Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Chasm
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: ndz kwie 17, 2011 12:58 pm

Książka z Ciekawym Światem

śr kwie 20, 2011 8:14 am

Mój pierwszy post na tym forum, więc witam :rockpunk:

Proszę doświadczonych czytelników o poradę, gdyż uwielbiam książki z pomysłem na świat. Takie, których akcja dzieje się w pomysłowym i niezwykłym świecie, który nie jest starożytnością/średniowieczem/nowożytnością z magią i potworami. Mój problem polega na tym, że pomimo wielu przeczytanych przeze mnie książek, jak dotąd trafiłem na zaledwie 2 książki, których świat by mnie zauroczył.

Mowa tu o Innych Pieśniach Jacka Dukaja i Przedksiężycowych Anny Kańtoch. Dukaj umieścił akcję swojej książki w świecie, w którym władcami są potężni Kratistosi, których aury, czy jak je nazywa w swojej książce Dukaj Formy odciskają się na potężnym obszarze zmieniając modę, wygląd i charakter ludzi. Im ludzie szlachetniejsi, tym mocniej są w stanie opierać się cudzej Formie. Pomysł naprawdę ciekawy, zdaje się, że Dukaj mocno inspirował się rozważaniami filozoficznymi starożytnych greków, wyszło coś naprawdę oryginalnego i z pomysłem. Z kolei Kańtoch stworzyła świat, w których wszyscy są artystami dążącymi do perfekcji. Jakaś tajemnicza siła decyduje kto przejdzie dalej, a kto odpadnie i zostanie zrzucony do świata z przeszłości, który nie jest zbyt gościnny. Wszystko więc w świecie Kańtoch kręci się wokół sztuki i dążenia do perfekcji, sama konstrukcja świata jest bardzo konsekwentna i misterna.

Mam nadzieję, że ktoś z forumowiczów zna także inne książki z niezwykłym światem i zechce mi takowe polecić i krótko opisać o czym są te polecane książki.
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Książka z Ciekawym Światem

śr kwie 20, 2011 9:27 am

Zainteresuj się new weird. Sięgnij po Mieville'a ("Dworzec Perdido", "Blizna", "Żelazna Rada"), VanderMeera ("Miasto szaleńców i świętych", "Finch"), Thomasa ("Listy z Hadesu. Punktown"), K. J. Bishop ("Akwaforta"), z polskich rzeczy może po Orkana ("Głową w mur", "Dziki mesjasz").
Opisywać mi się nie chce, bo co to za problem wklepać tytuł w gugla, albo w wyszukiwarkę Poltera?
 
Awatar użytkownika
dzemeuksis
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 157
Rejestracja: pt sty 25, 2008 6:37 pm

Re: Książka z Ciekawym Światem

śr kwie 20, 2011 9:41 am

Lód Dukaja również ma bardzo ciekawy świat (od momentu katastrofy tunguskiej historia potoczyła się nieco inaczej), postać którego determinuje rozprzestrzeniający się po Ziemi tytułowy lód, mający wpływ na ludzi i państwa. Obecność lodu (a konkretnie lutych, specyficznych bytów) krystalizuje prawdę i fałsz - im dalej od lodu, tym więcej niejasności. Mocno uogólniając.
Ostatnio zmieniony śr kwie 20, 2011 9:44 am przez dzemeuksis, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Steenan
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1299
Rejestracja: czw mar 04, 2004 8:58 pm

Książka z Ciekawym Światem

śr kwie 20, 2011 9:46 am

Polecam Brandona Sandersona: Elantris, Mistborn, Warbreaked, Way of Kings. Wszystkie przedstawione w nich światy można sklasyfikować jako fantasy, ale każdy z nich pełen jest niezwykłych pomysłów, a ich kosmologia i sposób działania magii (rewelacyjnie wymyślone) odgrywają kluczową rolę w fabule.
 
Awatar użytkownika
Chasm
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: ndz kwie 17, 2011 12:58 pm

Re: Książka z Ciekawym Światem

śr kwie 20, 2011 12:20 pm

Dziękuję wszystkim, którzy podrzucili mi jakieś tytuły, na pewno zainteresuję się wszystkim, co wpisaliście. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś jeszcze, kto coś dorzuci - im więcej tym lepiej :)
 
Awatar użytkownika
Asthariel
Szef działu
Szef działu
Posty: 620
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 7:56 pm

Książka z Ciekawym Światem

śr kwie 20, 2011 7:17 pm

Kwantowy złodziej - SF, ciekawa przyszłość, zamotana fabuła, Ocean's Eleven In Space!
Sto lat samotności - realizm magiczny, niby akcja leniwa, ale się nie da oderwać, o kilku pokoleniach rodziny żyjącej w Ameryce Płd.
Peanatema - SF filozoficzno - naukowe, opowiadająca o grupie filozofów, którzy spędzają całe życie w klasztorze, gdyż byliby zbyt niebezpieczni dla rządzących na świecie POLECAM!
 
Icon225
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: czw kwie 21, 2011 12:38 pm

Książka z Ciekawym Światem

czw kwie 21, 2011 1:00 pm

Ostatnio przeczytana "Lewiatan" Scotta Westerfelda.
Klimat steampunkowy, ale w sumie lekka książka i bardzo dobrze się czyta. Wadą jest to że trzeba dopiero czekać na kolejne tomy. Ogólnie jednak bardzo polecam.

Świat:
Alternatywna Europa początku XX wieku, kilka dni przed wybuchem I wojny światowej. Państwa Entety to darwiniści krzyżujący gatunki różnych stworzeń. Stworzenia te są następnie wykorzystywane w siłach zbrojnych jak tytułowy Lewiatan połączenie statku powietrznego ze sztucznie wykreowanym stworzeniem latającym. Państwa centralne z kolei wierzą że darwinizm jest czymś złym i zamiast tego rozwijają różnego rodzaju napędzane mechanicznie machiny (np. machiny kroczące). Książka śledzi losy dwójki bohaterów: Deryn - młodej Brytyjki, która przebrana za mężczyznę postanowiła wstąpić do lotnictwa - oraz osieroconego właśnie księcia Alka, syna arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Książka z Ciekawym Światem

czw kwie 21, 2011 4:16 pm

Jeśli ciekawy świat to dziwne zabawy abstrakcyjno-filozoficzne to cały Dukaj, znaczna część Dicka, Philip Pullman (Mroczne Materie), bajkowa część Lema.

Fantasy z oryginalnym światem - Garth Nix, Abhorsen.
Pół fantasy pół SF, średnio udziwnione ale bardzo fajne - Grzędowicz - Pan Lodowego Ogrodu.

Jeśli ciekawy świat to niesamowite dekoracje, egzotyka i klimat to China Mieville albo np z super nowych polskich autorów Rafał Orkan, Głową w mur + dalsza część.

Jeśli SF w wielkim kosmosie to Dan Simmons (Hyperion, Endymion), Frank Herbert (Diuna), inna część Dicka, inna część Lema - te światy nie są na siłę pokręcone ale są rozbudowane i opierają się na jakichś tam założeniach filozoficznych. No i jest to super klasyczna klasyka klasyki.
 
Janosik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: wt sty 04, 2005 9:12 pm

Re: Książka z Ciekawym Światem

czw kwie 21, 2011 10:23 pm

Przykładem książek z ciekawie wykreowanym światem są książki Glena Cook'a z cyklu "Czarnej Kompanii" z duża ilością nawiązań choćby do religii ale równie interesujące książki z intrygującym świat jaki można w nich znaleźć prezentują ksiażki Pierumowa - chociażby "Tern" bogaty w opisy i pisany dość kwiecistym językiem.
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Książka z Ciekawym Światem

pt kwie 22, 2011 11:05 am

Jestem zdecydowanie za new weird i "Akwafortą", dorzuciłabym jeszcze "Księgę Wszystkich Godzin" Hala Duncana ("Welin" i "Atrament"). Jej siedmiu bohaterów reprezentuje siedem archetypów postaci rodem z sumeryjskich mitów, a każdy ma wiele swoich wariantów w różnych rzeczywistościach. Bo tym właśnie jest Welin - sumą wszystkich możliwych światów. Narracja jest prowadzona fragmentarycznie. Każda część ma 2 tomy po 7 rozdziałów po 12 podrozdziałów z erratą. I nie ma żadnych głupiutkich napisów, w którym uniwersum właśnie się znajdujesz - akcja swobodnie dryfuje. To jak oglądanie mozaiki ze zbyt bliskiej odległości.

O czym to jest?
O walce aniołów i demonów, którzy niespecjalnie różnią się od siebie. Powtarzalności dziejów i zaniku wszelkich wartości. O potrzebie buntu i pragnieniu samodzielnego kształtowania swojego losu. I strachu, który determinuje nasze działania. O atramencie - krwi martwych bogów zdolnej przepisać ludzką duszę. Trochę wzruszeń, trochę perwersji, dużo zakręconej fabuły.

Trudna w odbiorze, ale zmienia sposób myślenia. Drugie miejsce na moim top 10.
 
schola
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 23, 2011 9:57 am

Re: Książka z Ciekawym Światem

wt maja 24, 2011 9:32 pm

Ciekawe opisy krain i ich światopoglądu na różne sprawy znajdziemy w łatwością w Twórczości Trudi Canvan. Jej ostatnia książka "Łotr", kładzie duży nacisk na wydarzenia rozgrywające się w surowej i bardzo restrykcyjnej Sachce, choć nie tylko;-) Polecam!
 
Mr.Yelven
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: czw cze 16, 2011 1:17 pm

Re: Książka z Ciekawym Światem

czw cze 16, 2011 2:11 pm

Ciekawy świat możemy spotkać w "Wiedźminie" , "Diunie", oraz oczywiście we "Władcy Pierścieni".
Podobał mi się też ten z opowiadania "Działo Merlina" autorstwa Alastaira Reynoldsa.
Lubię też światy z książek Janusza A. Zajdla (chociaż nie chciałbym na nich mieszkać).
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książka z Ciekawym Światem

czw cze 16, 2011 5:14 pm

Cykl "Elenium" i "Tamuli" Davida Eddingsa, opowiadający o losach rycerza Sparhawka i jego dzielnych kompanów, walczących przeciw złu, które zagraża ich światu.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Książka z Ciekawym Światem

sob cze 25, 2011 4:51 pm

Davida Eddings tworzy światy bardzo schematyczne i czarno-białe. Byłyby o wiele ciekawsze, gdyby nie ich przewidywalność.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książka z Ciekawym Światem

sob cze 25, 2011 6:02 pm

Oczywiście, niemniej jednak, moim zdaniem, nie odbiera to im uroku. Poza tym dużą pozytywną rolę w jego cyklach odgrywają postaci, często komiczne i z dużym poczuciem humoru, jak Kalten czy Talen.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Książka z Ciekawym Światem

sob cze 25, 2011 10:00 pm

Przerysowane do granic możliwości. :razz:
Ciekawy świat[y] stworzył Raymond E. Feist w 'Wojnach światów'. Cykl długi, więc wszystko się zmieniało z tomu na tom. Nie znoszę niezmiennych dekoracji w długich cyklach. Wielość kultur, nawet bez skakania po uniwersach,też nie nudzi. :wink:
Ostatnio zmieniony sob cze 25, 2011 10:01 pm przez yabu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Nemo__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1066
Rejestracja: ndz kwie 24, 2005 2:13 pm

Książka z Ciekawym Światem

pt lip 22, 2011 3:55 pm

Myślę, że Trylogia Zimnego Ognia może Cię zainteresować. Świat tam wykreowany zainteresował mnie na tyle, że chętnie zagrałbym w nim w jakiegoś RPGa, co jest rzadkością :P
Za tvtropes:
Coldfire Trilogy
A trilogy of books by CS Friedman that successfully manages to combine the Science Fiction, Fantasy and Horror genres. The books' titles in order are Black Sun Rising, When True Night Falls, and Crown of Shadows.

The story takes place on Erna, a planet colonized many centuries ago by humans who soon realized that a mysterious force originating from the planet, the fae, had the power to let their subconscious emotions such as their desires and especially their fear affect their environment and even create embodied creatures out of their nightmares. These creatures, called faeborn or in some cases demons, feed from humans, sometimes literally, sometimes in a more subtle way. They vary greatly in shape and strength. Some are literally gods that humans worship (and thus feed) in exchange for favours and help.

In return, some humans have managed to manipulate the fae to their need by using symbolism and the pattern of sacrifice, practicing Sorcery. Some humans, the Adepts, have even adapted to Erna to the point that they are born with the ability to perceive the fae and manipulate it instinctively.

There exist four different kinds of fae:

Earth fae originates from Erna's frequent seismic activity and is the one most often used by humans.
Solar fae originates from the sun's light when it touches the atmosphere, it usually cannot be used unless a massive amount of people are concentrating on the same thing.
Tidal fae is tied to the gravity of the different moons of Erna and their alignments. No human is known to be able to use this very subtle force.
Dark fae originates in true darkness, either from subterranean places that never see light, or during True Night, during those lapse of time when no moon nor star light the sky. As powerful as it is dangerous, it is implied that the demonic Hunter is the only fleshborn who can utilize it directly.

The fae renders technology unreliable because people's fear affect its operation. As a result, the civilization of Erna has fallen down into a medieval level of technology. Some 1,000 years ago, some of the people who yearned for their Earth heritage created the Church. Based upon the writing of the Prophet, they hope that by garnering enough faith and mass symbolism to affect the fae on a macro scale they can manage to join/create the God of Earth and free themselves from the effect of the fae.
 
Awatar użytkownika
Fragrant_Grass
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 4:46 pm

Re: Książka z Ciekawym Światem

pn lip 25, 2011 11:24 pm

Z czystym sercem mogę polecić cykl "Malazańska Księga Poległych" Stevena Eriksona. Wykreowany przez niego świat odbiega od innych powieści fantasy wysokim poziomem "realizmu" (rozumianego jako wiarygodność świata przedstawionego). Pierwszy kontakt z serią jest zazwyczaj dość ciężki, ponieważ jesteśmy wrzucani przez Autora od razu na głęboką wodę, gdzie łatwo utknąć w gąszczu imion, nazw własnych i odniesień do wydarzeń ze świata powieści. Kiedy jednak przebrniesz przez "Ogrody Księżyca" będzie już tylko lepiej. Jeżeli chodzi o twoje zapytanie, to szczególnie rzuca się w oczy doskonałe zespolenie systemu magii z panteonem ascendentów oraz z konstrukcją samego świata, Z resztą podwaliny uniwersum "Malazańskiej..." powstały podczas wielu sesji rpg, co Autor sam przyznał w jednym z wywiadów :)
 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Książka z Ciekawym Światem

pn sie 01, 2011 1:53 pm

Właśnie czytam pierwszą część serii i trochę zaniepokoiło mnie twoje twierdzenie, że jest wysoki poziom "realizmu". Pamiętam jak oglądałem Grę o Tron, to policzyłem, że na 10 odcinków tylko w 3 pojawiają się elementy fantastyczne. Rozumiem, że świat jest wtedy bardziej mroczny, ale co z tego jak to można ledwo fantasy nazwać! W Planescape czy prozie Gaimana lub Chiny mamy pełno dziwności i fantastyki a mimo wszystko są to książki z mrocznym klimatem i na pewno nie można ich nazwać sztampowymi. To jak to jest Malazańską Księgą Poległych? Jak na razie czytam to są tam przecież magowie, ogary, Bogowie którzy sporo interweniują a jedna z postaci jest drewnianą lalką :P. Może jednak dalej się to zmienia, tylko czy bardziej właśnie w stronę realizmu czy fantastyki?
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Książka z Ciekawym Światem

pn sie 01, 2011 10:59 pm

Jeśli fantasy to Adrian Tchaikovsky i jego cykl Cienie Pojętnych. Świat Nizin zamieszkały przez różnorakie rasy ludzkie mające cechy owadów (min. Osowce, Żukowce). Opowieść barwnie napisana, naprawdę wciągająca.
 
Awatar użytkownika
niuklik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: czw kwie 28, 2011 12:15 pm

Re: Książka z Ciekawym Światem

wt sie 02, 2011 9:32 am

Malazanska Ksiega Poleglych!!!
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

Książka z Ciekawym Światem

śr sie 03, 2011 5:08 pm

Pacal II - bardziej w stronę fantastyki. Im dalej w las tym więcej magicznych drzew ;) Realizm to trochę nietrafione określenie, do świata MKP bardziej pasują takie określenia jak "wiarygodny", czy "spójny". Ogrody Księżyca to tylko wierzchołek góry lodowej i właściwie prolog do właściwej historii, w której magia, element typowo fantastyczny, jest bardzo istotnym elementem.
Ostatnio zmieniony śr sie 03, 2011 5:10 pm przez Kotylion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Książka z Ciekawym Światem

pn mar 12, 2012 11:07 pm

Przypomniał mi się świat z jednej z dawno temu czytanych książek. Nie pamiętam tytułu i autora, może ktoś rozpozna. Całe życie skupia się na latających drzewach. A latających, bo nie ma wcale planety na której mogłyby rosnąć. Cały świat to kula gazu.
 
Awatar użytkownika
Esper
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: czw sty 08, 2009 7:27 pm

Książka z Ciekawym Światem

wt mar 13, 2012 3:25 pm

Hyperion ma całkiem fajny świat. Odblaski Eterny podobają mi się bardziej niż Amber, jednak pewnie ciężko będzie trafić w Twój gust, z tego co napisałeś szukasz dość specyficznych tworów :)
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Książka z Ciekawym Światem

wt mar 13, 2012 6:13 pm

yabu, to będą pewnie "Całkowe drzewa" Nivena.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Książka z Ciekawym Światem

wt mar 13, 2012 9:19 pm

Zgadza się, dzięki.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości