Zrodzony z fantastyki

 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Gra z oryginalnym settingiem

czw maja 03, 2012 9:13 pm

Jakie znacie gry z oryginalnymi settingami? Przykładem takim może być świat z Planescape: Torment, Morrowinda czy świat z serii Oddworld. Gra światem odpawiadająca książkom Chiny Mieville'a czy powieściom Bruno Schulza czy też animom tworzonym przez studio Gibli. Najlepiej też żeby gra nie była za stara, bo jakoś trudno mi się wciąga obecnie w gry ze słabą grafiką. Czyli coś z grafiką gorsze od tomb raidera 1 raczej odpada.
Ostatnio zmieniony sob maja 05, 2012 7:37 pm przez Pacal II, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Gra z oryginalnym settingiem

pt maja 04, 2012 12:14 am

Choć się bardzo staram nie widzę związku między "Tormentem" a Gibli. :razz:

Rozumiem, że to ma być coś nie tylko w swoim czasie innowacyjnego, ale i nie zepsute przez hordy epigonów. Masz konsolę np. PS2? Team Ico to artyści gier. Ich Ico i Shadow of the Colossus zachwycają atmosferą. W "Cieniu..." pomiędzy walkami z kolosami przemierza się... pustkowia. A bohaterowie "Ico" mówią odrębnymi językami. Nie dialogi i fabuła, a gra na emocjach gracza między innymi kreacją świata - rozległe przestrzenie wzbudzające poczucie smutku i samotności, poukrywane detale sugerujące tajemnicę. Heh, miałam z tym styczność lata temu, chętnie odświeżę sobie w wakacje :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Gra z oryginalnym settingiem

pt maja 04, 2012 10:27 am

Ciekawym settingiem, jak dla mnie, jest seria "Might and Magic", gdzie akcja dzieje się na różnych kontynentach (Jadame, Erathia), zamieszkałych przez różne, mniej lub bardziej dziwaczne stworzenia i posiadające zróżnicowaną florę i ukształtowanie terenu.
 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Gra z oryginalnym settingiem

pt maja 04, 2012 11:20 am

Choć się bardzo staram nie widzę związku między "Tormentem" a Gibli.

Rozumiem, że to ma być coś nie tylko w swoim czasie innowacyjnego, ale i nie zepsute przez hordy epigonów.
Tak, o to właśnie chodziło ;).
Masz konsolę np. PS2? Team Ico to artyści gier. Ich Ico i Shadow of the Colossus zachwycają atmosferą. W "Cieniu..." pomiędzy walkami z kolosami przemierza się... pustkowia. A bohaterowie "Ico" mówią odrębnymi językami. Nie dialogi i fabuła, a gra na emocjach gracza między innymi kreacją świata - rozległe przestrzenie wzbudzające poczucie smutku i samotności, poukrywane detale sugerujące tajemnicę. Heh, miałam z tym styczność lata temu, chętnie odświeżę sobie w wakacje
Ha! Sam się dziwię, że nie wspomniałem o tym, że posiadam niestety tylko PC. O tych grach słyszałem i chętnie bym zagrał gdyby nie brak konsoli. Może wiesz czy jest możliwość zagrania w którąś z tych gier na emulatorze? Jeśli nie to czy znasz jakieś fajne gry w tym stylu na kompa?
 
Gedeon

Gra z oryginalnym settingiem

pt maja 04, 2012 9:53 pm

Ciekawy setting ma ,,Lionheart" - w średniowieczu (czasy krucjat) doszło do ,,wyłomu" między światem materialnym i duchowym. Ludzie i inne istoty zaczęli wchodzić w unie z duchami, co zaowocało powstaniem magów, nieludzkich ras i różnych magicznych stworzeń. Sama gra ma miejsce w alternatywnym renesansie i można w niej spotkać wiele prawdziwych postaci historycznych.
Instrukcję do gry czytało się bardzo dobrze, ze względu na zarysowaną w niej historię świata. Niestety, muszę zaznaczyć, ze sama gra nie wykorzystuje tego potencjału, na początku można poczuć klimat, ale potem stopniowo przeradza się w (kiepskiego) hack n slasha.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 1:14 am

Earlu, a podstawą M&M (przynajmniej RPGa) nie było przypadkiem to, że to jest przyszłość po jakiejś zagładzie?
 
Gedeon

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 1:30 am

Tak.

Kreeganie to nie demony, tylko kosmici, a różnorodność ras na świecie wynika z tego, że kiedyś rasy podróżowały między planetami, ale kiedy nastała Cisza spowodowana przez Kreegan, kontakty międzyplanetarne ustały i przybysze zostali uwięzieni.
Bardzo wielu fanów ,,typowego fantasy" się spina, że wprowadzono te wątki. Dlatego zrezygnowano z umieszczenia ich w Heroes III Armageddon's Blade, gdzie miało się pojawić miasto technologiczne, na zasadzie, że ktoś odkopał starożytne bronie i chce ich użyć.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 10:18 am

Mal, nie wiem, ale być może. W każdym razie w każdej części serii jest mowa o jakiejś katastrofie, która się kiedyś wydarzyła i bohaterowie mają odwrócić jej skutki.
 
Gedeon

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 12:54 pm

Ech... Nie "być może" tylko tak. Jak napisałem wyżej, w spoilerze, chodzi o Ciszę spowodowaną przez Kreegan. Doprowadziła ona do zerwania kontaktów między planetami i przez nią świat M&M (Antagarich?) się "zacofał".

Co do gier z ciekawym settingiem, to jezcze warto zwrócić uwagę na Arcanum. To niby typowe fantasy z elfami, orkami i krasnoludami, tyle tylko, ze o ile w typowym fantasy trwa wieczne średniowiecze, o tyle tutaj zaszła rewolucja przemysłowa. Szkielet ostatniego smoka jest pokazywany w muzeum, orkowie dawno zostali podbici i teraz są uciśnioną klasą robotniczą, a magia jest wypierana przez technologię.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 1:56 pm

Co do spojlera: Jakim młotem trzeba być, żeby narzekać na tak wypasioną koncepcję?
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Re: Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 3:01 pm

Była taka gierka (FPP) Zeno Clash

Bijatyka w klimacie 'fantasy punk". Całkiem przyzwoita, choć zostawia jakiś niedosyt i wrażenie że dało by się z tematu wycisnąć o wiele lepsza grę i dużo więcej frajdy.
Ostatnio zmieniony sob maja 05, 2012 3:03 pm przez Aesandill, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 6:33 pm

@ Gedeon

W zasadzie to w serii mamy do czynienia z 2 rasami kosmitów: Kreeganami, którzy wyglądają jak diabły oraz Starożytnymi czyli ludźmi. Obie rasy ze sobą walczą a do ostatecznego starcia dochodzi w części VII, kiedy to na rozkaz Kastora lub Magnusa bohaterowie muszą udac się do kolonii Zod i zabić przywódcę Kreegan, Xenoxa.
 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 6:55 pm

Z serii M&M grałem w szóstkę i tam już pojawiały się takie kosmiczne motywy. Generalnie jednak jest ich w mojej opinii bardzo mało i nawet nie można porównywać do gier wymienionych w pierwszym i drugim poście jak dla mnie.

Co do Arcanum i Lionheart to pierwsze przeszedłem a drugie mnie nie wciągnęło. Nie nazwałbym ich jednak oryginalnymi steampunk jest oklepany podobnie jak motyw nasze średniowiecz + magia.

Jednak to Zeno Clash mnie zaciekawiło, opowiedziałbyś coś więcej o tym?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 7:04 pm

Tylko, że ten topik nie jest tylko o grach z kosmicznymi motywami ale ogólnie o grach z ciekawym światem.
 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 7:38 pm

No nie, chodzi o oryginalne. A Might and magic może i jest ciekawe ale raczej nikt nie powie, że jest oryginalne.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 8:16 pm

Nie było orginalne w swoich czasach może ale teraz - ile jest gier z motywem inwazji kosmitów w fantasy? :)
 
Awatar użytkownika
Ryoga
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 598
Rejestracja: ndz maja 09, 2004 10:56 pm

Re: Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 9:25 pm

Ze starszych RPG Albion miał oryginalny setting.
 
Gedeon

Gra z oryginalnym settingiem

sob maja 05, 2012 11:25 pm

Co do Arcanum i Lionheart to pierwsze przeszedłem a drugie mnie nie wciągnęło. Nie nazwałbym ich jednak oryginalnymi steampunk jest oklepany podobnie jak motyw nasze średniowiecz + magia.

Generalnie nie, ale w grach komputerowych - tak, steampunk jest dosyć rzadki. Bo przecież np. setting Planescape występuje w książkach i grach rpg, ale w Tormencie jako grze komputerowej jest niespotykany.

A Arcanum jest zdecydowanie lepsze od Lionhearta. Może Cię nie wciągnęło, bo ma, jak to się mówi ,,słabo zarysowany wątek główny".
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Re: Gra z oryginalnym settingiem

ndz maja 06, 2012 10:51 am

Pacal II pisze:
Jednak to Zeno Clash mnie zaciekawiło, opowiedziałbyś coś więcej o tym?


Lekko skrzywiony świat stylizowany na czasy prehistoryczne - nazwany bodajże zenozoik. Ludzie-zwierzęta, dziwaczni i groteskowi, świat ślinie stylizowany na kosciano/prymitywny choć z elementami techniki (np pistolet z czaszki "psa"). Prosta, groteskowa fabuła, z całkiem ciekawym rozwiązaniem - choć trudno tutaj napisać coś o tym by nie zepsuć gry spoilerami.

a mechanicznie:
Krótka gierka z widokiem z pierwszej osoby gdzie przebijasz się przez kolejnych przeciwników, najczęściej w formie walki na improwizowanym ringu(np leśnej polanie). Mas też dostęp do broni strzeleckiej czy ręcznej, ale przypomina to bardziej starego mortal combata gdzie mogłeś dobyć siekiery, ale walczyłeś nią krótko by wreszcie rzucić nią w wroga i dobijać wręcz. Czasami sa etapy gdzie trzeba zadziałać inaczej - płyniesz łodzią i nawalasz do pojawiających się wrogów, łapiesz pochodnia czary wroga by je odrzucić itp. Liniowa choć w miarę krótka i z wieloma zadziwiającymi pomysłami i widokami, wiec raczje tródno by się nudziła.

------------------

Aha, z pokeeconych lekko Mievillowych settingów to masz jeszcze bioshocka.
Ostatnio zmieniony ndz maja 06, 2012 11:10 am przez Aesandill, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Pacal II
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: wt gru 21, 2010 7:52 pm

Gra z oryginalnym settingiem

ndz maja 06, 2012 5:19 pm

Gra krótka, niedroga (dostępna na steamie), ale zajebista! Mechanicznie to takie połączenie Skyrim'a i Mortal Combat. A świat? Tak jakby stworzone przez dziecko Salvadora Dali i Hieronima Boscha. Wiesz może jak idą prace nad następną cześcią? I jeśli znasz jakieś podobne gierki to chętnie zagram. Powiedziałbym, że jest to jeden z najlepszych settingów stworzonych na potrzebę gry. No i fabuła też bardzo ciekawa i pasująca do klimatu.

Co do Bioshocka to grałem i też polecam.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Gra z oryginalnym settingiem

ndz maja 06, 2012 5:50 pm

O!
Sacrifice, taktyczna gra w której gra się magiem przywołującym potwory z pochłoniętych dusz. Niesamowity klimat, super gierka, ino stara dość.
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Gra z oryginalnym settingiem

wt maja 08, 2012 10:20 am

Może wiesz czy jest możliwość zagrania w którąś z tych gier na emulatorze? Jeśli nie to czy znasz jakieś fajne gry w tym stylu na kompa?


Na pewno jest taka piracka możliwość. Ale PS2 kosztuje teraz tyle co Skyrim, a starcza na dłużej. :)

Jest trochę gier, które inspirowały się tymi produkcjami, ale nie spotkałam żadnej "podobnej". W God of War mamy przeciwników, którzy sami stanowią plansze (znów PS2), W Prince of Persia są dyskretne nawiązania do lokacji.

Ciekawy świat ma wiele gier łamigłówkowych, np. Machinarium, o świecie zamieszkiwanym przez roboty, Syberia, gdzie wyruszamy na poszukiwania mamutów czy Myst, gdzie podróżujemy po fantastycznych światach za pomocą książek je opisujących. Ale absolutnym hiciorem jest Grim Fandango, kryminał który dzieje się w świecie pozagrobowym (jesteś szkieletem :razz: ).
 
Awatar użytkownika
atomowyturysta
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pt mar 18, 2011 2:00 pm

Gra z oryginalnym settingiem

sob cze 02, 2012 1:31 am

Dwie stare gry z początków ery tanich gier do kupienia w kiosku.
"Citizen Kabuto" Kosmiczni marines rozbijaja się na dziwnej planecie i musza połączyć siły z jaimis skrzatopodobnymi ludkami i sexownymi niebieskimi nimfami by uwolnić planete od tyułowego Obywatela Kane'a.. Kabuto znaczy.

"Devil Inside" Gra osadzona w realiach reality show polegajacego na łażeniu po posiadłości nawiedzonej przez siły piekielne i eliminowanie zombie i innych diabłow. Poza pomysłem "reality show" jest jeszce motyw z opętaniem głównego bohatera. W krytycznych sytuacjach opetuje go sexowna demonica i za jej pomoca eliminujemy wrogów w sexowny sposób:-) Choc gra jest z 2000 roku więc ta sexownośc jest nieco juz na wyrost:-)
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Gra z oryginalnym settingiem

czw cze 07, 2012 11:25 am

Jeśli w grę wchodzą gry sieciowe to polecam:

Guild Wars - rozwijanie postaci do 20 poziomu. W miastach możemy spotkać się z wszystkimi graczami, natomiast tereny pozamiejskie to instancje kreowane tylko dla naszej drużyny. Sednem gry jest złożenie buildu, wybierając 8 umiejętności. Gra całkiem przyjemna, a misje fabularne wymagają kombinowania - w późniejszych zadaniach ruszanie "na pałę" nie ma zbytniego sensu.

World of Warcraft - moje cudo. Zacząłem grać dwa miesiące temu, poczynając od darmowej Starter Edition i gram do teraz. Świat jest cudowny. Charakterystyczny styl graficzny bardzo podszedł mi do gustu.
 
Gedeon

Gra z oryginalnym settingiem

czw cze 07, 2012 9:42 pm

Akurat świat Warcrafta, choć przyznam, ciekawy jak się w nim zagłębić, chyba oryginalnością nie powala, ot typowe fantasy.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Gra z oryginalnym settingiem

pt cze 08, 2012 2:24 pm

Gedeon pisze:
Akurat świat Warcrafta, choć przyznam, ciekawy jak się w nim zagłębić, chyba oryginalnością nie powala, ot typowe fantasy.


Jeśli chodzi o ogólny zarys, to owszem masz rację. Orki, Ludzie, Nieumarli, czyli podstawa w tego typu grach.
Jednak świat Warcrafta ma coś ważnego - bardzo ciekawe historie każdej z ras. Aby faktycznie czerpać z World of Warcraft, pasowałoby przejść chociaz Warcrafta III z dodatkiem. Wtedy świat WoWa, będzie dla nas niesamowity, bowiem zobaczymy miejsca i postacie znane z ww gry.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Gra z oryginalnym settingiem

pt cze 08, 2012 2:52 pm

A co powiecie o serii "Settlers"? Wszak to chyba pierwsza gra (a przynajmniej pierwsza, z którą się zetknąłem), w której pokazano współzależność różnych dziedzin gospodarczych od siebie. Przykładowo, chcąc się rozwijać, musisz tworzyć nowe budynki. Ale aby mieć te budynki, musisz zdobywać budulec - kamień i drewno, stąd też potrzeba zatrudnienia kamieniarza i drwala. Następnie drewno trzeba obrobić na deski - potrzebny jest więc cieśla. A poza tym budulec z kamieniołomu i tartaku na plac budowy trzeba przynieść (musimy mieć tragarzy) i zbudować budynek (potrzebujemy budowniczych). Co więcej, aby nam drewno się nie skończyło, musimy sadzić nowe drzewa, stąd tworzymy także leśniczego. I powstaje nam taki łańcuszek zależności. W dalszych częściach (jak np. "Dziedzictwo Królów) współzależność pomiędzy tymi gałęziami gospodarki, np. kopalnią, przetwórnią rudy, hutą, zbrojownią i warsztatem alchemicznym jeszcze bardziej się zacieśnia.
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Gra z oryginalnym settingiem

pt cze 08, 2012 4:56 pm

A ja proponuje psychonautów - platformówka/przygodówka w której włazimy (prawie dosłownie) innym do umysłów.
 
Gedeon

Gra z oryginalnym settingiem

sob cze 09, 2012 1:25 am

Jednak świat Warcrafta ma coś ważnego - bardzo ciekawe historie każdej z ras. Aby faktycznie czerpać z World of Warcraft, pasowałoby przejść chociaz Warcrafta III z dodatkiem. Wtedy świat WoWa, będzie dla nas niesamowity, bowiem zobaczymy miejsca i postacie znane z ww gry.

Ok, ja się zgadzam. Cała ta podbudowa historyczna jest bardzo ciekawa (niedawno się dowiedziałem, że prawdopodbnie elfy pochodzą od trolii ,,napromieniowanych" przez te magiczne źródło, czemu same elfy zdecydowanie zaprzeczają :D).
Ale nie powiedziałbym, że to jest oryginalnie skonstruowany świat. Dobre fantasy nie równa się oryginalne fantasy. ,,Wiedźmin" to ciekawa historia, ale świat,w którym jest umieszczona, nie jest specjalnie oryginalny.

Settlersi też - oryginalny sposób rozgrywki tak, ale oryginalny świat?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości