Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Tacharis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: sob mar 26, 2005 12:01 pm

"Pierścień tęsknoty"

czw kwie 28, 2005 11:35 pm

Czy czytaliście tą książkę? Jeśli tak, to co o niej myślicie?
Ja bardzo bałem się tego co w niej znajdę, bo zostałem już raz doświadczony książkami ze świata FR ("Pięcioksiąg Cadderly'ego" Salvatore), a one wysokiego poziomu nie trzymały... No przynajmniej jak dla mnie. Co do Pierścienia, to byłem bardzo ciekaw czy została w nim zachowana zgodność z mechaniką gry, tzn. czy czary i talenty będą się zgadzać, itd. Do tej pory (jestem w połowie lektury) się zgadzają. Nie pasuje mi za to ilość czarów, rzucanych przez książkowych magów; mam wrażenie, że oni mają po 10 matryc. No i jest jeszcze masa niedociągnięć, niedomówień i innych małych niejasności. Na razie książka bardzo przypomina mi dziennik z sesji; postacie popełniają te same błędy co gracze, czyli np. zapominają o jedzeniu, śpią w pełnym rynsztunku, itd.
Czy ktoś z was wie, czy jeszcze jakaś książka ze świata ED została wydana po polsku?
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

czw kwie 28, 2005 11:48 pm

Jedna jedyna.
Książka Kubasika nie ma odniesieina do mechanik. Mordom używa zaklęć mistrza zywiołó...ale nie o to chodzi. Fabula jest porywają miejscami a miejscami średnia. Mamy za to informacje o Parlainth, skąd się wzięło i kto do tego się przyczynił. Mamy więc rok 1452 ...
Teraz tylko rzut oka na obecne daty ;-) 1506 rok...J'role miał wtedy ze 12 lat, więc obecnie ma tych lat 66 (około)...CO znajduje potwierdzenie w Secret Societies i jego pozycji przed okupacją...

Garthlik mógł mieć wtedy ze 20-26 lat, więc obecnie ma 74-80 lat ;-) Zadziwiające jak na 15 kręgowego złodzieja orka, nie?

No ale poznajemy też Alachię, IMO przedstawioną średnio...


Strasznie żałuję że nie poszła kontynuacja (Poisoned Memories - o rebelii śmierci i uratowaniu 10 letniego Nedena z łap Mordoma i Mother Speaks - nie wiem o czym).

Obie książki są na jakichs wyprzedażach w USA, ale mnie będzie chyba lepiej ściągnąć ich węgierskie tłumaczenia (chodzą po 7-8 zł w przeliczeniu). Bardzo bym chciał je przeczytać.

pozdrawiam
Gerion
 
Awatar użytkownika
Tacharis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: sob mar 26, 2005 12:01 pm

pt kwie 29, 2005 12:16 am

Rónież chętnie bym się za nie zabrał.
J'role miał wtedy ze 12 lat

Takiej byłem myśli na początku lektury, ale po scenie z Alachią zacząłem się poważnie zastanawiać, czy on nie ma z 5 lat więcej :wink:
Co do Alachii, to mnie się spodobała, ale już tutaj nastąpił mały zgrzyt. Mój MG przedstawił nam Krwawe Elfy i ich królową troszkę inaczej :? I właśnie dlatego powinno się czytać dokładnie wszystkie wzmianki o świecie w dodatkach. Gdyby każdy tak robił, to nie byłoby takich zgrzytów :)
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

pt kwie 29, 2005 9:30 am

Fakt, Tacharis masz rację - mógł być fizycznie starszy, natomiast zmaganie z Horrorem i generalne psychiczne maltretowanie wpłynęło na niego pewnie tak, że zatrzymał się na emocjonalnym etapie 12-latka... Nie wiem, w każdym razie może Thera ma rację ignorując donosy szpiegów o J'rolu skoro on jest już mocno po 70-tce?

A co do przedstawienia Twojego MG - Pierścień tęsknoty nie jest dodatkiem do erpga, jest powieścią na motywach, osadzoną w świecie, choć opisującą ważne wydarzenia ze story line'u. Ja bym bardziej wierzył MG niż Kubasikowi ;-)

pozdrawiam
Gerion
 
Awatar użytkownika
Blood_Elf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: sob lis 20, 2004 12:56 pm

pt kwie 29, 2005 9:53 am

Książka jest świetna bardzo mi się podobała. Szkoda że nie ma innych książek z ED wydanych w polsce.
 
Awatar użytkownika
Tacharis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: sob mar 26, 2005 12:01 pm

ndz maja 01, 2005 7:30 am

No i przeczytałem do końca :) Choć z początku średniawa, powieść rozkręcała się z każdą stroną. Ostatecznie stwierdziłem, że Kubasik odwalił kawał dobrej roboty. Sądzę, że nawet jakbym nie interesował się Earthdawn'em, to książka i tak by mi się spodobała :) Jest naprawdę świetna!

Na ostatniej stronie ksiązki jest fragment, który mówi, że J'role przez większą połowę swojego życia zmagał się z horrorem w swoim umyśle. A zmaganie to zaczęło się, gdy miał 7 lat. Wynika z tego, że podczas wydarzeń z powieści musiał mieć przynajmniej 14-15 lat.

Poisoned Memories - o rebelii śmierci i uratowaniu 10 letniego Nedena z łap Mordoma

To Mordomowi udało się przeżyć? :o
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

pn maja 02, 2005 12:41 am

Tacharis pisze:
To Mordomowi udało się przeżyć? Surprised


Jak widzisz ;-)
ALe chyba skończycł swój ksenomancki żywot w 2 tomie, az drobną pomocą pewnego wielkiego smoka ;-)

pozdrawiam
Gerion
 
Awatar użytkownika
Rashkel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: czw wrz 30, 2004 8:12 pm

pn maja 02, 2005 10:12 am

Też czytałem "Pierścień Tęsknoty" i książka była świetna. Faktycznie bylo tak, ze na początku wydawało się to jakies nudnawe. Kiedy jednak przebrnąłem przez pierwsze 3 rozdziały, fabuła tak mnie wciagnęła, że nawet nie zauważyłem, kiedy doczytałem do końca. Jedyne, czego mógłbym się czepiac to tego, że książka była za krótka.
Fajne też były wstawki Górskiego Cienia opowiadającego o dzieciństwie J'rola i życiu w kaerze (były bardzo pouczające :) ).
Ciekawe jest to, że Garlthik wciąż żyje. Orkowie zazwyczaj żyją koło 40 lat, ten przeżył już 2 razy tyle i ma się dobrze.
 
Awatar użytkownika
Tacharis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: sob mar 26, 2005 12:01 pm

pn maja 02, 2005 1:08 pm

Najważniejsze jest to, że dzięki książce możemy lepiej poznać Barsawię.
Mi się zaczęła podobać od fragmentu z Krwawą Puszczą, a od sceny z parostatkiem Breeton stwierdziłem, że jest świetna.
 
Awatar użytkownika
Rashkel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: czw wrz 30, 2004 8:12 pm

ndz maja 08, 2005 9:14 pm

Nie wiem jak tobie, ale mi barsawia podobala mi się, od kiedy tylko zacząłem grać w ten system. No może od czasu przeczytania Przewodnika po Barsawii.
To właśnie mnie ciekawi w wydawnictwie FASA, że w podstawkach do ich gier, opis świata jest bardzo skąpy. Zacząłem przerabiać dzisiaj Shadowrun drugą edycję i jest ten sam problem (opis zajmuje jakieś 10 stron i dotyczy tylko okolic Seattle).
Top jednak nie zmienia faktu, ze ksiażka jest światna i tylko płakać, czemu nie wydano 2 części.
 
Awatar użytkownika
Tacharis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: sob mar 26, 2005 12:01 pm

ndz maja 08, 2005 10:34 pm

U mnie było cienko z zapoznawaniem się z historią, geografią, i resztą takich przydatnych informacji o Barsawii. Nie poświęcałem czasu na czytanie podręcznika (na początku) i większości dowiadywałem się od MG w trakcie gry. Ale oczywiści podobała mi się przez cały czas.
Pisząc:
Mi się zaczęła podobać od fragmentu z Krwawą Puszczą...

miałem na myśli, że książka mi się zaczęła od tego momentu podobać, a nie cała Barsawia. To tak na marginesie, bo mam wrażenie, że źle ten fragment zinterpretowałeś.
 
zhann
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob lis 24, 2007 7:47 pm

"Pierścień tęsknoty"

ndz sty 03, 2010 7:55 pm

Wiem, zauważyłem, że temat nieaktualny, ale może ktoś będzie w stanie mi pomóc.
Gerion napisał : "Mamy za to informacje o Parlainth, skąd się wzięło i kto do tego się przyczynił. Mamy więc rok 1452 ..."
Jak wnioskuję z dalszej części wypowiedzi, rok jest podany wg. kalendarza Throal.
Niedawno przeczytałem (nazwijmy to kontynuacją "Pierścienia Tęsknoty") "Mother Speaks", która to opowiada m.in o nalocie floty Therańskiej na Królestwo Thraolu. Zdarzenie to miało miejsce za czasów kiedy rządy w Therze sprawował Povelis. Po konsultacji z podręcznikiem głównym do ED-ka wychodzi na to, że miało to miejsce w roku 1449. I tu pojawia się problem, bowiem podczas zdarzeń opisanych w "MS" J'role i Releanna mają dwójkę synów w wieku 7 lat. Do tego, już na samym początku książki, Releanna wspomina swoje przygody u boku J'rola które miały miejsce po sprowadzeniu Parlainth i których było całkiem sporo, toteż, i one musiały zabrać im trochę czasu. Więc ni jak nie pasuje mi data 1452 (wg. Thraolu) jako data sprowadzenia Parlainth. W podręcznikach nie znalazłem żadnej daty odnośnie Parlainth.
Będę bardzo wdzięczy, gdyby ktoś mógł mi to wyjaśnić, przynajmniej powiedzieć skąd ta data - 1452?
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

"Pierścień tęsknoty"

pn sty 04, 2010 12:51 am

zhann pisze:
Będę bardzo wdzięczy, gdyby ktoś mógł mi to wyjaśnić, przynajmniej powiedzieć skąd ta data - 1452?


Ależ oczywiście. To data podręcznikowa, mam owtarte właśnie ED3 Gamemaster Guide str.16
1452 - TH Parlainth rediscovered by Garlthik One-Eye and J’Role the Honorable Tief.


W polskiej ED1 też tak powinno być... W Clasiicu jest również 1452 (str 30 Players Compendium).

pzdr
Gerion
Ostatnio zmieniony pn sty 04, 2010 12:54 am przez Gerion, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
zhann
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob lis 24, 2007 7:47 pm

"Pierścień tęsknoty"

pn sty 04, 2010 6:04 pm

Na początek wielkie DZIĘKI za szybką odpowiedź.
W ED-ka gram od niedawna (jakieś pół roku), a na dodatek w pierwszą, podstawową jego wersję i opierając się wyłącznie o podręczniki wydane w Polsce, bo do pozostałych dostępu brak. Z tego co się orientuję, to system przetoczył się przez ręce kilku firm. Wobec tego zastanawiam się, czy to ja coś pomieszałem, czy też kolejne wydawnictwa wprowadziły zmiany w histori Barsawii?
Ostatnio zmieniony śr sty 06, 2010 5:42 pm przez zhann, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Habib
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr sie 06, 2008 4:55 pm

"Pierścień tęsknoty"

śr sty 06, 2010 10:24 pm

A w jakich latach dzieje się historia z "Mother Speaks" i o czym mniej więcej jest?
Ostatnio chciałem na ALlegro kupić jednakże ktoś mnie ubiegł. ;]

Pozdrawiam
 
zhann
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob lis 24, 2007 7:47 pm

"Pierścień tęsknoty"

śr sty 06, 2010 10:48 pm

Zacznę od końca:
- jeżeli mówiąc o aukcji masz na myśli tę z 6 książkami ze świata ED-ka , to byłem to ja. I zawiedziony się trochę poczułem, bo aukcja skończyła się na 50zł, a wg. św. Mnie, książki są dużo więcej warte, a to tylko dowodzi mojej tezy, że w Polsce RPG umiera. Nie ukrywam też swej radości, że tak tanio udało się mi je zakupić.
- co do "MS" (bo, póki co zdążyłem tylko ją przeczytać), to tak jak wyżej pisałem, rok 1449, a kończy się w (jak przypuszczam) 1450, gdyż synowie J'rola i Releanny z 7 lat awansują na 8. Opowiada o pierwszym po Pogromie nalocie floty powietrznej Thery na Królestwo Barsawii. Więcej nie napiszę, gdyż boję się uczynić po raz wtóry tego samego błędu (poprzedni post).
 
Awatar użytkownika
Habib
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr sie 06, 2008 4:55 pm

"Pierścień tęsknoty"

śr sty 06, 2010 11:54 pm

Ale to znaczy, że co? Cofnął się w czasie?
Ktoś tu popełnił niezły błąd. Kubasik? Chyba on, twórca gry, nie zrobiłby takie buga.
zhann pisze:
jeżeli mówiąc o aukcji masz na myśli tę z 6 książkami ze świata ED-ka , to byłem to ja.

To ty mi to wykradłeś. :wink:
Swoją drogą, to zapomniałem o aukcji z dwa dni przed zakończeniem, a potem było za późno.
Ostatnio zmieniony śr sty 06, 2010 11:57 pm przez Habib, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

Re: "Pierścień tęsknoty"

czw sty 07, 2010 1:01 am

Swego czasu popełniłem artykuł o J'role. Jak nikt sie nie pogniewa, wkleje linka:
http://www.gerion.pl/dokuwiki/doku.php? ... y_zlodziej

może coś pomoże....
pzdr
 
Awatar użytkownika
Habib
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr sie 06, 2008 4:55 pm

"Pierścień tęsknoty"

czw sty 07, 2010 1:42 am

Wiem, znam, czytałem.
Ale nie wyjaśnia mi to nadal kwestii z powieści, że J'role w 1452 odkrywa Parlainth a później mając już dzieci pomaga wraz z żoną Królestwu Throalu, co datowane jest na 1449.
Więc albo czegoś nie rozumiem, albo niezły błąd mamy.
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

"Pierścień tęsknoty"

czw sty 07, 2010 9:25 am

Ja już to gdzies pisałem, że powieści rządzą się inną regułą niż gra fabularna. To nie jest dokument historyczny, tylko owoc wyobraźni autora. Zapomnijmy o datowaniu :)

pzdr
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

"Pierścień tęsknoty"

czw sty 07, 2010 1:31 pm

zhann pisze:
to tylko dowodzi mojej tezy, że w Polsce RPG umiera.

Niekoniecznie. Ale na pewno dowodzi tezy, iż ED jest w Polsce niszowym systemem.

Habib pisze:
Ale to znaczy, że co? Cofnął się w czasie?

A to znaczy, że książki powstawały we wczesnej fazie tworzenia świata ED i nie było jeszcze dobrze ułożonej chronologii.
 
zhann
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob lis 24, 2007 7:47 pm

"Pierścień tęsknoty"

czw sty 07, 2010 5:36 pm

Ponownie od końca:
- bardzo pasuje mi stwierdzenie, że książki powstały przed systemem i stąd właśnie mamy minięcia czasowe;
- odnośnie kondycji RPG w Polsce, to jest to temat rzeka o którym książki można pisać, a ich ilość mogłaby konkurować z ilością książek ze Świata Dysku, każdy ma swoje własne, ukształtowane zdanie na ten temat, moje też nie wzięło się z nikąd, na popracie swych słów, mam kilka lat starań, zmagań, poświęceń i żadnych efektów;
- nie zgodzę się natomiast ze stwierdzeniem, jakoby książki były tylko nie istotnym dodatkiem do systemu. Wg. św. Mnie jest odwrotnie, książki są bardzo istotnym elementem, przecież mówimy o grach fabularnych, a cóż lepiej może ukształtować fabułę, aniżeli książka;
- wątpię, aby to Pan Kubasik popełnił owe minięcie czasowe, wszak est on jednym z pomysłodawców Przebudzenia Ziemi.
Ostatnio zmieniony czw sty 07, 2010 5:36 pm przez zhann, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

"Pierścień tęsknoty"

pt cze 22, 2012 1:44 pm

zhann pisze:
- bardzo pasuje mi stwierdzenie, że książki powstały przed systemem i stąd właśnie mamy minięcia czasowe;

zhann pisze:
- wątpię, aby to Pan Kubasik popełnił owe minięcie czasowe, wszak est on jednym z pomysłodawców Przebudzenia Ziemi.

Powiedzmy, że powstawały wraz ze wczesną Betą. Stąd różnice w datowaniu - system mocno się zmienił i kalendarium mocno uściśliło.

zhann pisze:
nie zgodzę się natomiast ze stwierdzeniem, jakoby książki były tylko nie istotnym dodatkiem do systemu. Wg. św. Mnie jest odwrotnie, książki są bardzo istotnym elementem, przecież mówimy o grach fabularnych, a cóż lepiej może ukształtować fabułę, aniżeli książka;

Dostępny dla polskich czytelników jest tylko Pierścień Tęsknoty, o którym dość już było napisane. Powiedzmy tylko, że mnóstwo szczegółów jest błędnych w stosunku do informacji z pierwszej edycji.

zhann pisze:
odnośnie kondycji RPG w Polsce

Nie będę na ten temat dyskutował, bo na każdym kroku widzę, że teza 'rpg w Polsce upada' jest nie do obronienia.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość