Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

Prawa autorskie do Mitów Cthulhu

czw lut 17, 2011 3:05 pm

Hej,

ostatnio zastanawiałem się nad prawami autorskimi do Mitów. Mistrz z Providence zmarł więcej niż 50 lat temu, można znaleźć pełne teksty jego opowiadań nawet na Wikiźródłach. Jak zaczynałem pisać swój blog na Polterze w zeszłym roku, to wrzuciłem kilka scenariuszy/artykułów o Cthulhu rozgrywanym w międzywojennej Polsce. Póki były to materiały fanowskie do Zewu czy Trail of Cthulhu, albo innego systemu nawiązującego do twórczości Lovecrafta, sprawa w sumie jest jasna. Ale gdybym np chciał napisać autorkę właśnie o Cthulhu w IIRP? Czy łamałbym w ten sposób prawa autorskie?
Ostatnio zmieniony czw lut 17, 2011 3:06 pm przez Cooperator Veritatis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Morel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4566
Rejestracja: śr mar 03, 2010 10:59 am

Prawa autorskie do Mitów Cthulhu

czw lut 17, 2011 3:56 pm

Czy to nie jest tak, że zależy to w jakim systemie byłaby ta autorka ? Bo jeżeli hmmm byłoby to osadzone na konkretnej mechanice, to wtedy trza by gadać z wydawnictwem mającym prawa.
Tak na chłopski rozum.

Chyba, że to będzie coś zupełnie innego i tylko opierającego się na tym co stworzył HPL. Wtedy - nie mam pojęcia.
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

Prawa autorskie do Mitów Cthulhu

czw lut 17, 2011 10:31 pm

Autorka tylko opierająca się na HPL. Mechanika pewnie własna (jestem w trakcie testów), albo jako osobny dokument jakbym to prowadził na FATE.
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Re: Prawa autorskie do Mitów Cthulhu

pt lut 18, 2011 6:51 pm

Obawiam się...
Że niejaki Lovecraft umarł 74 lata temu. Czyli prawa autorskie nie wygasły jeszcze. Wygasną dopiero 15 marca 2012. ;) Czyli przejdzie to do domeny publicznej. I będziesz mógł robić z tym co chcesz.
Z drugiej strony - sytuacja prawna utworów sprzed roku bodajże '49 jest niejasna.
istrz z Providence zmarł więcej niż 50 lat temu, można znaleźć pełne teksty jego opowiadań nawet na Wikiźródłach.

Wikiźródłach polskich, czy angielskich? Bo prawa autorskie inaczej wyglądają tam.
Commons o prawach autorskich w USA pisze:
* for works first published before 1978: until 95 years after the first publication, and
* for works first published 1978 or later: until 70 years after the author's death, or for anonymous works or work made for hire, until the shorter of 95 years since the first publication or 120 years since the creation of the work.
* Works published before 1923 are in the public domain.

W Polsce pewnym terminem jest 75 lat od śmierci twórcy.
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

Prawa autorskie do Mitów Cthulhu

sob lut 19, 2011 12:20 am

Dyskusja toczy się także na moim blogu. Na wikiźródłach angielskich, na tłumaczenie i tak musiałbym mieć zgodę wydawnictwa, które wydało w Polsce. :)

Dzięki za odpowiedź. :wink:
 
culkin
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: ndz lut 20, 2011 5:32 pm

Re: Prawa autorskie do Mitów Cthulhu

wt lut 22, 2011 5:36 pm

BTW zupełnie przypadkowo znalazłem to na wiki szukając pewnych informacji o the Old Ones i przypomniało mi ten wątek:

"The European Union Directive on harmonising the term of copyright protection of 1993 extended the copyrights to 70 years after the author's death. So, all works of Lovecraft published during his lifetime, became public domain in all 27 European Union countries on 1 January 2008. In those Berne Convention countries who have implemented only the minimum copyright period, copyright expires 50 years after the author's death."

http://en.wikipedia.org/wiki/Lovecraft#Copyright

A tłumaczenia można zawsze podjąć się na własną rękę.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości