Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Largus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 899
Rejestracja: wt lut 08, 2005 10:39 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt mar 16, 2010 1:50 pm

No to skoro aż około 100 000 osób gra w RPGi to całkiem niezły wynik moim zdaniem :) Wiadomo, że nie jest to oszałamiająca liczba w porównaniu do ilości mieszkańców, ale i tak powyżej moich przypuszczeń.
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt mar 16, 2010 1:55 pm

@Adam

Na forum PTBG dr Szeja napisał, że mowa o szacunkach z końca 2002 roku. Natomiast trzeba też wziąć pod uwagę, że niektóre dane, z jakich korzystał, np. wyniki ankiet przeprowadzanych przez czasopisma, mogą być starsze (trudno mi powiedzieć o ile).

Żadnych nowszych informacji niestety nigdzie nie znalazłem.
 
Awatar użytkownika
Hyareil
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 145
Rejestracja: śr wrz 22, 2004 5:26 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt mar 16, 2010 9:13 pm

Liczenie osób zrezszonych w klubach, jeżdżacych na konwenty, udzielających się w sieci nie da pełnego, nawet szacunkowego obrazu, bo spora część erpegowców gra w swoim kółku i nie ma chęci ani potrzeby wychodzić poza nie.


AdamWaskiewicz, +++.

Nigdy ani nie byłam w żadnym rpgowym klubie, ani nie pojechałam na żaden konwent. Większość moich grających znajomych ma podobnie - wolimy swoje własne, sprawdzone grono. Poza jest tyle spraw... Brak czasu.


Naszła mnie pewna refleksja, czytając wypowiedź Exara:

Trudno jest szacować, znając tak niewielki, własny kawałek rpgowego podwórka - to się tyczy zarówno określania ilości grających kobiet, jak i preferencji wśród graczy. Jesteśmy bardzo różnorodnym środowiskiem, łączącym ludzi w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i różnych doświadczeniach życiowych.

Na ile reprezentatywna jest moja część rpgowego świata? Gram z dobrymi znajomymi, z którymi przyjaźnię się od lat, wszyscy są w wieku 20+ (a sporej części bliżej nawet i 30 niż 20 lat), znamienita większość żonata/zamężna, niektórzy także dzieciaci... Raczej nie integrujący się z rpgową społecznością. I połowa to kobiety. Przypuszczam, że patrzenie na środowisko grających w RPG z tej perspektywy może zniekształcać cały obraz. (A zapewne nawet dla iluś osób czytających ten temat grupa taka jak moja jest czymś bardzo dziwnym i nietypowym.)

Ale podobnie może go zafałszować postrzeganie wszystkich rpgowców przez pryzmat jakiejkolwiek innej części naszego środowiska. Równie nieprawdziwe wnioski co ja może wyciągnąć stały bywalec konwentów albo nastoletni gracz, który grającej kobiety jeszcze na oczy nie widział ;)


Co właściwie chcę powiedzieć? Żebyście w ewentualnych rozważaniach brali to wszystko pod uwagę. To, że jesteśmy różnorodni. I przez to piekielnie trudno wyciągać jakieś ogólny wnioski ;)
 
Awatar użytkownika
thannis
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1599
Rejestracja: wt maja 01, 2007 7:17 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

śr mar 17, 2010 7:34 am

Zgadzam się z przedmówczynią - gram w erpegi od ośmiu lat i nigdy nie byłam na żadnym konwencie, co więcej poza dedekowymi nie mam innych podręczników, bo najczęściej grałam albo w autorki, albo w ogóle bez systemu (więc przeliczanie po konwentach, czasopismach [żadnego nei czytałam] i ilościach podów automatycznie wywala mnie z listy - a przecież istnieję i nie mam akurato co do tego żadnej wątpliwości ;) ).

A co do ilości kobiet grających dorzucę taki smaczek: moja pierwsza sesja, prowadzona wtedy jeszcze nawet nie przez mojego chłopaka, a dziś obecnie męża to było pięć kobiet i on. Ale fakt faktem, że tylko ja gram w erpegi do dziś. Więc one jako graczki się chyba nie liczą?
 
Awatar użytkownika
Khaki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: czw paź 25, 2007 10:38 am

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

czw wrz 29, 2011 6:27 pm

Mam dwa pomysły

Mamy bardzo dokładne dane (ze spisu tego roku?) na temat polaków.
Mamy również dokładne dane z Facenooka http://www.checkfacebook.com/
I dane z funpage na facebooku gdzie jest 1,6K fanów gier fabularnych.

Trzeba wziąć te dane, wymieszać, dodać metodologii, hokus pokus i...

Totalnie nie znam się na takich badaniach i nie uważałem na zajęciach z metodologii. Ledwo zda... hmmm... właściwie to własnie nie zdałem i powtarzałem rok :/

---
Drugi pomysł to zapytać wydawnictwa o to ile sprzedali podręczników gier fabularnych do tej pory.
Anonimowo i osobie zaufania publicznego mogli by to zdradzić.
Mając takie dane wystarczy dowiedzieć się jak wygląda "cykl życia erpegowca" oraz ilu graczy przypada na jeden podręcznik (podejrzewam że wyjdzie 1na1)
W tym może pomóc ponownie próbka z Facebooka.

---

Chętnie pomogę w takich badaniach, dostarczę zasobów i danych.
Ostatnio zmieniony czw wrz 29, 2011 6:29 pm przez Khaki, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Khaki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: czw paź 25, 2007 10:38 am

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pt wrz 30, 2011 1:46 pm

Jeśli rozkład demografii Polski i Facebooka jest co najmniej podobny.
I jeśli z facebooka korzysta prawie 7 milionów ludzi
I jeśli uznamy liczbę 3500 tysiąca jako liczbę miłośników gier fabularnych na facebooku (liczba ze spisu takowego robionego przez Acient Scroll)

To wyszło mi 19tyś.

Jeśli FB nie jest reprezentacyjną grupą i jeśli jest tam więcej "graczy" którzy nie zaznaczają tego w swoim profilu lub przez uczestnictwo w wydarzeniach lub pageach albo statystyki FB są nieprawdziwe to tak liczba 100tyś wydaje mi się nadmuchana.

W tych rozważaniach gracza rpg uznaje kogoś kto uważa się za gracza rpg. Myślę że to dobra i w miare trafna definicja ;)
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pt wrz 30, 2011 2:03 pm

Z moich badań wynika że co najmniej 15 osób.

Wszelkie takie spisy o tyle nie mają sensu, że nie ma sensownej granicy między graniem a niegraniem.
Ostatnio zmieniony pt wrz 30, 2011 2:05 pm przez Albiorix, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pt wrz 30, 2011 2:10 pm

Khaki pisze:
Drugi pomysł to zapytać wydawnictwa o to ile sprzedali podręczników gier fabularnych do tej pory.


To też nie jest dobra metoda. Wszak może 1 osoba kupić podręcznik a korzystać z niej może jeszcze 4 dodatkowe. Czyli wówczas liczba graczy będzie zaniżona o 80 %.
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pt wrz 30, 2011 3:12 pm

Albiorix pisze:
Wszelkie takie spisy o tyle nie mają sensu, że nie ma sensownej granicy między graniem a niegraniem.


Mają sens, jeśli na potrzeby badania (np. ankietowego) określimy precyzyjnie, kto jest dla nas graczem (ewentualnie: graczem niedzielnym, graczem zaangażowanym itd.). Przykładowym kryterium może być częstotliwość rozgrywania sesji – na przykład można uznać za gracza każdą osobę, która w ostatnich dwunastu miesiącach brała udział w sesji. A potem trzeba się z tego wyspowiadać w raporcie z badań. :)
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pt wrz 30, 2011 3:13 pm

Mają sens konkretniej zadane pytania które mogą mieć znaczenie praktyczne, np:

- Ilu ludzi kupuje podręczniki
- Ilu ludzi mogłoby zagrać ze mną sesję
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pt wrz 30, 2011 3:18 pm

Nie zgadzam się z tym, że sens mają tylko takie pytania, które mogą mieć znaczenie praktyczne. Myślę, że przyklasnęłaby mi np. duża część matematyków.

A poza tym pytanie "Ile jest w Polsce osób, które w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz zagrały w RPG" jest konkretne do bólu. :)

(Jeżeli chodziło o to, że sens mają tylko pytania konkretne i jednocześnie praktyczne, to też się nie zgadzam ;-)).
Ostatnio zmieniony pt wrz 30, 2011 3:19 pm przez Scobin, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

sob paź 01, 2011 8:14 am

Scobin pisze:
A poza tym pytanie "Ile jest w Polsce osób, które w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz zagrały w RPG" jest konkretne do bólu.


Masz rację. Należałoby także ustalić, że regularne granie to przynajmniej zagranie raz na tydzień czy na dwa tygodnie i wówczas miałoby się statystykę graczy w ogóle i graczy stałych.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

ndz paź 16, 2011 12:53 am

Masz rację. Należałoby także ustalić, że regularne granie to przynajmniej zagranie raz na tydzień czy na dwa tygodnie i wówczas miałoby się statystykę graczy w ogóle i graczy stałych.

Gram średnio raz na tydzień, ale pewnie będę miał 2-3 miesiące przerwy. Wychodzę na gracza nieregularnego :razz:
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

ndz paź 16, 2011 3:50 pm

Raz na tydzien to maniakalne granie jakieś dla tych którzy mają mega dużo czasu. Regularne granie to raz na 1-2 miesiące.
 
Awatar użytkownika
Vukodlak
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1622
Rejestracja: śr maja 11, 2005 4:41 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

ndz paź 16, 2011 5:03 pm

Albiorix pisze:
Raz na tydzien to maniakalne granie jakieś dla tych którzy mają mega dużo czasu. Regularne granie to raz na 1-2 miesiące.


Ha! Mów za siebie, Albi. Gram w trzyosobowej drużynie (2 graczy + MG) - stare żopy po studiach, praca, jeden z nas ma do pełnego etatu dodatkowo umowę śmieciową. Zawsze jest czas na RPG w sobotę, wystarczy odpowiednio "wytresować" rodzinę, wykroić czas na (ponoć) ulubione hobby. Każdy ma inną sytuację, więc byłbym bardzo ostrożny z twierdzeniami, że regularne granie to ABC, a osoby, które grają częściej to maniacy z mega ilościami czasu.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

ndz paź 16, 2011 5:26 pm

Moja drużyna też ma średnio koło 30 i też gra prawie raz na tydzień, a jak nie uda się zebrać składu na RPGa to często gramy sobie w planszówki albo karcianki. Niemniej ja tę noc z soboty na niedzielę nazywam "mega ilością wolnego czasu".
 
Awatar użytkownika
Khaki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: czw paź 25, 2007 10:38 am

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn paź 17, 2011 10:53 am

Ale badziewny offtop

Chłopcy chwalą się kto ma większego.
Tym bardziej przekonuje się że mierą tego kto jest erpegowcem a kto nie nie może być ile, od jak dawna i jak często gra. Nadal uważam że najprostszy i najwiarygodniejszy będzie wyznacznik że jak ktoś się uważa za erpegowca to nim jest.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn paź 17, 2011 11:13 am

Kamulec pisze:
Gram średnio raz na tydzień, ale pewnie będę miał 2-3 miesiące przerwy. Wychodzę na gracza nieregularnego


Jeśli potem znowu zaczniesz grać z podobną regularnością, to nie wychodzisz.

Khaki pisze:
Nadal uważam że najprostszy i najwiarygodniejszy będzie wyznacznik że jak ktoś się uważa za erpegowca to nim jest.


Najpierw musi wykazać, że faktycznie gra, bo samo uważanie się za takiego o niczym jeszcze nie świadczy.
Ostatnio zmieniony pn paź 17, 2011 11:14 am przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Tequila Slammer
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 584
Rejestracja: śr cze 22, 2011 10:27 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn paź 17, 2011 5:11 pm

Z tym graniem regularnym to różnie to bywa. My gramy ostatnio 1-2 razy w miesiącu, ale zdarzało się że co tydzień graliśmy jak się udawało drużynę zebrać:)Regularne granie to regularne, nawet jak ktoś gra raz w miesiącu to jest graczem co nie?
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn paź 17, 2011 7:49 pm

Problem polega na tym, że określenia w rodzaju "raz w tygodniu" nie dają nawet w miarę dokładnych odpowiedzi. Nie wierzę, by ktoś przez lata grał bez tygodnia przerwy :razz:
Ostatnio zmieniony pn paź 17, 2011 8:04 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Khaki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: czw paź 25, 2007 10:38 am

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn paź 17, 2011 8:50 pm

earl pisze:
Najpierw musi wykazać, że faktycznie gra, bo samo uważanie się za takiego o niczym jeszcze nie świadczy.


Jak nic nie daje? Co to w ogóle jest za stwierdzenie: "nic nie daje"?

Daje w zasadzie dokładnie to co chce aby dawało.
Definiuje kim jest erpegowiec. Dzięki temu można ich policzyć.
Jeśli spodziewasz się i oczekujesz od siebie i od innych stworzenia idealnej definicji erpegowca to wątpię aby Ci się udało.

Rozmawiamy tutaj o poileczniu erpegowców. Aby to zrobić musimy wiedzieć kim erpegowiec jest. proponuje prostą, łatwą i wygodną definicję erpegowca dzięki której można iść dalej. Proponuje kompromisową, nieidealną ale jednoznaczną i łatwą do sprawdzenia definicję.

Innymi słowy proponuje zmianę tytułu tych "badań" na "Ile osób w Polsce uważa się za erpegowca"
Policzenie grających jest wg mnie niemożliwe z przyczyn nie możliwości określenia erpegowca grającego.
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

pn paź 17, 2011 9:58 pm

@earl, Khaki

Może warto zaznaczyć, że "uważanie się za gracza" i "częstość grania" to nie muszą być kryteria rozłączne. Nie widzę przeszkód, aby uwzględnić i jedno, i drugie (np. określić minimalną częstotliwość sesji, która pozwoli wykluczyć osoby grające bardzo rzadko)...

...i pewnie jeszcze inne. Bo przecież nie my pierwsi rozważamy kryteria przynależności do grup społecznych, temu zagadnieniu poświęcono wiele opracowań (jednym z nich jest fragment starego, ale jarego podręcznika Roberta Mertona "Teoria socjologiczna i struktura społeczna"). Gdyby ktoś chciał na serio robić badania, o których mówimy, to i tak bez rzutu oka na takie opracowania się nie obejdzie... A przynajmniej obejść się nie powinno. :)
 
Awatar użytkownika
Vukodlak
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1622
Rejestracja: śr maja 11, 2005 4:41 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt paź 18, 2011 12:20 am

Hmm, Khaki przyszedł potępić offtopa ex cathedra i sam się w niego zaangażował. Jakie to symptomatyczne.

Tu nie chodzi o to, kto ma większe, lepsze i częstsze eRPeGie. Chciałbym tylko przestrzec przed zbyt kategorycznymi i "obiektywnymi" sądami. To, że ktoś gra raz na dwa miesiące nie musi od razu oznaczać, że ludzie grający co dwa tygodnie to świry i nadgorliwcy z toną czasu. Po prostu mają taką sytuację, że są w stanie grać raz na dwa tygodnie. Co tu jest trudne do zrozumienia?

Najlepszą IMO opcją jest miara zaangażowania w hobby. Jako taka jest niezwykle subiektywna, zależna od czynników (z definicji innych w każdej drużynie), a ponadto chyba całkowicie zbędna badaczowi. Ja, na przykład, nie nazwę erpegowcem Stasia, który przychodzi na sesje bo:
- nie ma co robić (a jak się nagle znajdzie ciekawe zajęcie, to zlewa i nie przychodzi),
- na sesji jest też Kasia,
- nie angażuje się nigdy w grę,
- nie chce mu się wymyślić postaci, wnieść coś do historii/przygody, ogranicza się do losowania/przydzielania cech,
- bierze tylko i nic od siebie nie daje, itp.
I wali mnie, że Stasiu się za erpegowca uważa.

Można próbować liczyć i wymyślać definicje ciasne jak tył homofoba, czy szerokie jak autostrada. Tylko czy wysiłek jest warty świeczki i kiedy badacz będzie miał pewność, że wyniki są wiarygodne?

[EDYTA]
O LOL, wybacz Scobinie. Nie piję do Ciebie, to było pierwsze imię, które mózg rzucił mi na palce.
Ostatnio zmieniony wt paź 18, 2011 12:23 am przez Vukodlak, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Hyareil
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 145
Rejestracja: śr wrz 22, 2004 5:26 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt paź 18, 2011 12:56 pm

Myślę, że nie ma nic niewłaściwego w uwzględnianiu w ewentualnych ankietach i badaniach częstotliwości grania. To są suche fakty, które mogą pomóc w opisaniu środowiska i być materiałem do dalszej analizy. Byłabym jednak ostrożna z przyklejaniem etykietek graczom i dzieleniem ich na "regularnych" i "nieregularnych", "zaangażowanych" i "niezaangażowanych"... To są subiektywne oceny, a niewłaściwie wyrażone mogą tylko niepotrzebnie dzielić i sprawiać przykrość.


Przyszło mi też na myśl w trakcie pisania tego posta, że sama częstotliwość grania bardzo niewiele mówi o danym graczu i o tym, jaką rolę pełni w jego życiu RPG. Raz, że nie znamy pobudek - czym innym jest "raz na miesiąc mnie w pełni satysfakcjonuje" a "chcę więcej, ale rodzina/praca/nauka...". Dwa - RPG to nie tylko czas poświęcony bezpośrednio na grę. To także wertowanie podręczników, przeglądanie forów i blogów dotyczących RPG, pisanie scenariuszy, tworzenie postaci, wymyślanie settingów. Wszystko to, co nie jest grą, ale co robimy z myślą o niej.

Nie zapominajcie o tych z nas, którzy nie grają zbyt często, ale wciąż myślą o RPG ;)
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt paź 18, 2011 5:51 pm

Hyareil pisze:
Byłabym jednak ostrożna z przyklejaniem etykietek graczom i dzieleniem ich na "regularnych" i "nieregularnych", "zaangażowanych" i "niezaangażowanych"... To są subiektywne oceny, a niewłaściwie wyrażone mogą tylko niepotrzebnie dzielić i sprawiać przykrość.


Na pewno nie powinno się przywiązywać do tych etykiet zbyt dużej wagi i trzeba pamiętać o ich arbitralności (jeśli nie całkowitej, to częściowej). Niemniej jednak jakichś słów używać trzeba, zwłaszcza jeżeli w którymś momencie zechcemy podzielić graczy na parę typów – co często może bardzo ułatwić obliczenia, analizę i interpretację wyników.

Hyareil pisze:
Przyszło mi też na myśl w trakcie pisania tego posta, że sama częstotliwość grania bardzo niewiele mówi o danym graczu i o tym, jaką rolę pełni w jego życiu RPG. Raz, że nie znamy pobudek - czym innym jest "raz na miesiąc mnie w pełni satysfakcjonuje" a "chcę więcej, ale rodzina/praca/nauka...". Dwa - RPG to nie tylko czas poświęcony bezpośrednio na grę. To także wertowanie podręczników, przeglądanie forów i blogów dotyczących RPG, pisanie scenariuszy, tworzenie postaci, wymyślanie settingów. Wszystko to, co nie jest grą, ale co robimy z myślą o niej.


Naturalnie! To jedne z poważniejszych problemów metodologicznych, na które się natkniemy, rozważając kwestię badań, w których udział mieliby wziąć gracze RPG (przy okazji możliwe, choć nie konieczne rozróżnienie: "gracz =/= erpegowiec"). Warto o nich pamiętać, a jeśli jest to możliwe, to także w jakiś sposób uwzględnić w samej ankiecie/kwestionariuszu.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Ile osób w Polsce gra w gry fabularne?

wt paź 18, 2011 10:52 pm

Moim zdaniem jeżeli już coś mierzyć, to średni czas, a nie częstotliwość. Np. czas poświęcony tygodniowo w ciągu ostatniego roku np.:
a) samo granie w gry fabularne, bez wliczania przerw na pizzę itp.
b) granie i przygotowywanie sesji bez kwestii organizacyjnych
c) ogół rzeczy związanych z graniem w gry fabularne (czytanie/pisanie na ich temat, rozmowy o nich, organizowanie sesji itd.)

Sądzę, że najłatwiej oszacować odpowiedź dla opcji a.

Alternatywnie, też w związku z czasem można przyjąć, że aktywny RPGowiec to np. ten, kto poświęcił na samo granie w RPG przynajmniej 50 godzin, z czego przynajmniej 10 w ciągu ostatniego roku - czyli 2 dłuższe sesje lub 3 krótsze.
Ostatnio zmieniony wt paź 18, 2011 10:52 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości