Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Dark_Pharaun
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 126
Rejestracja: czw gru 08, 2005 12:28 am

Temat maturalny: Motyw obłędu w literaturze (HPL)

śr lut 07, 2007 2:48 pm

Temat maturalny: Motyw obłędu w literaturze i w jednej z dziedzin sztuki.


Jak widać w temacie rozmyślam nad pracą maturalną z polskiego.

Precyzując, myślę o porównaniu różnych przyczyn obłędu - przyczyn nadnaturalnych (HPL) oraz "naturalnych", spowodowanych normalnymi czynnikami.

Waham się nad wyborem konkretnych opowiadań Mistrza z Providence jako przedstawicieli obłędu naddaturalnego. Wybrałem również film i rozmyślam nad "Lśnieniem" (Kubricka z 1980, nie Kinga z 1997) oraz "The Jacket" (polski "Obłęd").

Byłbym wdzięczny gdybym usłyszał wasze zdanie na ten temat, może jakąś sugestię dotyczącą tezy...nie ukrywam że najbardziej jest mi potrzebna pomoc w wyborze bibliografii.

Z góry dziękju :)
 
Awatar użytkownika
Mikołaj Kołyszko
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 20, 2007 2:25 am

śr lut 07, 2007 5:08 pm

Dark_Pharaun
Heh :) Też opracowywałem podobny temat :) "Motyw szaleństwa w literaturze i sztuce XIX i XX wieku". Napisz do mnie na maila ([email protected]), to prześlę Ci moją pracą, może po przeczytaniu jej coś Cię natchnie. Choć przyznam, że zrezygnowałem z Lovecrafta na rzecz Poego :( Ech...
W każdym bądź razie zdobyłem maxa, więc moja praca nie mogła byc taka zła ;)
Prace nasze się różnią - ja omawiałem obrazy i literaturę. Aczkolwiek co niektóre elementy jej mógłbyś spokojnie wykorzystać u siebie :)
 
Awatar użytkownika
Dark_Pharaun
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 126
Rejestracja: czw gru 08, 2005 12:28 am

śr lut 07, 2007 5:30 pm

Myślałem też nad obrazami - "Krzykiem" Muncha, ale to jest jeszcze do przemyślenie, z tymi filmami to nie jest przecież postanowione na 100%.

Zaraz do Ciebie napisze, thx z góry za odpowiedź i przesłanie :)
 
Awatar użytkownika
nid
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: śr lut 15, 2006 11:24 pm

pt lut 09, 2007 8:10 pm

Jeśli chodzi o literaturę, możesz zapoznać się z opowiadaniami Grabińskiego (niezbyt znany i może trochę niedoceniany polski autor), jest jakaś strona z nimi, o ile dobrze pamiętam trochę motywów z szaleństwem tam było.
"Po tamtej stronie" Kubina, szaleństwo i motywy oniryczne ładnie się przeplatają.
"Na wspak" Huysmansa jeśli chodzi o zawoalowaną i nieco dekadencką wizję.

Jeśli chodzi o (quasi-)naukowy rzut oka na szaleństwo, polecam przejrzeć "Historię szaleństwa w epoce klasycyzmu" Michela Foucalta, + co ci się spodoba z cytowanej przezeń bibliografii, część może być przydatna. Poczytaj coś o nieświadomości, ta problematyka często była łączona z obłędem/szaleństwem. A obłęd spowodowany przyczynami nadnaturalnymi bez problemu w Biblii znajdziesz.
 
Awatar użytkownika
Dark_Pharaun
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 126
Rejestracja: czw gru 08, 2005 12:28 am

ndz lut 11, 2007 7:33 pm

Zetknąłem się jeszcze z Allanem Edgarem Poe, ale nie wiem zbytnio za jakie konkretnie opowiadania się wziąść, jak ktoś zna, to proszę o pomoc :)
 
Awatar użytkownika
nid
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: śr lut 15, 2006 11:24 pm

wt lut 13, 2007 5:07 pm

Konkretnych tytułów nie pamiętam ("Król-dżumiec"? "Rękopis znaleziony w butli"? [afair zgrabnie koresponduje z nim opowiadanie "Świątynia" HPL-a]), ale jest dosyć powszechnie dostępny zbiór "Opowieści niesamowite" z ok. 20 opowiadaniami.
 
wolfikxD
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: wt wrz 28, 2010 4:50 pm

Temat maturalny: Motyw obłędu w literaturze (HPL)

wt wrz 28, 2010 4:56 pm

Motyw obłędu i jego funkcje w dziełach literatury nowożytnej. Rozwiń temat na wybranych
przykładach. (propozycja ucznia)
ma ktos propozycie na ten temat??
 
Awatar użytkownika
Adam Adilew
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: śr cze 17, 2009 1:13 pm

Temat maturalny: Motyw obłędu w literaturze (HPL)

wt wrz 28, 2010 6:09 pm

"Inny świat" Gustawa Herlinga - niszczycielski wpływ totalitaryzmu na psychikę człowieka:
- Wychodnoj dień - Kozak Pamfiłow tęskni za synem, zmienia daty w listach od niego, izoluje się;
- Zapiski z martwego domu - doprowadzona do ostateczności Lwowna, motyw samobójstwa.

"Mała apokalipsa" Tadeusza Konwickiego - motyw jak wyżej, a narrator - utożsamiany z autorem - na koniec zaczął mi przypominać obłąkanego Chrystusa.

Edit: Nie zwróciłem uwagi, że temat dotyczy w zasadzie Lovecrafta, ale trudno. Zresztą, Stalin to taki pomiocik Cthulhu.
Ostatnio zmieniony wt wrz 28, 2010 6:34 pm przez Adam Adilew, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości