Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

pochodzenie i migracje ras

pn lut 28, 2011 9:00 pm

Po ostatniej sesji o dyskusji przy piwie z moimi graczami ma takie pytanie. Czy 8 ras ma swoje geograficzne miejsce pochodzenia ?

Orkowie pochodzą z sinuru no to chyba logiczne
Trole z Hrimthordst nawet są takie przesłanki w podręczniku
Elfy oczywiście z Alfheimu to te celtyckie klimaty
Niziołki z z Pontyfikatu i scylli i charybdi
Krasnoludy z ostji bo strasznie górzysta
Ludzie tu nie ma pojęcia może wszędzie :)
Gnomy no widome skąd Thule
No i ogry z północy chyba :)

No więc rasy musiały postać w jednym konkretnym miejscu, na początku stanowiły dominującą grupę etniczna, kosztowały kulture społeczna swoich nacji, alefy w alfheimie "angielskość" krasnoludy w ostri i wotani "niemieckość". Inne rasy które później osiedlały się na ich terenach przejmowały ich kulturę czyli kształtowały swoja narodowość odrębna od rasowej narodowość.

No wiec kiedy nastąpiła ta migracja ludów:
W czasach Imperium RES?
Wcześniej?

Kiedy rasy zaczęły się przemieszczać migrować i co je do tego zmusiło, no bo w realu to germanie, nie wybierali się hucznie do Celtów ( poza wojami ) by się tam osiedlać a Celtowie nie wybierali się do Słowian by zakładać tam miasta.

Czy jest jakieś oficjalne albo logiczne wymieszania takiej migracji ras a tym samym wymieszania rasowego?
Czy może ma to uznać za jakiś fundament sytemu: " bo tak jest i już, bo to fantazy i logika się nie rządzi" ?
Ale jesli ktoś ma pomysły na taka migracje i skąd pochodzą wszystkie rasy niech pisze a przy następnym piwku możne będę miał więcej argumentów w naszej drużynowej burzy mózgów.
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

Re: pochodzenie i migracje ras

pn lut 28, 2011 9:26 pm

Tak mi się, zdaje, że gdzieś na forum już można znaleźć rozkminki na ten temat.

Oficjalne stanowisko wydawcy jest takie - tak, to wszystko jest przemyślane i jak się przy piwie posiedzi, to można sobie odtworzyć :)

Stan wiedzy naukowców w świecie gry jest mniej więcej taki:
- Trolle pochodzą z Hrimthorstu, obecność trollich szkieletów sprzed kilku(nastu?) tysięcy lat, na wykopaliskach na Atlantydzie czy w Lemurii jest zagadką.
- Gnomy pochodzą z Thule, rozprzestrzeniły się po Wanadii już w czasach historycznych, zapewne po pierwszych najazdach Jotunów.
- Krasnoludy wyewoluowały gdzieś pod ziemią, zapewne pod jakimś masywem górskim. Niektórzy obstawiają Telogan (wolsungowe Himalaje). Do Wanadii dotarły zapewne w czasach wędrówek ludów, gdy upadało Imperium Res.
- Niziołki pochodzą z dolin wielkich rzek (Tajgete, dolina Ifrytu) i już w czasach starożytnych (albo i wcześniej) rozprzestrzeniły się w basenie Morza Wewnętrznego
- Orkowie pochodzą z Sunniru, zapewne z terenów ShangIn.
- Ludzie przyszli ze stepów Sunniru lub z głębi Lemurii, tu naukowcy nie mogą dojść do porozumienia.
- Ogry zapewne pochodzą z północnej Wanadii. Choć plemiona dzikich ogrów można znaleźć też na innych kontynentach. Ale ogry to nieciekawy temat do badań.
- Elfy to Alfheim (klimaty celtyckie) i Jakszowie z Dekanu (klimaty hinduskich bogów), co by sugerowało, że rasa powstała gdzieś w Wanadii lub Sunnirze i stamtąd rozeszła się po świecie, dzieląc się na dwie podrasy. Zarówno na wyspach, jak i w Dekanie bariera między światem materialnym a Astralem jest cienka i zdaniem naukowców to właśnie przyciągnęło tam pra-elfy.

Ale szczerze powiem, że część z tych hipotez może trochę rozmijać się z prawdą. Może wasi bohaterowie odkryją jak to było naprawdę :)
Ostatnio zmieniony pn lut 28, 2011 9:26 pm przez Garnek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

pochodzenie i migracje ras

pn lut 28, 2011 9:52 pm

Wielkie dzięki za odpowiedz, rozumiem ze w starożytności nastąpiła, jakaś wielka migracja wszystkich ras, no z lemuria i sinnuru, kolebki ras inteligentnych. Grupy ras sobie tak wędrowały ( no zwyjątkiem orków które postanowiły sobie zostać w sinnurze), a jak znajdowały przychylne dal siebie warunki to się tam osiedlały czyli ludzie wszędzie gdzie się dało, krasnoludy w górach, a elfy tam gdzie bariera miedzy światami była najcieńsza. Z ternach dzisiejszej slawi czy wotani rasy zaczęły kształtować tożsamość narodową a nie rasową?

tak czy siak nastąpiło to bardzo dawno.
Jeszcze jedno pytanie. Planuje graczy wysłać w czasie do RES.
Czy już za czasów RES mieliśmy wszystkie rasy w Wanadi, ale np krasnoludy to byli tacy germanie a Trolle barbarzyńcy z północy?
No bo można przyąć ze ludności res to:

Elfy: patrycjusze i najlepsze rodziny szlacheckie
Ludzie: od plebeja poprzez legioniste na szlachcie skończywszy czyli wszędzie
Niziołki: lud wiejski, chłopstwo, biedny REMESKI plebs wołający chleba igrzysk i rozrywki

Chcial bym fajnie przestawić RES i np ja BG gra trole czy wzbudziło by to w RES zduminie w stylu "barbarzyńca ratunku" ?:)
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: pochodzenie i migracje ras

wt mar 01, 2011 9:29 am

Wiem, e Garnek to Garnek i na pewno przeprowadzał dokładne badania, ale migracja krasnoludów do Wanadii dopiero w czasach Res? Jestem gotów ufundować ekspedycję, która jednoznacznie udowodni, że musiało to mieć miejsce znacznie wcześniej :)

Jednym z założeń Wolsunga jest przewaga tożsamości narodowych nad rasowymi. Żeby było to choćby prawdopodobne musimy jednak przyjąć, że rasy pomieszały się dostatecznie dawno. Trudno wyobrazić sobie krasnoludzkiego alfheimskiego patriotę jeśli nie ma dostatecznie starych i przekonujących modeli na 'krasnoludzki patriotyzm' na Wyspach. Mam nadzieję, że wiecie o czym mówię :) Z celtyckością też warto zachować dystans. Wolsungowi ajrisze kojarzą nam się raczej z pontyfikalnymi, ryżymi niziołkami, hehe. Krasonludzccy Piktowie (dobrze pamiętam?) też wskazują, że jednoznaczna identyfikacja tej rasy z 'żywiołem germańskim' to uproszczenie. W 'moim Wolsungu' już średniowieczne królestwa były mocno wielorasowe. Po prostu w innym wariancie sytuacja nakładania się silnej rasowej tożsamości z jej historyczną tradycją widzianą jednoznacznie musiałaby uczynić z 70% alfheimskich krasnoludów wotańskich dywersantów w okresie Wielkiej Wojny :) Akwitański elf też nie może czuć się po prostu wyspiarskim odpryskiem. Musi mieć swoją wizję elfijskości po akwitańsku i nawet jeśli ta zawierać będzie mnóstwo bajań to musi być na tyle stara, żeby mieć nimb szacowności. Jeśli do tego dodamy brak 'ekwiwalentu' dla Słowian (jakby kto się uparł to może ludzie, ale to głupie) musimy szukać 'wędrówek ras' głębiej i dawniej niż 'wędrówek ludów'. Pewną dominację elfów w Alfgeimie można wytłumaczyć łatwo ich 'odwiecznością' na tych ziemiach. Ale równie dobrze możemy przyjąć, że krasnoludy były tam wcześniej i zostały zepchnięte na północ, a potem jakoś włączone w coraz to kolejne próby państwotwórcze. I tak dalej i tym podobne.
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

Re: pochodzenie i migracje ras

wt mar 01, 2011 11:20 am

DeathlyHallow pisze:
Wiem, e Garnek to Garnek i na pewno przeprowadzał dokładne badania, ale migracja krasnoludów do Wanadii dopiero w czasach Res? Jestem gotów ufundować ekspedycję, która jednoznacznie udowodni, że musiało to mieć miejsce znacznie wcześniej :)


Właśnie na taki odzew liczyłem :)
Jak już napisałem - teorie wanadyjskich naukowców jak na razie musnęły jedynie ten temat i prezentują bardzo uproszczony i miejscami naiwny obraz rzeczywistości. Patrząc przez pryzmat naszej (XXI wiecznej) wiedzy o historii, można by wysnuć inne teorie. Ale to robota dla graczy. NPCe urodzili się w XIX wieku i inaczej na to patrzą ;)

Co do Res, to proponowałbym coś takiego:
Patrycjusze to rody ludzkie i elfie, z niziołkiem od czasu do czasu.
Krasnoludy to legioniści, kapłani boga-kowala, kupcy. To również barbarzyńcy z północy (część z nich służy w legionach).
Orkowie to przybysze ze wschodu (Ashur i okolice), ale są wśród nich też wschodnie niziołki i ludzie.
Ogry to głównie niewolnicy i gladiatorzy.
Gnomów bardzo niewiele, to egzotyczni przybysze z północy, wykształceni niewolnicy i podejrzani sekciarze.
Trolle to głównie barbarzyńcy z północy i gladiatorzy. Ale są też rody osiadłe na terenach Res o pokoleń. Pomyślcie o trollicach-menadach. Cool, co nie? :)
Elfy to też tajemnicze, wyspiarskie, wciąż nie podbite królestwo Tytanii.

Czyli - zarówno w Imperium, jak i poza nim występuje pełen komplet ras. Tylko proporcje są różne, a i role społeczne/zawodowe są bardziej przypisane do konkretnych ras, niż teraz.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: pochodzenie i migracje ras

wt mar 01, 2011 11:56 am

Właśnie dlatego bardzo interesujący jest wątek pewnej 'dywersyfikacji' elfów. Te stanowiące elitę Res mogą miec niezwykle interesujący stosunek do swoich pobratymców z Wysp. Z jednej strony chęć podboju, z drugiej jednak szacunek i naturalne przekonanie o pewnej arystokratyczności ducha tych 'barbarzyńców'. Ciekawe też czy elfy kontynentalne mają jakieś cechy szczególne, różne od wyspiarskich. Po wiekach arystokratycznych małżeństw łączących elfie rody całej Wanadii zapewne trudniej jest obserwować tego rodzaju cechy, ale czy nie zwróciliście uwagi, że wśród elfów akwitańskich, ulatyjskich czy wotańskich jest jednak więcej elfów czarnowłosych...?
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

Re: pochodzenie i migracje ras

wt mar 01, 2011 4:05 pm

Tak takie niewielkie regionalizmy ras mogą być ciekawe ale myślę ze wychodzą już przy tworzeniu postaci:

Każdy elf jest dostojny, wyniosły i konserwatywny ale:

Alfhejmczyk będzie miał dożo flegmy angielskiego lorda
Korolia: cieszący się życiem lubiący wyzwania, ekstrawertyk
Akwitania: lekko zepsuty, o artystycznej duszy
Slawia: kochający wolności lubiący narzekać lekki nihilista
itp

wystarczy do ras dopasować cechy narodowościowe:

A jeśli jesteśmy już przy rasach i historii to z jakiej rasy pochodzili:

Lycaster pierwszy pogromca smoka
Xandriusa odpowiednik Aleksandra wielkiego
al Ber Un wieki wódz ormitów
Justus syn ikona kościoła
Piastun król slawi
Żałobny król wieki licz średniowiecza
Filip XVI Akwitanski ostatni król akwitani no chyba był elfem co?
No i oczywiście ven Rier czyli dobrze że martwy ( ale mogący wrócić w jakimś dodatku by się zemścić) bardzo zły

Trochę mnie zdziwiło ze nie ma takich wiadomości w podstawce :)
Ostatnio zmieniony wt mar 01, 2011 4:21 pm przez markol, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: pochodzenie i migracje ras

śr mar 02, 2011 11:00 am

Hmmmm... Lycaster pewnie domyślnie był elfem, właśnie dlatego byłoby fajnie gdyby nim nie był :) Może człowiek? Niechże i ludzie mają jakiegoś herosa w historii!
Xandrius - no tu jednak zdecydowanie widziałbym elfa, ewentualnie również człowieka.
al Ber Un - a to ciekawe, w końcu to ojciec Justusa! jeśli byłby orkiem mielibyśmy do czynienia z przedziwną sytuacją; centralną postacią wanadyjskiej cywilizacji byłby pół-elf, pół-ork. prawdali to?
Piastun - moim zdaniem człowiek, nie mam teraz podstawki, ale chyba obecny król jest człowiekiem czyż nie? jeśli dynastia trwa, a trwa, no to można założyć, że był to człowiek.
Żałobny Król - cóż, nie mam pojęcia ani koncepcji :)
Ven Rier? no niby wyobrażam sobie, że elf, ale coś nie za dużo tych elfów? może niziołek :D
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

Re: pochodzenie i migracje ras

śr mar 02, 2011 12:16 pm

markol pisze:
A jeśli jesteśmy już przy rasach i historii to z jakiej rasy pochodzili:
...
Trochę mnie zdziwiło ze nie ma takich wiadomości w podstawce :)


Bo widzisz, tego po prostu czasami do końca wiadomo...

Lycaster pierwszy pogromca smoka był zapewne człowiekiem albo orkiem. Przetrwał tylko w legendach i nie wiadomo o nim zbyt wiele. Oczywiście część alfheimskich uczonych uważa, że był elfem.
Xandrius był elfem albo pół-elfem. Tak można wnioskować ze źródeł historycznych, rzeźb oraz portretów na monetach.
al Ber Un wieki wódz ormitów był człowiekiem/elfem/orkiem - zależy kogo spytasz :)
Justus - dla kościoła alfickiego jest jasne: Justus był elfem. Większość wanadyjczyków dopuszcza myśl, że mógł mieć po ojcu ludzką krew. Natomiast na solarystycznych ikonach ewidentnie ma stylizowane, lekko skośne oczy orka. Dla ormitów jest orkiem z domieszką elfiej krwi. Świętych ksiąg i apokryfów jest tak wiele, że na każdą z tych teorii można znaleźć argumenty. Jestem pewien, że jeśli poszukacie, znajdziecie co najmniej jedną sektę, która z al Ber Una robi trolla a z Justusa alvara.
Piastun król slawi był człowiekiem.
Żałobny król wieki licz średniowiecza - nie wiadomo. Zniszczono praktycznie wszystkie dokumenty związane w jakikolwiek sposób z Żałobnym Królem. Najprawdopodobniej był człowiekiem albo krasnoludem.
Filip XVI Akwitanski ostatni król Akwitani był elfem.
No i został ven Rier. Tu widzicie jest zabawna rzecz - nikt nie pamięta dokładnie jakiej rasy był Nieumarły Kanclerz. Ba, nikt nie pamięta nawet jak miał na imię. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Teoretycy magii podejrzewają, że paranoiczny ven Rier ukrył swoje Prawdziwe Imię zaklęciem tak potężnym, że większość szczegółów dotyczących jego osoby również zniknęła z ludzkiej świadomości. Być może był elfem, być może był człowiekiem, być może był trollem. Ba, może był nawet krasnoludem albo gnomem. Należy tylko mieć nadzieję, że ta wiedza nie będzie już nigdy potrzebna w praktyce :)
Ostatnio zmieniony śr mar 02, 2011 12:17 pm przez Garnek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: pochodzenie i migracje ras

śr mar 02, 2011 12:57 pm

Garnek pisze:
No i został ven Rier. Tu widzicie jest zabawna rzecz - nikt nie pamięta dokładnie jakiej rasy był Nieumarły Kanclerz. Ba, nikt nie pamięta nawet jak miał na imię. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Teoretycy magii podejrzewają, że paranoiczny ven Rier ukrył swoje Prawdziwe Imię zaklęciem tak potężnym, że większość szczegółów dotyczących jego osoby również zniknęła z ludzkiej świadomości. Być może był elfem, być może był człowiekiem, być może był trollem. Ba, może był nawet krasnoludem albo gnomem. Należy tylko mieć nadzieję, że ta wiedza nie będzie już nigdy potrzebna w praktyce :)


HOW COOL IS THAT :D
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

pochodzenie i migracje ras

śr mar 02, 2011 4:38 pm

Z ven Reirem, fajny pomysł na wszystkich zdjęciach obrazach jest zamazany, akta poznikały, nie ma aktu urodzenia nie wiadomo gdzie się wychował, gdzie zaczoł służbę wojskową. Tyko kiedy zaklęcie zapomnienia zaczęło działać po śmierci za życia.
Jeśli za życia miało pewnie miejsce szereg dziwnych zdarzeń.
Bo che zrobić na sesji retrospekcje w czasie wielkiej wojny (młodość BG). Czy wtedy zaklęcie działało, żołnierze w okopach kłócili się jak przeklinać wielkiego złego pokurcz, czy długołuch. No bo jelśi zaczęło działać po śmierci to jakby plan awaryjny Reira na ucieczkę i powrót w jakimś dodatku :)
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

pochodzenie i migracje ras

śr mar 02, 2011 4:43 pm

Jeśli chcesz robić retrospekcje, to załóż, że zaczęło działać niedługo po przemianie w licza.
A jak go przeklinali? No oczywiście "cholerny truposz" :)
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

pochodzenie i migracje ras

śr mar 09, 2011 10:29 am

Justus - dla kościoła alfickiego jest jasne: Justus był elfem. Większość wanadyjczyków dopuszcza myśl, że mógł mieć po ojcu ludzką krew. Natomiast na solarystycznych ikonach ewidentnie ma stylizowane, lekko skośne oczy orka. Dla ormitów jest orkiem z domieszką elfiej krwi. Świętych ksiąg i apokryfów jest tak wiele, że na każdą z tych teorii można znaleźć argumenty. Jestem pewien, że jeśli poszukacie, znajdziecie co najmniej jedną sektę, która z al Ber Una robi trolla a z Justusa alvara.


Na sesji (by zamaskować ewidentny kiks z mojej strony) doszliśmy do wniosku, że Kościół zezwolił na przedstawianie Justusa jako mężczyzny dowolnej rasy, na specjalnym soborze, w trosce by pozwolić maluczkim na lepsze zrozumienie jego istoty (bo wiadomo, nieważny kształt uszu, ważne było przesłanie). Stąd np. w zabytkowych kościołach pontyfikalnych na półwyspie ulatyjskim można czasem znaleźć stare obrazy na których mały niziołek Justus walczy z wielkimi ogrowymi barbarzyńcami.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości