Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

Jakie rasy żyją w sunnirze?

ndz gru 12, 2010 3:00 pm

Ja mam pytanie takie. Kiedy czyta się podręcznik można wywnioskować, że cały sunnir zamieszkany jest przez orków? Ja rozumiem, że orkowie to wolsungowi Azjaci, ale czy nie ma ludzi Azjatów w wolsungu czy niziołków?
Jak dokładnie wygląda populacja sunniru i jakie tam rasy żyją?

Proszę pamiętać o stosowaniu zasad ortografii i interpunkcji.
Wędrowycz
Ostatnio zmieniony ndz gru 12, 2010 6:07 pm przez Wędrowycz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
beacon
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2186
Rejestracja: ndz lis 21, 2004 7:08 pm

Jakie rasy żyją w sunnirze?

ndz gru 12, 2010 9:14 pm

Zajrzyj do W pustyni i w puszczy, tam są dokładne procentowe statystyki. Niemniej większość Sunniru to orkowie, choć wszędzie jest po kilka-kilkanaście procent poszczególnych pozostałych ras.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Jakie rasy żyją w sunnirze?

pn gru 13, 2010 12:50 am

Oczywiście (oczywiście?) większość pozostałych ras to Wanadyjczycy lub potomkowie kolonistów, ale myślę, że wszędzie można sobie wyobrazić 'miejscowych' elfów (dekańscy Jakszowie są przecież kanoniczni) czy krasnoludów (jakieś podziemne miasta, etc.). Dzikie trolle żyją w południowej Lemurii, tam też natrafić można na niziołczych pigmejów. Myślę, że domyślnymi mieszkańcami 'reszty świata' są orkowie, ale każdy dobry pomysł nie zaburzy ogólnej koncepcji świata a przynieść może wiele kolorytu. Ja na przykład od wczoraj zastanawiam się nad wolsungowymi Patagończykami ;)
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

Jakie rasy żyją w sunnirze?

pn gru 13, 2010 9:42 am

Orkowie są domyślną rasą dla Suniru, na podobnej zasadzie jak ludzi są domyślną rasą dla Wanadii - stanowią takie uniwersalne tło. Ale na tym tle natrafiamy na mniejsze i większe społeczności innych ras.
W Dekanie mamy Jakszów, czyli takie hinduskie elfy. Na terenie Atmanu mamy niziołki (w fezach i z fajkami wodnymi). W Ozumu mamy Ajnów, czyli prastare plemiona krasnoludów (z których część zmienia się w niedźwiedzie, ale to już inna historia). Podobnie nie wyobrażam sobie, żeby zawodnicy sumo nie byli ogrami :)

W sumie nie ma tam tylko gnomów (to znaczy są, ale napływowe, wanadyjskie, w placówkach kolonialnych).

Pozostałe rasy można w Sunnirze znaleźć. Czasem w egzotycznych odmianach.
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

Jakie rasy żyją w sunnirze?

pn gru 13, 2010 6:50 pm

Czyli w Sunirze ludzie stanową 20 -30%. No bo skoro w sinurze jest pełno orków, windjanie to głównie orkowie, i jeszcze w lemuri biegają czarne orki tj hob gobliny, to czy orki nie stanowią przeważającej rasy na świecie.

Czy populacja Shang IN to : orkowie 30- 40%, ludzie 20 -30% + reszta ras czy może Orkowie 90% + reszta ras. No bo jak stanowią 90% ludności sinuru i windladi to są dominującą rasa na świecie. Interesuje mnie to z czysto kosmetycznych, potrzebnych na siejach opisów dalekich krajów i ich ludności.

No bo jak bym chciał graczy wyprawić do takiego OZUMU, to są tam sami orkowie- samuraje w parowych Mechach czy są tam na wespół z ludźmi.

No może nie jarze orków wolsungu, ale ludzie tak jak orkowie są wszędzie, ale orkowie symbolizują obcość. No to Ork spirytualista z sinuru będzie się zdawał się dla Wanadejczyka bardziej obcy niż skośnooki człowiek spirytualista? A grupa orków kanibali z lemuri będzie bardziej przerażająca niż czarnoskórzy ludzcy kanibale? No bo chyba wolsungu są ludzie murzyni? :)

No bardzo lubię wolsunga ale te orki są dla mnie taka zadrą, no bo czym orki różnią się od ludzi no występują w wielu "kolorach" i wszędzie.

Nich mi to ktoś koncepcje orków wyłoży łopatologicznie bo jej nie kumam.
Ostatnio zmieniony pn gru 13, 2010 6:52 pm przez markol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Jakie rasy żyją w sunnirze?

pn gru 13, 2010 7:54 pm

Nie bardzo rozumiem skąd to założenie, że ludzi ma być aż tyle. Dopóki go nie pojmę nie mogę Ci pomóc ;)
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

Jakie rasy żyją w sunnirze?

pn gru 13, 2010 8:30 pm

Na dalekim wschodzie (Shang-In, Ozumu) orkowie stanowią nie więcej niż 70% populacji, na bliskim wschodzie (Atman) ok 40%.

Sytuacja analogiczna do naszego świata - mieszkańców Azji jest o wiele więcej, niż Europejczyków. Nie zmienia to faktu, że dla przeciętnego XIX-wiecznego Anglika, widok Chińczyka był czymś egzotycznym :)

Jeśli potrzebujesz jakiegoś łopatologicznego klucza, to załóż, że przeciętny, skośnooki Sunnirczyk jest orkiem. A przedstawiciele innych ras są odpowiednikami istniejących w naszym świecie specyficznych grup etnicznych, plemion, kultur, które wyróżniają się na tle "domyślnych, skośnookich Azjatów".
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

Re: Jakie rasy żyją w sunnirze?

pn gru 13, 2010 8:30 pm

@ DeathlyHallow

No podręcznik mówi że ludzi tak jak i orków można znaleźć wszędzie. No biorąc pod uwagę chęć ludzi do wędrówek odkrywania powinni być wszędzie i stanowić na równi z orkami rasę w liczebności. Swoja drogą to rozumiem ze orkowie to obcość i wszystko inne co nie wanadyjske (europejskie) to orkowe......

Ale mi się wydaje tak że ludzie powinni być poza granicami druga jak co najmniej na równi rasą w liczebności jeśli przyjmiemy ze poza wanadia innych ras z poza ludźmi i orkami jest mało. Skoro ludzi mogą do wszystkiego się przyzwyczaić to czemu jakoś się do orków nie przyzwyczaili? Czy wolsungu nie ma ludzi Azjatów, Indian i Murzynów? No skoro białych jest wanadji całkiem dużo to jeśli się w pojawi inny kolor skóry to musi być to ork czy jest 50% szans że to może być człowiek.

No podręcznik "promuje" orków tak jakby za wanadia tyko oni żyli nie licząc wanadyjskich kolonistów i lokalne wyjątki.

I stad końcowe pytanie czy przestać to "promowanie" twórcy zapomnieli dopisać że po wanadja są też liczący się ludzie i inne rasy czy tyko te orki?

No bo przez to zamorskie kraje jakoś są jedno wymiarowe tj "orkowe" w porównaniu z wielorasową wanadią. Może o takie uproszczenie ,jak walnięcie obuchem po głowie :), chodziło twórcom ale dla mnie jest ono za proste.

Trochę przez to daleki wschód wygląda blado w porównaniu z wandją.

Jeśli ktoś może powiedzieć jak on to widzi niech pisze :)

@ Garnek
Dzięki za wyjaśnienie od samego "Wielkiego Mistrza" :)
Ale i tak trochę za dużo tych orków jak na mój gust, nie to żebym jakoś mniej lubił teraz wolsung, ale wiem jak opowiadać o dalekim wschodzie na sesjach.
Ale jeszcze jedno to 90% windjan to też orkowie?
Ostatnio zmieniony pn gru 13, 2010 8:38 pm przez markol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Jakie rasy żyją w sunnirze?

pn gru 13, 2010 8:43 pm

Ale dlaczego za dużo? Taka konwencja. Tak się rozplenili, widocznie okazali się rasą najbardziej zróżnicowaną genetycznie czy coś, można do tego wymyślić milion fajnych pseudonaukowych teorii. Ludzie ze względu na swą zwyczajność i ciekawość są idealnymi 'wszędzie się wciskającymi' Wanadyjczykami, ale nie po to mamy w Wolsungu osiem ras, żeby egzotykę robili nam akurat ludzie.
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

Jakie rasy żyją w sunnirze?

pn gru 13, 2010 9:20 pm

Niby tak ale dlaczego egzotykę robią tyko orkowie? skoro mamy 8 ras, ludzi tak się przyczepiam dla przykładu ;)
Wiem że może się czepiam szczegółu ale tyko sprawa orkowa mi ni leży wolsungu
Ostatnio zmieniony pn gru 13, 2010 9:22 pm przez markol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Jakie rasy żyją w sunnirze?

pn gru 13, 2010 9:21 pm

Orki robią bazową egzotykę, inne rasy w dziwnych kontekstach ją potęgują. Proste.
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

Jakie rasy żyją w sunnirze?

pn gru 13, 2010 11:43 pm

markol - myślę, że nie jest aż tak źle :) Spójrz na nasz świat: mieszkańców Azji jest jakieś 4,1 mld. Indianie to również, technicznie rzecz biorąc, rasa żółta, a jakoś nie mam wrażenia, że Ziemia to miejsce mało urozmaicone pod względem etnicznym :)

Jeśli uważasz, że orków jest za dużo, to dodaj więcej ludzi do tła. Nic na przeszkodzie nie stoi. Dopóki w Sunnirze będzie więcej orków niż w Wanadii, a przynajmniej część Windian to będą hobgobliny, to mieścisz się w szeroko pojętym kanonie Wolsunga.
 
Awatar użytkownika
Malkav
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 539
Rejestracja: wt lis 04, 2003 9:30 pm

Jakie rasy żyją w sunnirze?

wt gru 14, 2010 4:47 pm

Kórdę [sic!] a mi się marzy Małpi Król i jego rasa zamieszkujący Shang In ;)
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

Jakie rasy żyją w sunnirze?

ndz paź 23, 2011 12:00 pm

Tu może chodzić o coś jeszcze innego: orkowie to w Wolsungu żywioł pogański i duchowy. Mają mało wspólnego z dualizmem i są otwarci na świat nadprzyrodzony, więc im bardziej dana kultura wydawała się Europejczykom z XIX w. pogańska i mistyczna, tym bardziej jest ona w W zdominowana przez orki.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości