Zrodzony z fantastyki

Sawa_13
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Cień Wolności - Shadow of Freedom

czw lip 19, 2012 10:36 am

Tu jest do obejrzenia okładka i streszczenie po angielsku:

http://books.simonandschuster.biz/Shadow-of-Freedom/David-Weber/Honor-Harrington-Series/9781451638691

A tu macie tłumaczenie na polski:

Coś nie tak? Każdy kij ma dwa końce. . . chyba że jest ich więcej.

Michelle Henke, kuzynka Królowej Elżbiety, najlepsza przyjaciółka Honor Harrington i dowódca X Floty Manticore, jest ciut zaskoczona przybyciem z systemu Mobius posłańca z informacją, że Front Wyzwolenia Mobius jest przygotowany do wzniecenia rebelii przeciwko znienawidzonemu reżimowi prezydenta Svein Lombroso. Dla Mike jest całkowicie zrozumiałe czemu ktoś chciałby się zbuntować przeciwko komuś takiemu jak Lombroso, ale czemu ją o tym informują? Przecież ona sama ma ten malutki problem w postaci wojny na śmierć i życie z Liga Solarną.

Przecież w obronie Talbott Quadrant Gwiezdnego Imperium Michelle właśnie zaserwowała "Niepokonanej" Marynarce Ligi Solarnej najbardziej upokarzającą, jednostronną klęskę w jej prawie tysiąc letniej historii. A Liga jest przecież najpotężniejszym państwem w historii ludzkości. Jej marynarka wojenna powróci - tym razem z tysiącami superdreadnoughtów.

Ale wie także o dziesiątkach innych systemów gwiezdnych - część niezależnych, niektóre kontrolowane przez marionetkowe reżimy, a niektóre podbite wprost przez Urzęd Ochrony Granic Ligi Solarnej – pod kontrolą Ligi wzdłuż jej granicy z Talbott Quadrant. Po pierwszej konfrontacji i miarę rozprzestrzeniania się walk granica ta znalazła się w stanie wrzenia, a Michelle sympatyzuje z mieszkańcami, którzy chcą wolności od ucisku ich znienawidzonych władców.

Przybycie posłańca stawia Michelle przed oczywistym dylematem. Ktoś tu dostał zły adres. Według posłańca powstanie mobiusańczyków zostało starannie zaplanowane w koordynacji z potężnym sojusznikiem z zewnątrz: Gwiezdnym Imperium Manticore. Tylko Manticore - i Mike Henke - nigdy nawet nie słyszeli o Froncie Wyzwolenia Mobius.

Zostali wrobieni i Michelle wie kto za tym stoi. Ukryte w cieniach Równanie uczyniło ten śmiały ruch w celu zniszczenia reputacji Manticore jako orędownika wolności. A kiedy RMN nie przybedzie, kiedy FWM zostanie brutalnie i krwawo zmiażdżony, żaden niezależny system nigdy więcej nie zaufa Manticore.

Mike Henke wie, że nie ma żadnych zaleceń od rządu aby wspomagać jakiekolwiek rebelie i ruchy wyzwoleńcze, że ma ograniczoną liczbę okrętów, które jednocześnie mogą być tylko jednym miejscu i że w żaden sposób nie może uzasadnić skierowania którejkolwiek z nielicznych podległych jej jednostek z misją wsparcia rebelii, na którą Gwiezdne Imperium się nie pisało.

Wie o tym wszystkim… i ma to wszystko za nic.

Nikt nie będzie wysyłać tysięcy patriotów na śmierć ufając w pomoc Manticore która nigdy nie nadejdzie.

Nie kiedy Mike Henke stoi na straży.

Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lip 19, 2012 2:11 pm

Czyli bardziej walka wywiadów.

Awatar użytkownika
wisimito
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw lip 19, 2012 7:18 pm

Można powiedzieć, że GIM, nie tylko wejdzie do jaskini lwa, ale jeszcze wsadzi głowę do jego paszczy.

Dudi2
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw lip 19, 2012 8:21 pm

Sawa_13 pisze:
Urzęd Ochrony Granic

Biuro Bezpieczeństwa Granicznego.

Z tego co słyszałem miała to być pierwotnie część podcyklu "Saganami Island", ostatecznie jednak stała się kolejnym tomem głównej serii.

Sawa_13
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Re: Cień Wolności - Shadow of Freedom

czw lip 19, 2012 9:40 pm

Dudi2 pisze:
Sawa_13 pisze:
Urzęd Ochrony Granic

I to kolejny przykład na różnice w tłumaczeniu i na to że nie czytałem nic honorki po polsku od "Honor na wygnaniu".

Dudi2 pisze:
Z tego co słyszałem miała to być pierwotnie część podcyklu "Saganami Island", ostatecznie jednak stała się kolejnym tomem głównej serii.

Na ten temat Weber wypowiedział się w wywiadzie. Mam nadzieję, że ukaże się on niebawem, taką dostałem informację przez maila od naczalstwa serwisu.

Harvest
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

śr mar 13, 2013 9:54 am

Witam, właśnie rozpakowałem paczkę :D z Shadow of Freedom. Kupiłem na Amazonie 5 marca dostałem po 8 dniach.
Radość duża , zmącona tylko świadomością , że jak skończę to znowu jakiś rok czekania. O polskich wydaniach nie wspomnę bo nawet trudno powiedzieć kiedy się A Rising Thunder doczekamy. Już 2 tomy "opóźnienia' :x podobnie jest ze "Schronieniem" Wiem , że HH to nie Harry Potter i setki ludzi nie czekają całą noc pod księgarnią na premierę, ale sądząc po tym , że ciągle w empiku eksponowane są honorki poczynając od basiliska to chyba zbyt i zainteresowanie czytelników jest :razz:

Dalambert
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt paź 22, 2013 3:01 pm

Dudi2 pisze:
Urzęd Ochrony Granic

Urząd Ochrony Granic jest określeniem znacznie sensowniejszym, zważywszy że mamy już urząd Bezpieczeństwa na Haven w ludowej Republice, a dwie bezpieki to dwa grzyby w tym barszczu :?

Boże chroń Królową - dalambert

gregr
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr maja 14, 2014 6:10 pm

Nabyłem - zaczynamy czytanie, noc przed nami .

Dudi2
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr maja 14, 2014 7:43 pm

Napisz jak wrażenia, bo ja jeszcze czekam :help:

Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr maja 14, 2014 11:56 pm

Ćwicz cnotę cierpliwości... :razz:

Ja ćwiczę. :cry:

Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw maja 15, 2014 9:56 pm

Pierwsze co rzuca się w oczy; czemu Zilwicka została mimochodem zdegradowana do bosmana??? :shock:

gregr
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw maja 15, 2014 10:59 pm

Dwa rozdziały powtórzone ,akcja zaczyna się po 150 stronach , przydała by się mapka .

Alcarcalimo2
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt maja 16, 2014 8:41 am

Hej,
Bo pożałuje że już zamówiłem książkę.

Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt maja 16, 2014 8:37 pm

Mapek wcześniej było multum. Tutaj tez jest temat z mapkami. :razz:

Potem Zilwicka już występuje jako porucznik; usłyszano mnie! :mrgreen:

gregr
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob maja 17, 2014 10:53 am

Cholera papierową książkę czytać z podglądem na komputer , ale Mobiusa znalazłem .

Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn maja 19, 2014 8:02 pm

I znowu brak zakończenia... :cry:

Alcarcalimo2
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt maja 23, 2014 5:07 pm

Jestem w połowie. Skończyłem wczoraj na zdobyciu stacji i uwolnieniu załogantów.

W sumie nie ma bardzo o czym pisać. Historia fajna i w stylu Webera przewidywalna. Z tym, że jestem w połowie książki i tak na prawdę akcja w dużej skali nawet się nie pojawiła.
Tak się zastanawiam. Jestem od Webera "trochę" młodszy (no w skali prologu), jednak zaczynam podejrzewać, że do mojej starości ta historia się nie zakończy :)

Dudi2
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pn maja 26, 2014 10:50 pm

Już mam, spokojna lektura trwa :mrgreen:
Dotychczas zauważone wpadki:
- porucznicy Helen Zilwicka i "Gwen" Archer bosmanami przez cały trzeci rozdział
- pomyłka baronowej Medusy i hrabiny Gold Peak, z których zrobiono jedną osobę - na str. 38
- Agnes Nordbrandt stała się facetem na str. 61 (ja wiem, że to temat obecnie polityczny, ale czy sama zainteresowana coś na ten temat wie? :razz: )
- pomieszanie eskadry i dywizjonu niszczycieli na str. 69 (poprzestawianie tych formacji zdarza się też dalej, np na str. 89) - prawidłowo struktura taktyczna RMN w "Rocznik Jayne's 1905 PD RMN" str. 19
- podobnież na str. 74 - winna być "mieszana eskadra Terekhova""
- na str. 76 akurat formacja podana jest dobrze (dywizjon), ale za to kapitan Morgan zmienił płeć (to jakiś stały trend? :D )
- str. 89 - 20 lotniskowców z 200 lekkimi jednostkami (kutrami) na pokładach? Coś tu się nie zgadza!
- str. 90 - tutaj akurat tylko wyjaśnienie dla tych co "nie kaman": SD(P) to superdreadnought rakietowy (zasobnikowy)

na razie tyle (wiem, błędów nie popełnia ten, co nic nie robi - ale też najlepiej uczyć się na błędach), czytamy dalej :)

Alcarcalimo2
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

wt maja 27, 2014 7:56 am

Faktycznie te 200 myśliwców mną wstrząsnęła. Na płeć już zbytnio uwagi nie zwracam. Szkoda czasu bo człowiek by się zagubił. Tak się zastanawiam czy Weber albo nasi tłumacze nie są sponsorowani przez lobby LGTB...

Ja tam przeczytałem.
Druga część lepsza. Nawet już nie ze względu na walkę, ale na fakt przebywania w znanych mi obszarach.
No i ten skok w akcji przy samej końcówce. Przez książkę rozwodzimy się nad walką o dwa światy aby pod koniec na kilku jej kartach zająć Mayers z całym sektorem i ruszyć na Mese. Zaskoczyło mnie to i po wyjściu floty z nadprzestrzeni, cały czas myślałem czy to może nie kolejna sztuczka Równania, która złamie w imieniu Manticor, edykt.
A tu przeskok iluś tam set lat świetlnych ze strony na stronę.
W ogólności jednak podoba mi się to że nastąpił koniec pieprzenia się i wreszcie ktoś ruszył do ataku. Zapewne w kolejnej części o Honor będziemy mieli opisane to co równolegle się działo na głównym froncie. Czyli bitwa o Beawoulfa i pewnie też jakiś atak dalej. Atak na Ziemie chyba jednak odpada, pomimo że było o tym wspomniane tutaj.

Z rzeczy, o których było wspomniane. Komu się jeszcze wydaje, że Henke zginie? Zostaliśmy w tej części uświadomieni czemu admirał został na krążowniku, pomimo możliwości przeniesienia się na superdghauta , a pod koniec to prawie mowa pogrzebowa i pożegnanie.
Spodziewam się, że gdy flota wyjdzie w układzie Mesa, zostanie w trybie pilnym przeprowadzona operacja Hudini, aby zrzucić wszystko na Imperium, a krążownik Henke wpadnie pod lufy niewidzialnych okrętów Równania, kiedy będzie ścigał uciekinierów.

Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt maja 27, 2014 9:02 pm

Myślałem że na Mesę to sobie pomaszerują Andermany... :wink:

rolnik_pl
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr maja 28, 2014 8:48 am

Chyba nie zdążą, ale też takie wrażenie odebrałem że coś parszywego jest szykowane na Mesie dla turystów z RMN. Chociaż to że jest na krążowniku liniowym może ją uratować , Zawsze pierwsze atakowane są największe jednostki. Wracając do tematu mam wrażenie że równanie będzie chciało zdobyć jakieś dane lub elementy rakiet aby wyrównać potencjał zasięgu dla ich floty.

Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr maja 28, 2014 9:28 pm

Nie mają aż takiej przewagi by rozwalać okręty, już szybciej skombinują przekręt propagandowy; jakaś atomówka w parku, czy atak kinetyczny... :wink:

Było wspomniane że już odkryli jak wykrywać okręty z nowym napędem. O fałszywych baleciarzach też chyba wieści zdążą dotrzeć.

Dudi2
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt cze 13, 2014 6:43 pm

C.d. zauważonych wpadek:
- str. 129 - zaginęły gdzieś "tysiące" ton
- str. 185 - poddało się 48 a nie 40 superdreadnoughtów
- str. 362 - nie "cię" tylko "panią" - niby mała rzecz, a dużo zmienia
- str. 385 - nie "admirał Pope" tylko "komandor Pope"
- str. 488 - przyśpieszenie 530 km/s - to błąd, powinno być "g"
no i przez całą książkę - "porucznik komandor" - oj zgrzyta to w zębach :?

Książka jako całość to taki weberowski średniak - na kolana nie rzuca, ale do marnych też nie należy. Tutaj jest to akurat pozytyw, bo ostatnio "Honorverse" wychodzi na prostą po paru słabszych pozycjach. Niby dużo się nie dzieje, bitew jak na lekarstwo, ale i tak powieść nie nuży.
No i przede wszystkim - wycieczka na Mesę zapowiada się ekscytująco (czy po równo dla wszystkich - to się dopiero okaże)! :mrgreen:

krzykr
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt cze 13, 2014 11:25 pm

Dudi2 pisze:
- str. 89 - 20 lotniskowców z 200 lekkimi jednostkami (kutrami) na pokładach? Coś tu się nie zgadza!

Jakie są prawidłowe liczby na lotniskowiec 200 kutrów?. Nie mam przy sobie RMN a z serii nie pamiętam.

Awatar użytkownika
Doom
Stały bywalec
Stały bywalec

sob cze 14, 2014 5:32 pm

http://honorverse.wikia.com/wiki/Minotaur_class
Minotaur około 100 miał a to było na bazie drednoughta, republika miała sprzet na bazie superów który brał tego więcej

Awatar użytkownika
Hugin
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob cze 14, 2014 7:45 pm

Zastanawiałem się kto jest kim na okładce
Obrazek
Honor w centrum, Hamish Alexander po jej prawej stronie (lewej stronie okładki), Elżbieta III po drugiej.
Te trzy, a raczej sześć osób(nie zapominajmy o kociambrach) są raczej proste. Kim są jednak osoby pokazane od tyłu?
Mężczyzna to chyba William Alexander. Co do kobiety nie mam żadnych podejrzeń

gregr
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob cze 14, 2014 8:29 pm

Może goście z Haven . Kolor włosów by pasował do Pani Prezydent .