Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Albreht Meyer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 183
Rejestracja: czw lut 18, 2010 11:02 am

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

pt sie 13, 2010 3:55 pm

Zainspirowany dyskusją nt telegrafu w SŚ postanowiłem założyć temat ogólny, wynalazków i wynalazców tyczący...

Zgłębiając zagadnienie uświadomiłem sobie, że w materiałach do 2ed(1 zresztą też) nie ma wiele o technologii jako takiej. Wiem że w Nuln mają swoją Akademię, wiem że kraśki i skaveny znacznie wyprzedzają odkrycia człowieka. Pytam się więc wszystkich obecnych: ma ktoś jakieś konkretne informacje o wynalazczości w Starym Świecie?? Co już osiągnięto, nad czym trwają badania, co już wymyślono a czego jeszcze nie... O świetlnych semaforach opisanych w Wewnętrznym wrogu dowiedziałem się niejako przypadkiem przy dyskusji o telegrafie...

Oraz moje 2 pytanie:
Imperium ma na stanie czołgi parowe. To fakt podręcznikowy. Coś mi się kołacze po głowie, że kraśki kiedyś posiadały podziemną lokomotywę parową, kursujące pod całym kontynentem czy nawet pod oceanem ale gdzie ja to przeczytałem :? Nie mam pojęcia. W Dzieciach Rogatego Szczura napisano, że klan Skyre kończy budować jakąś spaczo-lokomotywę kursującą po skaveńskich tunelach...

Wie ktoś może coś konkretniejszego o ogólnie pojętym rozwoju kolei w SŚ?? Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje....
Ostatnio zmieniony pt sie 13, 2010 3:56 pm przez Albreht Meyer, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

pt sie 13, 2010 6:19 pm

Jeśli podróżowała to przez góry podziemnymi tunelami. Chyba był opis takiego tunelu w zabójcy orków.

Co do wynalazków to warto zauważyć że jest w WH wiele wynalazków które zagineły w średniowieczu. Nie było tu upadku wiedzy takiego jak w europie więc wiele wynalazków starożytnych tu wysepuje. Przykładem jest choćby "Miotacz ognia na smoczy ogień" który stosują krasnoludy (i jak się właśnie dowiedziałem z nowego artykułu) okręty Wysokich Elfów.
 
Garnett
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 66
Rejestracja: wt sie 04, 2009 3:28 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

sob sie 14, 2010 2:32 am

Pamiętam taką ciekawostkę, że pewien Krasnoludzki inżynier zbudował statek latający (czyt. sterowiec), oraz ten sam zbudował łódź podwodną, tylko, że był pewien mankament, oba te statki miały historie podobną do Tytanica, mianowicie, że okrzyknięto je niezatapialnymi i niezniszczalnymi, a pierwszego rejsu nigdy nie skończyły. :razz:
Nie pamiętam skąd tą informacje zaczerpnąłem, ale coś mi chodzi po głowie, któraś z książek o Gotreku i jego kompanie.

Krasnale miały na pewno takie machiny jak Żyrokoptery(czy jak to tam się pisze), oraz najnowocześniejszy port w Starym Świecie, więc raczej były wstanie zbudować coś tak prostego, względem sterowców, jak pociągi na parę.

Inna sprawa czy Imperium posiadało taką technologie, a jeśli nie to czy Kraski ją udostępniły, podejrzewa, że nie bo w podręczniku głównym na pewno byłaby o czymś tak istotnym jak linie kolejowe wspomniane, a nie jest, również nie jest o tym wspomniane w Dziedzictwie Sigmara, a tu to na 100% powinno być (fakt że tutaj to mogłem to przeoczyć).
 
Awatar użytkownika
Albreht Meyer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 183
Rejestracja: czw lut 18, 2010 11:02 am

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

sob sie 14, 2010 7:24 am

Garnett pisze:
Pamiętam taką ciekawostkę, że pewien Krasnoludzki inżynier zbudował statek latający (czyt. sterowiec), oraz ten sam zbudował łódź podwodną, tylko, że był pewien mankament, oba te statki miały historie podobną do Tytanica, mianowicie, że okrzyknięto je niezatapialnymi i niezniszczalnymi, a pierwszego rejsu nigdy nie skończyły


Odnosisz się do Malakaia Makaissona.
William King - Zabójca Demonów pisze:
"Zbudował największy parostatek w historii – Niezatapialnego. Miał dwieście kroków długości. Ważył pięćset ton. Miał napędzane parą wieżyczki z działkami obrotowymi. Mieścił załogę złożoną z ponad trzystu krasnoludów i trzydziestu inżynierów. Mógł przepłynąć milę w ciągu godziny. Cóż to był za niesamowity widok, te łopaty tłukące wodę morską na pianę i proporce łopoczące na wietrze..."


Oraz pierwszy sterowiec, Niezniszczalny. Oba przełomowe urządzenia przepadły podczas pierwszego użytkowania. Po obu niepowodzeniach zbudował Ducha Grunniego - bezpieczny, całkowicie dopracowany sterowiec. Po wykonaniu swojej misji(Pustkowia Chaosu) i kilku potyczkach z Chaosem, został zniszczony przez Czarnego Magistra w czasie transportu broni.


Khemlish Val'Drach pisze:
Chyba był opis takiego tunelu w zabójcy orków
Owszem był. Ale twórczości pana Longa nie trawię. W porównaniu z Kingiem, Long to chłam. Ale wiem że w jakimś podręczniku to przeczytałem, czy może dodatku....

W każdym razie właśnie o takich wynalazców jak Malakai Makaisson oraz podobnie przełomowe, wręcz epokowe wynalazki mi chodzi...

PS. Jakie przewidujecie problemy jeśli gracz zacznie budować Kolej? Oczywiście pomijam sferę projektancką i konstruktorską, chodzi mi o samą budowę torów i funkcjonowanie...
Ostatnio zmieniony sob sie 14, 2010 7:25 am przez Albreht Meyer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Garnett
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 66
Rejestracja: wt sie 04, 2009 3:28 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

sob sie 14, 2010 2:41 pm

Moim zdaniem budowa torów w Imperium, tak samo jak ich utrzymanie i poruszanie się po nich względnie bezpieczne, jest prawie nie wykonalne, a jeśli ktoś by chciał to zrobić to musiał by mieć bardzo głęboką kieszeń, bo:

1. Przy budowie, będzie musiał wykarczować "trochę" lasu (większą cześć imperium pokrywają lasy), a w takiej sytuacji na pewno będą przeszkadzać zwierzoludzie mieszkający tam, może się zdarzyć też tak, że będzie tam jakiś Kurhan, czy krąg druidzki, albo ołtarz jakiegoś demona.

2. Na pewno znajdą się tacy śmiałkowie którzy będą chcieli ukraść trochę metalu(czyt. szyny), a jeśli nie ludzie to jacyś wysłannicy Chaosu.

3. Takie Pociąg na pewno będzie wspaniałym celem ataków ze strony Chaosy, jeśli będzie Przejeżdzać przez Lasy typu Drakwald.

Trzeba na koniec by się zastanowić czy korzyści były by wystarczające w porównaniu do kosztów, moim zdaniem nie
 
Plebejusz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: wt sie 03, 2010 2:54 pm

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

sob sie 14, 2010 6:45 pm

Garnett pisze:
a jeśli ktoś by chciał to zrobić to musiał by mieć bardzo głęboką kieszeń

i
Garnett pisze:
Trzeba na koniec by się zastanowić czy korzyści były by wystarczające w porównaniu do kosztów, moim zdaniem nie


łączy się w jedno. Aby ktoś chciał zbudować kolej w starym świecie, musiałoby mu się to po prostu opłacać. A żeby się opłacało, kolej musi zarabiać na siebie. A żeby zarabiać, trzeba by przewozić ludzi albo towary dla osób prywatnych, które stać na takie usługi. A kto zainwestuje w nowy, niesprawdzony wynalazek, z dodatkowym ryzykiem w możliwości utraty towaru? Z powodów, które wymienił Garnett sieć kolejowa pokrywająca całe Imperium nie miałaby większego sensu (ataki, koszta).

Może większy sens miałaby jedna linia, łącząca większe miasta. Chociaż jej obrona i tak byłaby kosztowna i wymagająca z punktu logistycznego.
Ostatnio zmieniony sob sie 14, 2010 6:47 pm przez Plebejusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Tadeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 143
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 12:02 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

sob sie 14, 2010 8:00 pm

W Warhammer Online w górach jest kawałek khazadzkiej kolei. Z tego co wiem, wszystkie produkty wykorzystujące Stary Świat są sprawdzane i certyfikowane pod względem "contentu" przez GW - znaczy, że jeśli jest w WO, to jest i oficjalnym elementem świata. Przynajmniej u krasnali.

A jak ja sobie radzę z nowymi wynalazkami na sesjach? Muszą spełniać dwa warunki:

1) Wynalazca musi być powszechnie uważany za szalonego, a ewentualni użytkownicy za samobójców.
2) Musi skończyć egzystencje w wielkiej eksplozji, po której wszyscy normalni obywatele rzekną zgodnie "a nie mówiłem?"

Do tego oczywiście mogą dojść różne prześladowania ze strony religijnych fanatyków albo cechów (u ludzi), bądź przywiązanej do tradycji Gildii Inżynierów (u krasi).

Z wynalazków występujących w oficjalnych dodatkach najbardziej z klimatu i implementacji podobał mi się balon z Mrocznego Cienia Śmierci, z 1 ED.
 
Awatar użytkownika
Albreht Meyer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 183
Rejestracja: czw lut 18, 2010 11:02 am

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

sob sie 14, 2010 10:54 pm

Plebejusz pisze:
sieć kolejowa pokrywająca całe Imperium
toż to szaleństwo samo w sobie!! I nigdy bym się w SŚ czegoś takiego nie podjął. Obecnie mam ambicję, a i to tylko ambicje, bo nie wiem jeszcze jak sobie poradzę z wykonaniem, żeby utworzyć linię Nuln - Altdorf - Marienburg.

To największe miasta, duży ruch między nimi panuje, no i handel...

Oczywiście widzę trudności i wyzwania jakie stoją przed budowniczymi, zdaję sobie sprawę z problemów... Początkowo wybuduje coś z Nuln do jakieś miejscowości wydobywczej, żeby przetestować rozwiązania technologiczne. A później... Później się zobaczy.

Wiem przecież że Imperium pełne jest Chaośników i innych takich oszołomłotów ale jak by w każdym pociągu jakiś Magister jeździł(tylko nie mówcie że mają co innego do roboty. Zawsze się jakiś chętny znajdzie) a w całość zaangażowałoby się np Kolegium Złota to coś by z tego wyszło... Oczywiście to inwestycja na lata. myślę że coś ok 10-15lat zajęłoby zaprojektowanie i zbudowanie lokomotywy z wagonami, zabezpieczenia oraz położenie torów...

Tak to całkiem możliwe....
 
Awatar użytkownika
md82
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: czw kwie 19, 2007 9:29 am

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

ndz sie 15, 2010 8:51 pm

W dodatku do I ed WFRP "Potępieniec" jest scenariusz "Eureka", w którym bohaterowie mają okazję poznać nieco szalonego wynalazcę Wolfganga Kugelschreibera i kilka z jego wynalazków. Polecam!
 
Awatar użytkownika
Amdir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 567
Rejestracja: ndz gru 25, 2005 11:51 am

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

wt sie 17, 2010 9:59 am

Albreht podejrzewam że linie kolejowe w Imperium to bardzo daleka przyszłość. Coś takiego musi być rentowne a co tym idzie być bardziej opłacalne niż obecny sposób przewozu ludzi i towarów.
To jest mapa systemu rzeki i kanałów z The WFRP Companion. Jak widać sieć transportu rzecznego jest bardzo mocno rozwinięta (dobitnie świadczy o tym ilość kanałów) wiec wpychanie w to linii kolejowych to koszmarna inwestycja. Żeby miał sens transport kolejowy musiałby być równie a nawet bardziej wydajny niż rzeczny a do tego długa droga. Poza tym ta rozbudowana sieć rzek która ułatwia handel barkami stanowi nie lada wyzwanie dla konstruktorów linii kolejowych. Zeskalając nawet że kraski maja już zaawansowane lokomotywy z sensownym uciągiem to pozostaje pytanie czy będą chciały te technologie oddać ludziom. Szybciej to one by mogły pomyśleć o jakiś linii kolejowej "do ludzi". Tyle że kraski są praktyczne ale także tradycjonalne, wiec skoro transport na mułach sprawdzał się przez stulecia to po co to zmieniać. :wink:

Pozdro
 
Awatar użytkownika
Albreht Meyer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 183
Rejestracja: czw lut 18, 2010 11:02 am

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

pn sie 30, 2010 12:04 pm

Tak mnie nurtuje jedno pytanie ostatnio... Czy w SŚ znany jest cement? Wszędzie mamy opisy albo kamiennych budowli albo drewnianych. Więc rodzi się pytanie... Czy znany jest cement, a jeśli nie to jakiego spoiwa się używa?? I to samo dotyczy cegieł. Znane są cegły i budowle ceglane?? Bo jak do tej pory nawet najmniejszej wzmianki na ten temat nie mogę znaleźć....
 
kotomaniak
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: sob maja 06, 2006 2:13 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

pn sie 30, 2010 4:47 pm

@Albreht Meyer
Cegły są z pewnością znane. Można je wyrabiać choćby ręcznie i suszyć na słońcu. A nawet ich wypalanie to nie jest skomplikowana technologia. Cement także jest w użyciu, choć skład i metody uzyskiwania "nieco" odbiegają od dzisiejszych. Bez tych materiałów wybudowanie niektórych budowli, widocznych choćby na ilustracjach w podręcznikach, jest po prostu niemożliwe.
 
Awatar użytkownika
CE2AR
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1575
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:17 pm

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

śr wrz 01, 2010 1:56 am

Ba, w starożytnym Rzymie znali nawet beton (choć oczywiście odbiegał on od współczesnego ;) ), więc chyba nic nie szkodzi na przeszkodzie by pojawił się w Warhamerze, może u krasnoludów?
 
Awatar użytkownika
Amdir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 567
Rejestracja: ndz gru 25, 2005 11:51 am

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

śr wrz 01, 2010 9:01 am

CE2AR beton to mieszanina cementu z dodatkami :-)
Z pewnością krasnoludy cement znają, bo oracz wykuwania kopalni budują gigantyczne konstrukcje (akwedukty, cysterny itd). Podejrzewam, że w Imperium niektórzy budowniczowie zaprawę cementową znają (wiadukty Middeheim bez cementu to trudna sprawa tym bardzie, że za kamienne a nie ceglane) ale częściej używana jest zaprawa gipsowa, ponieważ można z powadzeniem ja stosować do budowali ceglanych, wystarczy popatrzeć na średniowieczne zamki gotyckie. Taka zaprawa miała rożne ciekawe dodatki jak białko jajek i (ponoć) bycza krew. ;-)

Pozdro
 
Awatar użytkownika
CE2AR
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1575
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:17 pm

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

śr wrz 01, 2010 2:14 pm

Amdir pisze:
CE2AR beton to mieszanina cementu z dodatkami :-)

Jednak ludziom chwilę zajęło, zanim ponownie to "odkryli" ;) Rzymianie stosowali jakiś pył wulkaniczny, jako owy dodatek.

Amdir pisze:
Taka zaprawa miała rożne ciekawe dodatki jak białko jajek i (ponoć) bycza krew.

Oraz zwierzęce kości, pewnie z oszczędności ;)
 
Awatar użytkownika
Carlah
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 48
Rejestracja: sob maja 29, 2010 2:29 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

śr wrz 01, 2010 6:32 pm

Co do poprzedniego pytania o tym czy krasnoludy mają lokomotywę.
Mają, jest o niej napisane w książce "Chaos w Imperium", a wiedzie ona przez górskie tunele, ale nie wiem jakie miasta łączy.

skaveny znacznie wyprzedzają odkrycia człowieka.


Nie przewyższają, skaveny kradną technologie ludzką i krasnoludzką, tyle że z pomocą spacz-kamienia potrafią je uruchomić/napędzać w przeciwieństwie do ludzi, którzy nie mogą zbudować własnego żyrokoptera (a mają jeden albo więcej). Skaveny potrafią coś ulepszyć dzięki spacz-kamieniu, ale same by tego od zera nie zbudowały.

Co do sterowiec to on też był zbudowany przez skaveny, podobnie jak żyrokoptery (oczywiście napędzane na spaczeń, a części były kradzione z ludzkich muzeów), ale wszystko co zbudowały zostało zniszczone łącznie z inżynierami. Jest to opisane w książce "Szczurołap"
Ostatnio zmieniony śr wrz 01, 2010 6:34 pm przez Carlah, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Armoks
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 342
Rejestracja: pn lip 07, 2008 3:26 pm

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

śr wrz 01, 2010 8:34 pm

Carlah pisze:
Skaveny potrafią coś ulepszyć dzięki spacz-kamieniu, ale same by tego od zera nie zbudowały.

Jakiś czas temu czytałem Dzieci Rogatego Szczura i nie pamiętam takich sformułowań. Ba! kojarzę nawet fragmenty o tym, że Szczuroludzie tworzą broń niespotykaną nigdzie indziej w SŚ, opracowując oryginalne projekty. Jednocześnie nie stornią od adaptowania i ulepszania technologii innych ras, czytaj złodziejstwa.
 
Awatar użytkownika
Carlah
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 48
Rejestracja: sob maja 29, 2010 2:29 pm

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

śr wrz 01, 2010 10:22 pm

Szczuroludzie tworzą broń niespotykaną nigdzie indziej w SŚ, opracowując oryginalne projekty.


Tworzą na podstawie wynalezionych już przez inne rasy wynalazków.
 
Awatar użytkownika
Armoks
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 342
Rejestracja: pn lip 07, 2008 3:26 pm

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

śr wrz 01, 2010 11:57 pm

Dzieci Rogatego Szczura pisze:
Inżynierowie spaczenia z klanu stale opracowują nowe technologie.

Chociaż inwencja Skryre pozwala im dokonywać wielkich wynalazków i tworzyć oryginalne projekty, potrafią także znakomicie modyfikować istniejący sprzęt.

Skryre zaprojektowali i skonstruowali pociągi spaczeniowe, (...)

Co więcej, w Dzieciach Rogatego Szczura przedłożono zasady konstruowania skavenskiej technologii, co samo mówi przez się.

Pozdrawiam
 
Lucjan_Mogielnicki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: wt lip 24, 2007 2:07 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

czw wrz 02, 2010 12:34 am

Z tą szczurzą technologią to różnie bywa. Z tego co pamiętam aby zneutralizować skaveńskie spaczobomby wystarczyło przyłożyć do twarzy szmatę nasączoną moczem :) . Poza tym skaveńskie wynalazki często robią więcej szkody samym szczurom niż ich przeciwnikom. Niemniej jednak w książce Zabójca Skavenów przewija się wątek dotyczący czegoś w rodzaju maszyny do "videokonferencji". Nie wydaje mi się aby inne rasy dysponowały czymś takim.
 
Awatar użytkownika
Lothor Mordredsson
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: śr cze 10, 2009 12:54 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

czw wrz 02, 2010 12:17 pm

Carlah pisze:
Szczuroludzie tworzą broń niespotykaną nigdzie indziej w SŚ, opracowując oryginalne projekty.


Tworzą na podstawie wynalezionych już przez inne rasy wynalazków.


Może dawniej, w obecnych realiach(2522 KI) prześcigają krasnoludy o lata(już raczej nie korzystają z starych skradzionych krasnoludom planów). Oczywiście krasnoludy tłumaczą to tym że wolą dopracowywać wynalazki(szczególnie ich niezawodność) gdy skaveny powiększają tylko potęgę swego arsenału nie licząc się z jego "niestabilnością":)
 
Awatar użytkownika
Carlah
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 48
Rejestracja: sob maja 29, 2010 2:29 pm

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

czw wrz 02, 2010 6:17 pm

Szczuroludzie tworzą broń niespotykaną nigdzie indziej w SŚ, opracowując oryginalne projekty.


Jedynym nowym projektem jest Doomwheel. Pozostałe są wzoowane na istniejących już wynalazkach np. Ratling Gun na powtarzalnych karabinach Imperium, skaveńskie "Long-barreled rife" na Hochland rife (z tym, że ulepszone o naboje [czyli technologie krasnoludów] spaczeniowe.
 
Awatar użytkownika
>Theodorus<
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 120
Rejestracja: pt sie 07, 2009 2:06 am

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

czw wrz 02, 2010 9:31 pm

Hej, właśnie, jak działa Koło Zagłady? Nie jest opisane w "Dzieciach Rogatego...", czy może przeoczyłem?
 
Awatar użytkownika
Lothor Mordredsson
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: śr cze 10, 2009 12:54 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

pt wrz 03, 2010 11:34 am

Carlah pisze:
Jedynym nowym projektem jest Doomwheel. Pozostałe są wzoowane na istniejących już wynalazkach np. Ratling Gun na powtarzalnych karabinach Imperium, skaveńskie "Long-barreled rife" na Hochland rife (z tym, że ulepszone o naboje [czyli technologie krasnoludów] spaczeniowe.


Ja się wzoruje na fluffie z "Dzieci Rogatego Szczura". A nie na samej rozpisce broni czy nowych armatkach z battla. Jest DRS możliwość tworzenia własnych wynalazków(i odpowiednie do tego tabele).
Ostatnio zmieniony pt wrz 03, 2010 11:35 am przez Lothor Mordredsson, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Lucjan_Mogielnicki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: wt lip 24, 2007 2:07 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

pt wrz 03, 2010 1:23 pm

Swojego czasu na jednym z for wfb nawiązała się ciekawa dyskusja dotycząca tematu wynalazków. Jak uważacie jaka rasa jest najbardziej zaawansowana pod względem technologicznym? Ludzie, skaveny czy może krasnoludy ?
 
Awatar użytkownika
Lothor Mordredsson
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: śr cze 10, 2009 12:54 pm

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

pt wrz 03, 2010 3:43 pm

Skaveny->Krasnoludy->Ludzie
 
Lucjan_Mogielnicki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: wt lip 24, 2007 2:07 pm

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

pt wrz 03, 2010 9:33 pm

Skaveny->Krasnoludy->Ludzie


Z tym się nie do końca zgodzę. Owszem skaveny dysponują wynalazkami których nie posiadają inne rasy i broń o niespotykanej sile ognia ale są one bardzo zawodne i nieprzewidywalne. Często się zdarza, że więcej szkody wyrządzają samym skavenom. W związku z tym przekreśla to ich szanse na pierwsze miejsce na mojej liście :). Jeśli chodzi o krasnoludy wydają się mi one bardzo konserwatywne. Możliwe, że inżynierowie starej rasy przewyższają inżynierów imperialnych jednak myślę, że ludzie szybciej się rozwijają i jeśli jeszcze ich wynalazki nie są potężniejsze to będą takie niebawem.
 
Awatar użytkownika
Albreht Meyer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 183
Rejestracja: czw lut 18, 2010 11:02 am

Re: Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

pt wrz 03, 2010 10:06 pm

Jeśli mielibyśmy tworzyć taką listę to musimy ustalić co rozumiemy przez pojęcie "zaawansowana pod względem technologicznym"

Jeśli oznacza to odkrycia technologiczne, wynalazki i idee to zdecydowanie popieram listę:

Skaveny -> Krasnoludy -> Ludzie -> Elfy(wysokie/leśne)

Jeśli jednak przyjmiemy, że zwrot ten oznacza bezpieczne użytkowanie nowatorskich technologii to optuję za listą:

Krasnoludy -> Skaveny -> Ludzie -> Elfy(wysokie/leśne)



Skaveny posiadają technologię nowocześniejszą, bardziej zaawansowaną technicznie, ale diablo niebezpieczną. Gdy odkryją coś nowego, to konstruują bez zagłębiania się w szczegóły. Działa? To super teraz zróbmy z tego broń. Natomiast Krasnoludy właśnie przez wzgląd na bezpieczeństwo, stoją w miejscu o ile wręcz się nie cofają w rozwoju. Jeśli wynalazek jest niebezpieczny i np wybuchł to zostaje on zakazany i nie wolno więcej tego badać.

Duch Grunniego został zbudowany łamiąc kilkadziesiąt takich zakazów. Krasnoludy posiadały teoretyczne możliwości by wybudować takie cudo lata wcześniej, niestety ponieważ zarówno ropa, silnik spalinowy, gaz wypełniający balon itd... są niebezpieczne i doszło do kilku wypadków, Gildia Inżynierów zakazała używania i badania możliwości i ulepszania prototypów.

Ludzie niewiele są za krasnoludami, myślę że jeszcze jakieś 20-30 lat i całkowicie przegonią krasnoludzką myśl techniczną.
 
Awatar użytkownika
Lothor Mordredsson
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 503
Rejestracja: śr cze 10, 2009 12:54 pm

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

sob wrz 04, 2010 10:57 am

Skaveny mają już takie wynalazki że głowa mała:) W DRS jest wspomnienie o budowaniu przez korytarze ich podziemnego królestwa wagoników na spaczeń, które same by jeździły między miastami:) Krasnoludy tracą w "wyścigu" bo ich wynalazki muszą być wymuskane do ostatniej śrubki a niezawodność gra tu najważniejszą rolę.

Albreht Meyer pisze:
Ludzie niewiele są za krasnoludami, myślę że jeszcze jakieś 20-30 lat i całkowicie przegonią krasnoludzką myśl techniczną.


Sądze podobnie, możliwe że już teraz delikatnie się wysforowali:)
 
Awatar użytkownika
Carlah
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 48
Rejestracja: sob maja 29, 2010 2:29 pm

Wynalazki i wynalazcy Starego Świata

sob wrz 04, 2010 11:34 am

To czy może mi ktoś powiedzieć jakimi wynalazkami przewyższają chociażby krasnoludy (pomijając, że skaveńskie wynalazki są napędzane spaczeniem, a krasnoludzkie z reguły na parę, ropę)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość