Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Patriotyzm - po co to komu?

czw cze 09, 2011 8:14 pm

Zgadzam się. Najgorsze jest jednak kiedy nie ma możliwości konfrontacji, gdyż jest tylko jeden przekaz mówiący o danym wydarzeniu (np. rzeź noworodków przez Heroda, która wspomniana jest jedynie w Ewangelii wg św. Mateusza). Żadne natomiast źródło żydowskie czy rzymskie o tym nie wspomina, mimo, że Żydzi z lubością prezentowali inne zbrodnie swojego króla.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Patriotyzm - po co to komu?

czw cze 09, 2011 9:24 pm

Earlu, ale tu też mamy konfrontację (pomijam fakt absolutnej niezgodności dat zgonu Heroda Wielkiego i narodzin Jezusa). Jedno źródło podaje, że coś miało miejsce, inne tak "głośnej sprawy" nie wspominają, więc lepiej założyć, że prawdopodobnie jej nie było. Zwłaszcza w kontekście tego, co napisałeś w drugiej części wypowiedzi.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Patriotyzm - po co to komu?

ndz cze 12, 2011 8:04 pm

Mal, według interpretacji Kościoła Chrystus narodził się około 6-7 roku p.n.e., czyli jakieś 2-3 lata przed śmiercią Heroda, gdyż to wówczas, podobno, był przeprowadzany spis ludności za Augusta. Tymczasem historycy zaprzeczają, jakoby wówczas przeprowadzano jakikolwiek spis, Ich zdaniem jeden odbył się w 14 roku p.n.e. a drugi - w 6 roku n.e. Poza tym - Ewangelia wg św. Łukasza podaje, ze za czasów narodzin Jezusa namiestnikiem Syrii był Kwiryniusz, podczas kiedy w rzeczywistości był on namiestnikiem, ale nieco później, właśnie podczas 2 spisu, z 6 roku naszej ery. Inną nieprawidłowością, jaką zauważa się w przekazie ewangelicznym, jest fakt sposobu sporządzania tego spisu. Rzymianie bowiem nigdy nie nakazywali mieszkańcom udawać się podczas spisu do miejsc urodzenia, tylko przeprowadzali spis tak jak jest robiony teraz - w miejscu zamieszkania, co zresztą jest logiczne. Tych rozbieżności między przekazem ewangelicznym a faktami zanotowanymi przez historyków jest więc dość sporo, aby ustalić w rzeczywistości, kiedy Jezus się narodził.
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Patriotyzm - po co to komu?

śr lis 09, 2011 11:55 pm

Ja tu zrobię mały, patriotyczny spam.

Zapraszam wszystkich, kto może i ma chęć, na piątek (tj. 11.11.11) do Warszawy, na plac Piłsudskiego, o godzinie 12. Nawet jeśli nie chcecie widzieć tylu gąb polityków na żywo w jednym miejscu, to przyjdźcie chociaż dla samej defilady historycznej. Będzie na pewno co oglądać, podobno ma być nawet 120 koni. :)

A po defiladzie można będzie za darmo zwiedzić Muzeum Wojska Polskiego.
Ostatnio zmieniony śr lis 09, 2011 11:56 pm przez Dark_Archon_, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Patriotyzm - po co to komu?

czw lis 10, 2011 2:37 am

Defilada zawsze fajna, przez ostatnie parę lat regularnie stawałem sobie na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej i za każdym razem było warto.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Patriotyzm - po co to komu?

czw lis 10, 2011 4:55 pm

Fakt, data rzadko spotykana, ale niestety, święta zazwyczaj spędzam z rodziną. więc nie wybiorę się do stolicy.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Patriotyzm - po co to komu?

czw lis 17, 2011 9:58 pm

@ Dark_Archon

I jakie masz wrażenia po defiladzie?
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Re: Patriotyzm - po co to komu?

czw lis 17, 2011 10:48 pm

Od kuchni, jako że był to mój pierwszy raz, jako uczestnika, to spodziewałem się fajerwerków :) A przez jakieś 3 godziny tylko gniotłem swój tyłek w siodle. Miałem też nadzieję, że będę mógł przedefilować przed Grobem Nieznanego Żołnierza, niestety większość rekonstruktorów nie została do tego dopuszczona - tu rządzą gierki polityczne, których nie rozumiem. Nie licząc zmiany trasy, która mnie i wielu kolegów zaskoczyła, było całkiem fajnie - ludziom się podobało, a to najważniejsze. Choć trochę smutno było przechodzić prawie pustymi uliczkami Powiśla.
Szczególnie ciekawie zaprezentowali się goście w mundurach 5 Dywizji Syberyjskiej, wraz ze sztandarem. Galeria na dobroni.pl

Natomiast od kiedy dowiedziałem się, co zaszło na Nowym Świecie, zacząłem śledzić różne dyskusje na ten temat, dręczy mnie (i nie tylko) jedno pytanie - Jak państwo, z prezydentem na czele, mogło dopuścić, żeby garstka idiotów zaburzyła oficjalne obchody jednego z najważniejszych świąt narodowych i wymusiła zmianę trasy wojskowej defilady? Czy takie coś byłoby możliwe np. we Francji, gdyby ktoś zablokował Łuk Triumfalny?
Szkoda słów po prostu. Do tego złość mnie ogarnia, kiedy czytam, co ci idioci wypisują na lewackich stronach. Że to niby rekonstruktorzy, czy raczej faszyści w przebrani w mundury napoleońskie, zaatakowali bezbronnych niemieckich aktywistów? Że niby okładali Niemkę kolbami karabinów? Tak się składa, że w znacznej większości ta grupa składała się z podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej. Nie sądzę, żeby oni byli skłonni do wywoływania jakichkolwiek burd. A ta kobieta, którą niby tłukli, na zdjęciach okazuje się być prawie dwukrotnie szersza w barkach ode mnie, przygruba i łysawa :)

Już nie mówię o tym, że dotknął mnie fakt, że ktokolwiek splunął na mundur polskiego żołnierza. Nie wiem, jakbym się sam zachował w takiej sytuacji, choć pewnie po wyjściu z szoku zapomniałbym o dyplomacji. Jak już pisałem, szkoda słów.

Podsumowując, mam mieszane uczucia. Mogłoby to być piękne święto, jednak pozwolono garstce idiotów je zepsuć.
Mam szczerą nadzieję, że w przyszłym roku się to nie powtórzy.
Ostatnio zmieniony czw lis 17, 2011 10:50 pm przez Dark_Archon_, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Patriotyzm - po co to komu?

czw lis 17, 2011 11:37 pm

Niestety, taka jest smutna prawda. Najpierw przywozi się niemieckich lewaków i anarchistów, by robili burdy i prali się z "polskimi nazistami" a potem nawet nie umie się przeprosić za te incydenty, tylko triumfalnie głosi się hasło o tym, że cała Europa jest przeciwko faszyzmowi. A plucie na polski mundur zasługiwało tylko na to, by takiego osobnika potraktować specjalnie - osadzić na 48 godzin w celi z mordercami i puścić plotkę, że to pedofil i gwałciciel. Już oni by go tak wyobracali, że do końca życia nigdy by nie odważył się nawet krzywo spojrzeć na polskiego żołnierza.

Jednak mimo wszystko zaliczyłeś swój pierwszy raz jako aktywny uczestnik defilady, czego Ci zazdroszczę, ale i gratuluję. Mógłbyś pokazać gdzieś na blogu swoją fotkę na koniu i w mundurze.
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Patriotyzm - po co to komu?

pt lis 18, 2011 12:13 am

Następnym razem, jeśli sytuacja miałaby się powtórzyć, to zapewne kawaleria pójdzie przodem i w zgodzie z refrenem żurawiejek - "Lance do boju, szable w dłoń! Bolszewika goń, goń, goń!" :)

A co do zdjęcia, zastanawiałem się nad tym, ale wypadałoby je wrzucić z jakąś notką (choć jedną). Tyle, że ja nie mam ani na nią weny, ani talentu pisarskiego.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Patriotyzm - po co to komu?

pt lis 18, 2011 12:33 pm

Darku, a ile osób go nie ma, a pisze blogi? A Ty przynajmniej masz się czym pochwalić, bo niewielu chyba polterowców uczestniczyło w paradach z okazji Dnia Niepodległości jako czynny uczestnik.
Ostatnio zmieniony pt lis 18, 2011 12:33 pm przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Patriotyzm - po co to komu?

pt lis 18, 2011 2:59 pm

Darku? :D

Cóż, pomyślę nad tym i może jakąś refleksję na temat tamtego dnia skrobnę. A jest o czym pisać, bo wiele emocji się nagromadziło wokół. Szybko jednak to raczej nie nastąpi.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Patriotyzm - po co to komu?

pt lis 18, 2011 11:28 pm

Darku od Dark. Zwracam się nieraz do innych w 2 osobie.

A co do pisania - jeśli szybko nie napiszesz, to potem możesz pozapominać wielu szczegółów, które mogą okazać się interesujące, ważne, istotne dla tego dnia i Twego w nim udziału.
Ostatnio zmieniony pt lis 18, 2011 11:29 pm przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Patriotyzm - po co to komu?

sob lis 19, 2011 10:43 pm

earl pisze:
Darku od Dark. Zwracam się nieraz do innych w 2 osobie.

Nie, żebym miał coś przeciwko. Zdziwiła mnie forma, wygląda tak, jakbym miał na imię Darek :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Patriotyzm - po co to komu?

ndz lis 20, 2011 11:52 pm

Cóż, tak to się odmienia. Ale na pewno lepiej brzmi niż gdybym się zwracał do Ciebie Darku_Archonie.
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Patriotyzm - po co to komu?

wt lis 22, 2011 12:12 pm

Jakby kogoś to interesowało, moja notka wciąż jest dostępna na blogu - Święto Niepodległości od środka.

Jakby ktoś chciał wziąć udział w rozgorzałym tam flejmie, to zapraszam. Proszę tylko zachowanie pewnego poziomu dyskusji i kultury osobistej.
Ostatnio zmieniony wt lis 22, 2011 12:13 pm przez Dark_Archon_, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Angelvoice
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 34
Rejestracja: pt maja 25, 2012 12:15 pm

Patriotyzm - po co to komu?

pt maja 25, 2012 12:38 pm

Czlowiek generalnie ma potrzebe poczucia przynaleznosi do jakies grupy, stad wynika rowniez patriotyzm. Moim zdaniem trzeba cennic ta skad sie pochodzi i pielegnowac wpojone nam wartosci, ale nie mozan tez przesadzac w druga strone tzn. znam wielu takich, ktorzy maja poczucie wyzszosci z racji tego ze sa Polakami, a to z patriotyzmem nie wiele ma juz wspolnego
 
Gedeon

Patriotyzm - po co to komu?

pt maja 25, 2012 9:13 pm

Kto chce być wiernym w dużych rzeczach, niech będzie najpierw w niewielkich. Pewnie, należy działać dla dobra wszystkich ludzi... Ale stopniowo, najpierw trzeba zadbać o ludzi w swoich otoczeniu. Swoją rodzinę, potem społeczność lokalną, potem naród, potem abstrakcyjną ludzkość. Kto deklaruje humanitaryzm, a jest pełen pogardy dla ludzi obok siebie, jest hipokrytą.
 
Awatar użytkownika
krokodylek
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: sob maja 19, 2012 7:52 pm

Patriotyzm - po co to komu?

pt maja 25, 2012 11:31 pm

Można być patriotą,ale w naszym kraju graniczy to z samobójstwem. Bądź wierny jednemu stronnictwu politycznemu które kopnie w kalendarz z jakąś chorą ideą i bój się przyznać ze oponenci mają racje... Tak więc patriotyzm powinien być mimo wszystko ale w granicach rozsądku,tak jak Gedeon wspomniał.

Pewnie, należy działać dla dobra wszystkich ludzi... Ale stopniowo, najpierw trzeba zadbać o ludzi w swoich otoczeniu. Swoją rodzinę, potem społeczność lokalną, potem naród, potem abstrakcyjną ludzkość.
 
Awatar użytkownika
Bernkastel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: pn lip 18, 2011 9:57 pm

Re: Patriotyzm - po co to komu?

ndz cze 03, 2012 11:00 am

krokodylek pisze:
Można być patriotą,ale w naszym kraju graniczy to z samobójstwem. Bądź wierny jednemu stronnictwu politycznemu które kopnie w kalendarz z jakąś chorą ideą i bój się przyznać ze oponenci mają racje...

Hm? Ale co to ma wspólnego z patriotyzmem? Można być patriotą nawet nie popierając żadnej partii. A "patriota", który wyznaje jedną partię i nie przyzna, że robi ona źle, nawet jak szkodzi państwu, to żaden patriota, bo patriota powinien mieć na uwadze dobro państwa, a nie polityków.
 
Gedeon

Patriotyzm - po co to komu?

ndz cze 03, 2012 2:09 pm

Nie do końca. Ktoś może zażarcie popierać jedną partię, bo uważa, że realizuje ona najlepiej interesy całego narodu, myląc się w tej kwestii... W końcu patriotyzm to raczej kwestia intencji niż inteligencji :D
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

Patriotyzm - po co to komu?

ndz cze 03, 2012 7:02 pm

Lulz.
Głosujcie na Leszka Bubla, dumnego spadkobiercę grunwaldzkiej tradycji i wraz z nim idźmy w ślady Mieszka, gromiąc potomków Hodona.
 
Gedeon

Patriotyzm - po co to komu?

ndz cze 03, 2012 7:07 pm

Twoja podana w arcyzabawany sposób sugestia, że każdy kto czuje się patriotą popiera partię kanapowych oszołomów jest bardzo cenna.
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

Patriotyzm - po co to komu?

ndz cze 03, 2012 7:19 pm

Wiem. Wyjątkowo jest darmowa.

Ale w sumie macie spory wybór, nie ograniczający się tylko do mojego idola. Jest przecież jedyny prawdziwy patriota Jaśko Kobylański, dobry wujek z Ameryki. Nawet lepiej, że z Południowej, bo w Północnej to tylko geje, Żydy i prezydent czarny muzułmanin.
 
Gedeon

Patriotyzm - po co to komu?

ndz cze 03, 2012 7:24 pm

Czytając między wierszami, mam wrażenie, że uważasz, że nie istnieje coś takiego jak świadomy patriotyzm, a każdy patriota jest idiotą (bo jak się domyślam Jana Kobylańskiego też za idiotę uważasz - nie będę się nat ten temat wypowiadał, bo za dużo o tym wybitnym działaczu polonijnym nie wiem). Trafnie odczytuję Twoje poglądy?
Ostatnio zmieniony ndz cze 03, 2012 7:25 pm przez Gedeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

Patriotyzm - po co to komu?

ndz cze 03, 2012 8:55 pm

Bezbłędnie. Nie spodziewałem się tak szybkiej demaskacji.

No i to błyskotliwe domysły. Perełki dedukcji.

Nie no, ja też lubię robić z siebie patriotę na foro i w ogóle w internetach. Ładuję sobie megalomanię, gromię, sądzę no i to wszystko wygodnie sprzed kompa. Dla mnie bomba.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Patriotyzm - po co to komu?

ndz cze 03, 2012 9:08 pm

Mieszasz patriotyzm z megalomanią. Tę drugą wyznają szowiniści i rasiści a nie patrioci.
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

Patriotyzm - po co to komu?

ndz cze 03, 2012 9:19 pm

Myślałby kto, że to jakaś różnica.
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

Patriotyzm - po co to komu?

pn cze 04, 2012 9:08 am

Cohen, nie obrażaj ludzi. To, że niektórzy za przejaw patriotyzmu uważają mentalność małpoluda walczącego z innymi stadami o banany i samice nie oznacza, że patriotyzm faktycznie na tym polega.
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

Patriotyzm - po co to komu?

pn cze 04, 2012 3:38 pm

W gruncie rzeczy mentalność małpoluda walczącego o żarcie i samice nadal nami kieruje. Patriotyzm to tylko usprawiedliwianie tego miłością do swoich małpoludów.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości