Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Rinue
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: sob cze 20, 2009 1:04 pm

Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 1:29 pm

Obecnie prowadzimy dość ciężką sesję i mamy nowego gracza który nie ma smykałki do optymalizacji. Chce zagrać zaklinaczem i poprosił mnie o pomoc. Cały problem w tym że jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o zaklinaczy i nie wiem jak się do niego zabrać. Optymalizuje się go podobnie do czarodzieja? Jakie klasy pasują do zaklinacza? Wszelakie gotowe buildy również mile widziane. Jeśli chodzi o detale - brak jakichkolwiek, mam nadzieję wycisnąć z zaklinacza tak dużo, na ile jest to możliwe pod warunkiem, że nie będzie to gish ani mieszaniec z inną dziedziną magii i psioniką. Wydawało mi się jednak iż takowy temat już powstał, jednak po przeszukaniu działu nie znalazłem nic.

Bardzo proszę o pomoc!
Ostatnio zmieniony sob cze 05, 2010 1:31 pm przez Rinue, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 1:54 pm

A szkoda, sorcerer ładnie by współgrał z warlockiem, który też inwokacje opiera na charyźmie i połączony chociażby za pomocą eldritch theurge.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 2:07 pm

Do jakich podręczników macie dostęp?
jak bardzo zoptymalizowana jest drużyna?
Jaką drużynę ma?
Jak bardzo gracz jest inteligentny?
Do którego poziomu chce się rozwinąć?
Rinue pisze:
mam nadzieję wycisnąć z zaklinacza tak dużo, na ile jest to możliwe

Zaklinacz może być Pun-Punem od 14 poziomu...

Hmmm, jeśli macie tylko polskie podręczniki, to radziłbym zrobić zaklinacza/inkatara/arcymaga. Sprowadzenie i przemiany.
A szkoda, sorcerer ładnie by współgrał z warlockiem, który też inwokacje opiera na charyźmie i połączony chociażby za pomocą eldritch theurge.

Tracimy 9 krąg czarów. :/ A to ma być mag. Nie coś podobnego do maga. :P
 
Awatar użytkownika
Rinue
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: sob cze 20, 2009 1:04 pm

Re: Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 2:20 pm

Klebern pisze:
A szkoda, sorcerer ładnie by współgrał z warlockiem, który też inwokacje opiera na charyźmie i połączony chociażby za pomocą eldritch theurge.

Bardziej właśnie chodzi o to iż wolałby nie tracić czarów 9 poziomu. Chyba że połączenie z warlockiem da mu wyższą efektywność.

Ginden pisze:
Do jakich podręczników macie dostęp?
jak bardzo zoptymalizowana jest drużyna?
Jaką drużynę ma?
Jak bardzo gracz jest inteligentny?
Do którego poziomu chce się rozwinąć?
Rinue pisze:
mam nadzieję wycisnąć z zaklinacza tak dużo, na ile jest to możliwe

Zaklinacz może być Pun-Punem od 14 poziomu...

Hmmm, jeśli macie tylko polskie podręczniki, to radziłbym zrobić zaklinacza/inkatara/arcymaga. Sprowadzenie i przemiany.
A szkoda, sorcerer ładnie by współgrał z warlockiem, który też inwokacje opiera na charyźmie i połączony chociażby za pomocą eldritch theurge.

Tracimy 9 krąg czarów. :/ A to ma być mag. Nie coś podobnego do maga. :P
Podów dużo, brakuje chyba tylko kilku Eberrońskich, drużyna całkiem ładnie zoptymalizowana (mocny RKV i łucznik na bazie psioniki). Co do inteligencji to nie należy tu jej wyolbrzymiać :P ale tłumokiem jednak nie można go nazwać. Kampania ma być dłuuuga, może nawet osiągnie poziomów epickich. Niemniej jednak na chwilę obecną skupiałbym się tradycyjnie do poziomu 20.
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 4:04 pm

Masz rację, przegladałem wszelkie możliwe handbooki i faktycznie jeśli chcemy zmieszać sorcerera z warlockiem tracimy 3 poziomy. U czarodzieja nadal mamy 9 poziom czarów niestety sorcerer traci poziomy czarów.

A co powiecie na coś takiego?

sorcerer 6 / warlock 3 / bard 1 / sublime chord 1 / eldritch teurge 9

Eldritch teurge rozwijałby poziom czarowania warlocka i sublime chord'a.
9 poziom czarów rzucane spontanicznie
Inwokacje jak 12 poziomowy warlock
wiedza bardowska i muzyka bardów.
 
Awatar użytkownika
Rinue
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: sob cze 20, 2009 1:04 pm

Re: Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 4:20 pm

Fajna kombinacja, pewnie spodoba się kumplowi :) Jeszcze pytanie odnośnie atutów, czy w tym buildzie polecasz jakieś poza metamagicznymi?
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 5:16 pm

A wprowadziłbym małą modyfikację, dałbym jeden poziom więcej sublime chord'a a jeden poziom eldritch teurge mniej, bo mamy przez to jedną muzykę barda więcej, a ilość inwokacji się nie zmienia.

Trzeba zadbać o to, by zmniejszyć czas rzucania czarów z metamagią, bo w przypadku klas rzucających czary spontanicznie dodanie metamagii wydłuża czas rzucania czarów do akcji całorundowej.

Bardowska muzyka w tym przypadku jest dość symboliczna. Można pomyślec nad atutem Extra Music, dla 4 dodatkowych użyć, w sumie 6/dzień. Inspire courage i sond of empower power. Wiedza bardowska jest fajna, bo choć nie mamy zbyt wielkiej premii "gołej" to jednak da się łatwo podnieść premię do niej za pomocą czarów.

Co do zmniejszenia czasu rzucania czarów z metamagią można zastosować atut Arcane Preparation z Complete Arcane.
Ostatnio zmieniony sob cze 05, 2010 5:28 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Altaris
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1175
Rejestracja: ndz paź 05, 2008 4:24 pm

Re: Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 5:59 pm

Z twoim buildem jest mały problem Klebern. Nie da rady spełnić wymagań do sublime chord, bo tylko bard ma klasowe nasłuchiwanie, co da 10 rang do tego miejsca, a wymaga 13.
 
Awatar użytkownika
Rinue
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: sob cze 20, 2009 1:04 pm

Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 6:16 pm

Da radę jeżeli nie wydam części pkt. umiejętności w poprzednich klasach i wejdę w barda na 10 lvl.
Ostatnio zmieniony sob cze 05, 2010 6:17 pm przez Rinue, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Helldog
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 568
Rejestracja: sob sie 18, 2007 4:33 pm

Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 6:43 pm

Pkt. umiejętności nie można odkładać na później. Będziesz mógł co najwyżej brać Nasłuchiwanie nieklasowo na poprzednich poziomach i dopełnić resztę Bardem na tym 10.
Ostatnio zmieniony sob cze 05, 2010 10:31 pm przez Helldog, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Re: Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 10:24 pm

Altaris pisze:
Z twoim buildem jest mały problem Klebern. Nie da rady spełnić wymagań do sublime chord, bo tylko bard ma klasowe nasłuchiwanie, co da 10 rang do tego miejsca, a wymaga 13.



Jezusicku. Z chwilą wejścia na barda wszystkie umiejki stają się klasowymi, nawet jak awansujesz w innej klasie później.

SRD pisze:
If a skill is a class skill for any of a multiclass character’s classes, then character level determines a skill’s maximum rank. (The maximum rank for a class skill is 3 + character level.)
Ostatnio zmieniony sob cze 05, 2010 10:26 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
goracepapu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 801
Rejestracja: czw lip 30, 2009 9:44 pm

Re: Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 10:31 pm

Jezusicku, z chwilą wejścia na barda umiejki barda stają się klasowymi dla wszystkich późniejszych klas, nawet przy awansie warlockiem.


Nie do końca to tak działa. Maksymalna ilość rang jest taka jak dla umiejętności klasowych tzn lvl+3, ale nadal musisz płacić 2 punkty umiejętności za 1 rangę.

Ale po co się ograniczać, kombo Loredrake+kobold+dragonwrought+draconic rite of passage = +3 poziomy zaklinacza+3 do atrybutów mentalnych, więc możemy stracić 3 poziomy zaklinacza, a nadal będziemy rzucać czary jak zaklinacz 20.

Dragonwroguht kobold(loredrake archetype)
coś 1/cokolwiek1/Sorcerer 3/red wizard 5/incantatrix 10
Czarujemy jak zaklinacz 20 z kilkoma bajerami, czary za darmo są podwyższone do 20 poziomu, a jednym czarem 9 poziomu robimy 640d6 obrażeń od mocy. Robimy klony epickich tytanów, niszczymy plany, a Ao to nasz piesek.
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 10:37 pm

Tak, tak i Pun-puna do tego a za nim podążą King of the Smack. Bez przesady goracepapu :D

Ale dzięki temu się wyrobimy z wymaganiami. Nymmph kiss, człowiek i int 12 i masz 5 pkt umiejek na poziom mając tylko 2 z klasy.
 
Awatar użytkownika
goracepapu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 801
Rejestracja: czw lip 30, 2009 9:44 pm

Re: Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 10:57 pm

Jeśli chodzi o detale - brak jakichkolwiek, mam nadzieję wycisnąć z zaklinacza tak dużo, na ile jest to możliwe pod warunkiem, że nie będzie to gish ani mieszaniec z inną dziedziną magii i psioniką


Ja jestem tylko dokładny ;)

Zawsze jest atut able lerner
Ostatnio zmieniony sob cze 05, 2010 10:58 pm przez goracepapu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Re: Optymalizacja zaklinacza

sob cze 05, 2010 11:00 pm

goracepapu pisze:
Jeśli chodzi o detale - brak jakichkolwiek, mam nadzieję wycisnąć z zaklinacza tak dużo, na ile jest to możliwe pod warunkiem, że nie będzie to gish ani mieszaniec z inną dziedziną magii i psioniką


Ja jestem tylko dokładny ;)

Zawsze jest atut able lerner


Rinue pisze:
Fajna kombinacja, pewnie spodoba się kumplowi


Ja też jestem dokładny :)

Racja z tym atutem.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Optymalizacja zaklinacza

ndz cze 06, 2010 12:57 pm

goracepapu pisze:
Dragonwroguht kobold(loredrake archetype)
coś 1/cokolwiek1/Sorcerer 3/red wizard 5/incantatrix 10

Czerwony czarodziej wymaga bycia ludziem. ;)
 
Altaris
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1175
Rejestracja: ndz paź 05, 2008 4:24 pm

Optymalizacja zaklinacza

ndz cze 06, 2010 3:26 pm

I czarodziejem specjalistą.
 
Awatar użytkownika
goracepapu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 801
Rejestracja: czw lip 30, 2009 9:44 pm

Re: Optymalizacja zaklinacza

ndz cze 06, 2010 3:31 pm

To, że czarodziejem specjalista nie ma większego znaczenia, ale że człowiekiem niestety ma :( Tak się kończy robienie buildów z pamięci.

coś 1/cokolwiek1/Sorcerer 3/incantatrix 10 / archmage 5 też daje rade.
 
Awatar użytkownika
Schizofremik
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 633
Rejestracja: czw lut 17, 2005 3:58 pm

Optymalizacja zaklinacza

ndz cze 06, 2010 4:35 pm

Klebern pisze:
A szkoda, sorcerer ładnie by współgrał z warlockiem, który też inwokacje opiera na charyźmie i połączony chociażby za pomocą eldritch theurge.


Warlock wcale nie potrzebuje wysokiej charyzmy bo tylko parę z jego invokacji ma rzut obronny bardziej przydatna jest inteligencja i zręczność.
Klebern pisze:
sorcerer 6 / warlock 3 / bard 1 / sublime chord 1 / eldritch teurge 9

Taka postać będzie słaba w walce a mocna w gadce jeżeli gracz jest początkujący i nie ma do tego smykałki to mu to słabo wyjdzie.

Jeżeli twój kolega jeszcze słabo ogarnie to chyba łatwiej zagrać czystym nukerem na zakliczaczu tu masz temat w którym znajdziesz wszystko co potrzebne aby coś takiego stworzyć i więcej :P
chodzaca-altyleria-vt54767.html

Edit w tym linku powyżej znajdziesz parę ciekawych opcji dla zaklinacza i ultimate magnus oraz spór o arcane thesis.
Ostatnio zmieniony ndz cze 06, 2010 4:42 pm przez Schizofremik, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
BZL0
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: ndz cze 27, 2010 8:09 pm

Optymalizacja zaklinacza

ndz cze 27, 2010 8:16 pm

Witam. Nie będę zakładał nowego tematu, bo moje pytanie i problem odnoszą się w sumie do optymalizacji zaklinacza.

Otóż:

Planuję wykształcić Zaklinacza w Incatatriksa, ale jeżeli dobrze rozumiem, można to zrobić dopiero na levelu 6+ .
W wymaganiach tej PrC, a konkretniej w atutach, napisane jest "Żelazna wola, inny dowolny atut metamagiczny".

I tego się właśnie tyczy moje pytanie - jakie atuty metamagiczne warto wziąć zaklinaczowi? Zaznaczam, że postać jeszcze nie jest na poziomie 6, ona dopiero powstanie na tym poziomie. (od 6. zaczynamy).

Jeżeli ktoś w odpowiedzi zawrze jakieś anglojęzyczne atuty/czary/skille/cokolwiek, bardzo prosiłbym o podanie nazw podręczników, w których mogę je znaleźć.

Dodam jeszcze, że niezwykle zależy mi na czasie, bo sesja już jutro. Wielkie dzięki z góry, pozdrawiam. :)
 
Awatar użytkownika
Forumowicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 623
Rejestracja: śr cze 02, 2010 5:41 pm

Re: Optymalizacja zaklinacza

ndz cze 27, 2010 8:29 pm

Planuję wykształcić Zaklinacza w Incatatriksa, ale jeżeli dobrze rozumiem, można to zrobić dopiero na levelu 6+ .
W wymaganiach tej PrC, a konkretniej w atutach, napisane jest "Żelazna wola, inny dowolny atut metamagiczny".


Oba atuty możesz wziąć na pierwszym poziomie jeśli będziesz grał człowiekiem. Te atuty nie mają żadnych wymagań. Problemem będą raczej rangi w umiejętnościach.

I tego się właśnie tyczy moje pytanie - jakie atuty metamagiczne warto wziąć zaklinaczowi? Zaznaczam, że postać jeszcze nie jest na poziomie 6, ona dopiero powstanie na tym poziomie. (od 6. zaczynamy).


Ja polecam atuty Twin spell (Complete Arcane), Maksymalizacja czaru (Podręcznik Gracza), Empower spell (Podręcznik Gracza, nie pamiętam jak to było po polsku. Chodzi o to, że wszystko jest razy 1.5)

Musisz się zadowolić moim postem jeśli ktoś inny Ci nie odpowie, a ja mogę się mylić co do przydatnych atutów metamagicznych. Chciałem, żebyś chociaż coś miał na wypadek jakby nikt się nie odezwał.

PS Dobrze, że nie tworzysz nowego tematu, bo o zaklinaczach już dużo pisano.
 
Awatar użytkownika
Vindreal
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 462
Rejestracja: pn mar 31, 2008 7:21 pm

Optymalizacja zaklinacza

ndz cze 27, 2010 8:55 pm

Ciekawą opcją jest atut Coercive Spell z Drow of the Underdark.
Każdy potraktowany tym czarem przeciwnik przez jakiś czas cierpi karę do rzutów obronnych na wolę. Wymuszający* magiczny pocisk+dominacja= nowy przyjaciel.


*To najlepsze tłumaczenie słowa coercive jakie znalazłem. I w sumie nieźle pasuje.
 
Awatar użytkownika
Bahior
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 24, 2008 10:30 am

Re: Optymalizacja zaklinacza

ndz cze 27, 2010 9:07 pm

Arcane Thesis z player handbook II - całkiem przyjazny atut nie metamagiczny ale związany z metamagia i wart uwagi. obniża "koszt" metamagi dla jednego czaru i dodaje +2 do caster level
 
Awatar użytkownika
Forumowicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 623
Rejestracja: śr cze 02, 2010 5:41 pm

Re: Optymalizacja zaklinacza

ndz cze 27, 2010 9:19 pm

Możesz też zastosować znany trick zaklinaczowy. Bierzesz rasę kobold (Księga Potworów), atut Dragonwrought (Races of Dragons) i bierzesz Loredrake (Dragons of eberron). Ta dam. Na pierwszym poziomie rzucasz czary jak 3-poziomowy zaklinacz.
Ostatnio zmieniony ndz cze 27, 2010 9:27 pm przez Forumowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
BZL0
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: ndz cze 27, 2010 8:09 pm

Optymalizacja zaklinacza

ndz cze 27, 2010 11:10 pm

Może i na to pytanie uda mi się uzyskać odpowiedź:

Jak się ma sprawa z czarami? Inkantatriks z natury idzie w specjalizację w odpychaniu, czyli warto od początku wybierać czary z tej szkoły? Czy może opłaca się najpierw (czyt. do 6 poziomu, kiedy przechodzę na PrC) inwestować w czary iluzji/nekromancji, a dopiero z momentem osiągnięcia 1. poziomu w klasie, zacząć się przerzucać na odpychanie?

Edit:

I czy warto brać człowieka jako rasę? Dostaje rzeczywiście więcej atutów i jest bardziej "uniwersalny" ale może jednak lepiej zdecydować się na coś innego, a równie pomocnego zaklinaczowi (kobold odpada ;) )?
Ostatnio zmieniony ndz cze 27, 2010 11:18 pm przez BZL0, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Optymalizacja zaklinacza

pn cze 28, 2010 10:44 am

BZL0 pisze:
Jak się ma sprawa z czarami? Inkantatriks z natury idzie w specjalizację w odpychaniu

Liczy się jego obniżenie poziomu metamagii o 1. W ogóle, nie wiem, kto wymyślił klasę, która nie daje nic szkole odpychania, a jest taka kozacka we wszystkim innym. :O
 
BZL0
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: ndz cze 27, 2010 8:09 pm

Optymalizacja zaklinacza

pn cze 28, 2010 10:58 am

Liczy się jego obniżenie poziomu metamagii o 1.


Nie bardzo rozumiem, w jaki sposób ma się to do czarów?
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Optymalizacja zaklinacza

pn cze 28, 2010 11:07 am

Taki, że łatwiej ci używać metamagii. Rzadziej musisz używać komórek wysokiego poziomu. Inkantatrix kosi normalnie.
 
BZL0
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: ndz cze 27, 2010 8:09 pm

Optymalizacja zaklinacza

pn cze 28, 2010 11:14 am

Już rozumiem. Korzystając z okazji - zapytam raz jeszcze - jakie atuty metamagiczne (lub nie) warto wziąć zaklinaczowi? I czy opłaca się inwestować w czary inne niż odpychania?
 
Awatar użytkownika
Helldog
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 568
Rejestracja: sob sie 18, 2007 4:33 pm

Re: Optymalizacja zaklinacza

pn cze 28, 2010 12:31 pm

BZL0 pisze:
Jak się ma sprawa z czarami? Inkantatriks z natury idzie w specjalizację w odpychaniu, czyli warto od początku wybierać czary z tej szkoły

Zdaje mi się że te całe powiązanie z szkołą odpychania ma coś wspólnego z okolicznościami powstania tego prestiża (nigdy nie zagłębiałem się w historię tej prestiżówki, więc jeśli się mylę to proszę mnie poprawić).
Natomiast zmechanicznego punktu widzenia Incantatrix jest dobry do praktycznie wszystkich czarów, choć IMO zdolności tej klasy były tworzone bardziej pod odpychanie (ponieważ ta szkoła najwięcej zyskuje, mam na myśli darmowy persist lub wspomaganie czarów towarzyszy, jeśli pletę bzdury proszę mnie poprawić).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości