Zrodzony z fantastyki

wiechson
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Matura -prośba o pomoc

śr sty 04, 2012 3:36 pm

To mój pierwszy post, więc chciałbym sie ze wszytskimi przywitać :)

Chciałbym się zapytać, co polecilibyście na literaturę podmiotu i przedmiotu do tak wdzięcznego tematu jakim jest "Magia i miecz w literaturze średniowiecznej". Macie może jakieś ciekawe pozycje?
Sam myślałem nad "legendami Arturiańskimi" i "Pieśnią o Nibelungach"

Z góry dzięki z pomoc i pozdrawiam ;)

Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Matura -prośba o pomoc

pt sty 06, 2012 10:47 pm

Pieśń o Rolandzie, Tristan i Izolda, może znajdziesz też coś dla siebie w Baśniach z tysiąca i jednej nocy.

Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Matura -prośba o pomoc

sob sty 07, 2012 12:59 pm

A najlepiej przejrzyj cały ten temat i sprawdź, czy ktoś nie prosił o pomoc przy podobnym zagadnieniu.

Fyei
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Re: Matura -prośba o pomoc

śr sty 25, 2012 6:24 pm

Witam

Na maturę ustną z języka polskiego wybrałam temat:"Fantasy a science fiction. Omów na wybranych przykładach podobieństwa i różnice w kreacjach świata przedstawionego." Wiem już w jaki sposób chcę zaprezentować dany temat i na jakich przykładach. Wybrałam "Drużynę Pierścienia" Tolkiena oraz "Diunę" Franka Herberta. O ileż w znalezieniu różnic najmniejszych problemów nie mam, to z podobieństwami już tak łatwo nie jest. Przyznaję, że "Diunę" dopiero zaczynam czytać, dlatego też zwracam się do Was z zapytaniem czy dokonałam słusznego wyboru. Jeżeli nie to, czym powinnam daną pozycję zastąpić.

Pozdrawiam
Fyei

Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Matura -prośba o pomoc

śr sty 25, 2012 6:35 pm

Diuna to słaby przykład na S-F, to bardziej space opera, fantasy w kosmosie. Jesli potrzebujesz S-F choćby to masz sporo Lema

Fyei
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

śr sty 25, 2012 9:45 pm

Cóż, nie chodziło mi o odpowiedni dobór tytułów do gatunku, a jedynie o to czy znajdę satysfakcjonujące podobieństwa między tymi dwoma dziełami.

Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Matura -prośba o pomoc

śr sty 25, 2012 10:00 pm

A ile w życiu przeczytałaś książek s-f i fantasy? Jeśli jest to duża ilość, to na pewno znajdziesz jakieś tytuły, które będą zawierały podobieństwa - na przykład ratowanie świata przed jakimś kataklizmem, walka z siłami ciemności, wędrówka przez różne krainy dzięki któremu bohaterowie dojrzewają fizycznie, emocjonalnie i intelektualnie czy postać samotnego herosa, który nie waha się stawić czoła wszelkim przeciwnościom. Spróbuj przeczytać jedną książkę z danego gatunku, wynotować najważniejsze cechy świata przedstawionego i potem starać się znaleźć taką książkę drugiego gatunku, która posiada podobieństwa. Bo różnice to da się łatwo wyróżnić.

Wojtas93
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Matura -prośba o pomoc

czw sty 26, 2012 8:19 pm

Witam serdecznie,
Jestem nowym użytkownikiem forum i chciałbym zasięgnąć Waszej rady w sprawie prezentacji maturalnej. Mój to temat to "Mity w literaturze fantasy". Myślałem nad wzięciem Tolkiena, Sapkowskiego i "Piramidy" Pratchetta z literatury podmiotu oraz "Rękopis znaleziony..." i "Pierścień Tolkiena" do przedmiotu. Co Wy o tym myślicie i co moglibyście mi doradzić? Z góry dziękuje za odpowiedź

Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Matura -prośba o pomoc

czw sty 26, 2012 8:25 pm

Jakiś wysyp jest.

Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Matura -prośba o pomoc

czw sty 26, 2012 10:10 pm

Sapkowski i w przedmiocie i podmiocie?
Słaby pomysł.

Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Matura -prośba o pomoc

czw sty 26, 2012 10:36 pm

Literaturę przedmiotu powinienieś znaleźć pod tym linkiem:

http://www.zimniak.art.pl/n/2011/0face11.html#Jury

Dargo344
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Matura -prośba o pomoc

śr lut 01, 2012 1:20 pm

Czy był by ktoś chętny do udzielenia mi paru wskazówek dotyczących mojej pracy maturalnej a mianowicie Literatura fantsy jako nawiązanie do mitologi i średniowiecza. przedstaw zagadnienie na wybranych przykładach.
Mam problem z dopasowaniem literatury
Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
Maciej Szraj
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr lut 01, 2012 1:31 pm

"Wiedźmin" AS'a, a do tego "Mitologie Andrzeja Sapkowskiego" Elżbiety Żukowskiej. Można jeszcze Martina wrzucić, ale on długi jest i nie wiem jak z opracowaniem (ale recenzji w internecie full). To tak na dobry początek.

Dargo344
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Matura -prośba o pomoc

czw lut 02, 2012 6:21 pm

Mitolgię Parandowskiego gniotę już jakiś czas . Liczę jednak na to iż dam radę ominąć Sapkowskiego jeśli miał by ktoś jakiś pomysł to był bym wdzięczny. Aczkolwiek wielkie dzięki za odpowiedź

komornik797
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Matura -prośba o pomoc

ndz lut 05, 2012 8:14 pm

Witam wszystkich serdecznie!

Chciałbym Was prosić o pewne sugestie dotyczące mojej prezentacji maturalnej. Wybrałem temat "Tradycyjne motywy i konwencje w literaturze fantasy i science fiction. Zaprezentuj sposoby ich
wykorzystania i funkcje na podstawie wybranych przykładów.". Postanowiłem korzystać tylko z dorobku polskich autorów, ponieważ kolega z klasy wybrał ten sam temat. Dlatego zastanawiałem się nad Sapkowskim (motyw rycerza w zaczerpnięty z "Trylogii husyckiej"), oraz nad skorzystaniem z Lema ("Bajki robotów" to dobry wybór?). Co do literatury przedmiotu, to kupiłem sobie na allegro "Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej", myślę że się przyda. Jakieś dodatkowe sugestie?

Pozdrawiam!

laos69
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

ndz lut 05, 2012 9:14 pm

Witam .
Moim tematem do prezentacji jest " Różne wizje przyszłości zawarte w literaturze fantastycznonaukowej . Przedstaw je , analizując wybrane powieści " Do tego tematu wybrałem następujący tytuły " Wehikuł czasu" Wellsa " Świt 2250 " Andre Norton i "Powrót z Gwiazd" Stanisław Lem i teraz stwarza się problem czy te książki pasują do tej prezentacji .. Jestem kiepski w tych sprawach więc może ktoś poda jakieś tytuły z których można by było zrobić niezłą prezentację :D

Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Matura -prośba o pomoc

ndz lut 05, 2012 9:30 pm

@ laos69
Tytuły dobre, różnorodne, choć przydało by CI się coś przedstawiające przyszłość w innych barwach. Polecam Rzeka Bogów IanMcDonald

Elven
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Matura -prośba o pomoc

śr lut 08, 2012 6:46 pm

Witam.
Temat mojej prezentacji maturalnej brzmi "Na podstawie analizy wybranych utworów fantasy i science fiction porównaj sposoby kreowania świata przedstawionego". Temat nie jest zapewne prosty, zdecydowałam się na niego nagle i jeszcze nie mam pomysłu na jakich dziełach będę się opierać (mimo że czytałam wiele pozycji z tych gatunków), ani też jak to wszystko będzie wyglądać.
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jakie pozycje książkowe wybrać?

Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Matura -prośba o pomoc

śr lut 08, 2012 10:13 pm

laos69 zamiast A.Norton ciekawszą pozycją na pewno będzie książka Roberta A. Heinleina Żołnierze kosmosu z jego prawie gotową wizją dość specyficznego społeczeństwa. Tylko nie wydanie amberowskie, które jest okrojone,tylko to z wydawnictwa Solaris.

Awatar użytkownika
Drejfus
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Matura -prośba o pomoc

śr lut 08, 2012 11:12 pm

Elven - temat masz banalnie prosty. Jeśli czytujesz literaturę fantasy i SF, nie powinien sprawić Ci żadnych kłopotów - bierzesz, co stoi na półce i porównujesz. Jedyne rady: chętnie dobieraj kontrastujące ze sobą światy (np. tu pseudośredniowiecze a tam postapo po zaawansowanej technicznie cywilizacji), bo będą między nimi tak jaskrawe różnice, że lepiej się będzie porównywać i mówić (oczywiście, dobrze też dostrzec jakieś podobieństwa). No i preferuj książki z bogato przedstawionym światem.

No i porównując, nie ograniczaj się tylko do opisu, zdania relacji ze świata jakiejś książki - jeśli widzisz jakąś symbolikę albo konkretną funkcję jakiegoś elementu świata (np. wstawiony po to, żeby podkreślić jakiś wątek, uczynić konflikt bardziej dramatycznym itp. - powiedz o tym! Byłoby idealnie podeprzeć się tutaj cytatem z jakiegoś opracowania, ale o te do literatury fantasy-SF (poza klasyką stylu Tolkien, Lewis itp.) trudno.

Gedeon

Matura -prośba o pomoc

śr lut 08, 2012 11:50 pm

Ja bym jeszcze podzielił na światy całkowicie wymyślone (śródziemie, ziemiomorze, w zaadzie większość typowego fantasy) oraz na na utwory, gdzie generalnie mamy ,,nasz" świat, tylko zmieniony o jakiś element fantastyczny (czyli większość s-f, a także urban fantasy, historie alternatywne itd).

Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Matura -prośba o pomoc

czw lut 09, 2012 10:07 am

A do tego możesz porównać występujących tam bohaterów, odgrywających podobne role. Czyli weź pod uwagę wojowników fantasy i kosmicznych marines, baśniowych architektów i nanotechnologicznych inżynierów, kupców i podróżników z klimatu pseudośredniowiecznego oraz właścicieli wielkich galaktycznych korporacji i kosmicznych poszukiwaczy przygód. Porównaj cechy ich wyglądu, stylu ubierania, mowy, zachowania, charakteru i to, w jaki sposób rozwój cywilizacyjny wpływa na różnice tych samych profesji w różnych epokach.

Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności

Matura -prośba o pomoc

pt lut 10, 2012 9:46 pm

@Elven
1. Weź jakieś znane książki + weź do nich opracowania (przynajmniej by parę zdań na ich temat gdzieś było). Jak się uda, to jest super.
2. Opisz światy ze wszystkich książek.
3. Podaj jakie są między nimi różnice.

Jeżeli różnic nie ma, zamień którąś książkę na inną.

Pamiętaj - na maturze nie musisz zabłysnąć, starczy nie tracić punktów.

Elven
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

wt lut 14, 2012 2:05 am

Drejfus - pierwsza osoba od której słyszę, że łatwy temat, wszyscy "Jeeeej, jaki trudny temat!" "Nie miałaś łatwiejszych!?". Pewnie dlatego, że lubują się w czytaniu młodzieżowych romansideł (kwestia gustu) i idą na łatwiznę wybierając tematy przy których można bazować na omawianych lekturach.
Dzięki za rady, dało mi to mniej więcej jakiś zarys...
Kamulec - a no masz rację, liczą się punkty, zabłysnąć najwyżej dla własnej satysfakcji.

Nie bardzo wiem tylko co wybrać z SF? Jakieś propozycje, jeśli można poprosić oczywiście?
Ostatnio zmieniony wt lut 14, 2012 2:08 am przez Elven, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
melodia
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Re: "Zjawy-upiory-wampiry w wybranych tekstach kultury.

czw lut 16, 2012 11:39 am

[quote="Xaar"]"Zjawy-upiory-wampiry w wybranych tekstach kultury. W jaki sposób artyści ukazują te postacie"

Możesz wsiąść takie książki ja Drakula, Anne Rice "Wywiad z Wampirem",
Miałam podobny temat (Sny duchy zjawy wizje czym są dla bohatera w wybranych przez ciebie utworach)
I ja dałam "Makbeta", "Wesele", "Romantyczność", "Nie-Boską Komedię", "Dziady cz.2". Możesz ich użyć jest w nich sporo o upiorach i zjawach. Z takich lektur możesz jeszcze dać "Hamleta".
Z nie lektur możesz dać Olga Gromyko: "Zawód: Wiedźma" jest to książka o czarownicy i która zostaje wysłana do miasta wampirów, wampiry w tej książce są całkowicie odmienne od standardowego poglądu. :)

Awatar użytkownika
Aramin.
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Matura -prośba o pomoc

czw lut 16, 2012 3:59 pm

"Różnorodne ujęcia motywu wędrówki. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych utworów literackich"
Taki jest mój temat, wybrałem go przede wszystkim ze względu na uniwersalność + na mojej szkolnej liście tematów było niewiele rzeczy faktycznie dla mnie fajnych.
Wcześniej chciałem wziąć Ulissesa, może Odyseusza i Fausta, teraz jednak mam mocne wątpliwości. Szczerze mówiąc szukam przede wszystkim porady jakie pozycje książkowe byłyby wdzięczne i ciekawe do prezentacji, choć muszę przyznać, że mocno się niepokoję o to, jak będzie wyglądać moja bibliografia. Na razie mam tylko pomysł, by gdzieś tam bonusowo wcisnąć Teorię Campbella i wskazać na jej związek z wędrówką i uniwersalnością motywu. ale to dygresja, a nie mam na razie koncepcji na jądro prezentacji :?
Edit: Od swoich nauczycieli słyszałem, żeby temat poruszać na bazie dwóch, trzech dzieł literackich.
Edit2: Zapomniałem wspomnieć, że rozważałem "Ziemiomorze".
Ostatnio zmieniony czw lut 16, 2012 4:01 pm przez Aramin., łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:

Niuan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

sob mar 03, 2012 10:50 pm

Witam

Mam taki temat : "Rola świata fantastycznego w literaturze i tekstach kultury XIX i XX wieku. Przedstaw zagadnienie w oparciu o wybrane przykłady"

Po pierwsze jakie książki mam zamiar wziąść
1. "Kordian" A. Mickiewicza aby jakaś jedna lektura się znalazła.
2. "Hobbit" J.R.R Tolkien bo to klasyka
3. "Rękopis Znaleziony w Smoczej Jaskini" A. Sapkowskiego
Teraz brakuje mi innych tekstów kultury po za literaturą.

A teraz właściwy problem na który muszę znaleść odpowiedź:

Jak określa się fantastykę? Czy można utożsamiać fantastykę z fantasy? Czym różni się fantasy od fantastyki? Jak dzielimy fantastykę? Czy sci-fi zalicza się do fantastyki?

Z góry dzięki za pomoc

Pozdro
Ostatnio zmieniony ndz mar 04, 2012 10:47 am przez Niuan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob mar 03, 2012 11:20 pm

Niuan pisze:
Po pierwsze jakie książki mam zamiar wziąść
"WziąĆ", a nie "wziąść" - pochodzi od "braĆ", a nie od "kraŚĆ". ;)
1. "Kordian" A. Mickiewicza aby jakaś jedna lektura się znalazła.
Skoro chcesz lekturę, to lepsza będzie "Boska Komedia" albo "Makbet", a nawet "Dziady", ale polecałbym raczej nie-lektury jak "Podróże Guliwera", "Wehikuł czasu" Wellsa, albo kontrowersyjnie "Folwark zwierzęcy". Możesz też pojechać mitami greckimi - tam jest sporo fantastycznych elementów.
3. "Rękopis Znaleziony w Smoczej Jaskini" A. Sapkowskiego
Może lepiej "Wiedźmin"?
Jak określa się fantastykę?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fantastyka i wszystko jasne.
Czy można utożsamiać fantastykę z fantasy?
A prostokąt z kwadratem można?
Czym różni się fantasy od fantastyki? Jak dzielimy fantastykę? Czy sci-fi zalicza się do fantastyki?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fantastyka i wszystko jasne.

Gedeon

sob mar 03, 2012 11:25 pm

A jeśli chodzi o różne role fantastyki - to np. prognozowanie przyszłości i zastanawianie się jak rozój technologii wpłynie na ludzi (i tutaj wejdzie coś z typowego sf, nawet może być Lem, to bodajże jedyny autor sf akceptowany przez polonistów), symboliczne, metaforyczne, czasem satyryczne ukazanie rzeczywistości (tu pasuje ,,Folwark Zwierzęcy", albo ,,Podróże Guliwera") czy funkcja czysto rozrywkowa - dostarczenie czytelnikowi wrażeń - i tutaj może być coś lżejszego ze współczesnej fantasy.
Może też być coś takiego - ukazanie realnych problemów w fantastycznej scenerii (i tutaj pasuje ,,Wiedźmin" z rozbudowanymi wątkami ,,rasistowskimi").

Jeżeli chodzi o inne poza książkami teksty kultury, to najprosciej jakiś film. Jeśli chcesz bardziej ambitnie, możesz opisać jakiś obraz surrealistyczny.

Mitologia raczej nie pasuje, bo chyba jak autor wierzy w prawdziwość tego, o czym pisze to to nie jest fantastyka, ale może się mylę.

Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Matura -prośba o pomoc

ndz mar 04, 2012 4:40 am

Wiedźmin "w roli" przedstawienia problemów w scenerii fantastycznej to mocno naciągana teza. To literatura czysto rozrywkowa, w której nawiązania do współczesności są po to żeby było zabawnie a nie po to żeby cokolwiek ukazywać.