Zrodzony z fantastyki

 
garota
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: czw wrz 04, 2003 11:16 am

Dukaj i jego twórczość

wt lip 22, 2003 5:57 pm

Książki genialne, orginalne, napisane z ogromny pietyzmem. Inspiracje; a jakże, choć Katedra Bagińskiego na postawie opowiadania Dukaja właśnie. <br />Wciągnąłem się od razu. <br /> <br />Czekam na opinie... :?:
 
Awatar użytkownika
Wiedźma
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 181
Rejestracja: czw gru 25, 2003 4:45 pm

śr sie 24, 2005 4:35 pm

Jako wielka fanka Dukaja pozwolę sobie odświeżyć temat :wink: . IMHO, z jego twórczości można powyciągać wiele smakowitych kąsków, będących świetną inspiracją do czegokolwiek. Warto zwrócić uwagę na maksymalne dopracowanie każdej z jego powieści - prawdziwe arcydzieło. BTW, zdecydowanie moją ulubioną książką tegoż autora są "Inne Pieśni", choć wszystkie pozostałe pozycje czytam z wielką przyjemnością :D .
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

czw sie 25, 2005 9:52 am

Jako sympatyk prozy Dukaja nie mogłem sobie odmówić wtrącenia paru zdań ;) Beletrystyka Pana Jacka jest mi szczególnie bliska ze względów... nazwijmy je zawodowych. I chociaż nie umiem zachwycić się nad stylem (mimo wszystko naukowiec wyłazi z Dukaja na każdej stronie powieści) to jednak konstrukcja, nowiązania i rozwiązania (;)) są na najwyższym, światowym poziomie.

Podobnie jak przedmówczyni największą estymą darzę "Inne Pieśni". Na tyle dużą, że od czasu do czasu wożę się z myślą o stworzeniu systemu RPG w oparciu o motywy z tej książki.
Pozdrawiam.
 
Shirak
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 800
Rejestracja: pt kwie 18, 2003 1:35 pm

czw sie 25, 2005 4:58 pm

AHA! :wink:

Nie mia³em przyjemno¶ci czytaæ Dukaja, ale teraz wiem, ¿e musze ten b³±d naprawiæ.

Dziêki!
 
Anonim_1

sob gru 24, 2005 12:48 am

Jestem na świeżo po lekturze "Extensy". Zaplanowałem poświęcić na tą krótką, 164-stronicową książeczkę 4-5 najbliższych wieczorów, delektując się każdym rozdziałem, czytając powoli i z uwagą. Nie udało się - choć czytałem z wielką uwagą, "Extensa" okazała się na tyle interesująca, że pochłonąłem ją jednym ciągiem. Choć oceniam ją jako świetną (powiedzmy 7 w skali od 1 do 10), wydaje mi się stanowczo zbyt krótka, jakby autor chciał pozostawić część wizji niedopowiedzianą, do własnej interpretacji przez czytelnika.

Podobnie jak przedmówczyni największą estymą darzę "Inne Pieśni". Na tyle dużą, że od czasu do czasu wożę się z myślą o stworzeniu systemu RPG w oparciu o motywy z tej książki.

Zwyciężyła mnie Forma Twojej wypowiedzi. :)

Z dotychczas przeczytanych utwotór Jacka Dukaja "Inne Pieśni" faktycznie wyróżniają się ponad pozostałe. Starannie przemyślany świat, historia z rozmachem, wyraźnie nakreślone charaktery bohaterów, zmieniających się z rozdziału na rozdział... Powieść jest nie tylko świetnym materiałem na system RPG, ale przede wszystkim na film (niestety - wysokobudżetowy). Ech, zobaczyć na dużym ekranie wirujące, aetherowe zbroje ryterów, spojrzeć na panoramę Krzywych Krain z pokładu latającej świni, ujrzeć płonącego Jowisza...
 
Danon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 12:37 pm

Dukaj i jego twórczość

śr wrz 08, 2010 1:02 pm

garota pisze:
choć Katedra Bagińskiego na postawie opowiadania Dukaja właśnie.


Nie można zapomnieć, że wspomniane "opowiadanie" Katedra to tak naprawde jeden z rozdziałów książki "W kraju niewiernych" Pana Dukaja.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Re: Dukaj i jego twórczość

śr wrz 08, 2010 5:07 pm

Danon pisze:
garota pisze:
choć Katedra Bagińskiego na postawie opowiadania Dukaja właśnie.


Nie można zapomnieć, że wspomniane "opowiadanie" Katedra to tak naprawde jeden z rozdziałów książki "W kraju niewiernych" Pana Dukaja.

To jest powieść? Wszędzie jest napisane, że to zbiór opowiadań. Na stronie Dukaja też... :/
Przyznam szczerze, że jestem wyznawcą Dukaja - namiętnie czytam wszystkie jego książki wiele razy. Choć przyznam, że ostatnio dość nudzi mnie schemat, powtarzany w każdej jego książce - bohater, znajdujący się w stanie upadku, dąży ku wielkości.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

Dukaj i jego twórczość

śr wrz 08, 2010 9:01 pm

...bo "Katedra" jest opowiadaniem, a "W kraju niewiernych" - zbiorem podobnych krótszych utworów, nie powieścią. Pomyłka sugeruje poważne nieporozumienie i nieznajomość książki. Prosiłbym o nie podawanie nieprawdziwych, wprowadzających w błąd informacji.

Schemat częsty w tekstach Dukaja (głównie dłuższych tekstach, a i nie wszystkich) ma swoje funkcje, ale faktycznie bywa męczący. Z drugiej strony przypomina trochę grę w stylu "od zera do bohatera" i typowe dla D&D zdobywanie poziomów, może więc czasem służyć za pewną inspirację: jak zmienia się postać i jej miejsce w świecie z czasem?

Niezależnie od innych cech tej twórczości, dobrym materiałem do recyklingu ideowego są rozmaite neologizmy (dające się stosować w oderwaniu od oryginalnego kontekstu, choćby po dodatkowych przekształceniach). W "innym świecie" ludzie mogą palić tytońce zamiast papierosów i fajek, a kryształowe istoty mogą nosić zbiorcze miano "żywokrystów". Z perspektywy RPG, a zwłaszcza D&D, to wydaje się mieć największy potencjał, większy nawet niż po prostu wybrane koncepcje i pożyczone bestiaria.

Inna rzecz, że taka Odległa Dziedzina/Xoriat i miejsca spaczone jej wtargnięciem do świata aż się proszą o opisanie na wzór czy to Skoliodoi i adynatoi, czy "obcych" Form z "Extensy".
Ostatnio zmieniony śr wrz 08, 2010 9:02 pm przez Zsu-Et-Am, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość