Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Sztabki srebra, złota i platyny

ndz lut 26, 2012 6:57 pm

Ostatnio, jako że moja drużyna już od jakiegoś czasu przebywa w mieście i jest na poziomach gdzie łupy liczy się w kilogramach sz, zacząłem się zastanawiać nad jakaś ciekawą nagrodą, która byłaby pożądana, łatwo transportowalna i zbywalna, ale czymś poza standardowymi sz, sp, czy klejnotami i tak wpadłem na pomysł sztabek. Niestety w KBiE nic na ten temat nie ma (podejrzewam że może coś być w podręczniku do „najoficjalniejszego” setting-u), więc musiałem improwizować :] Ale po kolei.

Jako wzór użyłem Good Delivery, jest to specyfikacja Londyńskiej Giełdy Metali Szlachetnych, więc dość dobry wzorzec. We wzorcu tym są podane przedziały zarówno, co do wymiarów, jak i wagi (no i oczywiście „czystości” metalu), więc wziąłem tak ze środka. I tak wyszło, że sztabka złota waży 12.5kg, a więc kosztuje 1250 sz, a wymiary to +/- 300x130x80.
Z platyną był większy problem, bo nie mogłem znaleźć nawet przedziału wymiarów, więc „obliczyłem” na podstawie grafiki.

No dobra, ale po co to? Prawda, sztabka jest łatwiejszą w transporcie i nie „dzwoni” jak 1250 monet, ale to nadal ta sama waga i wartość. Tak, tylko, że złote monety nie były wykonane w 100% ze złota, z prostego powodu - złoto jest zbyt miękkie (stąd to nagryzanie złotych monet w filmach, tak sprawdzano „zawartość złota w złocie”) żeby było dobrym materiałem na monety. Zawartość złota w złotych monetach bywała różna, ale 90% było dość powszechnie przyjętą normą i ładnie się liczy, więc ja też tą wartość przyjąłem. Sztabki złota mają zawartość złota ≥ 99.5%, więc przyjmując, że sztabki są 100% „czyste”, wychodzi, że są warte o 10% więcej niż ich monetowa równowartość.

Podsumowując:

Sztabka srebra (zdjęcie aktualnej sztabki o wadze 1000 uncji troy)
Obrazek
Waga: 1000 uncji troy ≈ 31kg
Wartość: 341sz
Wymiary w mm: 300x130x80 (dł/szer/wys)


Sztabka złota (zdjęcie aktualnej sztabki o wadze 400 uncji troy )
Obrazek
Waga: 400 uncji troy ≈ 12.5kg
Wartość: 1375sz
Wymiary w mm: 250x70x35 (dł/szer/wys)


Sztabka platyny (platyna ma gęstość jeszcze większą niż złoto, wiec mogą być takie małe)
Obrazek
Waga: 160 uncji troy ≈ 5kg
Wartość: 5500sz
Wymiary w mm: 100x80x30 (dł/szer/wys)



Obrazek



Wersja .pdf na moim blogu.
Ostatnio zmieniony wt mar 13, 2012 10:55 pm przez Nevin, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Sztabki srebra, złota i platyny

ndz lut 26, 2012 7:02 pm

Wartość: 341sz

Zrobiłabym z tego 340 sz. Tak dla łatwiejszych obliczeń. A pomysł genialny, chyba do niego zalinkuję na swoim blogu.
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

Re: Sztabki srebra, złota i platyny

pn lut 27, 2012 12:07 am

Jeśli kogoś interesują "oficjalne materiały" w tym względzie, to w Draconomicon były opisane sztabki. O ile pamiętam sztabka platyny ważyła (i miała wymiary) tyle samo jak sztabka złota, tyle że była 10x więcej warta. Podobnie jak sztabka srebra (tyle że 10x mniej warta niż sztabka złota). O ile dobrze pamiętam jedna sztabka ważyła 0,5 kg (1lb) i była warta tyle co 50 monet z tego samego materiału. To doskonale by się zgadzało z tym że 100 monet waży kilogram.

Możesz poszukać również w tym podręczniku dla epickich postaci, pamiętam że było tam coś w stylu "jakby spieniężyć majątek postaci to wyjdzie bryła wielkości księżyca, więc...". Niestety konkretów nie pamiętam, to chyba było coś w stylu... czeków? Weksli? Nie pamiętam a niestety nie mam już tego podręcznika.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Sztabki srebra, złota i platyny

pn lut 27, 2012 8:24 am

A co to znaczy "sz"?
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Re: Sztabki srebra, złota i platyny

pn lut 27, 2012 9:17 am

earl pisze:
A co to znaczy "sz"?

sz = sztuk złota
ss = sztuk srebra
sp = sztuk platyny
Taki dedekowski skrót :)
Ostatnio zmieniony pn lut 27, 2012 9:17 am przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

Sztabki srebra, złota i platyny

pn lut 27, 2012 12:14 pm

A sm= sztuk miedzi.
sm = cp = copper pieces/sztuk miedzi
ss = sp = silver pieces/sztuk srebra
sz = gp = gold pieces/sztuk złota
sp = pp = platinum pieces/sztuk platyny
 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Re: Sztabki srebra, złota i platyny

pn lut 27, 2012 1:42 pm

Zireael pisze:
Zrobiłabym z tego 340 sz. Tak dla łatwiejszych obliczeń.

1sz to kilka testów Zbierania Informacji więcej, więc nie należy nią gardzić ;)

Zireael pisze:
A pomysł genialny, chyba do niego zalinkuję na swoim blogu.

Nie przesadzajmy, ale dziękuje i proszę bardzo używać, rozpowszechniać wedle uznania.

Gwjazdor pisze:
Jeśli kogoś interesują "oficjalne materiały" w tym względzie, to w Draconomicon były opisane sztabki.

Ano widzę i nawet do "ogólnego" DnD. Dobrodzieje z tych WotC ;)
Tylko że z wymiarów widzę jedynie wagę. Ale widzę że są inne skarby, dobra. Przyda się przynajmniej do tego, bo te "smocze pancerze" typów obojga, to żal.
Dziękuje.

Gwjazdor pisze:
To doskonale by się zgadzało z tym że 100 monet waży kilogram.

Yep, to jasno wynika z PG że waga monet = waga materiału = ta sama wartość.
Tylko że:
Nevin pisze:
No dobra, ale po co to? Prawda, sztabka jest łatwiejszą w transporcie i nie „dzwoni” jak 1250 monet, ale to nadal ta sama waga i wartość.

Więc dla mnie bez sensu. Stąd ten pomysł i wyliczenia.

Gwjazdor pisze:
Możesz poszukać również w tym podręczniku dla epickich postaci...

Spokojnie, jeszcze "tam" nie jesteśmy.

Gwjazdor pisze:
..."coś w stylu... czeków? Weksli? Nie pamiętam a niestety nie mam już tego podręcznika.

Czeko-weksli oczywiście używam, ale w takim siole, kawałek papieru oświadczający że: "Kupiec Bieberwelt z Wolnego Miasta Greyhawk, zapłaci posiadaczowi niniejszego dokumentu 5000sz", nic nie znaczy, a często może nawet nie być odczytany przez nikogo. A z taką błyszcząca sztabka złota, to nawet na migi się porozumieć idzie.

earl pisze:
A co to znaczy "sz"?

Mam nadzieje że współpracownik nie wie, bo używa innych systemów, lub języka angielskiego...
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

Sztabki srebra, złota i platyny

wt lut 28, 2012 12:53 pm

Nevin pisze:
Tylko że z wymiarów widzę jedynie wagę.
Racja, zagalopowałem się. Ze względu na gęstość, kilogram złota będzie miał oczywiście mniejszą objętość niż kilogram srebra. Nic więc nie stoi na przeszkodzie żebyś wykorzystał te obrazki jako uśrednioną wartość. Jeśli pozostać w zgodzie z tym DnD (wartość=waga materiału), w tym wypadku (wzorując się na zaokrąglonych przez Ciebie wartościach masy sztabek), byłoby:
sztabka srebra = 3100 ss = 310 sz
sztabka złota = 1250 sz
sztabka platyny = 500 pp = 5000 sz

Przy okazji łatwiej jest to liczyć :P Poszedłbym nawet dalej, przyjmując że sztabka srebra waży równe 30 kg, a złota 10 lub 15 kg, dla łatwiejszych obliczeń. Sam chyba to "wprowadzę" na swoje sesje, bo mój gracz się ostatnio naśmiewał że gdy szedł ze swoim odebranym kieszonkowym do domu to wyglądał jak święty mikołaj z tym worem sztab złota.
 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Sztabki srebra, złota i platyny

wt lut 28, 2012 5:25 pm

Gwjazdor
Chyba niezbyt dokładnie przeczytałeś co napisałem. Przeczytaj jeszcze raz, spokojnie, zwłaszcza co, jak i dlaczego tak wyliczyłem. Wtedy będzie można kontynuować dyskusję.

Co do wprowadzenia, to jak wcześniej napisałem: "...używać, rozpowszechniać wedle uznania."
Pozwalam "nawet" by mój pomysł, był początkiem dla własnych pomysłów :)

Dodałem tabelkę dla tych co "fluff-a, wyjaśnień nie potrzebują.


gacoperz pisze:
http://creativecommons.pl/wybierz-licencje/

1. Nie mam sił na prawniczy bełkot, nawet CC.
2. Nie wiem czy CC da się zastosować chociażby ze względu na użycie "sz" (coś mi kołaczą problemy z utworami pochodnymi i CC).
3. A na cholerę ?
Ostatnio zmieniony wt lut 28, 2012 5:36 pm przez Nevin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Sztabki srebra, złota i platyny

wt lut 28, 2012 5:27 pm

 
Armando
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 60
Rejestracja: sob mar 24, 2012 4:02 pm

Sztabki srebra, złota i platyny

sob mar 24, 2012 4:24 pm

Moim zdaniem wygodne byłoby wyrównanie wielkości poszczególnych sztabek, do wielkości tych platynowych (dzieki czemu pan wytapiacz wali sztabki jak leci :P) co ułatwiłoby planowanie przestrzeni potrzebnej do transportu na daną ilość sztabek (jak już zrobiliśmy sobie pancerną skrzynkę do transportu np. 30 sztabek platyny, to spokojnie możemy wsadzić do niej 30 srebrnych bez obawy, że jakiś wymiar skrzynki będzie za mały) i ich poręczność (srebrne sztabki mają z rubsza wielkość 3podręczników podstawowych do D&D jeden na drugim, zdecydowanie wolałbym pociąć je na kilka części wielkości kostki masła).

dzięki cioci Wikipedii łatwo sprawdzić gęstość srebra (10,5g/cm3), złota (19,3g/cm3) i platyny (21.1g/cm3) i ustalić wagę i wartość sztabek (wymiary tej platynowej Nevina są w/g mnie bardzo dobre):
srebro 240cm3 x10.5 g/cm3 czyli 2520g ≈ 2.5kg (25sz)
złoto 4632g ≈ 4.6kg (460sz)
platyna 5064g ≈ 5kg (5000sz)

W obliczeniach nie uwzględniłem różnicy w zawartości kruszcu między sztabkami a monetami (mój świat nie musi być aż tak realny :P )
Ostatnio zmieniony sob mar 24, 2012 6:14 pm przez Armando, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości