Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
wisimito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 127
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:24 am

Antysemityzm

pn cze 04, 2012 11:10 am

Czyli Żydzi też są nieudacznikami, skoro na Polaków obecnie rzucają gromy za los, co ich spotkał podczas II wojny światowej.

"No body is perfect". Odpowiedzialność zbiorowa, to moim zdaniem, najgorszy rodzaj odpowiedzialności. Od razu kojarzy mi się z wojskiem. Jeden gnojek nie wraca, na czas, do koszar. Przepustki ma wstrzymane cały batalion. Mdli mnie, gdy słyszę jak ktoś mówi, że nienawidzi Żydów, "bo oni zabili Chrystusa". Nienawidzić imho można konkretne osoby, które się poznało osobiście. We wszelki rasizm wpisane jest domniemanie winy. Polak - złodziej, Rosjanin - brutal i alkoholik, Niemiec - faszystowska szowinistyczna świnia, Arab - terrorysta, Murzyn - gangster, Żyd - mason, siepacz komuchów, wszystko co najgorsze, a czego nie można przypisać innym nacjom. Rasizm jest jak religia. Wierzymy, że inne narody są (w jakiś sposób) upośledzone, a nasz wyjątkowy i nieskazitelny. Zaprzeczanie takim twierdzeniom umniejsza nas samych, a większość nie lubi przyznawać się do swojej małości, czy choćby przeciętności.
Ostatnio zmieniony pn cze 04, 2012 11:11 am przez wisimito, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

Antysemityzm

pn cze 04, 2012 3:33 pm

Ale Żydzi zabili Chrystusa. No, może nie bezpośrednio, bo rękoma Rzymian.
Ej, to trzeba tę myśl podrzucić starszym braciom w wierze, żeby odpieprzyli się od nas i zaczęli molestować Włochów.
Bez kitu, dobra myśl. Czekam na medal Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

pn cze 04, 2012 3:45 pm

Nie rękoma Rzymian, bo ani Piłat ani jego podkomendni Rzymianami de facto nie byli, wywodząc się z Bliskiego Wschodu.
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

Antysemityzm

pn cze 04, 2012 4:17 pm

Gedeon pisze:
Podam też taki przykład - kiedy Żydzi przegrywali wojnę z Iranem, Golda Meir i najwyższi dowódcy zakładali, że kiedy sytuacja stanie się na tyle groźna, że przegrana Izraela stanie się pewna, zaczną walić atomówkami w irańskie miasta. I to jest chyba typowe podejście izraelskich władz


Podobnego kalibru przykład, co z agentem Mosadu - pokaż mi państwo posiadające broń atomową, które publicznie głosi "Choćby się nie wiadomo co działo, nuki nie użyjemy". Toż to by była rzadka kupa, a nie odstraszacz.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

pn cze 04, 2012 4:19 pm

Broń nuklearna jest w zasadzie bronią ostateczną - może być użyta jedynie przez państwo, które nie ma już nic do stracenia. Dlatego tak niebezpieczna jest w rękach komuchów z Korei Północnej, jeśli rzeczywiście ją posiadają. Natomiast Izrael, jak na razie, nie jest w takiej beznadziejnej sytuacji, by jej używać.
Ostatnio zmieniony pn cze 04, 2012 4:20 pm przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Gedeon

Antysemityzm

pn cze 04, 2012 11:33 pm

Ale Żydzi zabili Chrystusa. No, może nie bezpośrednio, bo rękoma Rzymian.

To, że antysemici nienawidzą Żydów za ,,zabicie Chrystusa" to mit. Może tak było w wiekach średnich. Rozmawiałem z wieloma antysemitami i ludźmi krytycznymi wobec Żydów - nigdy nie padła taka motywacja. No ale Ty możesz się dalej obracać w świecie skojarzeń średniowiecznych, jak widzę interesuje Cię głównie napawanie się własnymi dowcipami, więc stan faktyczny zapewne nie zepsuje Ci zabawy.
 
Awatar użytkownika
wisimito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 127
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:24 am

Antysemityzm

wt cze 05, 2012 1:07 am

Więc kto powtarza mit o zabójstwie Chrystusa, przez Żydów? Chyba nie ich zwolennicy*? Dla niektórych "gorliwych chrześcijan", jest to wystarczający (choć nie jedyny) powód, przynajmniej do niechęci, jeśli nie nienawiści. Skoro znasz motywy antysemitów, z pierwszej ręki, to się z nami podziel. Jestem autentycznie zaciekawiony.
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

Antysemityzm

wt cze 05, 2012 2:26 am

Widzę, synek, że z czytaniem ze zrozumieniem u ciebie nietęgo. Cytowaniem też. Wróć, kiedy się naumiesz.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

wt cze 05, 2012 8:26 am

Żydów oskarżano przede wszystkim o morderstwa rytualne (np. zabijanie chrześcijańskich dzieci, by z ich krwi robić macę - stąd np. doszło prawdopodobnie do tzw. pogromu kieleckiego, imspirowanego przez UB w 1946 roku). Chrześcijanie jednak nie byli oryginalni w swoich oskarżeniach, gdyż powtarzali mniej więcej to, o co ich oskarżali żydzi i "poganie" w pierwszych wiekach - czyli również o morderstwa rytualne a także o kanibalizm (spożywanie ciała, picie krwi itd).
 
Awatar użytkownika
chimera
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pn mar 06, 2006 10:57 pm

Re: Antysemityzm

wt cze 05, 2012 1:37 pm

"Jako najbardziej prawdopodobną hipotezę IPN uznał wersję, że wydarzenia kieleckie z 4 lipca 1946 roku miały charakter spontaniczny i zaistniały wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności natury historycznej i współczesnej."

To o prowokacji UB to chyba tylko jedna z hipotez?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

wt cze 05, 2012 3:13 pm

Przez dłuższy czas tak właśnie tłumaczono przyczyny tego mordu. Znając metodę postępowania komunistów (czyli robienie wielu rzeczy tak, aby nie padło na nich podejrzenie) ta przyczyna również ma moim zdaniem całkiem sensowne podstawy.
 
Awatar użytkownika
Cohen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw lut 24, 2005 6:32 pm

Antysemityzm

wt cze 05, 2012 4:03 pm

Mędrcy Syjonu chcą, żebyście tak myśleli.

W ogóle "Protokoły" polecam, dobre.
 
Gedeon

Antysemityzm

wt cze 05, 2012 9:51 pm

Więc kto powtarza mit o zabójstwie Chrystusa, przez Żydów?

A ktoś powtarza? Jak dla mnie ten mit jest po prostu martwy.

Dla niektórych "gorliwych chrześcijan", jest to wystarczający (choć nie jedyny) powód, przynajmniej do niechęci, jeśli nie nienawiści.

Nigdy się z tym nie spotkałem.

Skoro znasz motywy antysemitów, z pierwszej ręki, to się z nami podziel. Jestem autentycznie zaciekawiony.

Podam kilka (uwaga: zanim ktoś zacznie histeryzować, żem nazista, niech sobie uświadomi, że ja tylko podaję to, co usłyszałem).
1. Kwestia palestyńska - to dzisiaj popularny motyw, można ją poruszać bez oskarżenia o rasizm (bo stajesz w obronie Arabów przeciwko Żydom).
2. Przekonanie, że Żydzi (źle) rządzą światem i wykorzystują inne narody, zwłaszcza Polaków.
3. Bo Żydzi to ,,niższa rasa" - czyli generalny rasizm.
4. Względy religijne - tak, przyznaję, takie motywacje też występują. Ale z reguły na zasadzie ,,bo Żydzi zwalczają chrześcijaństwo". Natomiast z argumentacją ,,bo Żydzi zabili Chrystusa" - bo o niej teraz mówimy - nigdy się nie spotkałem współcześnie. Poza tym, jak już pisałem, jest wielu neopogan, którzy na równi nienawidzą judaizmu i chrześcijaństwa.
5. Reakcja na antypolonizm niektórych Żydów - jak jakiś działacz żydowski opowiada, jak to Polacy nienawidzą Żydów i w ogóle jaki to okropny naród, to paradoksalną (acz naturalną) reakcją u niektórych Polaków będzie właśnie przypływ antysemityzmu...
Ostatnio zmieniony wt cze 05, 2012 9:59 pm przez Gedeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
wisimito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 127
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:24 am

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 12:16 am

Więc kto powtarza mit o zabójstwie Chrystusa, przez Żydów?

A ktoś powtarza? Jak dla mnie ten mit jest po prostu martwy.
Chyba tak. Na Discovery widziałem film. Niestety nie pamiętam tytułu, ale można go streścić zdaniem - "To nieprawda, że Żydzi zabili Chrystusa".
Dla niektórych "gorliwych chrześcijan", jest to wystarczający (choć nie jedyny) powód, przynajmniej do niechęci, jeśli nie nienawiści.
Nigdy się z tym nie spotkałem.
A ja kilka razy i tylko dlatego o tym piszę.
1. Kwestia palestyńska - to dzisiaj popularny motyw, można ją poruszać bez oskarżenia o rasizm (bo stajesz w obronie Arabów przeciwko Żydom).
W konflikcie Izrael - Palestyna, Palestyńczycy stroną pokrzywdzoną. Tylko nie można tego faktu przytaczać przeciw wszystkim Żydom, a jedynie przeciw mieszkańcom Izraela, którzy w większej części są ludnością napływową. Czyli intruzami, tak z punktu widzenia Palestyńczyków, jak i innych mieszkańców regionu. Mi Izrael kojarzy się z państwem Zakonu Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwanego Krzyżakami. Myślę, że Arabami targają podobne emocje związane z Izraelem, jak Polakami i Litwinami w związku z państwem krzyżackim. Dodać trzeba, iż wielu Izraelitów nie popiera polityki, swego rządu, wobec Palestyny.
5. Reakcja na antypolonizm niektórych Żydów - jak jakiś działacz żydowski opowiada, jak to Polacy nienawidzą Żydów i w ogóle jaki to okropny naród, to paradoksalną (acz naturalną) reakcją u niektórych Polaków będzie właśnie przypływ antysemityzmu...
Mi osobiście włącza się agresor, gdy słyszę lub czytam o rewelacjach, w stylu "Złotych żniw" Grossa. Ale moja niechęć nie sięga dalej niż do pana G.
Ostatnio zmieniony śr cze 06, 2012 1:00 am przez wisimito, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 7:51 am

Nie lubie takich flejmików, wiec to tylko jednorazowa wypowiedź

A ktoś powtarza? Jak dla mnie ten mit jest po prostu martwy.


Jak głębiej poszukać, to bardzo popularny pogląd. Nikt od tak na ulicy tego nie wykrzykuje(za często), ale jak z ludźmi porozmawiać dłużej, czasem wyłazi. JA przynajmniej spotkałem się z tym często przy rozmowach na tematy religijno/filozoficzne. U ludzi prostych - bardzo często, u ludzi wykształconych(często też prostych ;) ) - nie dużo rzadziej. To niemodny i nie poprawny pogląd, dlatego też niewidoczny, co nie znaczy że nie popularny.
Ah, dodam tylko że mam taką prace, ze z ludźmi gadam bardzo dużo.

Pozdrawiam
Aes
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 8:45 am

Gedeon pisze:
Bo Żydzi to ,,niższa rasa" - czyli generalny rasizm.


W rzeczywistości ten rasizm wywołany jest przekonaniem o wyższości Żydów i ich osiągnięciami w życiu społecznym i gospodarczym (bo są bardziej przebiegli, zaradni, lepiej adaptują się do zmieniających się warunków i osiągają lepsze efekty). Tylko, że osiągnięte przez Zydów sukcesy są tłumaczone nie cechami charakteru i intelektu poszczególnych jednostek, ale ich podłością moralną, polegającą na wyzysku, oszustwie, pazerności, naciągactwie itd. Stąd "moralna wyższość" krytykantów do tego, by ukrócili ten proceder, która jest w rzeczywistości kompleksem niższości.

Aes pisze:
Jak głębiej poszukać, to bardzo popularny pogląd.


Ja z tym powodem nigdy się nie zetknąłem. Natomiast niechęć do Żydów wynika z ww. przeze mnie powodów a także z przekonania o niejasnych powiązaniach Żydów w świecie (masoneria itd.) oraz dążenia do podporządkowania świata swoim interesom.
 
Gedeon

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 6:21 pm

Chyba tak. Na Discovery widziałem film. Niestety nie pamiętam tytułu, ale można go streścić zdaniem - "To nieprawda, że Żydzi zabili Chrystusa".

Szczerze mówiąc, to ja uważam, że można powiedzieć, że Chrystusa zabili Żydzi rękoma Rzymian... Ale po po prostu uważam ten fakt za bezprzedmiotowy, bo nie ma sensu, żeby działanie kapłanów i motłochu jerozolimskiego sprzed 2000 lat wpływało na mój stosunek do całokształtu narodu żydowskiego w naszych czasach.
Więc uważam, że tak - wśród osób ponoszących odpowiedzialność za śmierć Jezusa lwią rolę odegrali Żydzi, ale nie, nie jest to powód dla antysemityzmu.

A ja kilka razy i tylko dlatego o tym piszę.

No cóż, nie twierdzę, że nie ma osób, które rozumują w ten sposób. Ale na pewno nie jest tak, jak niektórzy próbują wmówić, że to jakiś masowy pogląd odgrywający główną, czy choćby znaczącą rolę dla współczesnych antysemitów. To jest próba wmówienia, że to chrześcijaństwo jest główną wylęgarnią antysemityzmu, podczas gdy jak już pisałem, wielu (większość?) współczesnych antysemitów nawet nie jest chrześcijanami.
Tylko nie można tego faktu przytaczać przeciw wszystkim Żydom, a jedynie przeciw mieszkańcom Izraela, którzy w większej części są ludnością napływową.

Dodać trzeba, iż wielu Izraelitów nie popiera polityki, swego rządu, wobec Palestyny.

1. Ale z kolei wielu Żydów spoza Izraela (głównie amerykańskich) bezkrytycznie popiera tą politykę.
2. To, że Zydzi są tam w zasadzie ludnością napływową, jeszcze nie znaczy, że po ich stronie nie ma ,,pewnej części słuszności".
3. Widzę, że nic nie dało napisanie, że nie chodzi o moje poglądy, tylko o przytaczanie argumentacji antysemitów. W ogóle nie zajmowałem się w tamtym poście kwestią ,,czy antysemityzm jest uzasadniony" tylko ,,jakie są motywacje współczesnych antysemitów i dlaczego motwyacje religijne nie odgrywają wśród nich pierwszorzędnej roli".


I rzecz w tym, że jeśli chodzi o jątrzycieli ze strony żydowskiej, to nie jest tylko Gross:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... &_ticrsn=3
Dlatego właśnie na każde stwierdzenie o ,,polskich obozach śmierci" musimy reagować, jak to ktoś napisał ,,histerycznie". Bo ze strony wielu środowisk amerykańskich to nie jest zwykłe przejęzyczenie czy skrót myślowy, tylko wynik tego, że oni faktycznie wierzą, że Polacy to byli w zasadzie tacy quasi-sojusznicy Hitlera.
(w dodatku ten artykuł dowodzi po raz kolejny, że Amerykanie nie mają pojęcia, że świat poza granicami USA się nieco różni... Polak sprzedający Żyda w czasie wojny Niemcom za butelkę whisky? I może frytki do tego?).
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 6:26 pm

Tylko nie można tego faktu przytaczać przeciw wszystkim Żydom, a jedynie przeciw mieszkańcom Izraela, którzy w większej części są ludnością napływową. Czyli intruzami, tak z punktu widzenia Palestyńczyków, jak i innych mieszkańców regionu.

To nie jest taka prosta sprawa. Polecam Historię współczesnego Izraela Colina Shindlera - sam wprawdzie przez całą nie przebrnąłem, gdyż jest za dużo o zbyt skomplikowanej jak na mój prosty umysł polityce, ale jest tam kilka ciekawych rozdziałów (lub podrozdziałów, dobrze nie pamiętam) na ten temat.

Ja może jestem trochę nieświatowy i zaślepiony, ale imho antysemityzm to margines. Połowa z dyskutujących tutaj pewnie Żyda na oczy nie widziała (ja na przykład), nie wspominając już o szarym człowieku na ulicy. Ludzie rzucający za to słowami "ty żydzie", nie mają na myśli konkretnie rasy żydowskiej, jest to po prostu zwyczajne przezwisko. Tak samo jak "kretyn" nie oznacza już w potocznej mowie kogoś chorego na kretynizm, tak samo jak mówiąc "ty skurwysynu" większość ludzi nie ma na myśli matki obrzucanego mięsem. Easy :P
 
Gedeon

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 6:31 pm

Ludzie rzucający za to słowami "ty żydzie", nie mają na myśli konkretnie rasy żydowskiej, jest to po prostu zwyczajne przezwisko.

To też racja. Żyd to nie narodowość, Żyd to stan ducha?:D
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 9:14 pm

Żyd w potocznej mowie oznacza albo oszusta i chciwca albo dusigrosza i sknerę. Fakt, że niektórzy Żydzi zajmowali się bankierstwem i pożyczaniem pieniędzy na kredyt (często wysoki) miał niebłahy udział w powstaniu takiego neosemantyzmu.
 
Awatar użytkownika
wisimito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 127
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:24 am

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 9:49 pm

Widzę, że nic nie dało napisanie, że nie chodzi o moje poglądy, tylko o przytaczanie argumentacji antysemitów.
Doskonale to rozumiem. Jeśli moja wypowiedź sugerowała coś przeciwnego, to przepraszam. Moje komentarze odnosiły się, do motywów antysemickich, jako takich. Miałem na celu dowieść, jak widać nieudolnie, iż nawet będąc przeciwnikiem polityki Izraela, głównie wobec Palestyńczyków, nie jest się automatycznie antysemitą. Zgadzam się również, z przedmówcami, że sprawa Palestyny, to problem bardziej złożony i niejednoznaczny.

Spotkałem się z określeniem "Żyd", w odniesieniu do osoby trudniącej się pokątnym handlem lub pracownika lombardu.
 
Gedeon

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 10:00 pm

Doskonale to rozumiem. Jeśli moja wypowiedź sugerowała coś przeciwnego, to przepraszam.

Nie, nie przepraszaj. Po prostu odniosłem wrażenie, że próbujesz mi argumentować, czemu te powody, które podałem są wg Ciebie niesłuszne, więc chciałem dać sygnał, że w pewnej mierze wyważasz otwarte drzwi. W pewnej mierze, bo częściowo się z niektórymi uwagami zgadzam - np. w kwestii palestyńskiej, czy antypolonizmie części środowisk żydowskich. (Niestety, są to najbardziej krzykliwe i widoczne środowiska. I niestety czasem te środowiska narzucają dyskurs i wśród młodych Żydów zdarzają się tacy, którzy wierzą w żydożerczość Polaków).


U mnie w liceum była zabawna sytuacja - z jednej strony non stop wyzywaliśmy się z chłopakami od żydów i sugerowaliśmy jeden drugiemu obrzezanie, opowiadaliśmy sobie te głupie dowcipy o Żydach przerabianych na mydło itd.... Ale kiedy na wymianę przyjechali prawdziwi Izraelczycy nikomu nie przyszło do głowy, żeby ich jakoś nękać czy okazywać pogardę. Ot taki to był ten szczeniacki antysemityzm (aczkolwiek nie wątpię, że wśród młodzieży znaleźliby się i tacy, którzy by faktycznie chcieli tym prawdziwym Żydom coś zrobić).
Ostatnio zmieniony śr cze 06, 2012 10:02 pm przez Gedeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 10:00 pm

Jest także takie powiedzenie: "Kochajmy się jak bracia, liczmy jak Żydzi", czyli bardzo skrupulatnie.
Nawiasem mówiąc, mój dziadek i część osób z jego pokolenia wspominało, że w sklepach żydowskich można było kupować taniej niż w polskich przed wojną, bo Żydzi potrafili nawet znacznie spuścić z ceny, byle sprzedać towar.
 
Awatar użytkownika
wisimito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 127
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:24 am

Antysemityzm

śr cze 06, 2012 10:31 pm

Najśmieszniejsze kawały o Żydach, to te które wymyślili sami Żydzi. Kiedyś miałem książeczkę pt. "Przy szabasowych świecach".
 
Gedeon

Antysemityzm

czw cze 07, 2012 12:41 am

- Panie Boże, Panie Boże!
- Słucham Mosze?
- Mój syn się ochrzcił!
- Bywa, mój też.
- Ale co ja mam teraz zrobić?
- To samo, co ja - każ spisać nowy testament.
Ostatnio zmieniony czw cze 07, 2012 12:41 am przez Gedeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

czw cze 07, 2012 11:54 pm

Ja znalazłem inny:

Icek wraca niezapowiedzianie wcześniej z pracy do domu, a tam żona w łóżku goła. A dlaczego ty jesteś goła ? - pyta.
- Bo jestem strasznie chora, - mówi przestraszona żona.
- Chora ? To w takim razie idź do łóżka, a ja ci zrobię mocną herbatę. Ale przed tym powieszę palto w szafie.
Żona na to: Nie, nie, broń Boże, nie otwieraj szafy!
- Dlaczego ?
- Bo tam jest duch, który straszy.
Icek już otworzył jednak szafę i widzi w niej gołego sąsiada.
- Oj, Mosze, Mosze - mówi - Jak mogłeś mi zrobić coś takiego ? Znamy się od piętnastu lat, jesteśmy przyjaciółmi, żyrujemy sobie nawzajem weksle, a teraz moja żona jest chora, to ty, zamiast podać jej herbatę, jeszcze ją straszysz?
 
Gedeon

Antysemityzm

sob cze 09, 2012 12:56 am

Pociągiem jechał ksiądz i rabin. W pewnej chwili ksiądz wyjmuje kiełbasę.
- Poczęstujecie się, rebe? - pyta towarzysza.
- Nie, nam nie wolno jeść kiełbasy - odpowiada Żyd.
- A szkoda, to takie przyjemne - mówi ksiądz i zaczyna ostentacyjnie jeść wędlinę.
Po chwili rabin z uśmiechem pyta:
- A jak zdrowie księdza małżonki?
- Małżonki? - dziwi się ksiądz. - Nam nie wolno mieć żony.
- A szkoda, to takie przyjemne - odpowiada rabin.
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

Re: Antysemityzm

sob cze 09, 2012 11:54 pm

To i ja od siebie coś dodam:

Umierający, stary, chory Żyd leży na łożu śmierci. W gorączce wzywa swoją rodzinę:
- Gołdo, Gołdo, żono moja, jesteś przy mnie?
- Jestem, drogi mężu.
- Aha... A Aaronie, synu mój pierworodny, jesteś przy mnie?
- Jestem, ojcze...
- Aha... A Szlomo, mój młodszy synu, czy Ty jesteś przy mnie?
- Jestem, ojcze...
- Aha... A córki moje, Saro, Rachelo, jesteście przy mnie?
- Jesteśmy, tatełe...
- Aha... A to kto w takim razie sklepu pilnuje???
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Antysemityzm

ndz cze 10, 2012 8:33 am

Oprócz słowa "antysemityzm" funkcjonowało pojęcie "asemityzm", ale dokładnie nie pamiętam, jakie między nimi były różnice, chociaż były.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Antysemityzm

ndz cze 10, 2012 10:08 am

Trochę sucharzycie, jakoś nie przekonują mnie te "kulturalne" dowcipy o Żydach :(

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość