Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Harfiarze

czw cze 03, 2010 5:25 pm

Czy ktoś się orientuje gdzie (najlepiej w jakimś podręczniku do edycji 3.x, może być angielski) mogę znaleźć jak najwięcej o organizacji Harfiarzy :) ?

Co, nikt nie wie? To może orientujecie się chociaż czy to po prostu wielka organizacja z mnóstwem członków, gdzie na każdym zadupiu znajdzie się kilku harfiarzy, czy raczej elita gdzie są tylko najlepsi?

Jednym słowem: gracz który chciałby zostać Harfiarzem - jaki musi być? Ma iść i po prostu się zapisać choćby miał 1 poziom plebejusza a jego życiowym osiągnięciem było zebranie rekordowej ilości przenicy, czy może raczej nie wiem, musi zostać wybrany lub przejść jakieś próby itd...?

Posty scaliłem.
Hell.
Ostatnio zmieniony pt cze 04, 2010 7:30 pm przez Helldog, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Re: Harfiarze

pt cze 04, 2010 7:27 pm

Hmf... FR Wiki, drugoedycyjny podręcznik (nie pamiętam nazwy... Code of Harpers?), dwie powieści o Shandril... Nic więcej mi do głowy nie przychodzi. Ewentualnie jeszcze BG II :wink:

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

pt cze 04, 2010 7:42 pm

Z trzecioedycyjnymi źródłami jest taki problem, że nie wyszedł do tej edycji żaden podręcznik poświęcony dobrym lub neutralnym organizacjom (poza Champions of Valor, który koncentruje się jednak trochę na czymś innym) i dlatego nie ma solidnego opisu Harfiarzy. Jeśli jednak chcemy już znaleźć jakieś źródła to poleciłbym:
- FRCS - krótki opis organizacji podsumowujący najważniejsze informacje na jej temat;
- Srebrne Marchie - opis działalności Harfiarzy na Północy oraz ich siedzib w Silverymoon i Everlund;
- Magia Faerunu - kilka związanych z organizacją klas prestiżowych oraz czarów;
- Mysteries of Moonsea - trochę o działalności organizacji na terenie Morza Księżycowego;
- Waterdeep: City of Splendor - tutaj opis Grających działających w Waterdeep i okolicach;
- Power of Faerun - trochę na temat Harfiarzy przy okazji opisu, związanej z nimi, organizacji Heroldów;
- Champions of Valor - kilka niewielkich informacji umieszczonych przy okazji opisów innych rzeczy.

Do tego jest cała seria drugoedycyjnych źródeł na czele z Code of Harpers (najbardziej kompletne źródło), Cloak & Dagger, Heroes Lorebook, Hall of Heroes i Seven Sisters. Trochę informacji jest też w podręcznikach geograficznych takich jak Lands of Intrigue, The North i Volo`s Guide to Dalelands (wszystkie trzy można znaleźć za darmo na stronie Wizardów).

Poza tym cała masa powieści, których jest zbyt wiele, aby tutaj wymieniać.

Gwjazdor pisze:
Jednym słowem: gracz który chciałby zostać Harfiarzem - jaki musi być? Ma iść i po prostu się zapisać choćby miał 1 poziom plebejusza a jego życiowym osiągnięciem było zebranie rekordowej ilości przenicy, czy może raczej nie wiem, musi zostać wybrany lub przejść jakieś próby itd...?

Zasadniczo, aby zostać Harfiarzem powinno mieć się już pewne dokonania lub przynajmniej potencjał. Jeśli chodzi o przyłączenie do organizacji to można zgłosić na szkolenie do Ratusza Blasku w Berdusk lub Storm Silverhand w Cienistej Dolinie, ale równie dobrze można zostać wybranym przez jakiegoś starszego agenta organizacji (rezydenta lub nie przypisanego do żadnego konkretnego miejsca).
Ostatnio zmieniony pt cze 04, 2010 7:47 pm przez Radnon, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:

Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Harfiarze

pt cze 04, 2010 8:52 pm

Ehh tylko gdzie ja teraz znajdę Code of Harpers? :cry:

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

Harfiarze

pt cze 04, 2010 10:05 pm

Kiedyś poleciłbym Ci zakup PDF-a z rpgnow albo podobnej strony, ale teraz kiedy Wizardzi je zdjęli pozostaje poszukać po sklepach takich jak nobleknight albo serwisach aukcyjnych w rodzaju ebay. Code of Harpers nie jest jakimś bardzo rzadkim podręcznikiem, więc powinno się go dość łatwo dorwać.

Alternatywnie możesz poszukać zbiorczego tekstu o Harfiarzach, który kiedyś opublikowano na stronie dnd.pl. Samej strony nie ma już od dłuższego czasu, ale web archive lub podobne mechanizmy powinno się udać do niego dostrzeć. Ewentualnie napisz do mnie PW to wyślę Ci wersję wordowską, którą chyba kiedyś sobie zapisałem.

Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Harfiarze

pt cze 04, 2010 11:34 pm

Jeszcze zapytam bo nie jestem pewien, jaka jest sytuacja (w ed. 3.5) z Khelbenem i jego żoną oraz Alustriel? Dalej sa Harfiarzami? Tzn wiem że Khelbena o zdradę posądzili i odszedł od nich ale czy dalej z nimi trzyma sztamę itp?

karpik777
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt cze 04, 2010 11:40 pm

W którymś z wspomnianych podręczników było to opisane. A w skrócie Khelben opuścił (i został wydalony z ) Harfiarzy i założył własną grupę (Księżycowe Gwiazdy), mającą podobne cele i metody działania (choć są zdaje się bardziej skryci i mniej przejmują się kwestiami moralnymi)
Ostatnio zmieniony pt cze 04, 2010 11:40 pm przez karpik777, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Harfiarze

pt cze 04, 2010 11:51 pm

Tyle właśnie wiem, ale czy inni Harfiarze mogą ich traktować jako "swoich", spodziewać się od nich pomocy itd, czy działanie jednych jest na ręke drugim itp?

karpik777
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob cze 05, 2010 12:18 am

Generalnie dla Harfiarzy Gwiazdy to zdrajcy - jeśli więc dany Harfiarz wie o przynależności danej osoby do grupy Khelbena nie będzie zbyt skory, by jej pomagać (no, może z wyjątkiem sytuacji wyjątkowych). W drugą stronę spodziewałbym się reakcji nieco innej - Gwiazdy przede wszystkim dążą do celu, więc mogłyby pomóc jakiemuś Harfiarzowi (choć raczej w sytuacjach, kiedy sprzyja to ich planom).

Cele obu grup są dość zbieżne. Z działaniami pewnie bywa różnie - jak to w życiu ;)

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

sob cze 05, 2010 9:41 am

karpik777 pisze:
W którymś z wspomnianych podręczników było to opisane.

Ten podręcznik to Cloak & Dagger, tam chyba po raz pierwszy przedstawiono schizmę Harfiarzy.

Sama sytuacja między Księżycowymi Gwiazdami a Harfiarzami (przynajmniej w czasach 3 edycji, bo w 4 właściwie ani jednej ani drugiej organizacji już nie ma) jest dość skomplikowana i napięta. Generalnie większość Grających z Berdusk i Waterdeep uważa Khelbena za zdrajcę ideałów organizacji i dlatego pozbawiono go wstępu do kryjówek w tych miastach. Z drugiej strony Sylune, Alustriel i Simbul wspierają działania Czarnokija i jego grupy. Można także powiedzieć, że Harfiarze z Cienistej Doliny (skupieni wokół Storm i Elminstera) ostatecznie zaakceptowali decyzję Khelbena, choć początkowo Storm na arcymaga Waterdeep była wściekła. Dość ciekawa jest natomiast sytuacja Laeral, która formalnie razem z Khelbenem stoi na czele Księżycowych Gwiazd, ale jednocześnie pełni rolę (tu już bardziej nieformalną) koordynatora działań Harfiarzy na Wybrzeżu Mieczy - czyli jest osobą gdzieś pomiędzy oboma grupami.

Jeśli chodzi o współpracę na niższym poziomie to moim zdaniem układa się ona całkiem dobrze, przynajmniej jeśli chodzi o osoby związane z Alustriel lub Storm. W końcu obie organizacje wyznają podobne cele i ideały (Księżycowe Gwiazdy przyjęły po prostu wcześniejszą, niezmodyfikowaną doktrynę Harfiarzy o Brzasku), a ich agenci częstokroć znają się nawzajem. Poza tym za zdrajcę uważany jest raczej tylko Khelben (układy z Fzoulem swoje zrobiły), ludzi którzy mu pomagają już się tak nie postrzega, czego najlepszym przykładem jest wspominana wyżej Laeral. O braku konfliktu może też świadczyć fakt, że ludność Faerunu uważa obie organizacje za tożsame ze sobą i nie dostrzegła żadnej schizmy.
Ostatnio zmieniony sob cze 05, 2010 9:42 am przez Radnon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: