Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
SceNtriC
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 367
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 1:16 pm

Spis najczęściej używanych kart

wt lip 26, 2011 8:23 pm

Przeglądając różne talie, kolekcje i inne zbiory kart, natrafiamy często na te same karty, które same z siebie nie definiują decku, nie stanowią o jego potędze i idei, ale ich brak budzi pewien niedosyt, gdyż "ta karta zawsze tu grała". Są to zwykle commony i uncommony, które są dość często przedrukowywane (lub wbrew pozorom nie), kosztujące od 50 groszy do 2 złotych (oczywiście, są też droższe) o dość prostym działaniu, ale często po prostu bardzo przydatne. Wbrew przydatne w tak oczywisty sposób, że często zapominane. Niniejszym chciałem założyć wątek do umieszczania propozycji takich kart, bez których ciężko sobie wyobrazić wiele talii, zwłaszcza casualowych, budżetowych, bez dokładniejszego patrzenia na format. Zresztą nie tylko talii - fajnie posiadać takie "narzędzia codziennego użytku" również w klaserze, na wszelki wypadek :)

Zacznę może od swoich propozycji, jeśli będzie taka potrzeba, to oczywiście dokonam niezbędnego wyjaśnienia, a sama lista będzie pewnie się rozszerzała w przypadku dalszych pomysłów :) Nie będę udawał, że niektóre pozycje na liście nie są pod wpływem obecnych dodatków czy typów decków, które lubię sobie testować i pewnie z wieloma nie będzie się zgadzać.

Białe:

Path to Exile (droższy, ale znajdzie się tutaj, gdyż jest często spotykany)
Oblivion Ring
Journey to Nowhere
Disenchant
Wall of Omens

Niebieskie:

Counterspell
Mana Leak
Flashfreeze
Boomerang (lub obecnie Into the Roil)
Spreading Seas
Ponder
Preordain
Brainstorm (lepszy od Pondera, jednak chyba trudniej dostępny i grający jedynie w formatach Eternal)
Narcomoeba (ponieważ często eksperymentuję na taliach wykorzystujących tę kartę)

Czarne:

Duress
Doom Blade
Consume Spirit (w MBC)
Smother
Disfigure
Dread Return (ponieważ często eksperymentuję na taliach wykorzystujących tę kartę)
Street Wraith (j.w.)
Hymn to Tourach (chyba też trochę droższa karta, ale trudno sobie wyobrazić mono czarny deck w Legacy bez tego - choć tutaj bardziej doświadczeni koledzy będą pewnie mieli więcej do powiedzenia)
Dark Ritual

Czerwone:

Mogg Fanatic
Lightning Bolt
Stone Rain
Shatter
Seething Song (dla wszystkich combodecków na czerwonym, podobnie Rite of Flame)

Zielone:

Llanowar Elves
Naturalize
Sakura-Tribe Elder
Explore (choć to może po prostu taki okres, że Explore już jest dla mnie klasykiem)
Rampant Growth
Harrow
Giant Growth
Krosan Grip

Multikolory:

Terminate
Fire/Ice
Lightning Helix

Artefakty:

Lotus Petal (fakt, że droższy, ale częsty składnik legacy'owych combodecków)

Lądy (te tańsze, ale często przydatne):

Terramorphic Expanse
Evolving Wilds
Dread Statuary (kontrowersyjne, ale lubię tym czasami grać w kontrolkach)
Stalking Stones (j.w.)
Bojuka Bog
City of Brass (nie wiem prawdę mówiąc, ile obecnie stoi, ale dla mnie to świetny wielokolorowy ląd do budżetówek)

Zapraszam do umieszczania własnych propozycji, jak najbardziej subiektywnych ;) Jeżeli jakiś kart zabrakło na powyższej liście, to oczywiście uzupełnię (a na pewno jakiś zabrakło, bo pomysł zrodził się dość szybko i na pewno zapomniałem o "oczywistościach"). Idea jest taka, aby:

1) Rzeczywiście wybrać karty od czarnej roboty, które często używamy, a nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę
2) Powspominać stare dobre czasy (np. pamiętam, jak Sakura była w większości ówczesnych decków...)
3) Może ktoś kolekcjonuje takie karty na wszelki wypadek i przydatna byłaby dla niego taka lista.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wt lip 26, 2011 9:50 pm przez SceNtriC, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Spis najczęściej używanych kart

wt lip 26, 2011 9:22 pm

Plains, Island, Forest, Swamp, Mountain :P

Z obecnego T2:
Preordain - świetny kartonik do kontroli, filtruje deck, dokopuje do threatów i odpowiedzi, próbowałem grać bez tego, ale się nie da. No i pozwala w kontrolnych taliach keepować dwa lądy, co jest nie bez znaczenia!
Lightning Bolt - oczywista oczywistość
Act of Aggresion - cuda-wianki.
Dismember - j.w.
Tectonic Edge - znacznie słabszy od Wastelanda, a i tak wymiata.
Squadron Hawk - bo jest Hawkiem, strasznie dobra karta, dająca porządny advantage
 
Awatar użytkownika
p4v
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1052
Rejestracja: pn kwie 06, 2009 10:03 pm

Re: Spis najczęściej używanych kart

wt lip 26, 2011 10:10 pm

 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Spis najczęściej używanych kart

wt lip 26, 2011 10:12 pm

Z mojej strony:

Troll Ascetic - tańsza wersja innego trolla, jednak daje spokojnie radę.
Inquisition of Kozilek - nie wiem ile terraz chodzi, tuż po premierze kupowałem za 3zł za sztukę
Deathmark - niby sorcery-speed, ale za jedną manę :P
Smallpox - oczywista oczywistość w MBC
Acidic Slime - świetny przycinacz i bloker na duże klocki
Reclaim - Fajna opcja w kombodeckach z zielonym.
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Spis najczęściej używanych kart

wt lip 26, 2011 11:50 pm

Nie wiem, czy dobrze rozumiem temat, więc powiem tak. Są katy, którymi gram ZAWSZE (lub prawie zawsze) jeżeli mam tylko możliwość dostępu do tego koloru.

U - Brainstorm
R - Lightning Bolt
W - Swords to Plowshares
B - Hymn to Tourach
G - Green Sun's Zenith (ostatnio nie mogę się powstrzymać przed upychaniem zenitka.

Artifact - Umezawa's Jitte - każdy deck poza EDH i combo. Aether Vial - większość deckó.

EDH - Sol Ring, Rhystic Study, Counterspel.
 
Awatar użytkownika
SceNtriC
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 367
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 1:16 pm

Re: Spis najczęściej używanych kart

śr lip 27, 2011 7:39 am

Gizmoo: Tylko taka mała uwaga - karty typu Green Sun's Zenith czy Umezawa's Jitte, chociaż rzeczywiście obecne w wielu deckach, to nie jest wydatek rzędu paru złotych na kartę :) Fakt, że wymieniłem także Patha czy Hymn to Tourach (które obawiam się, że chodzi troszkę więcej i może tej karty nie powinno być na mojej liście), ale jednak Jitte to kilkadziesiąt złociszczy, więc to nie jest taki niezbędnik casualowca. Ale jeśli chodzi o zrozumienie tematu - tak, o to chodziło, aby wymieniać swoje niezbędniki, które można polecić innym :)

A Aether Viali do dzisiaj nie mogę przeboleć, że tak tanio je sprzedałem <chlip>

Thoctar: Tak z ciekawości - Dismember nie zdrożał ostatnio mocno? Fakt, że to karta, którą widziałbym w większości deckach (także widziałem ją w tym, który (mam nadzieję) powstanie na użytek następnego AD) i która przetrwa sporo czasu w meta (nie tylko T2), więc tu się zgadzam, że to niezbędnik.

p4v: Fakt, zapomniałem na swojej liście o Mulldrifterze :)

Specu: Jakiś czas temu się interesowałem i widziałem Inquisition of Kozilek za 10-12 zł, choć nie wiem, czy to nie była akurat bandycka cena.

Pozdrawiam, dziękuję i zapraszam do dalszego udzielania się.
Ostatnio zmieniony śr lip 27, 2011 7:40 am przez SceNtriC, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Spis najczęściej używanych kart

śr lip 27, 2011 11:17 am

Dismember kupowałem bodajże za 15 od sztuki, jak stał się niepotrzebny, to odsprzedałem za 12,5. Potem jednak kupiłem po 5 i taka właśnie cena jest raczej obecnie aktualna.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości