Zrodzony z fantastyki

 
Warus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw mar 01, 2012 7:36 pm

System RPG z interesującym rozwojem postaci

czw mar 01, 2012 8:05 pm

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym forum.

W RPG gram od jakiś trzech lat, prawie zawsze jako MG i raczej zawsze mam tych samych ludzi. Graliśmy w kilka systemów: w zew, Savage World, Warhammer, Monastyr i D&D 3.5. Najbardziej przypadł im do gustu D&D z kilku powodów:
1. Rozwój postaci. Moi gracze strasznie lubią rozwijać swoje postaci, zdobywać doświadczenie, kombinować z atutami, umiejętnościami czy zdolnościami.
2. Walki. Im większe, im bardziej wymagające taktycznie tym lepsze. Obrona wioski przed napadem zielonoskórych? Ok. Grupą zielonoskórych przewodzi sławny wódz orków? Jest dobrze. Sprowadził dwa ogry z ogromnymi maczugami? Jest ślinotok.
3. Sklep, przedmioty. Potrafili spędzać naprawdę godziny w sklepie po sesji kombinując jak wydać 1000 sz tak, aby każdy był zadowolony i potężniejszy niż wcześniej.
Jednakże nie chodzi o system pozbawiony możliwości używania innych umiejętności niż tych związanych z walką, z resztą wiecie dokładnie jak to jest w D&D 3.5. System promujący walkę, dający dużo możliwości w walce, ale nie taki, który nie ma warstwy fabularnej w mechanice. W końcu raz na kilka sesji jakiś rzut na dyplomację zawsze się przyda :)
Dodatkowo jako MG preferuje raczej klimat fantasy, średniowiecza niż SF, superbohaterów, czy coś w ten deseń. I tu pojawia się moja pytanie:
Postanowiłem kupić jakiś nowy system, coś co wniesie powiew świeżości do sesji. Jest może system, który odpowiada moim, dość wygórowanym, wymaganiom? Przymierzałem się do D&D 4, ale jest on dalej tym samym D&D? Jak czytałem recenzję to raczej były one negatywne, więc waham się. Dodatkowo słyszałem, że możliwości postaci w świecie gry są dość ograniczone przez mechanikę. Prawda to, to?

Pozdrawiam!
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

System RPG z interesującym rozwojem postaci

czw mar 01, 2012 8:13 pm

Burning Wheel
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

System RPG z interesującym rozwojem postaci

czw mar 01, 2012 11:45 pm

Ars Magica
Walka jak walka, "sklepu" nie ma ale rozwijanie drużyny przez opracowywanie nowych czarów, pisanie ksiąg, zdobywanie wpływów i kucie magicznych rzeczy jest super boskie. Dużo fajniej się kombinuje jaki zrobić miecz niż jaki kupić :)
 
zigzak

System RPG z interesującym rozwojem postaci

pt mar 02, 2012 1:24 am

Folsung
 
Awatar użytkownika
von Mansfeld
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1778
Rejestracja: wt lip 29, 2008 7:31 am

System RPG z interesującym rozwojem postaci

pt mar 02, 2012 3:23 pm

Lamentations of the Flame Princess

Retroklon starszych D&D. Nastawiony na eksplorację, walkę i zdobywanie skarbów. Co prawda osiągnięcie 2. poziomu postaci jest niemałym osiągnięciem, ale gra daje radę.
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: System RPG z interesującym rozwojem postaci

pt mar 02, 2012 3:27 pm

Fate
The pool
Wolsung
Arsmagica
 
Awatar użytkownika
von Mansfeld
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1778
Rejestracja: wt lip 29, 2008 7:31 am

System RPG z interesującym rozwojem postaci

pt mar 02, 2012 3:31 pm

slann pisze:
Wolsung


Wolsung nie nadaje się do tego, co autor tematu podał w oczekiwaniach (swoich graczy). Praktycznie managment ekwipunku i skarbów nie istnieje (tylko pula Bogactwa i Gadżety), a i de facto klasyczne mainstreamowe walki to konfrontacje typu walka va banque w Wolsungu.
 
Awatar użytkownika
Tyldodymomen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: śr lut 22, 2012 11:39 pm

System RPG z interesującym rozwojem postaci

pt mar 02, 2012 3:44 pm

Kolejny temat który dowodzi że Polter nie kształtuje gustów.
Ja ze swojej strony polecam jednak spróbować d&d 4e - spełnia absolutnie wszystkie wasze wymagania a recenzjami nie należy przyjmować jak wyrocznią, jako że są pisane zazwyczaj przez graczy którzy a)mają zupełnie inne wymagania od tej formy rozrywki/są zawiedzeni że gra nie celuje w ich gusta b) są fanbojami danego tytułu i koloryzują.
Ostatnio zmieniony pt mar 02, 2012 4:02 pm przez Tyldodymomen, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
KRed
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1136
Rejestracja: pt lip 01, 2005 9:12 pm

System RPG z interesującym rozwojem postaci

pt mar 02, 2012 4:35 pm

D&D 4ed. jest super jeśli lubisz walkę na planszy i taktykę. Spełnia twoje wymagania lepiej niż inne znane mi gry. Ale faktem jest, że ta fabularna część eRPeGów spada w tej grze na dalsze miejsce. Nie chodzi o to, że nie ma tam opowieści, zdolności społecznych, opisów, dialogów. Chodzi o to, że walka przytłacza wszystko inne, fabuła staje się tam czasem pretekstem i nie angażuje graczy.
Mówiąc najprościej, w 4 edycję można się rewelacyjnie bawić bez jakiejkolwiek fabuły. Natomiast właściwie nie można bawić się w nią inaczej niż jako serię potyczek. Będzie to bardzo fajna seria potyczek, z mnóstwem kombinowania i angażująca graczy, ale nie każdemu takie (nieco bitewniakowe) podejście pasuje.
Ostatnio zmieniony pt mar 02, 2012 4:40 pm przez KRed, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Warus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw mar 01, 2012 7:36 pm

Re: System RPG z interesującym rozwojem postaci

pt mar 02, 2012 6:04 pm

Dziękuje wszystkim za szybką odpowiedź!

gacoperz pisze:
Burning Wheel


System prezentuje się świetnie, ale z tego co wyczytałem w grze nie ma typowych klas postaci, PDeków a i walka sprowadza się do kilku prostych czynności, pomimo tego myślę, że kiedyś wypróbuje tę mechanikę. Są to jedynie spostrzeżenia po przeczytaniu kilku recenzji, jeżeli jestem w błędzie popraw mnie :D

Albiorix pisze:
Ars Magica


Również ciekawy system, ale odpada z tego powodu, że nie wszyscy moi gracze lubią grać magami. Myślę, że brakowałoby im wchodzenia z buta do zamku pełnego orków, wyżynania ich mieczem/toporem/innym żelastwem, oczywiście często wspomagają się miotanymi na prawo i lewo kulami ognia, ale jednak jakaś alternatywa do magii musi istnieć.

zigzak pisze:
Folsung


Chodziło o Wolsunga, prawda? :)

slann pisze:
Fate
The pool
Wolsung
Arsmagica


Fate - z tego co wyczytałem jest tam dość skromny rozwój postaci i samo jej tworzenie. Dodatkowo jest to system dostępny tylko w wersji PDF? Nie ma wersji książkowej? Jeżeli nie to odpada, nie wyobrażam sobie toczenia długiej sesji z laptopem. Wiem, wiem czepiam się :razz:

The pool - jest to gra zbyt uboga jak dla mnie w mechanikę, niestety - odpada.

Wolsung - jak zauważył von Mansfeld - nie tego szukam.

von Mansfeld pisze:
Lamentations of the Flame Princess

Retroklon starszych D&D. Nastawiony na eksplorację, walkę i zdobywanie skarbów. Co prawda osiągnięcie 2. poziomu postaci jest niemałym osiągnięciem, ale gra daje radę.


Jest może wersja książkowa tego systemu? Niestety, mam takie zboczenie, że system muszę mieć w ręku, dotknąć, poczuć zapach papieru + jak pisałem już przy FATE. Myślę, że wiele osób mnie zrozumie :)
Ostatnio zmieniony pt mar 02, 2012 6:06 pm przez Warus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Królik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 8:42 am

System RPG z interesującym rozwojem postaci

pt mar 02, 2012 10:52 pm

A True20? Zmodyfikowane dedeki z olbrzymią ilością zdolności postaci i wsparciem różnych konwencji. Plus wytłumaczone jak tworzyć nowe atuty, moce, zdolności, klasy, backgroundy, itemy i czego to dusza zapragnie. Minusem jednak jest dosyć spora szansa na zejście postaci (jeden nieudany rzut i postać umie pójść do piachu).

Powinno ci się spodobać.
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

System RPG z interesującym rozwojem postaci

sob mar 03, 2012 12:20 am

Cyberpunk 2020 - genialny "sklep" z rozwojem postaci - standardowy system skilli, ale też zróżnicowany i pozwalający poczuć nam "kopa".
Lacuna RPG - sklep o ile się orientuję nie istnieje, skilli bardzo mało, ale na tyle zróżnicowane i specyficzne, że zmieniają cały sposób przebiegu sesji.
7th sea - efektowny, utrzymany w filmowej konwencji erpeg, z elegancko rozłożonymi skillami i umiejętnościami do wykorzystania w scenach akcji i nie tylko.
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

System RPG z interesującym rozwojem postaci

sob mar 03, 2012 12:30 am

Fate ma papierowe wersje, tylko, że musisz zamówić w USA, ewentualnie poszukac, czy rebel nie sprowadził kilku egzeplarzy.
 
Awatar użytkownika
Got
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt sie 18, 2006 11:35 am

Re: System RPG z interesującym rozwojem postaci

sob mar 03, 2012 5:45 pm

Fate'a można też wydrukować, nie jest tego aż tak wiele. A dla oszczędnych chyba sporo skrótów i "quick startów" jest w internecie? Kojarze przynajmniej jeden ;)

Od siebie to poprę propozycje Cubuka, Cyberpunk 2020 ale tu chyba o fantasy chodziło prawda? To może Savage Worlds? Przewagi różnicują postacie, duże walki rozegrasz tylko sklep szwankuje. Ale to można nadrobić, zresztą pewnie pełno jest już fanowskich sprzętów na necie (Spójrzcie chociażby jaką robotę odwalił Zegarmistrz apropo 40:1 i ile tam broni)
 
Awatar użytkownika
Tolekd
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: wt gru 16, 2008 6:13 pm

Re: System RPG z interesującym rozwojem postaci

sob mar 03, 2012 6:08 pm

Exalted
Rozwój postaci-jest rozbudowany
Walki- jak najbardziej. Ponadto opisy są nagradzane dodatkowymi kostkami.
Przedmioty też są wprawdzie nieco mniej niż w D&D 3.5, ale są w przeciwieństwie do niektórych wymienionych w tym temacie tytułów.
Jest po polsku jeśli nie wszyscy opanowali język angielski w stopniu dobrym.
Ma też pewne wady, tzw. power level jest bardzo wysoki, ale jeśli mieliście w D&D postacie na poziomach 18+ to ta wada znika, inna niedogodność to pule kostek sięgające 40.
Podsumowując jeśli nie D&D 4e to EXALTED powinien spełnić Twoje wymagania.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

System RPG z interesującym rozwojem postaci

sob mar 03, 2012 6:29 pm

Ah, jeszcze Earthdawn. Earthdawn to heroic fantasy zrobione dobrze :)
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: System RPG z interesującym rozwojem postaci

sob mar 03, 2012 6:59 pm

Earthdawn i GS są doskonałe...
 
Awatar użytkownika
Heos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 74
Rejestracja: sob kwie 29, 2006 11:53 pm

System RPG z interesującym rozwojem postaci

sob mar 03, 2012 9:06 pm

Z tematu jak zwykle zrobił się konkurs, gdzie (prawie) każdy wychwala swoje ulubione systemy nie myśląc o tym co faktycznie pasuje do gustów założyciela.

Ja, jak ktoś już wcześniej to zrobił także polecam D&D 4e. Rozwój postaci jak i walka są świetnie rozwiązane a nad awansem nad kolejny poziom gracze będą myśleć długi czas. Ekwipunek (ten przedstawiony w podstawce jak i w dodatkach) zadowoli nawet najbardziej wymagającego gracza.
Jednak głośne Veto jakby D&D było tylko głupią sieczką, wielkie kłamstwo. Sam prowadzę tak aby to głównie fabuła i opisy determinowały świat a nie używanie mechaniki, oczywiście zależy to od umiejętności i chęci MG - ale da się.
 
Warus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw mar 01, 2012 7:36 pm

Re: System RPG z interesującym rozwojem postaci

sob mar 03, 2012 10:55 pm

I ponownie dzięki wszystkim za odpowiedź!

Wybrałem trzy systemy, które wymieniliście i do nich zawężę swój wybór. Są to: D&D 4e, Exalted i Earthdawn.

I tu pojawia się kilka pytań, które nasunęły mi się po przeczytaniu kilku recenzji czy opisów systemów.

Exalted:

Z tego co wyczytałem zaczynamy tam jako epicki heros, równy bogom. Ok, ale co dalej? Jaka jest ścieżka rozwoju? Bożek -> półbóg -> bóg? Może ktoś rozwinąć tę kwestię?

Earthdawn:

System idealny dla mnie... ale... (tak, znowu :razz: ) mechanika jest ściśle powiązana ze światem, prawda? Niestety kampanie prowadzimy raczej w światach wymyślonych przez nas albo opartych na jakimś settingu, ale pozmienianym do tego stopnia, że raczej nie przypomina swojego pierwowzoru. Da radę prowadzić ten system w innym świecie, niekoniecznie tak spójnie pasującym do mechaniki?

Drugie pytanie: czy osiem kręgów rozwojów (tak to się nazywało?) wystarczy na rozegranie dosyć długiej kampanii?

@edit
Czy podręczniki Gamemaster Companion i Player's Guide Companion zawierają wiele przydatnych kwestii czy jest to raczej lanie wody? Można się bez nich obejść i dalej świetnie się bawić przy tym systemie? Bo jednak cztery podręczniki, każdy ~120zł to nie jest mała kwota.
Ostatnio zmieniony ndz mar 04, 2012 12:03 pm przez Warus, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: pt maja 02, 2003 9:28 am

Re: System RPG z interesującym rozwojem postaci

sob mar 10, 2012 6:07 pm

Warus pisze:
Earthdawn:
System idealny dla mnie... ale... (tak, znowu :razz: ) mechanika jest ściśle powiązana ze światem, prawda? Niestety kampanie prowadzimy raczej w światach wymyślonych przez nas albo opartych na jakimś settingu, ale pozmienianym do tego stopnia, że raczej nie przypomina swojego pierwowzoru. Da radę prowadzić ten system w innym świecie, niekoniecznie tak spójnie pasującym do mechaniki?


Mechanika ED jest bardzo mocno powiązana ze światem (bardzo fajnym zresztą ;) ) i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie jej wykorzystania w innym settingu. Niemniej szczerze polecam też sam setting, bo jest IMHO najciekawszym, jakie spotkałem w systemach fantasy.

Jeżeli zaś świat Barsawii nie przekonuje Cię zbytnio, D&D 4e wydaje się idealnie wpisywać w Twe oczekiwania. Zresztą, twórcy D&D 4e bardzo wyraźnie inspirowali się niektórymi rozwiązaniami mechanicznymi z ED. Zważ jednak na to, że w 4e praktycznie nie da się grać bez siatki taktycznej/maty bitewnej, więc jeśli nie lubisz tego typu akcesoriów, lepiej sobie podarować tę edycję (zresztą, na wiosnę przyszłego roku zapowiedziano już 5e - jestem pewien, że CDP wyda ją także w Polsce)

Warus pisze:
Drugie pytanie: czy osiem kręgów rozwojów (tak to się nazywało?) wystarczy na rozegranie dosyć długiej kampanii?


To zależy, czym dla Ciebie jest długa kampania :) Sądzę, że dojście do ósmego kręgu zajmie BG około rok grania.

Warus pisze:
Czy podręczniki Gamemaster Companion i Player's Guide Companion zawierają wiele przydatnych kwestii czy jest to raczej lanie wody? Można się bez nich obejść i dalej świetnie się bawić przy tym systemie? Bo jednak cztery podręczniki, każdy ~120zł to nie jest mała kwota.


Powiem tak: to świetne dodatki, zawierające masę przydatnych rzeczy, ale nie absolutnie niezbędne do gry. Na pewno warto się w nie zaopatrzyć (zawierają bowiem materiały dostępne wcześniej w kilku dodatkach do 1e), ale można to również śmiało uczynić także długo po rozpoczęciu gry. Sądzę, że dwa podstawawowe podręczniki, czyli Player's Guide i Gamemaster's Guide, są tak kompletne i tak napakowane informacjami, że ze świecą szukać równie pełnego systemu :)

Co do samych cen - polecam skorzystać z promocji Mongoose Publishing (dystrybutora ED), w której każdy podręcznik do ED można zakupić już za £9.99. To wychodzi około 50 zł za książkę + £7.00 za koszt przesyłki (niezależnie od ilości zamawianych książek). Szczerze polecam - ja zamawiałem jakieś dwa miesiące temu i przesyłka (a właściwie dwie, bo podzielono zamówienie) doszła do mnie w równo tydzień. Oto link do promocji: http://www.mongoosepublishing.com/rpgs/earthdawn.html
 
Warus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw mar 01, 2012 7:36 pm

Re: System RPG z interesującym rozwojem postaci

sob mar 10, 2012 6:53 pm

Dzięki wszystkim zdecydowałem się jednak poprowadzić w D&D 4e, ale postanowiłem zakupić także podręczniki do ED, zainteresował mnie bardzo ten system.

Nadiv pisze:
Co do samych cen - polecam skorzystać z promocji Mongoose Publishing (dystrybutora ED), w której każdy podręcznik do ED można zakupić już za £9.99. To wychodzi około 50 zł za książkę + £7.00 za koszt przesyłki (niezależnie od ilości zamawianych książek). Szczerze polecam - ja zamawiałem jakieś dwa miesiące temu i przesyłka (a właściwie dwie, bo podzielono zamówienie) doszła do mnie w równo tydzień. Oto link do promocji: http://www.mongoosepublishing.com/rpgs/earthdawn.html


Dzięki wielkie, gdybym mógł to bym Cię uściskał :razz:
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

Re: System RPG z interesującym rozwojem postaci

pn mar 12, 2012 8:29 am

Warus pisze:
Dziękuje wszystkim za szybką odpowiedź!

gacoperz pisze:
Burning Wheel


System prezentuje się świetnie, ale z tego co wyczytałem w grze nie ma typowych klas postaci, PDeków a i walka sprowadza się do kilku prostych czynności, pomimo tego myślę, że kiedyś wypróbuje tę mechanikę. Są to jedynie spostrzeżenia po przeczytaniu kilku recenzji, jeżeli jestem w błędzie popraw mnie :D


Walka w BW = kilka prostych czynności? Chyba jakieś dziwne recenzje czytałeś:)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości