Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Pierwotni a prawdziwi bogowie.

śr lis 16, 2011 11:47 pm

W zapomnianych Krainach po rewolucji, jaką wprowadza 4 edycja mamy do czynienia z dwoma rodzajami bóstw - z prawdziwymi bogami, niewyobrażalnie potężnymi nieśmiertelnymi oraz z pierwotnymi, żywiołaczymi bytami o mocy porównywalnej z bogami. Pierwotni tacy to między innymi żywiołowe bóstwa (Kossuth, Grumbar), ale też Io, o ile dobrze kojarzę (najważniejsze smocze bóstwo).
Czy zatem pierwotni, będąc traktowani przez milenia jako bogowie w Faerunie przez śmiertelników oraz Ao są podobni do bogów w swojej naturze? Mają boskie rangi i potrzebują wyznawców do istnienia? Wiem, że żywiołowi lordowie nie zostali zauważeni w Faerunie podczas Czasu niepokojów, dystansuje ich to w jakiś sposób od prawdziwych bogów, ale jak sprawa wygląda w świetle mechaniki?
Jeszcze jedno: co się dzieje z duszami śmiertelnych wyznających takich żywiołowych lordów po śmierci? Trafiają na rodzimy plan swojego bóstwa i stają się jakimś rodzajem oczekującego? Żywiołakiem? Nurtujące pytanie, w core d&d plany żywiołowe nie odgrywają żadnej roli w życiu pozagrobowym, nie mieszkają tam również bogowie, Faerun się zatem mocno wyłamuje i wprowadza mnie w pewne zakłopotanie pod tym względem.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pierwotni a prawdziwi bogowie.

czw lis 17, 2011 12:47 am

Akurat z całą koncepcją panteonu w 4. edycji FR to jest akurat spory problem. Samych rodzajów "bóstw" można spokojnie naliczyć przynajmniej cztery (bogowie, pierwotni, exarchowie i arcyczarty) a jakby się dobrze postarał to nawet więcej.

Jak zatem wygląda sprawa z wyznawcami owych bóstw żywiołów? W poprzednich edycjach podlegali normalnym zasadom i po prostu zabierali swoich wyznawców do własnych domen gdzie ci ostatni stawali się oczekującymi itd. itp. W czwartej edycji powiedziałbym, że po prostu nie wiadomo co się z takimi duszami dzieje. W podręcznikach nie ma wzmianki o władcach żywiołów w tym kontekście, jest za to informacja o tym, że niektóre dusze "znikają" z Planu Letargu w tajemniczych okolicznościach i nikt nie wie co się z nimi dzieje. Osobiście uważam, że takie wyjaśnienie będzie w tym wypadku najlepsze. Oczywiście nie jest ono najlepsze i choćby w przypadku Ubtao (który nagle z dość istotnego boga stał się pierwotnym) nie trzyma się już kupy. Inna możliwość to, że Akadi i reszta po prostu nie przychodzą po swoich wyznawców a ci ostatni koczują na Planie Letargu dopóki ich esencja się nie rozpłynie albo nie zdecydują się na służbę u Kelemvora.

Jeśli chodzi natomiast o te plany to wydaje mi się, że w kontekście FR (ze swoim bardzo silnym boskim pierwiastkiem) istotne są nie tyle sfery co po prostu krainy danego bóstwa. Z tego względu w Krainach dusza może trafić na plany zewnętrzne, wewnętrzne, przechodnie czy nawet na plan materialny.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Pierwotni a prawdziwi bogowie.

czw lis 17, 2011 10:22 pm

Rozumiem jednak, że kapłani dalej otrzymują zaklęcia od ujawnionych pierwotnych?
Kolejna sprawa, która zachęca mnie do myślenia o pierwotnych jako o bogach to to, że Zajmują oni konkretne elementy portfolio i żaden inny bóg z tego samego panteonu nie może dysponować tymi elementami - wszak Kossuth jest jedynym bóstwem ognia w faeruńskim panteonie.
Nie spotkał ktoś przypadkiem w necie jakiegoś opracowania czy artykułów na ten temat?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Pierwotni a prawdziwi bogowie.

ndz lis 20, 2011 10:40 am

Tak. Pierwotni cały czas zsyłają czary swoim kapłanom (a przynajmniej w podręczniku nie ma nic o tym aby miało być inaczej). Masz też oczywiście rację, że bóstwa te miały swoje jasno określone dziedziny i jako jedyne zajmowały się w FR żywiołami (przynajmniej w ramach faerunskiego panteonu).

Mam też duże wątpliwości czy dałoby się znaleźć coś więcej na ten temat. W FRCG o pierwotnych jest pół kolumny tekstu (licząc z opisami kilku przykładowych) a w pozostałych podręcznikach nie ma chyba nic. Być może coś znalazło się w powieściach, ale osobiście tych do 4E nie czytam więc trudno mi powiedzieć czy poruszają ten temat.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości