Zrodzony z fantastyki

 
Gedeon

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz gru 25, 2011 7:23 pm

Raczej ultrafeministyczna. Dziewczyna była sobie normalnie, lesbijką, raz jej coś odbiło i przespała się z facetem, który oczywiście okazał się mordercą (no bo kim miałby być, skoro to facet?) :D
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz gru 25, 2011 8:14 pm

No tak, w zasadzie wszyscy faceci to szuje i szubrawcy godni szubienicy, :razz:
 
Awatar użytkownika
sanatok
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: sob gru 10, 2011 4:37 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz gru 25, 2011 10:43 pm

@Gedeon - to co napisałeś nie ma nic wspólnego ani z feminizmem (czy to liberalnym czy też radykalnym), ani z wymową opowiadania.

Opowiadanie jest o tyle feministyczne, o ile feminizm ujmiemy jako odtwarzanie podmiotowości kobiety, poprzez tworzenie literatury, w której figura kobiety (jakiejkolwiek) jest centralną postacią, a nie przez pryzmat taniego antyfeminizmu płynący zazwyczaj z ust osób, które myśli feministycznej nie znają.
(a jest tam wiele ciekawych perełek, z którymi niekoniecznie trzeba się zgadzać, ale warto znać, dla przykładu - Donna Haraway czy Vandana Shiva, czy też Evelyn F. Keller.

Ale zakładam, że to tylko takie "żarty". :)

Opowiadanie nie jest naturalistyczne, jest raczej rodzajem lekkiego wewnętrznego monologu/opowieści prowadzonego przez narratorkę, która opisuje kolejne perypetie od momentu przyjścia do niej jej koleżanki, która stała się zombie. Nacisk nie jest tu położony ani na figurę kobiety, ani na figurę osoby nieheteronormatywnej ;) - są to raczej ozdobniki, czy też wypełniacze. No chyba, że założymy już wcześniej jakąś ukrytą mizoandryczność (wszak autorką jest kobieta! główną bohaterką też! a morderca mężczyzną). Równie dobrze mogło by się nazywać "Mój konserwatywny (gejowski lub nie) przyjaciel zombie" czy też "Mój lewacki (gejowski lub nie) kumpel zombie". Ah, i dopuszczam oczywiście możliwość, że coś mi się pomajtało i opowiadania nie zrozumiałem :)

P.S. Mimo, iż troszkę popłynąłem nie mam zamiaru spierać się o teorie feministyczną, chyba że na pw. Bez spięć :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz gru 25, 2011 11:12 pm

Hasło "naturalizmu" rzuciłem, gdyż napisałeś o opisie rozkładającego się ciała głównej bohaterki a w "Nanie" jest opis powolnej śmierci kobiety chorej na ospę. Stąd właśnie narzuciło mi się takie skojarzenie, gdyż sądziłem, że jest to pewne podobieństwo.
 
Gedeon

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 26, 2011 6:24 pm

Opowiadanie jest o tyle feministyczne, o ile feminizm ujmiemy jako odtwarzanie podmiotowości kobiety, poprzez tworzenie literatury, w której figura kobiety (jakiejkolwiek) jest centralną postacią, a nie przez pryzmat taniego antyfeminizmu płynący zazwyczaj z ust osób, które myśli feministycznej nie znają.

Chcesz, czy nie, są kobiety, które głoszą poglądy tego typu i określają się jako feministki. Uważasz się na siłach, aby odmawiać im prawa do tego miana, dlatego, ze ich poglądy są sprzeczne z tym, co za feminizm uważasz? Twoja sprawa. Nie twierdzę, że feminizm jako taki polega na mizoandryzmie, ale jest taki nurt.
Istnieje także nurt gloryfikujący miłość lesbijską i uznający związki heteroseksualne za narzędzie patriarchalnego ucisku.

Oczywiście, że moja wypowiedź była żartem, ale przecież nie przepuszczę kolejnej okazji do pogrążenia się jako człowiek ciemny i zacofany, a przy tym kłótliwy.

Hasło "naturalizmu" rzuciłem, gdyż napisałeś o opisie rozkładającego się ciała głównej bohaterki a w "Nanie" jest opis powolnej śmierci kobiety chorej na ospę. Stąd właśnie narzuciło mi się takie skojarzenie, gdyż sądziłem, że jest to pewne podobieństwo.

Ciężko mówić o naturalizmie w konktekście obrazowych opisów rozkładu zombie - to byłby raczej turpizm.
Ostatnio zmieniony pn gru 26, 2011 6:24 pm przez Gedeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 26, 2011 10:28 pm

Może być i turpizm. Wszak był on częścią składową naturalizmu.
 
Gedeon

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 26, 2011 10:44 pm

Ok, tyle tylko, że jak dla mnie ciężko mówić o naturalizmie przy opisie nieistniejącego bytu/zjawiska :D
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 26, 2011 11:54 pm

Co racja to racja :wink:
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

wt gru 27, 2011 5:06 pm

Motyw homoseksualny pojawia się w serii o Feliksie Castorze - związek pomiędzy sukkubem Ajulutsikael (dla przyjaciół Juliet) i pewną bibliotekarką.

Ale najbardziej utkwiła mi w pamięci trylogia Ostatniego maga heroldów Mercedes Lackey.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

wt gru 27, 2011 8:11 pm

W którymś z tomów cyklu o Mordimerze Piekary główny bohater wspomina, jak w Akademii Inkwizytorium uprawiano praktyki homoseksualne i jak musiał znosić namolne umizgi jednego z wykładowców, aż (chyba) się wkurzył i coś mu zrobił złego.
 
Gedeon

Re: Motyw homoseksualizmu w fantasy

śr gru 28, 2011 12:52 am

Tego nie kojarzę.
Ale w najnowyszym tomie serii o inkwizytorze występuje homoseksualny biskup, oraz homo strażnik miejski (co ciekawe bardzo pozytywna postać, która pomaga Mordimerowi pokarać występnych degeneratów).
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

śr gru 28, 2011 11:00 am

Tak, kojarzę, w "Biczu Bożym". Natomiast te wspomnienie Mordimera też dotyczy któregoś z tomów cyklu "Ja, inkwizytor".
 
Michał szustak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: wt mar 23, 2010 12:33 pm

Re: Motyw homoseksualizmu w fantasy

czw gru 29, 2011 11:39 pm

W serii książek "Delegatura Nocy" Glen'a Cook'a, pojawia się postać Osy Stila, szpiega zaklętego w ciele chłopca, który jest męską, a właściwie to dziecięcą, dziwką u jednego z kapłanów/czarodziejów...
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pt gru 30, 2011 8:31 am

I takie książki legalnie się publikuje? Przecież to propagowanie pedofilii..
 
Gedeon

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pt gru 30, 2011 2:43 pm

Czemu propagowanie? Przecież to nie musi być pokazane jako coś pozytywnego. A samo pokazywanie zbrodni nie jest karalne.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pt gru 30, 2011 6:39 pm

Faktycznie, we wcześniejszym poście nie było wzmianki w jakim kontekście te stosunki są ukazane, pozytywnym czy negatywnym.
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

sob gru 31, 2011 7:48 pm

Małe piwo z tego Cooka. W "Rozgwieździe" Petera Wattsa (ale to akurat sf), jeden z głównych bohaterów jest pedofilem (zresztą wszyscy są niemoralni). I przez większość książki jest ukazany nie jako ten zły ale ofiara, której czytelnik powinien współczuć. Niby jest pokazany jako świr, ale wcale nie jest jednoznacznie potępiony. To dopiero szkodliwa propaganda, a fe! :wink:
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

Re: Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz sty 01, 2012 10:05 am

earl pisze:
I takie książki legalnie się publikuje? Przecież to propagowanie pedofilii..
A jeśli publikuje się książki o zabijaniu, to jest w porządku. To nie jest propagowanie mordowania?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

wt sty 03, 2012 7:27 pm

W późniejszym poście się poprawiłem. Ale w zasadzie publikowanie książek, gdzie trup pada za trupem też nie jest moralne.
 
Gedeon

Motyw homoseksualizmu w fantasy

wt sty 03, 2012 8:56 pm

Co macie do zabijania? :(
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

wt sty 03, 2012 9:13 pm

A co proponujesz? Siekierę, młotek, sekator, tasak, nóż? :razz:
 
Gedeon

Motyw homoseksualizmu w fantasy

wt sty 03, 2012 10:11 pm

Nóż, zdecydowanie. Sekator? Chyba żartujesz.
A tu konkretnie chodzi mi o to, że o ile pedofil jako postać pozytywna jest zawsze złym wzorcem, o tyle postać, która zabija niekoniecznie. Zależy kogo zabija, w jakiej sytuacji i z jakich powodów.
 
Awatar użytkownika
wysłannik
Moderator
Moderator
Posty: 668
Rejestracja: śr cze 09, 2010 10:54 am

Re: Motyw homoseksualizmu w fantasy

śr sty 04, 2012 9:12 am

Gedeon, nieważne z jakich powodów, nieważne kogo, nieważne dlaczego, ale człowiek nie ma prawa nikogo zabijać. Jak jakiś zabijaka może być pozytywnym wzorcem? Według mnie jest to co najmniej dziwne.
 
Gedeon

Motyw homoseksualizmu w fantasy

śr sty 04, 2012 7:10 pm

Dzięki komu naziści przegrali II Wojnę Światową? Dzięki tym, którzy ich zabijali, czy dzięki tym, którzy wyznawali bezwględnie pacyfistyczne poglądy?
 
Awatar użytkownika
Got
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt sie 18, 2006 11:35 am

Motyw homoseksualizmu w fantasy

śr sty 04, 2012 8:33 pm

Panowie! Przywracam was do porządku bo schodzicie z tematu jak pijany woźnica ze szlaku ;)
Dzięki wszystkim za ogrom książek z poszukiwanym przeze mnie motywem, jak macie coś jeszcze to dawajcie, lista niech sobie rośnie, ale nie róbcie tutaj śmietnika do pogadanki o tym jak zła jest pedofilia czy niemoralne zabijanie w książka. Bad Gateway.

Pozdrawiam :)
 
Qualnvyll
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: pt sie 07, 2009 1:08 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz mar 18, 2012 12:30 pm

A ja by nie zakładać nowego tematu spytam o ten sam wątek ale w odniesieniu do s-f, dokładnie space oper.
 
Gedeon

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz mar 18, 2012 5:34 pm

W ,,Diunie" bodajże "Bogu-Imperatorze Diuny" ghola (klon) niejakiego Duncana Idaho, który ma dowodzić całkowicie żeńską gwardią Imperatora Leto, jest zszokowany, widząc lesbijskie zachowania u jakichś swoich podwładnych, na co jakiś stary urzędnik urządza mu pogadankę nt korzyści z tego zjawiska płynących (nie pamiętam szczegółów).
 
Qualnvyll
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: pt sie 07, 2009 1:08 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

wt mar 20, 2012 9:32 am

A w innych powieściach, opowiadaniach ze space oper? Czyżby ten wątek "królował" tylko w fantasy?
 
Awatar użytkownika
Indoctrine
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: ndz kwie 04, 2010 8:56 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

wt mar 20, 2012 10:24 am

Właściwie to chyba pojawia się rzadko w SF motyw homoseksualizmu, szczególnie takiego romantycznego.
Ale na przykład Wieczna Wojna Haldemana pokazuje społeczeństwo, które na pewnym etapie właściwie za normalne uznaje związki homoseksualne, a heteroseksualizm, do tego jeszcze z naturalnym porodem, to rzadkość na miarę "Top News" w TV. Tyle że to nie space opera, a dobre hard sf.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości