Zrodzony z fantastyki

 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Scarred Lands

pn sty 17, 2011 5:42 pm

Zastanawia mnie jaki jest główny "rdzeń" Scarred Lands. Tak jak w L5K mamy honor, w Warhammerze chaos zaś w Neuroshimie Molocha to co jest głównym motywem napędzającym Scarred Lands?
 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Re: Scarred Lands

śr sty 19, 2011 4:46 pm

Ktoś na tym forum w ogóle grał w tym świecie?
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Scarred Lands

śr sty 19, 2011 7:19 pm

Wygląda na to że nie. Ale jeśli zerkniemy na Wikipedię to wygląda na to że motywem przewodnim jest Tytanomachia.
 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Re: Scarred Lands

śr sty 19, 2011 8:35 pm

Tak, ale jak to wpływa na kampanię? Skoro są pokonani to z kim się walczy, jakie przygody się tam rozgrywają itp?
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Scarred Lands

śr sty 19, 2011 8:42 pm

Jak jest tytanomachia to pewnie ogolny kierunek mitow hellenistycznych i pokrewnych. Zreszta ten wydawca akurat ma lekkie zboczenie w tym kierunku sadzac po scattered, scionie i exalted - ogolny klimat mityczny zamiast posttolkienowskiego.
 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Scarred Lands

śr sty 19, 2011 9:13 pm

Oh, to nie wiedziałem, że tyle tego jest. Od dłuższego czasu tworzę ze znajomymi coś głębiej zakorzenionego w klimatach hellenistycznych, a nie wiedziałem, że tyle tego jest. Mógłbyś po krótce opowiedzieć coś o exalted i scattered, bo jest tego dość dużo a właśnie chodzi mi o ten "rdzeń" ;).
 
karpik777
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: sob gru 11, 2004 6:43 pm

Re: Scarred Lands

śr sty 19, 2011 9:57 pm

Pacal II pisze:
Tak, ale jak to wpływa na kampanię? Skoro są pokonani to z kim się walczy, jakie przygody się tam rozgrywają itp?

Z tego co czytałem wynika, że tytani są pokonani, ale nie zniszczeni. A wiele kręci się wokół walki z różnej maści pomiotem/wyznawcami/sługami tytanów, którzy są gotowi zrobić wszystko, by:
a) doprowadzić do powrotu swych panów
b) dokonać pomsty na sługach bogów
 
Steenan
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1299
Rejestracja: czw mar 04, 2004 8:58 pm

Scarred Lands

czw sty 20, 2011 6:35 am

W Scarred Lands grałem tylko parę sesji i do specjalisty mi daleko, ale mogę spróbować podzielić się moimi obserwacjami.

Istotnie, pokonanie tytanów przez sojusz bogów i śmiertelników jest centralnym motywem tego settingu. Trzeba jednak dodać do tego też drugą stronę monety: bogowie i śmiertelnicy okazali się niezdolni do tego, by tytanów ostatecznie unicestwić, bo nie da się zniszczyć sił budujących sam świat.

W efekcie, SL jest settingiem pod przynajmniej niektórymi względami postapokaliptycznym. Duże rejony świata zostały skażone ciałami i krwią tytanów i teraz lęgną się z nich potwory. Wojna zniszczyła większość cywilizacji, a po-tytanie monstra dokończyły dzieła. Obecnie funkcjonują tylko rozrzucone miasta, a między nimi dzicz; mało kto decyduje się podróżować. Wiele rejonów zupełnie straciło kontakt. Z drugiej strony, pełno jest ruin, w których śmiałkowie mogą szukać bogactw i wiedzy o dawnych czasach.



W Exalted motyw pokonanych tytanów też istnieje. Pierwotni, którzy stworzyli świat, zostali pokonani. Część zabito, ale, jako że nie mogli po prostu umrzeć i przestać istnieć, ten akt wytworzył cała krainę umarłych, w której obecnie śpią, a w jej centrum pochłaniającą wszystko Otchłań. Pozostali Pierwotni poddali się i zostali uwięzieni w mieście stworzonym z ciała jednego z nich.
Nie powiedziałbym jednak, że tytanomachia jest centralnym motywem tego systemu, Jest nim raczej cykl triumfu, tyranii i porażki, za każdym obrotem pozostawiający świat mniej wspaniałym:
Pierwotni powołali świat do istnienia z pierwotnego chaosu, gdzie wszystko dało się zrobić i wszystko zmienić, więc nic nie było prawdziwe. Jako pierwsi określili prawa, zbudowali stabilną formę, przestrzeń, materię, życie. Bogów i śmiertelne rasy. Ale że władali swoim dziełem kompletnie nie licząc się ze stworzeniami, którymi je wypełnili, zostali uznani za tyranów i ostatecznie pokonani w wojnie przez Wywyższonych - ludzi obdarzonych boska mocą.
Władze objęli Słoneczni, najpotężniejsi z Wywyższonych. Uczynili świat wspaniałym miejscem, wprowadzili go w złoty wiek. Ale z czasem władza (i klątwa rzucona przez ginących Pierwotnych) przewróciła im w głowach. Sami stali się potworami i tyranami, po czym zostali zdradzeni i wymordowani przez swoich podwładnych, Smokokrwistych (słabszy, ale liczniejszy rodzaj Wywyższonych).
W czasie, w którym się typowo gra, to Smokokrwiści kontrolują większa cześć świata - i to ich powszechnie uważa się za tyranów. Jednocześnie, po tajemniczym zaginięciu władczyni, Imperium stoi na skraju wojny domowej i prawie na pewno czeka je upadek, który ochoczo wykorzystają inne chcące sięgnąć po władzę stronnictwa. Zbliża się moment zamknięcia trzeciego cyklu.
Ostatnio zmieniony czw sty 20, 2011 8:11 am przez Steenan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Re: Scarred Lands

czw sty 20, 2011 6:36 pm

Cóż, dzięki wielkie za informacje. Ale jako, że już nad obecnym światem dość długo pracuję i w wielu aspektach różni się od tych dwóch settingów i dodatkowo Exalted ma jak dla mnie jakiś taki zbyt mangowy i heroicki wystrój, zaś podręczniki do Scarred Lands jest straszne duszy to się nie skuszę :/. Mimo wszystko, dziękuję za informacje.
 
Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 514
Rejestracja: wt sie 26, 2003 5:23 pm

Scarred Lands

pt sty 21, 2011 11:36 am

Dodam tylko, że za czasów forum DnD.pl, zdecydowana większość społeczności skupiona na nim, grywała w Scarred Lands (jeszcze przed wydaniem Forgotensów, Greyhawków itd.). Było to około roku 2003. Kilka lat później dokonała się fuzja Poltera z DnD.pl, zatem wszystkie posty i tematy związane ze Scarred Lands, można znaleźć na naszym forum. Trzeba tylko w jakiś sposób tego poszukać.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości