Zrodzony z fantastyki

 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

Lilaura

pn wrz 03, 2007 11:04 am

Sama bogini jest dopiero w fazie projektu - czekam na odzew by dowiedzieć się czy warto go kontynuować.

Lilaura
Patronka Młodości, Opiekunka


Faeruńska półbogini (BR 2)
Symbol: tęcza
Plan ojczysty: Jasna Woda
Charakter: Neutralny Dobry
Dziedzina: Dzieci, młodość, radość.
Wyznawcy: dzieci, matki
Charakter kleru: PD, ND, CD
Domeny: dobro, ochrona, rodzina, szczęście.
Ulubiona broń: Rózga [kij]

Lilaura (Li-lałra) to opiekunka wszystkich tych, którzy nie dojrzeli jeszcze do dorosłego życia. Każde dziecko w Faerunie zna jej imię i oddaje jej mniej lub bardziej świadomie cześć. Jej imię jest często wykorzystywane w dziecięcych powiedzeniach i wyliczankach.
„Lilauro, Lilauro, wypędź potwory nocy ze snu mojego.”
„Lilauro, Lilauro, prosimy cię bardzo, piłkę znajdź, kota nakarm, łóżko zaściel, prosimy cię bardzo.”
„Raz, dwa, trzy, Jej szal owija ciebie. Cztery, pięć, sześć, Jej oczy widzą cię. Siedem, osiem, dziewięć, już Ona ma cię.”

Dusze niemowląt i dzieci zmarłych przed lub przy porodzie zostają przygarnięte przez Opiekunkę, która umożliwia im w swojej krainie wieczną zabawę i radość.

Do kleru Lilaury należą przede wszystkim młode kobiety w wieku ok. 18-24 lat – mężczyźni zdarzają się dużo rzadziej. Kult Lilaury nie jest zhierarchizowany ani zcentralizowany. Opiera się raczej na spełnianiu wzajemnych przysług. Kapłanki Opiekunki można często spotkać w świątyniach Lliiry i Lathandera, bóstw z którymi łączy ją ścisła przyjaźń. Tam zresztą często prowadzą żłobki i przedszkola, gdzie zapracowani rodzice mogą bez obaw zostawiać swoje pociechy. Świątynie Lilaury nie są częstym zjawiskiem w Krainach. Niemniej są to najczęściej miejsca przytulne i piękne, gdzie często rozbrzmiewa śmiech dzieci.

Kapłanki Opiekunki modlą się o czary rano – kiedy dzień jest jeszcze młody. Największym świętem tej religii jest Ponowne Pożegnanie, obchodzone w nocy z 30. Nocala na 1. Hammera. Opłakuje się wtedy tych, którzy weszli już w dorosłość, by już nigdy nie powrócić pod skrzydła Lilaury, lecz jednocześnie wita nowonarodzonych – kolejne pokolenie młodych istot. Innym świętem tej religii są zwyczajne urodziny każdej z kapłanek. Są one obchodzone wspólnie, lecz ze smutkiem. Symbolizują bowiem, jak bardzo z biegiem czasu kapłanka oddala się od Patronki Młodości…


Historia/Związki

Lilaura od niepamiętnych czasów jest służką i przyjaciółką Lliiry, ponadto bliskie stosunki wiążą ją z Lathanderem, który przejmuje jej trzódkę, gdy ta przejdzie w wiek młodzieńczy. Do grona przyjaciół zalicza ona również boginię Eldath, Shiallię i kilka bóstw gnomów i niziołków. Teolodzy uważają, że Lilaura jako bogini dzieci sama może być dzieckiem bogini macierzyństwa. Podają tutaj najczęściej Chaunteę i Selune.

Patronka Młodości nie posiada żadnych wrogów, ponieważ chroni ją niepisana boska umowa, że dzieci podejmą decyzję o swojej wierze dopiero później, gdy nieco podrosną. Niemniej po niebiosach chodzą plotki, że Cyricowi ten stan rzeczy się nie podoba...


Dogmat

Młodość przeżywa się tylko raz. Opiekuj się dziećmi, zabawiaj je i ochraniaj. Nie dopuść, by straciły niewinność czy to w walce czy to poprzez intrygi rodziców. Ucz się od nich, jak żyć bez trosk i zmartwień.
Ostatnio zmieniony pn wrz 17, 2007 11:01 am przez Alpha-Omega, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Tomeg
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 232
Rejestracja: ndz lip 23, 2006 12:32 pm

pn wrz 03, 2007 11:13 am

Podoba mi się.

Lilaura (Li-lałra) to opiekunka wszystkich tych, którzy nie dojrzeli jeszcze do dorosłego życia.


Czyli tak. Nie jestem dojrzały wierzę w Lilaurę. Dorastam i nagle wierzę np. w Korda?
 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

pn wrz 03, 2007 11:22 am

Nieee, dziecięca wiara w Lilaurę jest raczej płytka, wpojona przez matki i rozpowszechniona poprzez rymowanki i baśnie.

Jak dziecko dojrzeje, zacznie mieć własne wartości i dążenia, wówczas zmienia bóstwo opiekuńcze.
 
Awatar użytkownika
WitchDoctor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 773
Rejestracja: śr gru 19, 2007 5:25 pm

sob wrz 08, 2007 11:48 am

Świetne :), naprawdę przemyślana i taka "ciepła" praca.
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

sob wrz 08, 2007 4:19 pm

Ciekawa i dosyć świeża praca, więc i tu przydałby się mój komentarz. Przechodząc szybko do konkretów – jest dobrze. Choć owe bóstwo jest opisane troszkę skromnie i przykrótkawo, to jednak tą wadę rekompensuje oryginalność oraz nietypowość dziedzin Lilaury. Prawdopodobnie celowo, Podjąłeś się próby opisania bóstwa przeznaczonego dla małych dzieci i niemowląt, gdyż jak wiadomo powszechnie w swoich pytaniach i tą kwestię Poruszałeś. To jest więc plus, gdyż na pytanie – co dzieje się z dziećmi, które nie mają jeszcze pojęcia, o tym czym jest wiara – odpowiedziałeś bardzo konkretnym argumentem.
Co najciekawsze, choć zwykle nie wykorzystałbym żadnego kolejnego (tym bardziej autorskiego) bóstwa w grze, to tu jednak zrobiłbym wyjątek, gdyż jak już wspominałem, Lilaura jest bardzo dobrze wkomponowana w leciutkie braki Zapomnianych Krain.
 
Awatar użytkownika
Tomeg
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 232
Rejestracja: ndz lip 23, 2006 12:32 pm

ndz wrz 09, 2007 10:17 am

Renald prawie cię nie poznałem bez starego avatara. :wink:
A mógłbyś zrobić Lilaurę w wersji do Księgi Potworów. Wiesz, ile ma pw, kp.
 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

śr wrz 12, 2007 10:20 am

No tak, jasne. Tylko że osobiście nie hołduję przeliczaniu bóstw na staty. Ale jak zrobię to wyślę chyba do serwisu. Ale najpierw chciałbym poznać opinię jakiegoś redaktora.
 
Awatar użytkownika
Kristoph
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: pt gru 17, 2004 4:46 pm

śr wrz 12, 2007 12:27 pm

No cóż, projekt ciekawy, ale wymaga jeszcze trochę pracy, by go porządnie ukończyć. Mam na myśli rozwinięcie opisu, być może poszerzenie historii, mile byłoby zobaczyć jakiś rysunek, no i rozpiskę mechaniczną. Wtedy nie wahaj się wysyłać całego materiału na stronę. Sam pomysł bardzo ciekawy.
 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

śr wrz 12, 2007 3:25 pm

Męczą mnie komentarze w stylu "o tak, dobre, ale warto poszerzyć/ trzeba coś dodać/dobrze by było..."

Po to przedstawiłem pracę na forum, aby się dowiedzieć dokładnie co dodać.
 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

ndz wrz 16, 2007 2:18 am

Kristoph pisze:
No cóż, projekt ciekawy, ale wymaga jeszcze trochę pracy, by go porządnie ukończyć. Mam na myśli rozwinięcie opisu, być może poszerzenie historii, mile byłoby zobaczyć jakiś rysunek, no i rozpiskę mechaniczną. Wtedy nie wahaj się wysyłać całego materiału na stronę. Sam pomysł bardzo ciekawy.


Że co? Praca świetna! Nie jest obszerna, ani za krótka, czyli długością w sam raz. Opis zawiera w sobie wszystko co powinien, co również jest dużym plusem. Dogmat mógłby być trochę szerszy, lecz to tylko lekka sugestia, bo ważne że w ogóle jest i wcale nie jakiś wymagający poprawek czy zmian. Do tego bardzo mi się spodobał element stosunków do innych bogów, a dokładnie wrogów. Świetne rozwiązanie problemu w sprawie wrogów.
Sangster pisze:
Patronka Młodości nie posiada żadnych wrogów, ponieważ chroni ją niepisana boska umowa, że dzieci podejmą decyzję o swojej wierze dopiero później, gdy nieco podrosną.

Na prawdę, świetna myśl, za co również należy się duży plus.
W sprawie jej historii mogło by być coś więcej o samej bogini a nie tylko o stosunkach z innymi bóstwami. Pytanie, czy kapłani tej bogini mogą służyć do określonego wieku młodzieńczego, czy też kapłanami mogą być nawet dorośli i starcy?

Świetna praca, niewiele uchybień, za to wiele plusów i pozytywnych jej aspektów. Jak dla mnie zasługuje na solidne 5/6!
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

ndz wrz 16, 2007 11:49 am

Mi się bogini niezmiernie podoba, jak zobaczyłem że kolejne bóstwo do FR to pomyślałem że będzie to 10 grzybek w barszczu:) lecz ta bogini jest naprawdę przydatna w kosmologii krain. IMO ta bogini nie potrzebuje rozpiski bo chroni ją ta niepisana umowa i nawet bogowie chaosu nie powinni mieć nic przeciwko. Jednak wydaje mi się że jej kij powinien posiadać jakąś imię np. "Ruzeczka" do karania niegrzecznych dzieci. po za tym to świetna praca i daje pełne 10\10 za oryginalny pomysł i dobre wykonanie. Na twoim miejscu przed wysłaniem do serwisu zaprosiłbym tu któregoś z wyróżnionych oni ci najlepiej doradzą co z tą boginią dalej począć pozdr
 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

pn wrz 17, 2007 10:58 am

Nefarius pisze:
Pytanie, czy kapłani tej bogini mogą służyć do określonego wieku młodzieńczego, czy też kapłanami mogą być nawet dorośli i starcy?


Najczęściej są to kobiety w wieku 16-24 lata, aczkolwiek nic nie broni przed tym, aby nawet starzec mógł być kapłanem Lilaury.

Oczywiście o ile "ma w swoim sercu dziecko".
 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

pt wrz 21, 2007 10:23 pm

A jakie bogini ma stosunki z innym pomniejszym bóstwem opiekującym się dziećmi? Nobanionem?
 
Awatar użytkownika
siwy17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: pt lip 13, 2007 7:57 pm

sob wrz 22, 2007 7:03 pm

jak napisali przedmówcy- bardzo ciekawe, choć przydała by się rozpiska
Ostatnio zmieniony sob wrz 22, 2007 7:05 pm przez siwy17, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob wrz 22, 2007 11:37 pm

Dawno nie miałem okazji komentować prac forumowych, ale ta jest na tyle dobra, że warto wrócić na chwilę do starej praktyki :).

Generalnie muszę powiedzieć, że bogini sama w sobie mi się podoba. W tym wypadku podpisuję się pod komentarzami większości moich przedmówców. Lilaura ma na pewno wiele klimatu i pewnego nastroju. Nie można też odmówić pewnej orginalności tak samego bóstwa jak i pomysłów wokół niego (np. boska nietykalność). Za te wszystkie rzeczy należy się spory plus.
Przy okazji jednak chciałbym się przyczepić do dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest skromność opisu. Całość jest niby poprawna, zawiera wszystkie elementy, ale wydaje się troche lakoniczna. Nie mam tutaj na myśli statystyk, bo brak tychże w żadnym razie nie przeszkadza. Po prostu w opisie czegoś brakuje. Może przydałoby się więcej informacji o kościole (np. ubiory kapłanek czy główne kolory organizacji).
Druga rzecz to fakt umieszczenia bogini w Zapomnianych Krainach czyli w świecie gdzie bogów liczy się w dziesiątkach. W pewnym sensie udało Ci się uniknąć wtórności przydzielenie takich a nie innych dziedzin. Mimo to jest sporo bóstw po części opiekują się rodziną/dziećmi żeby wspomnieć Hathor, Nobaniona, Selune, Chauntea`e, Lathandera, Lliirę czy po części nawet Tymorę. Oczywiście tego nałożenia się praktycznie nie czuć więc ten drugi zarzut można traktować jako luźną uwagę.

Podsumowując praca jest dobra, klimatyczna, pomysłowa i po prostu fajna, mimo drobnych wad może się podobać. Ocena końcowa 4+/6 w tutejszej skali ocen - gratuluję, dobra robota.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Lilaura

wt wrz 07, 2010 10:23 pm

Nie ma miejsca na tę boginię. Działka zarezerwowana przez innych bogów, tak ludzkich jak i nieludzich.

Alpha-Omega pisze:
Patronka Młodości nie posiada żadnych wrogów, ponieważ chroni ją niepisana boska umowa, że dzieci podejmą decyzję o swojej wierze dopiero później, gdy nieco podrosną. Niemniej po niebiosach chodzą plotki, że Cyricowi ten stan rzeczy się nie podoba...

Problem w tym, że jest to sprzeczne z wyglądem krain i ogółem - zwyczajami w historii ludzkości. Nawet w XXI wieku zdecydowana większość osób miałaby problemy odrzucając wiarę rodziców. Czemu też bogowie zła (np. pan nieumarłych Orcus, czy bogini chorób Talona) mieliby być pozytywnie nastawieni do bogini młodości? Czemu kapłani innych bóstw, jak choćby Bane'a, czy Silvanusa, mieliby nie chcieć, by całe rodziny oddawały im cześć, lecz wykluczać z tego grona dzieci?

Moim zdaniem pomysł wprowadzenia tego bóstwa fabularnie leży.
Ostatnio zmieniony wt wrz 07, 2010 10:24 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość