Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

pt lip 02, 2004 10:23 pm

Ja się tłumaczyć nie muszę, bo to lista Gary'ego Gygaxa.
 
Shade__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: śr mar 03, 2004 9:11 pm

Wastri

sob paź 02, 2004 8:50 pm

Wastri-Pó³bóg p³azów, bigoterii i samooszukiwania ma w "LG" charakter PN... <br />Jego opis wskazuje wed³ug mnie na ewidetnie z³y charakter ( W koñcu zabijanie elfów, krasnoludów i innych ras humanoidalnych, aby zapewniæ ludziom ca³kowit± dominacjê nad Oerth jest czynem zdecydowanie z³ym)... <br />Czy jego charakter podany w "LG" jest po prostu b³êdem w druku czy tez naprawdê jest on [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/ohmy.gif[/img] Praworz±dny Neutralny [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/ohmy.gif[/img] ? <br /> <br />Wastri ogólnie mnie interesuje, wiêc by³bym wdziêczny za ka¿de informacje na temat tego pó³boga. <br />Z góry dziêki
 
Tharivol__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 203
Rejestracja: pt cze 04, 2004 5:10 pm

czw paź 07, 2004 2:38 pm

Wastri jest zwolennikiem ludzkiej supremacji. Nie dostrzega tego, ¿e sam jest raczej ma³o podobny do cz³owieka (przypomina du¿± ropuchê chodz±c± na dwóch nogach). Co do jego charakteru, to jako¶ tam jest on pokrêtnie wyt³umaczony (w "Przewodniku Geograficznym") Ale ja równie¿ s±dzê, i¿ nierówne traktowanie ras (np. w jego mniemaniu orkowie mog± ¿yæ, ale jako s³u¿±cy ludzi) i to, ¿e trzyma siê w³asnych zasad zbli¿a go bardziej do LE (No bo nikt mi chyba nie powie, ¿e postêpowanie Wastri przypomina bardziej postêpowanie ¦w. Cuthbert ni¿ np. Hextora).
 
Shade__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: śr mar 03, 2004 9:11 pm

pn maja 09, 2005 5:52 pm

Mam pytanie dotycz±cego boga Kelanena
Jest on wspomniany w opisie pañstwa Morskich Ksi±¿±t, jako jedno z g³ównych bóstw wyznawanych przez miejscowych. Ma kto¶ jakie¶ dok³adniejsze informacje na jego temat (a je¶li ma to czy móg³by ich udzieliæ :wink: )?
---
Dziêki :D
 
Pietrucha__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: wt gru 30, 2003 1:12 pm

pn maja 09, 2005 6:25 pm

Kelanen, Prince of Swords
Quasi-Deity / Emerging Demigod
(Updated from the Original World of Greyhawk Boxed Set, AD&D 1st edition)
Kelanen is a hero-deity. At one time he was a human fighter, but through dedication to his craft and an almost supernatural affinity for swords and battle, he has elevated himself to the status of godhood. Kelanen promotes balance through battle. This deity travels all the worlds of the prime planes seeking to help the cause of neutrality wherever he may be. His weapon is the sword, any type of sword. Kelanen's faith is still small but growing, it mainly consists of soldiers and fighters, people who enjoy warfare and the handiness of a good blade. Clerics of Kelanen have to be of neutral alignment. The domains he is associated with are Luck, Strength, and War.
 
Shade__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: śr mar 03, 2004 9:11 pm

pt lip 07, 2006 12:04 pm

Có¿... Gdzie jest uwiêziony i jak zosta³ uwiêziony nie wiem, ale z ciekawostek :wink:<br /><br />http://www.wizards.com/default.asp?x=dnd/re/20040510x<br />Jest krótka przygoda z kultem Tharizduna, opisani s± jego kap³ani, presti¿ówka z nim siê wi±¿±ca i parê bzdur. Zawsze co¶...<br /><br />Co do Tharizduna to jego charakter wydaje mi siê kolejn± pomy³k± twórców... Istota, która jest bogiem szaleñstwa i d±¿y do zniszczenia ca³ego wszech¶wiata ma NZ charakter ? Idealnie pasowa³by CZ. Wydaje mi siê, ¿e jeszcze paru innym bogom ¼le dobrano charaktery...<br />
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

sob wrz 15, 2007 9:26 pm

ludzie pomóżcie szukałem na forum poltka szukałem w Google i Wikipedii ale dalej nigdzie nie mogę znaleźć dokładniejszych informacji o Neurulli. Znam tylko jego opis z gry "świątynia pierwotnego zła" firmy Atari a chciałbym wiedzieć np. jak wygląda jego kult, czy zaakceptowałby jako swojego wyznawcę potężnego nieumarłego który składałby mu krwawe ofiary lub szalonego wojownika który zabijałby w jego imieniu? Jaki ma stosunek do wyznawców,czy w ogóle go oni obchodzą? Jak okazuje swoje zadowolenie? Jakie ma Dogmaty? za odp. z góry dziękuję

Edit no tak OGL zapomniałem :oops: no to nie pozostaje mi nic innego jak wbrac się do empiku i tam... poczytać:D nie będę kupował podręcznika dla jednego bóstwa
Ostatnio zmieniony sob wrz 15, 2007 9:56 pm przez Brilchan, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

sob wrz 15, 2007 9:35 pm

Nerull? Względnie obszerna notka na jego temat jest w Żyjącym Greyhawku. :) Podstawowe informacje o nim znajdziesz również w PG. W Księdze Planów znajdziesz opis jego planu, na który mieszka i sprawuje absolutną władzę.

Brilchan pisze:
jako swojego wyznawcę potężnego nieumarłego który składałby mu krwawe ofiary lub szalonego wojownika który zabijałby w jego imieniu?


Pewnie tak. W końcu nienawidzi życia i czym więcej go ubędzie, tym lepiej dla niego.

Brilchan pisze:
Jaki ma stosunek do wyznawców,czy w ogóle go oni obchodzą?


Wyjątkowo mało go obchodzą. Często zabija ze zwykłego kaprysy nawet najbardziej gorliwych wyznawców.

Brilchan pisze:
Jak okazuje swoje zadowolenie?


A to ciekawe pytanie. :) W sumie, to nie wiem, jak na nie odpowiedzieć. ;)

Brilchan pisze:
Jakie ma Dogmaty?


Tak ogólnie, to dostarczyć jak najwięcej dusz do jego królestwa, to jest planu więzień, którym włada.

Brilchan pisze:
jak wygląda jego kult,


Mały i słabo zorganizowany, bo zupełnie nie obchodzi go los swych sług, więc tylko głupcy oddają mu cześć.
 
Hajdamaka

sob wrz 15, 2007 9:52 pm

Brilchan pisze:
szukałem na forum poltka szukałem w Google i Wikipedii ale dalej nigdzie nie mogę znaleźć dokładniejszych informacji o Neurulli.


To trzeba bylo szukac w podreczniku. Bostwa i Półbogowie, str. 84.
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

pt cze 26, 2009 5:44 pm

Greyhawk jest o tyle kłopotliwy, że informacje o jego bożkach są porozrzucane po Dragonach. Mniejsza o kościoły. One są dobrze opisane. Ale znalezienie opisów o boskich krainach, planach i takich zabawach.. to jest dopiero sztuka!
Poświęciłem się takim poszukiwaniom i cokolwiek nie znajdę, zamieszczam w sferopedii ;)
dobrymi źródłami są:
Living Greyhawk - najnowsza dawka 3-edycyjnych danych.. krótko i pozostawia niedosyt
On Hallowed Ground - podr. planescape, ktory opisuje niewielką ilość boskich krainek głw. bogów oerthy
From The Ashes - niewielka ilość, acz w sumie jedyna
przeróżne Dragony.. trzeba szukać bożków po wikipediach angielskich i znaleźć w źródłach, referencjach, źródła
http://www.wizards.com/rpga/downloads/LG_Deities.zip - lista bogów z domenami i masą rzeczy.. wszystko właściwie jest poza głębszymi opisami kościołów i planów pochodzenia

Ciekawe pogrupowanie bogów ze względu na obszary wyznawania, ludzkie kultury:
http://www.ajs.com/ajswiki/Greyhawk_cosmology
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

Bogowie w Greyhawku

śr lip 29, 2009 5:45 pm

Wybaczcie za odkopywanie, ale dorwałem się do cudnego linku, który bardzo mi pomógł. Zawiera dokładne lokalizacje dziedzin wszystkich bogów, także tych z Greyhawka, którzy nie mieli (zwłaszcza ci pomniejsi) udziału w jakimś podręczniku, który by omówił ich dziedziny w Wieloświecie. To cenne informacje zdobyte z przeróżnych Dragon Magazine'ów sprzed wielu lat (sam wertuję, by wyciągnąć informacje na temat bożków).
http://www.geocities.com/filbypott/gods.html
Ostatnio zmieniony pt sie 07, 2009 2:55 pm przez Lunar190, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

Bogowie w Greyhawku

pt sie 07, 2009 2:13 pm

Tak żeby zakończyć temat więźniów Zagiga, kanonicznie uwięzieni zostali:
Iuz, Wastri, Merikka, Rudd, Chitza-Arlan, Stern-Alia, Tlazoteotl, Xilonen i Zuoken.
Przy czym patrząc na wydarzenia z Expedition to Castle Greyhawk to
Zuoken został wreszcie uwolniony.
 
Shade__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: śr mar 03, 2004 9:11 pm

Re: Bogowie w Greyhawku

sob sie 15, 2009 9:55 pm

Co do tego wspominanego wcześniej uwięzienia Olidammary...
Jak napisał wyżej Myrkull nie znalazł się on wśród owych 9 wymienionych bogów, a ofiarą Zagyga padł dopiero, gdy próbował uwolnić schwytaną przez arcymaga Rudd. Sam jednak zdołał się po pewnym czasie uwolnić.
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Bogowie w Greyhawku

czw kwie 08, 2010 6:57 pm

Mały refresh..

Mógłby mi ktoś wyjaśnić, dlaczego nadrzędny cel, tu: ostateczne rozwiązanie kwestii tharizdunowskiej, zmusiło pozostałe bóstwa Oerth-u do zawarcia sojuszu przeciw wyzej wymienionemu? Według oficjalnych źródeł Pożeracz Światów to przeciętniak z divine rank bodajże 11, a mimo to w jakiś sposób zdołał uniknąć unicestwienia. Skończyło się jedynie, pomimo najszczerszych chęci sprzymierzonych, na uwięzieniu petenta w odseparowanym planie i pogrożeniu palcem na odchodne.
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

Bogowie w Greyhawku

pt kwie 16, 2010 7:34 pm

Tharizdun jakoby jest ponoć jedynie aspektem Elder Elemental God (Prastarego Boga Żywiołów wnioskuję, z racji że w jego portfolio są wszystkie żywioły, toteż tłumaczenie "Pierwotny" odpada). Sam EEG jest zagrożeniem uwięzionym bardzo dawno temu na ukrytym półplanie, nieznanym, zaginionym w pomroce niezliczonych dziejów, w głębinach szarej mgły Głębokiego Eteru. Słowem, ni kija i nikt go nie odnajdzie :) Taki Cthulhu D&Dkowy.

Co do Tharizduna.. był zagrożeniem. Wg. jednych źródeł powstał z pierwotnego, czy też byłego wszechświata, czy wręcz Odległej Dziedziny. W każdym razie ohydności, anormalności, cthululowatości i tym podobne były takim naruszeniem wszelkiej normalności i rzeczywistości, podważeniem samego istnienia i koncepcji dobra i zła, że razem bogowie i dobra i zła postanowili na ten moment złączyć siły, by go wychrzanić.

Czczą go przeważnie rasy wynaturzeń (neogi, grelle) i różne inne z głębin kosmosu, astralu, czy podziemi jak i szaleni ludzie. Nie kierowałbym się w jego ocenie tylko boską rangą, statystyką trzyedycyjną, która ze źródła do źródła ma kaprys się zmieniać :)

Ponoć Tharizdun i EEG to ten sam byt. Jeśli to prawda, jest on jednym z największych zagrożeń dla Wieloświata. Że tak powiem, zagrożeniem rangi kosmologicznej. Takie zagrożenie stanowili jedynie Vecna (próbując zmienić reguły wieloświata), czy zapomniany Desayeus (bóg nienarodzonych dusz).
W dodatku Tharizdunowi można przypisać pochodzenie Książąt Złych Żywiołów (mowa o Archimentalach) takich jak Imix, Olhydra, czy Cryonax. Zarażanie złem - etyczną wartością znanom przecież głównie planom zewnęrznym - surowej, pierwotnej materii żywiołów wewnętrznych planów, również jest jakimś naruszeniem kosmologii, mimo faktu, że plany wewnętrzne wcale taką surową zupą nie są, wręcz przeciwnie, żyją własnym życiem, fauną i florą, ale to inna kwestia.
Ostatnio zmieniony pt kwie 16, 2010 7:41 pm przez Lunar190, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Bogowie w Greyhawku

pt kwie 16, 2010 9:16 pm

znanom


Ojej!!! :shock:

Tharizdun jakoby jest ponoć jedynie aspektem Elder Elemental God


A nie na odwrót? W "Świątyni Złych Żywiołów" ukrywał swoją prawdziwą tożsamość, żeby zasysać energię od czcicieli Zuggtmoy, nieświadomych nawet, do kogo tak naprawdę kierują swe modły :wink: Całą swoją wiedzę na temat tego bóstwa opieram na przygodzie "Powrót do Świątyni...", która to, jakby nie spojrzeć, przez cały czas obraca się wokół Tharizduna, jego wyznawców, oraz ważnego miejsca kultu - Świątyni Wszelkiej Konsumpcji.
Ostatnio zmieniony pt kwie 16, 2010 9:17 pm przez Rodriguez, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

Bogowie w Greyhawku

pn kwie 19, 2010 2:01 am

Nowe Pytanie jak właściwie wygląda życie pozagrobowe w świecie Greyhawk ? Z tego co kojarzę teraz stukniętego Neurulle zastąpiła Reven Queen która przypomina trochę Kelemvorna z FR w podejściu do dusz

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógłby mi naświetlić jak wyglądało to za Neurulla a jak wygląda teraz

:)
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Bogowie w Greyhawku

pn kwie 19, 2010 8:34 am

Co do Nerulla, nie wiem jak się miała sprawa we wcześniejszych edycjach (nawiązujesz zapewne do czegoś, co zwano Rebelią Udręczonych Dusz czy jakos tak, pod przewodnictwem "Kruczej Królowej"). Znalazłem jedynie wzmiankę na temat ofiar wśród najbiedniejszych warstw społecznych, chcących przebłagać Ponurego Żniwiarza, by zapewnić sobie spokojne przejście w zaświaty. Obecnie za pochówek odpowiada głównie kler Wee Jas lub pośledniejszych bóstw rasowych (jak chociazby Sehanine Księżycowy Łuk wśród elfów). WJ jest szczególnie popularna wśród Suelów, oprócz śmierci patronuje również prawu i magii, w związku z czym wielu nekromantów chętnie wybiera ją na swojego boskiego opiekuna. Jej kapłani mogą bezproblemowo wskrzeszać zmarłych, lecz muszą dostać wyraźne pozwolenie od starszych rangą jeżeli chodzi o istoty słabe i chaotyczne (też coś...).

O ile dobrze pamiętam, po śmierci dusza zmarłego trafia na plan macierzysty bóstwa, które czciła za życia lub odpowiadający jej charakterem (w przypadku ateistów).
Ostatnio zmieniony pn kwie 19, 2010 8:37 am przez Rodriguez, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
EmperorShard
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: pt cze 06, 2008 9:03 am

Bogowie w Greyhawku

wt kwie 27, 2010 8:23 pm

http://greyhawkgrognard.blogspot.com/20 ... l-god.html - Ten tekst może trochę rozjaśnić Elder Elemental God.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości