Zrodzony z fantastyki

Która edycja?

4 ed
11 (12%)
3.5 ed
56 (60%)
3.0 ed
16 (17%)
ADnD 2 ed
6 (6%)
ADnD 1 ed
Brak głosów
Jeszcze starsze (ODnD, itp)
4 (4%)
 
Liczba głosów: 93
 
EmperorShard
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: pt cze 06, 2008 9:03 am

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

pn lis 10, 2008 7:57 pm

Jak w temacie którą edycje uważacie za najlepszą i dlaczego?
 
Awatar użytkownika
wsiour
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 152
Rejestracja: sob lip 19, 2008 12:48 pm

pn lis 10, 2008 8:04 pm

3.0 ale tylko jeśli wykorzystamy je bez dodatków, bo wtedy gra robi się niewyrównana. Gdyby nie dziadowskie tłumaczenie i zmienianie atutów na "Doskonalsze ...", to powiedziałbym, że 3.5 (bez podręczników z serii Complete, oczywiście).
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn lis 10, 2008 10:23 pm

Temat o gustach. 24 godziny na podanie uzasadnienia dla istnienia wątku albo będę zmuszony do jego usunięcia.
---
Miłej - i rzeczowej - dyskusji w takim razie. Ankieta nie zawadzi, ale chciałoby się zobaczyć tu przynajmniej kilka dłuższych wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony wt lis 11, 2008 6:28 pm przez Zsu-Et-Am, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Szarlih
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 906
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 3:04 pm

wt lis 11, 2008 11:36 am

Może się przydać, wiele osób ma dylemat w jakiej edycji tworzyć Bohaterów Niezależnych, klasy presiżowe i podstawowe itd.
Choć nie da się zaprzeczyć że jest to temat o gustach.
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

wt lis 11, 2008 12:20 pm

Każda, w momencie jej wyjścia.
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

wt lis 11, 2008 12:35 pm

A dla mnie jest interesujące ze względu na to całe zamieszanie jakie powstało z 4 edycją i wyraża ono jakby ustosunkowanie się do nowej edycji.Czy u nas się dobrze zaadaptuje itd...
 
EmperorShard
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: pt cze 06, 2008 9:03 am

wt lis 11, 2008 4:20 pm

Jak już napisali moi przedmówcy ma na celu głównie określenie zainteresowania poszczególnymi edycjami.

Chciałbym też wiedzieć jak popularne są edycje starsze niż trzecie, chociaż nie spodziewam się zbyt wielu głosów na nie.
 
Lord Demastir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: ndz wrz 16, 2012 3:48 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

ndz wrz 16, 2012 6:47 pm

jak dlamnie 3.5 jest najlepsze
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

ndz wrz 16, 2012 7:27 pm

Może się przydać, wiele osób ma dylemat w jakiej edycji tworzyć Bohaterów Niezależnych, klasy presiżowe i podstawowe itd.
Choć nie da się zaprzeczyć że jest to temat o gustach.

A tworzy się do najlepszej (o to pytanie w ankiecie), czy do najpopularniejszej?

Proponuję zmianę ankiety na "w którą edycję grasz?", wtedy jeszcze będzie cokolwiek mówiła. Jeśli zaś ma być o gustach (czyli bezużyteczna :razz: ), niech pytanie przynajmniej dotyczy wprost tego, którą się najbardziej lubi.
Ostatnio zmieniony ndz wrz 16, 2012 7:27 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Squid
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 706
Rejestracja: wt maja 09, 2006 2:22 pm

Re: [Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

śr wrz 26, 2012 6:41 pm

Oddałem pierwszy głos na "jeszcze starsze", ale to zasługa przede wszystkim podejścia, jakiego się nauczyłem z oldschoolu.

W 3+ grałem z maksymalnym skupieniem się na zasadach - każda rozpiska potwora zajmowała co najmniej pół strony, a jako gracz zawsze myślałem o maksymalizacji i (flamebait!) podobnych bzdurach. W dziurawe OD&D grałem na luzie, na szybko wymyślając zasady, z klasami postaci dobieranymi do potrzeb graczy i było fantastycznie - co najmniej przez jedną kampanię. Po przyjęciu swobodnego podejścia różnice między poszczególnymi edycjami są dużo, dużo mniej ważne.

Zamieszanie z czwartą edycją w Polsce, jak myślę, wynika z tego, że nie było specjalnej promocji 4e, a rynek był już nasycony trójką. Z tego, i jeszcze z mocno sformalizowanych zdolności i walki - dematerializowanie wroga jest fajniejsze, kiedy się go naprawdę dematerializuje, a nie zadaje 4k10+40. Tak na marginesie, mimo tych wad 4e może być naprawdę fajna - myślę, że można z niej wyciągnąć solidny klimat superbohaterskiego anime; jakbym teraz prowadził jakieś D&D, to najpewniej czwórkę (na zasadach z quickstartu).

EDIT: Dammit, Kamulcu, złapaliśmy się w nekropułapkę Lorda Demastira!
Ostatnio zmieniony śr wrz 26, 2012 6:45 pm przez Squid, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

śr wrz 26, 2012 7:01 pm

It's a trap, you fools! Run (some D&D)! - jak powiedziała Popkultura.

4e ma swoje zalety, ale opracowanie jest zbyt obciążone i podatne na katastrofy. Zmienia się to z poziomem, ale trzeba pilnować, by gracze nie byli przytłoczeni nadmiarem opcji (w jednostrzałach) - kampanie mają się lepiej. Szkoda tylko, że na domyślnych zasadach walki trwają tak niemożliwie długo... Jedna runda ciągnie się średnio 10 minut, cała walka to ok. godziny gry - i to jest zgodne z założeniami? To jednak przesada.

Na szczęście da się to łatwo naprawić zmniejszając HP wszystkiego co żyje o trzy czwarte.
Ostatnio zmieniony śr wrz 26, 2012 7:02 pm przez Zsu-Et-Am, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Squid
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 706
Rejestracja: wt maja 09, 2006 2:22 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

śr wrz 26, 2012 7:23 pm

Ewentualnie - tak myślę - można to naprawić spamując minionami. Walka będzie jednak trwała trochę krócej, a dodatkowo gracze będą mieli radochę z załatwiania całej armii na raz.
 
Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 554
Rejestracja: śr sie 25, 2004 9:19 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

czw paź 04, 2012 9:40 pm

muszę przyznać że najbardziej przypadł mi do gustu drugi playtest dnd next
 
Awatar użytkownika
etcposzukiwacz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: pn wrz 03, 2012 12:17 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

ndz paź 07, 2012 9:13 pm

Ja zagłosowałem na 3.5 i przyznam się szczerze nie z żadnych logicznych przyczyn, a poprostu dlatego, że od 3.5 zaczełem. Wspomienie entuzjazmu i radości pierwszych sesji 3.5 we mnie zostalo. A że to mało sensowne i logiczne podejście? Cóż trudno.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

pn paź 08, 2012 3:53 pm

Ponieważ popularyzacja to dobra rzecz...

A może Manuskrypt Dalluhna vel Beyond This Point Be Dragons, domniemana testowa, wczesna wersja OD&D sprzed 1974 roku?
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

wt paź 09, 2012 12:00 am

Wybrałem edycję 3.5 bo z tą się zapoznałem jako pierwszą w grach komputerowych (NWN i Icewind Dale II). Podręczniki do 4.0 mam, ale tylko przeglądałem. AD&D znam jedynie z starych gier RPG.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

wt paź 09, 2012 12:07 am

IWD II to 3.0.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

wt paź 09, 2012 8:33 pm

Kamulec pisze:
IWD II to 3.0.

Bardziej pewna hybryda 3.0 i AD&D 2nd, ale masz rację, że 3.5 to nie było na pewno.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

wt paź 09, 2012 11:06 pm

O ile dobrze pamiętam to perwsze ID było na AD&D, a "dwójka" to już mieszanka edycji 3.0 z 3.5.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

wt paź 09, 2012 11:52 pm

perwsze ID było na AD&D,

Tak.

a "dwójka" to już mieszanka edycji 3.0 z 3.5.

Nie.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: [Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

śr paź 10, 2012 12:08 am

Ancient Lord pisze:
(...) a "dwójka" to już mieszanka edycji 3.0 z 3.5.

Wystarczy spojrzeć na daty wydania. "Icewind Dale 2" wyszedł w sierpniu 2002 roku a D&D 3.5 dopiero 2003. Pierwszą grą opartą o 3.5 była "Świątynia Pierwotnego Zła".
 
Awatar użytkownika
Szatany
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 583
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 7:58 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

śr maja 15, 2013 7:34 pm

5e jeszcze nie wyszła a już bije na głowę inne edycje.
 
Awatar użytkownika
Forumowicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 623
Rejestracja: śr cze 02, 2010 5:41 pm

Re: [Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

czw maja 16, 2013 3:20 pm

Szatany pisze:
5e jeszcze nie wyszła a już bije na głowę inne edycje.

Już coś sensownego można poczytać?

PS Czy to ten sam Szatany co na forum Wizardsów zrobił kiedyś taką przydatną listę czarów? Jeśli tak, to dziękuje :)
 
Bregor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 257
Rejestracja: czw sty 18, 2007 3:15 pm

Re: [Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

pt maja 17, 2013 9:53 am

@Forumowicz
Mozna pobrac wersje do betatestów wystarczy podac wizardom maila.
W tej chwili sa wszystkie klasy z core poza bardem i zaklinaczem, czesc ras (ludzie, elfy, krasnoludy, niziolki), w zasadzie kompletna mechanika (stany postaci, wykonywanie testów, czary itd.) Bestiariusz zawiera niezly przekrój potworów od goblina przez demony az po drakolisza i Asmodeusza. W kazdym razie ludzie juz w 5ed. graja. Jak jestes zainteresowany to Urko na blogu zamieszcza raporty swojej druzyny. Wiec jak dla mnie to calkiem juz to "sensownie" wyglada.
I w zupelnosci zgadzam sie z Szatanym 5ed. jak dla mnie bije na glowe pozostale.
Ostatnio zmieniony pt maja 17, 2013 9:57 am przez Bregor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Forumowicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 623
Rejestracja: śr cze 02, 2010 5:41 pm

Re: [Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

sob maja 18, 2013 1:11 pm

Zobacze, poczytam, ale jestem sceptycznie nastawiony. Ja uwielbiam edycje 3.5, za jej specyficzny dysbalans i możliwość TO. Takich rzeczy się raczej nie powtarza w kolejnych edycjach.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

ndz maja 19, 2013 9:19 am

To nie widziałeś "dysbalansu" edycji np. AD&D 2e ;) albo wcześniejszych.
Dla mnie najlepszy klimat miała właśnie AD&D, mimo swoich różnych komplikacji mechanicznych (brak możliwości walki dwiema broniami, brak umiejętności, TRAK0) nie była zorientowana na awans i zdobywanie coraz to nowych zdolności i przez to więcej było w niej klimatu.
 
Awatar użytkownika
Szatany
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 583
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 7:58 pm

Re: [Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

czw maja 23, 2013 12:39 am

Forumowicz pisze:
Szatany pisze:
5e jeszcze nie wyszła a już bije na głowę inne edycje.

Już coś sensownego można poczytać?
Jak kolega wyżej napisał, można ściągnąć betę czyli praktycznie całą grę w takim stanie w jakim obecnie wygląda. Ostatni update był bodajże w marcu, następny podobno ma być w przeciągu kilku tygodni.
Śledzę uważnie powstawanie gry od samego początku czyli jej zapowiedzi w styczniu zeszłego roku, więc jak masz jakieś pytania to wal, chętnie odpowiem. Szczególnie ciekawe są różnice między 5e a 3.5e która do tej pory była moją ulubioną edycją.
Mam też na dysku wszystkie wersje jakie wizardzi wypuścili, było ich chyba 7 i każda bardzo dużo zmieniała w stosunku do poprzedniej.

Forumowicz pisze:
PS Czy to ten sam Szatany co na forum Wizardsów zrobił kiedyś taką przydatną listę czarów? Jeśli tak, to dziękuje :)
Ten sam.
 
Awatar użytkownika
Szatany
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 583
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 7:58 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

czw maja 23, 2013 12:41 am

Bregor pisze:
W tej chwili sa wszystkie klasy z core poza bardem i zaklinaczem
To prawda, przy czym trzeba pamiętać że część klas jest mocno rozbudowana (głównie 4 podstawowe), a inne są w bardzo pierwotnej postaci (choćby barbarzyńca). Zaklinacz jest ciekawym przypadkiem bo pojawił się w którymś update'cie, po czym wskutek informacji zwrotnych został usunięty, tak bardzo negatywne opinie zbierał.
 
Awatar użytkownika
K.D.
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1103
Rejestracja: śr paź 19, 2005 8:13 pm

[Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

czw maja 23, 2013 1:53 am

PS Czy to ten sam Szatany co na forum Wizardsów zrobił kiedyś taką przydatną listę czarów? Jeśli tak, to dziękuje

Szatany urodził też parę lat temu serię klas Ultimate, z czego jego Ultimate Sorcerer do dziś jest jedną z moich ulubionych wersji tej klasy. Ilość pracy którą włożył w tworzenie contentu ufajniającego 3.5e przed pojawieniem się PFa jest niesamowita. Dobrze widzieć że jednak nie odszedł od RPGów.

Może ktoś podrzucić jakiegoś linka do 5e. sorca zanim został zdjęty? Google daje całą masę dyskusji na jego temat, ale chciałbym zobaczyć mięcho.

Edit @ down
Podziękować :spoko:
Ostatnio zmieniony czw maja 23, 2013 5:37 pm przez K.D., łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Szatany
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 583
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 7:58 pm

Re: [Ankieta] Która edycja DnD jest najlepsza?

czw maja 23, 2013 5:24 pm

K.D. pisze:
Może ktoś podrzucić jakiegoś linka do 5e. sorca zanim został zdjęty? Google daje całą masę dyskusji na jego temat, ale chciałbym zobaczyć mięcho.

https://www.dropbox.com/s/92l5n4nx9fgib ... pdf?v=0mcn

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości