linią oficjalną (podręczniki podane w źródłach), bo nigdy szczegółowo nie weryfikowałem FR Wiki.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Bóstwa północnego zachodu Faerunu od -1000 do -500 RD

czw lut 04, 2010 4:56 pm

Jako północny zachód rozumiem ziemie od Netherilu włącznie na zachód oraz od Zachodnich Ziem Centralnych włącznie na północ. Także bóstwa "globalne" działające na tym obszarze mnie interesują.

Dziękuję, choć niestety pod wskazanym linkiem jest relatywnie mało. Jest jeszcze to:
http://forgottenrealms.wikia.com/wiki/N ... e_pantheon
ale wciąż to niewiele więcej, niż można wyczytać w wydanych w Polsce podręcznikach do 3.0. Szczególnie, że nie ma tu dat.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Bóstwa północnego zachodu Faerunu od -1000 do -500 RD

czw lut 04, 2010 10:14 pm

Znalezienie panteonu netherilskiego nie będzie zbyt trudno, bo w tym wypadku wystarczy zajrzeć do Netheril: Empire of Magic (dostępne na stronie Wizardów). Podobnie jeśli chodzi o panteony rasowe to dość spokojnie można opierać się na tym co opisano w "Wyznaniach i Panteonach", bo jakiś diametralnych zmian raczej nie było.

Nieco gorzej może być z panteonem ludzi, ale moim zdaniem po wywaleniu kilku bogów, którzy później weszli do panteonu (Lathander, Kelemvor, Mroczna Trójka, Czerwona Rycerka, Mystra, Poszukiwacz itp.) można spokojnie korzystać z normalnej listy. Taka metoda jest chyba najbardziej skuteczna i w sumie najłatwiejsza.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość