Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

Elitarny Książę - pomóż zrównoważyć!

sob cze 05, 2010 11:15 pm

Witajcie!

Głównym przeciwnikiem w przygodzie, którą wnet poprowadzę, będzie niejaki Książę - artystokrata przeklęty przez swoją byłą kochankę, jedną z władczyń Feerii. Rozpisałem go jako elitarnego osiłka 5. poziomu... i zastanawiam się, czy nie przedobrzyłem. Jak wiecie, potwory elitarne powinny mieć moce pozwalające im reagować na działania graczy lub w inny sposób godnie zastępować dwa stworzenia, ale mój feeryczny osiłek zbliża się chyba pod tym względem do możliwości samotnika. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś z większym doświadczeniem w 4E ocenił go i zawyrokował, co i czy coś w ogóle trzeba w nim zmienić, by dobrze pasował do roli Elite.
Statsy Księcia dołączam poniżej. Są rozpisane w nowym formacie, jaki WotC zapowiada od niedawna na swojej stronie, a dziwna kolorystyka to mój eksperyment - statblock w barwach Poltera :) Radzę oglądać go w podglądzie wydruku, wtedy nie widać niepotrzebnych linii.
Załączniki
Książę.doc
(47.5 KiB) Pobrany 118 razy
Ostatnio zmieniony pn cze 07, 2010 10:52 am przez Planetourist, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
ConAnuS
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1137
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:11 pm

Re: Elitarny Książę - pomóż zrównoważyć!

ndz cze 06, 2010 11:37 am

Mam nadzieję, że dobrze rozszyfrowałem polską terminologię. :)

Jeśli chodzi o cyferki (staty, obrony, atak i dmg) to nie mam zastrzeżeń.
Natomiast trafnie zauważyłeś, że ten potworek zbliża się niebezpiecznie w stronę solo.
Elite na tych poziomach ma przeważnie basic attack + 2-4 powery. W przypadku tego księcia jest to bazowy atak + 6 powerów.
Dodatkowo niepokoją mnie Wściekły płomień + Koszmar o Dzikim Gonie. Jako at-wille (nieograniczone) bardzo znacząco zwiększają potencjał ofensywny przeciwnika. Brute (osiłek) elite imho nienaturalnie trochę wygląda i z atakami bezpośrednimi i zasięgowymi. Książę bardziej obecnie pod względem powerów (Wściekły płomień + Koszmar o Dzikim Gonie) przypomina artylerię.

Propozycja małych zmian:
Wyciąć Wściekły płomień
Koszmar o Dzikim Gonie zrobić z rechargem 5,6
Krwawy szał - ograniczyć do ataku wręcz

Propozycja większych zmian:
Wyciąć Wściekły płomień
Wyciąć Koszmar o Dzikim Gonie
Wyciąć Wściekłe natarcie albo zrobić je mocą spotkaniową.
Krwawy szał - ograniczyć do ataku wręcz
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

Elitarny Książę - pomóż zrównoważyć!

ndz cze 06, 2010 11:53 am

Tak, rozszyfrowałeś ją bezbłędnie :)

Dzięki za rady. Wściekły Płomień i Koszmar dodałem, by Książę mógł - jak wypada elicie - walczyć za dwóch, czyli mieć 2 ataki w rundzie. Są to moce dystansowe, by oddać jego związki z magią i pozwolić mu dosięgnąć także odległych przeciwników (to rzeczywiście brzmi trochę jak walka z całą drużyną, czyli domena solo). Wydaje mi się, że pasują one także do jego roli - to przecież moce 'brutalne' i z opisu, i w działaniu (duże DMG, niska celność). Ponieważ jednak domeną osiłka rzeczywiście powinno być przede wszystkim zwarcie, może by zmodyfikować go tak:

  • Płomień zadaje niskie obrażenia (wg. tabelki z DMG);
  • Koszmar w ogóle nie zadaje obrażeń i jest odnawialny 4-6.
Wtedy krwawy szał chyba można by zostawić w spokoju - Płomień byłby o wiele mniej niebezpieczny.
 
Awatar użytkownika
Burko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1813
Rejestracja: śr cze 11, 2008 11:09 am

Elitarny Książę - pomóż zrównoważyć!

ndz cze 06, 2010 9:19 pm

Mi w ogóle nie leży ten książę. Niby to ma być arystokrata a przypisałeś mu role brute (osiłek) dość zabawnie to wygląda. Na początek zmieniłbym na soldier. To raz.
Po drugie proponowałbym sie zdecydować, czy to ma być bardziej wojownik czy bardziej mag, bo na razie wygląda jakbyś próbował i to i to upchnąć do jednego worka.
Do podstawowy atak w zwarciu dodałbym jaki dodatek, powalenie, albo karę do ataku.
Wściekłe natarcie, niby fajne ale dodałbym oprócz odepchnięcia powalenie, albo odepchniecie na 2-3 pola.
Taniec ostrzy, jakoś mi to nie leży, nie proście zmienić to na blasta 3 lub nawet 5, albo burst 2 i zamiast spotkaniowego dać odnawialne 6.
Płomień i koszmar do wywałki jak dla mnie, postać elite nie musi być wielozadaniowa młockarnią. Jeżeli uważasz, ze koniecznie musi mieć jakiś atak zasięgowy daj mu sztylet do drugiej ręki i niech nim po prostu rzuca. Na pomniejszą akcję dałbym jakiś atak z niemiłym efektem np dazed, bez obrażeń albo z niskimi obrażeniami.
Akcja po zranieniu, ponieważ i tak może być wykonana tylko raz, to wywaliłbym tą kare do ataku, ograniczył tylko do ataków w zwarciu z odpowiedzią bazowym atakiem.
Jak chcesz żeby książę mógł zagrozić postacią wałczącym zasięgowo daj mu jakąś akcje ruchu, np przemykanie o 3 pola w minor, albo coś w tym stylu. Fajnie by było gdybyś zwiększył mu ruch do 7, to odrobinę poprawi jego mobilność.
Ciekawie by też było gdybyś przeniósł tą klątwę fabularną na możliwości księcia. Np aby potwierdzić krytyk książę musi wyrzucić 11-20 na d20. Coś niezbyt upierdliwego i nie za bardzo zmniejszające jego możliwości bojowe ale ciekawego i dającego się zauważyć w walce.
A jak chcesz koniecznie aby miał jakieś magiczne właściwości widoczne w walce, niech rzuca na miecz w minor ognisty płomień który będzie powodowały, że do końca następnej rundy, ataki ta bronią będą powodowały 5 ongoing fire damage (save ends).
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

Elitarny Książę - pomóż zrównoważyć!

pn cze 07, 2010 10:47 am

Dzięki za wyczerpujące uwagi. Te z nich, które dotyczą konceptu postaci, są IMHO raczej nietrafione, ale to raczej moja wina - sam nie nakreśliłem go dość wyraźnie. I tak:
Burko pisze:
Mi w ogóle nie leży ten książę. Niby to ma być arystokrata a przypisałeś mu role brute (osiłek) dość zabawnie to wygląda. Na początek zmieniłbym na soldier. To raz.

Książę w walce ma być furiatem - walczącym niezwykle gniewnie, zawzięcie, dynamicznie i niekoniecznie finezyjnie. Stąd osiłek - łatwo zranić, trudno zabić, łatwo go odeprzeć, ale gdy już walnie, to boli. Tu może warto zaznaczyć, że tak naprawdę jest on byle grafem, a 'Książę' to przydomek, jaki przylgnął do niego dzięki urodzie i urokowi osobistemu.
Burko pisze:
Po drugie proponowałbym sie zdecydować, czy to ma być bardziej wojownik czy bardziej mag,

Książę jest przeklęty od dobrych paru wieków, podczas których studiował magię Feerii w nadziei na znalezienie sposobu na ucieczkę. Stąd też magia - która przy okazji daje mu dalsze opcje pasujące do jego cholerycznego stylu walki. Lubi straszyć - stąd Koszmar. Lubi odpowiadać na każdy cios - stąd Płomień (któremu, jak napisałem wcześniej, zmniejszę obrażenia, by nie był tak groźny).
Burko pisze:
Do podstawowy atak w zwarciu dodałbym jaki dodatek, powalenie, albo karę do ataku.
Wściekłe natarcie, niby fajne ale dodałbym oprócz odepchnięcia powalenie, albo odepchniecie na 2-3 pola.

Pierwszy pomysł byłby dobry, gdybym rzeczywiście wyrzucił magię - wtedy osłabianie at-willem przyczyniało by się do 'walki za dwóch'. Skoro jednak, jak widzisz, zależy mi na czarnoksięstwie, chyba z niego zrezygnuję. Drugi natomiast (wariant z odepchnięciem) jest świetny - martwiłem się, że dopchanie wroga do miejsca, w którym dobrze będzie użyć Tańca, potrwa za długo. Dłuższe
Burko pisze:
Taniec ostrzy, jakoś mi to nie leży, nie proście zmienić to na blasta 3 lub nawet 5, albo burst 2 i zamiast spotkaniowego dać odnawialne 6.

Racja, tak będzie prościej. Ale zależy mi na dynamice tego ataku - może Książę przemknie o jedno pole, zaatakuje w burst 2 i przemknie na kolejne?
Burko pisze:
postać elite nie musi być wielozadaniowa młockarnią

Mam nadzieję, że po osłabieniu mocy zasięgowych już nią nie będzie.
Burko pisze:
Akcja po zranieniu, ponieważ i tak może być wykonana tylko raz, to wywaliłbym tą kare do ataku, ograniczył tylko do ataków w zwarciu z odpowiedzią bazowym atakiem.

Dlaczego 'tylko raz'? Być może coś pokręciłem w zapisie, ale chciałem, by Książę kontratakował za każdym razem, gdy jest skrwawiony - stąd kara, bez której była by to typowa zdolność solo.
Burko pisze:
Ciekawie by też było gdybyś przeniósł tą klątwę fabularną na możliwości księcia.

Jak widzisz, już teraz wynika z niej dość sporo. Nie zamierzam dodawać żadnych kar, bo klątwa nie ma czynić go słabszym, wręcz przeciwnie - w związku z nią dama z Feerii czasami szczuje Księciem jego byłych poddanych.

Jeszcze raz dzięki za uwagi!

PS. wrzuciłem do pierwszego posta nową rozpiskę Księcia.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości