Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 9:06 pm

@ anna.klementyna
Cóż, kwestia gustu :), choć tak offtopowo moge wyrazić MOJĄ opinie ze jest to jeden z najsłabszych znanych mi pisarzy, nawet pod kątem który rozpatrujesz. Warto zobaczyć co inni oferują.

Powiem tylko że sama Lolth i cała bajera wokoło to nie wymysł pana na S. tylko stary DeDekowy Mem. Wszystko to kalka kalki na kopiach.

Co do nieprzemawiającej Diuny... Wiesz, Może nie przemawia ale moze dac Ci punkty. Dobra, nie spamuje Ci tym pomysłem. Na razie masz bardzo ubogi zestaw ksiazek, i nie powiem zeby pokazywał choć odrobinę spektrów spojrzenia na religie które fantasy ma do zaoferowania.

I nadal proponuje, by jesli nawet musisz wstawić Salavatora... to na bogów wszelakich, niech to będzie jedna książka. Bo wstawianie dwóch jednego autora to pomysł fatalny.




"Hyperion" Don Simmons
Żyd wieczny tułacz, krzyżokształty i hyżwar. Nawiazanie do religii głebokie i jak ta lala.

Silmarilion Tolkiena - tłuczony setki razy ale klasyk punktodajny,

"Conan" - znany klasyk

A tu proszę parę oryginalnych powieści w temacie Cie interesującym:

"Kraken" Chiny Mievilla - naprawdę oryginalna dobrego autora.

"Inne pieśni" Dukaja -swietna literatura i masa nawiązań do religii.

"Próba kwiatów" Jay Lake - kolejna niekonwencjonalna literatura
Ostatnio zmieniony wt kwie 17, 2012 9:13 pm przez Aesandill, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
anna.klementyna
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:30 am

Matura -prośba o pomoc

wt kwie 17, 2012 9:38 pm

Przeczytam "Próbę kwiatów" i "Krakena", dzięki Aesandill :)
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Matura -prośba o pomoc

śr kwie 18, 2012 9:33 pm

Jak już rozmawiamy o wierze, to nie "Inne pieśni" lecz zbiór opowiadań "W krainie niewiernych" tu pasuje (też Dukaj). Wszystkie utwory kręcą się wokół wiary i boskości. Poza tym nie trzeba czytać całej cegły i ma się większy wybór ujęć. Poza tym jest polskie, a Dukaj jest uznanym twórcą również przez główny nurt.

Hyperion to doskonała rzecz... dołączmy do kościoła Chyżwara! :spoko:
 
wasik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: pn gru 28, 2009 11:23 pm

Matura -prośba o pomoc

sob maja 05, 2012 4:47 pm

Ktoś chętny na sprawdzenie prezentacji maturalnej? :).
https://docs.google.com/document/d/10P8 ... d5ctg/edit .
I nie oceniajcie tak bardzo stylu, bądź co bądź ja to będę mówił, a to było pisane częściami, tego może dziwnie wyglądać.
Z góry dzięki.;).
 
Awatar użytkownika
Lord Koniu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: czw lip 29, 2010 1:30 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

sob maja 05, 2012 9:51 pm

wasik pisze:
Ktoś chętny na sprawdzenie prezentacji maturalnej? :).
https://docs.google.com/document/d/10P8 ... d5ctg/edit .
I nie oceniajcie tak bardzo stylu, bądź co bądź ja to będę mówił, a to było pisane częściami, tego może dziwnie wyglądać.
Z góry dzięki.;).


Po jednokrotnym przeczytaniu pracy wnioski mam następujące:
- Tekst jest napisany ciężkim, "bagnistym" stylem, który, nie wątpię, będzie wpływał na formę Twojego wystąpienia.
- W pracy występują dziwaczne ("symbolistyka popkulturalna" - na Peruna!) i niezręczne ("krytyka wojenna" czy "mieszając ją z wierzeniami ludowymi Słowian i fantasy") wyrażenia. Proszę o wskazanie, gdzie też żyje sobie lud zwany "fantasy"? Jakie są jego "wierzenia ludowe"?
- Niektóre terminy są kompletnie nieadekwatne - "powieści arturiańskie" czy "sytuacja liryczna" (LIRYCZNA? W prozie?)
- Oba gatunki potraktowane zostały szalenie stereotypowo - fantasy to szlajanie się po górach i dolinach z magicznymi artefaktami (koniecznie w towarzystwie czarodzieja) a s-f to loty kosmiczne, zielone ludziki i blastery. Kilka cech niewystępującyh wcale w tzw. większości utworów zostały nagle obwołane obowiązującymi (włącznie z rozpisanym składem drużyny i schematem fabularnym, heh). Inne znów własności można zastosować do obu gatunków utworów - vide magia spajająca świat i mentor (wspomniane "Gwiezdne Wojny").
 
wasik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: pn gru 28, 2009 11:23 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

sob maja 05, 2012 10:59 pm

Lord Koniu pisze:
wasik pisze:
Ktoś chętny na sprawdzenie prezentacji maturalnej? :).
https://docs.google.com/document/d/10P8 ... d5ctg/edit .
I nie oceniajcie tak bardzo stylu, bądź co bądź ja to będę mówił, a to było pisane częściami, tego może dziwnie wyglądać.
Z góry dzięki.;).


Po jednokrotnym przeczytaniu pracy wnioski mam następujące:
- Tekst jest napisany ciężkim, "bagnistym" stylem, który, nie wątpię, będzie wpływał na formę Twojego wystąpienia.
- W pracy występują dziwaczne ("symbolistyka popkulturalna" - na Peruna!) i niezręczne ("krytyka wojenna" czy "mieszając ją z wierzeniami ludowymi Słowian i fantasy") wyrażenia. Proszę o wskazanie, gdzie też żyje sobie lud zwany "fantasy"? Jakie są jego "wierzenia ludowe"?
- Niektóre terminy są kompletnie nieadekwatne - "powieści arturiańskie" czy "sytuacja liryczna" (LIRYCZNA? W prozie?)
- Oba gatunki potraktowane zostały szalenie stereotypowo - fantasy to szlajanie się po górach i dolinach z magicznymi artefaktami (koniecznie w towarzystwie czarodzieja) a s-f to loty kosmiczne, zielone ludziki i blastery. Kilka cech niewystępującyh wcale w tzw. większości utworów zostały nagle obwołane obowiązującymi (włącznie z rozpisanym składem drużyny i schematem fabularnym, heh). Inne znów własności można zastosować do obu gatunków utworów - vide magia spajająca świat i mentor (wspomniane "Gwiezdne Wojny").



-Ten styl jest przez to, że było to pisane ratami, jak się tego będę "uczyć" będę to stopniowo poprawiał, tak jak będę miał to zamiar przeczytać.
-Dzięki, do poprawienia
-Chodzi o samo "powieści" zamiast legendy? Sytuacje liryczną musiałem tam na prędce władować, dalej się nie pojawia na szczęście.
-Potraktowanie stereotypowo, bo trudno inaczej się odnieść w 15 minutowym wystąpieniu, gdzie najwięcej muszę się opierać na tylko wybranych książkach do bibliografii. Sam "skład drużyny" jest chyba dość często pojawiający się w takich bardziej tradycyjnych fantasy, hm?
Ogólnie starałem się jak najbardziej uprościć, bo inaczej sobie tego nie wyobrażałem na tak krótkim wystąpieniu i małym zakresie materiału, ale wiem co najbardziej jest do poprawienia.

Ogromne dzięki za przedarcie się przez ten kosmicznie ciężko napisany tekst. :).
Ostatnio zmieniony sob maja 05, 2012 11:22 pm przez wasik, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

ndz maja 06, 2012 9:51 am

-Ten styl jest przez to, że było to pisane ratami, jak się tego będę "uczyć" będę to stopniowo poprawiał, tak jak będę miał to zamiar przeczytać.


Prezentujesz tekst nam do sprawdzenia, lepiej wiec prezentuj gotowy. Ja np. chciałem Ci to zrecenzowac, ale niechlujna forma mnie odrzuciła.

-Potraktowanie stereotypowo, bo trudno inaczej się odnieść w 15 minutowym wystąpieniu, gdzie najwięcej muszę się opierać na tylko wybranych książkach do bibliografii. Sam "skład drużyny" jest chyba dość często pojawiający się w takich bardziej tradycyjnych fantasy, hm?


To że piszesz skrótowo, to nie znaczy ze musisz jechać po najbardziej wytartych kliszach udając ze to prawda. Raczej wyglada to na pójście na łatwiznę. Da się, wystarczy zrobić zwarty styl, nie powtarzać sloganów w kółko i zamiast "tak jest" napisać np "istnieje stereotyp wg. którego f. postrzegane jest jako .... ale nie oznacza to wcale że ... na przykładzie..."
 
wasik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: pn gru 28, 2009 11:23 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

pt maja 11, 2012 2:10 pm

Aesandill pisze:

Prezentujesz tekst nam do sprawdzenia, lepiej wiec prezentuj gotowy. Ja np. chciałem Ci to zrecenzowac, ale niechlujna forma mnie odrzuciła.

To że piszesz skrótowo, to nie znaczy ze musisz jechać po najbardziej wytartych kliszach udając ze to prawda. Raczej wyglada to na pójście na łatwiznę. Da się, wystarczy zrobić zwarty styl, nie powtarzać sloganów w kółko i zamiast "tak jest" napisać np "istnieje stereotyp wg. którego f. postrzegane jest jako .... ale nie oznacza to wcale że ... na przykładzie..."


Rozumiem, przepraszam za styl, jeśli zdążę to może wrzucę tu jeszcze przed egzaminem poprawioną formę. Na szczęście zostało mi jeszcze kilka dni na poprawienie tego i wielkie dzięki za rady i wsparcie, postaram się jak najbardziej do tego zastosować.

Jeszcze spytam: Jeżeli nie mam jakiegoś tekstu/książki w bibliografii to czy i tak mogę się do niego odnieść w prezentacji (właśnie żeby nie jechać po tych "utartych kliszach", a podać inne możliwe przypadki, choćby najbardziej ogólnie)?
Ostatnio zmieniony pt maja 11, 2012 2:16 pm przez wasik, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Matura -prośba o pomoc

pt maja 11, 2012 2:22 pm

Myślę że nikt Cie za to nie ukarze, ale proponuje po prostu dodać ten tekst do bibliografii.
 
Awatar użytkownika
Bernkastel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: pn lip 18, 2011 9:57 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

pt maja 11, 2012 2:50 pm

wasik pisze:
Jeszcze spytam: Jeżeli nie mam jakiegoś tekstu/książki w bibliografii to czy i tak mogę się do niego odnieść w prezentacji (właśnie żeby nie jechać po tych "utartych kliszach", a podać inne możliwe przypadki, choćby najbardziej ogólnie)?

Jasne, że możesz, tylko żeby nie było tak, że powiesz o nim tyle samo, co o tym, co masz w bibliografii, albo i więcej, bo to będzie trochę głupio wyglądać.

Ogólnie to nie chce mi się poprawiać tej bibliografii, ale masz tam sporo błędów językowych. Przeczytaj to na spokojnie i najlepiej napisz sobie poprawioną wersję, bo jak ci się to utrwali, to mogą Ci za to odjąć jakieś punkty.

I broń boże nie ucz się tego na pamięć.


-Potraktowanie stereotypowo, bo trudno inaczej się odnieść w 15 minutowym wystąpieniu, gdzie najwięcej muszę się opierać na tylko wybranych książkach do bibliografii.

Hm, skąd ten pomysł? Po to masz prezentację, by mówić, jak to naprawdę wygląda. To nie jest tak, że prezentacja trwa 15 minut i dlatego musisz napisać coś bardzo ogólnie na temat, podać parę tytułów i koniec. 15 minut to w sam raz, by opisać, jak dany motyw wygląda w kilku utworach i czemu ma służyć to, że wygląda właśnie tak.
 
wasik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: pn gru 28, 2009 11:23 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

pt maja 11, 2012 3:30 pm

Nie mam zamiaru uczyć się na pamięć, choć zauważyłem, że duża liczba osób tak robi. Pewnie siądę w ten weekend, poprawię, podrukuję i pouczę się tak by na każdy punkt wiedzieć co powiedzieć.
Ostatnio zmieniony pt maja 11, 2012 3:30 pm przez wasik, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Cervantez
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 2:22 pm

Matura -prośba o pomoc

pt maja 11, 2012 5:28 pm

Co moze znalezc sie w prezentcji multimedialnej? Obrazki, cytaty, cos ciekawego jeszcze?
Czy moga miec ogolnie tak jakby konspekt, czyli np jakies hasla, ktore naprowadza mnie po kolei na to, jak mam prezentowac swoja pracke?
 
wasik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: pn gru 28, 2009 11:23 pm

Matura -prośba o pomoc

czw maja 17, 2012 1:09 am

Dzięki za pomoc ludzie, trochę pozmieniałem jak radziliście, i hej 20/20. :).

Btw. Tą pierwszą wersje, którą wysłałem sprawdzała mi polonistka i pisała, że dobrze, jedynie się właśnie w zasadzie tylko stylu i paru słówek czepiała. ;).
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Matura -prośba o pomoc

czw maja 17, 2012 9:10 am

Gratulacje.
 
Cervantez
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 2:22 pm

Matura -prośba o pomoc

czw maja 17, 2012 10:00 am

Chcialbym podziekowac uzytkownikom za pomoc, zwlaszcza Gedeonowi ;)
Wynik uzyskany przeze mnie to 16/20, gdzie uczylem sie na dzien przed ;)

PS:Gdyby ktos chcial kupic pracke, zapraszam na pw :D
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Matura -prośba o pomoc

czw maja 17, 2012 12:13 pm

Cervantez pisze:
Chcialbym podziekowac uzytkownikom za pomoc, zwlaszcza Gedeonowi ;)
Wynik uzyskany przeze mnie to 16/20, gdzie uczylem sie na dzien przed ;)

PS:Gdyby ktos chcial kupic pracke, zapraszam na pw :D

pamiętaj o tantiemie dla Gedeona :P
 
Awatar użytkownika
polterka
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: czw maja 24, 2012 2:41 pm

Matura -prośba o pomoc

pt maja 25, 2012 8:13 am

JUż po maturach,a swoją drogą ciekawe jak Wam poszło?.Podobno z tego co słyszałam,w tym roku nie było tak strasznie.Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Jest lipiec i czytam

sob lip 14, 2012 5:33 pm

Ja zaczynam Sklepy cynamonowe, ogólnie mam pytanie. Muszę napisac pracę badawczą na temat "FANTASTYKA W PRZESTRZENI KULTURY (DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ, DRUKU I MULTIMEDIÓW)". Do bibliografii podmiotowej mam następujące książki (z czego praca powinna byc oparta na polskich, zagraniczne mają służyc jako wsparcie):
S. Lem, Solaris, Pamiętnik znaleziony w wannie, Cyberiada, Bajki robotów;
A. Sapkowski, Wiedźmin (cykl);
J. Dukaj, Lód, Wroniec, zbiory opowiadań;
E. Białołęcka, Tkacz iluzji;
A. Pilipiuk, Jakub Wędrowycz;
A. Ziemiański, Achaja (cykl);
J. Grzędowicz, Pan Lodowego Ogrodu (cykl);
K. Izmajłowa, Mag Niezależny;
S. Sadow, Rzecz o zbłąkanej duszy;
O. Gromyko, cykl o W. Rednej;
M. Zambroch, Na ostrzu noża;
J. R. R. Tolkien, Władca Pierścieni;
J. K. Rowling, cykl o Harrym Potterze;
Ch. Paolini, Dziedzictwo (cykl);
S. Meyer, Zmierzch (cykl);
T. Pratchett, Opowieści ze Świata Dysku;
R. Hobb, Skrytobójca (cykl);
T. Canavan, Trylogia Czarnego Maga;
G. R. R. Martin, Gra o tron;
C. S. Lewis, Opowieści z Narni (cykl).

Mam już pewien plan (tym bardziej, że wyszczególnione zostało co mam napisac), ale tak jeszcze zapytam Was, czy coś z tego byście polecili szczególnie do opracowywania?
 
Awatar użytkownika
Dawidek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: śr gru 01, 2010 8:32 pm

Re: Jest lipiec i czytam

sob lip 14, 2012 7:13 pm

Ja powiem tylko tyle, że chyba za dużo masz tych zagranicznych, no i skoro temat jest "kultury dawnej i współczesnej", to dodałbym też coś dawnego, nie tylko współczesnego.
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Matura -prośba o pomoc

sob lip 14, 2012 7:32 pm

Zgodzę się z Dawidkiem, z wyjątkiem Lema i Tolkiena praktycznie wszystkie pozycje wydane zostały po roku 90. Sięgnij np. po obu patronów najważniejszych polskich nagród (Zajdla i Żuławskiego). Z zagranicznych może coś z okresu złotej ery - Asimov, Heinlein.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

sob lip 14, 2012 8:02 pm

A może jeszcze dorzucić stare baśnie, legendy i podania, wszak tak fantastyka króluje całkowicie.
 
Awatar użytkownika
Lord Koniu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: czw lip 29, 2010 1:30 pm

Matura -prośba o pomoc

sob lip 14, 2012 11:26 pm

Ja tylko dodam, że o zmianie bibliografii nie może być tu raczej mowy, nie jest to bowiem temat maturalny ani praca na studia/do szkoły, ale zadanie konkursowe, z narzuconą listą lektur.
Link:http://www.olijp.pl/bieca-olimpiada/tematy-na-zawody-szkolne-xlii-olijp/249-fantastyka-w-przestrzeni-kultury-dawnej-i-wspoczesnej-druku-i-multimediow

Sam, jako równiez biorący udział w przedsięwzięciu, poleciłbym skupić się na dwóch rzeczach: pierwszym powieściom fantasy (Ziemiomorze, Narnia, Władca Pierścieni) i wynajdywaniu podobieństw między kolejnymi "generacjami" utwórów.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz lip 15, 2012 7:17 am

W sumie to nie do matury, ale faktycznie do tego wątku dobrze pasuje :)

Odnośnie czasów dawnych to mam oddzielną listę (do połowy XX w. bodajże):
Samuel ze Skrzypny Twardowski, Nadobna Paskwalina;
H. Morsztyn, Banialuka;
J. Potocki, Rękopis znaleziony w Saragossie;
J.W. Goethe, Faust;
E.A. Poe, Opowieści niesamowite;
J. Słowacki, Balladyna;
S. Wyspiański, Noc listopadowa;
S. Grabiński, Demon ruchu i inne powiadania;
B. Leśmian, Łąka, Pan Błyszczyński;
B. Schulz, Sklepy cynamonowe;
H.P. Lovecraft, Zew Cthulhu.

Lord Koniu ładnie linka podał :)
 
szczepan1235
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 18, 2012 7:21 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

wt wrz 18, 2012 7:28 pm

Witam!

Mam prośbę co do wyboru książek do tematu maturalnego. "Temat to Dobro i zło w literaturze fantasy. Na podstawie analizy wybranych przez ciebie utworów, omów problem wartości etycznych i wyborów, jakich dokonują bohaterowie"
Myślałem nad klasykami chociażby jak Harry Potter, może Hobbit. Co moglibyście mi poradzić ?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

wt wrz 18, 2012 7:33 pm

A ile tych utworów możesz wziąć na warsztat? Jest jakiś limit?
 
szczepan1235
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 18, 2012 7:21 pm

Matura -prośba o pomoc

wt wrz 18, 2012 8:17 pm

Minimum 4 a myślę, że na swoje barki mogę wziąć do 7. Chociaż szczerze mówiąc nie wiem jaka jest odpowiednia liczba. Nauczycielka mówiła mi bym brał jednak cztery chociaż z mojego punktu widzenia to trochę mało.
 
Gedeon

Matura -prośba o pomoc

wt wrz 18, 2012 9:11 pm

Ja już prędzej wziąłbym "Władcę" niż "Hobbita". W "Hobbicie" nie ma aż tak zarysowanego głębszego konfliktu dobra i zła, bo nie ma jakiegoś wyrazistego zła. Gobliny to mięso armatnie, a Smaug to zwykły rabuś, tylko na większą skalę, a nie zło wcielone jak Sauron czy Nazgule.
Na pewno pasują też "Opowieści z Narnii" - w końcu Aslan i Biała Czarownica to alegorie Chrystusa i Szatana.
W sumie... temat traktuje o tym jak dobro i zło są pokazane w fantasy, więc dla bardziej wszechstronnego zakreślania tematu można też nadmienić, że są książki, gdzie granica między dobrem a złem jest nieco rozmyta. Sztandarowym przykładem dla mnie pogawędka Zoltana czy tam innego krasnoluda w sadze o Wiedźminie, o tym, że inne kompanie podróżnych łupi, bo jest dobrym stworzeniem, a więc chce zapewnić wikt swoim towarzyszom. (Oczywiście, nie zgadzam się z takim ohydnym relatywizmem).
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

wt wrz 18, 2012 9:40 pm

Co do literatury podmiotu to bardzo odpowiednim jest trylogia husycka Sapkowskiego, gdzie ścierają się w zasadzie 2 typy moralności:
- Reynevan, idealista, który chce czynić dobro, a pakuje siebie i przyjaciół w kłopoty a potem przystaje do husytów i przez większość czasu nie zauważa, że ich ideologia się wypaczyła i szerzy śmierć i zniszczenie zamiast dobra i pokoju
- Szarlej, który pozornie jest cynikiem, szydercą i egoistą, niemniej jednak jego postawa życiowa nie przeszkadza mu ratować towarzyszy z opresji a realizm spojrzenia na świat umożliwia mu trzeźwe rozumowanie i wychodzenie z różnych kłopotów, z korzyścią dla siebie i innych
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

Re: Matura -prośba o pomoc

wt wrz 18, 2012 10:21 pm

szczepan1235 pisze:
Myślałem nad klasykami chociażby jak Harry Potter...
Jestem stary. Myślałem, że nie doczekam takiego stwierdzenia. Sądziłem, że klasykiem "dobra i zła" w literaturze jest "Makbet", albo przynajmniej "Władca Pierścieni", może "Czarnoksiężnik z Archipelagu" (jeśli mamy trzymać się fantasy), a nie tasiemiec o nastoletnim Głupim-Jasiu, którego największym talentem jest to, że wszystko za niego robią inni. ;)
Ostatnio zmieniony wt wrz 18, 2012 10:23 pm przez Siriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Matura -prośba o pomoc

wt wrz 18, 2012 11:20 pm

Ja bym temat potraktował trochę niestandardowo. Jeśli czytałeś Siewcę Wiatru Mai Kossakowskiej, to możesz czerpać z tej powieści całymi wiadrami, a Maja pokazuje czytelnikowi nie raz, że "ten zły" ma w sobie więcej pozytywnych cech z honorem na czele, niż ci co przywdziewają białe szaty i na pozór są nieskazitelni. Poza tym książkę po prostu pochłania się w przerażającym tempie - polecam.

Z drugiej strony wspieranie się (mimo że klasyka) oklepanym Władcą Pierścieni... cóż... masz na tyle dużo czasu, że wybrałbym coś innego, zwłaszcza że ekranizacja była na tyle dobra, że nie trzeba czytać książki aby posiłkować się tym tytułem. Patrząc z merytorycznego punktu widzenia, będziesz troche w plecy. Jeśli już Tolkien, to zdecydowanie Silmarillion. MOżna się w tym przypadku posiłkować genezą zła oraz jego ewolucją (przez 2 pierwsze ery Śródziemia)

Masz trochę tytułów oraz autorów któzy dobrze komponują się z tematem pracy. Mam na myśli Sapkowskiego (gdzie Geralt ciągle podejmuje moralne decyzje, często niezgodnie z wiedźmińskim fachem), masz Roberta Howarda (twórca Conana).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości