Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Johny
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: sob kwie 30, 2005 7:46 pm

Czasopisma

czw sie 30, 2012 8:29 pm

Witam.

W jakich czasopismach można dzisiaj zadebiutować opowiadaniem fantastycznym?
 
Awatar użytkownika
jakkubus
Moderator blogów i komentarzy
Moderator blogów i komentarzy
Posty: 51
Rejestracja: czw maja 05, 2011 10:39 am

Czasopisma

czw sie 30, 2012 8:39 pm

W Gazecie Wyborczej. Od kilku lat strasznie dużo tam fantastyki. :wink:
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Czasopisma

czw sie 30, 2012 9:40 pm

Prawdę ludzie gadali, że teraz więcej pisarzów niż czytelników.
U nas na Polterze można.
 
Awatar użytkownika
Clod
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: pt maja 18, 2012 11:37 pm

Re: Czasopisma

czw sie 30, 2012 9:47 pm

lemon pisze:
U nas na Polterze można.


Mógłbyś napisać o tym coś więcej? :wink:
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Czasopisma

czw sie 30, 2012 10:05 pm

A cóż tu pisać? Wysyłasz tekst i czekasz na odpowiedź, jak wszędzie.
 
Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3482
Rejestracja: czw paź 01, 2009 4:31 pm

Czasopisma

czw sie 30, 2012 10:52 pm

A zgredy takie jak ja, lemon albo Scobin siedzą i dźgają Twój tekst :)
 
Awatar użytkownika
Clod
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: pt maja 18, 2012 11:37 pm

Re: Czasopisma

czw sie 30, 2012 11:07 pm

baczko pisze:
A zgredy takie jak ja, lemon albo Scobin siedzą i dźgają Twój tekst :)


Powiedzmy, że mam tekst na 200k znaków i chciałbym go opublikować na polterze - jak to dokładnie wygląda? Do tej pory nigdzie nie natknąłem się na taką opcję, a szkoda, bo wydaje się całkiem ciekawa. Rozumiem, że kilku redaktorów czyta całość, i co dalej? Autor może liczyć na rzetelną recenzję i, jeśli tekst okaże się na tyle dobry, by go opublikować, na gruntowną redakcję, a następnie tekst ukaże się... Właśnie, gdzie? W dziale książkowym?

Opcja sama w sobie wydaje się kusząca, ale chyba nie bardzo popularna... Albo ja nie dość dokładnie szukałem, bądź coś mi po prostu umknęło.
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Czasopisma

czw sie 30, 2012 11:16 pm

@Borsuk

Ostatnio ogłoszono konkurs literacki na trzydziestolecie "Nowej Fantastyki" (można przysłać jeden tekst, czas do końca grudnia, szczegóły zapewne na stronie pisma). Poza tym z drukowanych periodyków jest też pismo "Coś na Progu".

@Clod

Generalnie jest tak, jak mówisz, z tym zastrzeżeniem, że liczba osób czytających tekst i/albo formułujących swoje uwagi może być różna. Może to być parę osób, ale też np. mogę to być tylko ja. ;-)
Ostatnio zmieniony czw sie 30, 2012 11:18 pm przez Scobin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Czasopisma

pt sie 31, 2012 12:00 am

Clod, proponuję też zajrzeć do działu z opowiadaniami (http://ksiazki.polter.pl/Opowiadania-a77). Jak widać, nie tylko światowe sławy mogą u nas liczyć na publikację. ;) Teraz, w erze blogasków, mało komu chce się uderzać do serwisów internetowych i dlatego pewnie opcja wydaje Ci się mało popularna - bo i taka zresztą jest. Co bardziej przedsiębiorczy nawet blogaski omijają i od razu wydają własne ebooki (prawdziwe, za pieniądze!).
 
Awatar użytkownika
Clod
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: pt maja 18, 2012 11:37 pm

Re: Czasopisma

pt sie 31, 2012 10:40 am

Borsuk pisze:
Witam.

W jakich czasopismach można dzisiaj zadebiutować opowiadaniem fantastycznym?


Staszek ma niestety rację, na dzień dzisiejszy wychodzą tylko dwa periodyki, w których autor może liczyć na debiut:

1)Z tego, co się orientuję, to "Coś na progu" ma mocno ograniczony profil, jeśli chodzi o teksty, które ich interesują (głównie horror i wszystkie jego wariację - raczej nie ma szans, żeby puścili fantsy, bądź sf.

2)Na wszystkie rodzaje fantastyki otwarta jest za to redakcja "Nowej Fantastyki", choć tam niełatwo o debiut (jeśli poszperasz w internecie na pewno znajdziesz uzasadnienie). Z tym, że NF ma swoją własną stronę internetową, która bardziej przypomina portal społecznościowy dla początkujących "pisarzy". Każdy może przesłać tam swój tekst, który z pewnością zostanie przeczytany przez dwóch członków "Loży NF" - ich zadaniem jest krytyka i ocena tekstów. Rzecz jasna opowiadania komentują też inni autorzy, więc można liczyć na całkiem spory odzew, pozwalający zweryfikować poziom umiejętności pisarskich autora :) Ponadto co miesiąc wybierane są najlepsze teksty - zostaje im przyznane "piórko", czy wyróżnienie obwieszczające wszystkim, iż tekst wyróżnia się na tle wszystkich innych (autor otrzymuje nagrodę książkową, a na jego opowiadanie, teoretycznie, rzuca okiem redakcja). W tym roku na rynek trafiło kilka numerów NF właśnie z debiutanckimi tekstami autorów "wyłapanych" na tejże stronie :)

3) Do niedawna ukazywało się też "Science Fiction, Fantasy & Horror", które obecnie jest zawieszone (jak to często w tej branży bywa dotknęły ich problemy finansowe). Nie mniej, Rafał Dębski, redaktor naczelny czasopisma, prosił, by autorzy dalej podsyłali teksty na odpowiedni adres mailowy. SFFiH na razie się nie ukazuje, ale to nie znaczy, że za jakiś czas nie powróci na rynek ;) W tym czasopiśmie, według wielu głosów, najłatwiej było zadebiutować na papierze.

Trudno jednak od razu trafić na papier, dlatego warto zacząć od internetu. Na takich portalach jak fahrenheit i esensja redakcja przyjmuje teksty debiutantów, czyta i ocenia, następnie autor otrzymuje inf zwrotne, czy jego tekst nadaje się do publikacji, jeśli tak, przechodzi redakcję i pojawia się na stronie. Jednak największą wartość ma rzetelna krytyka, uwagi i rady od osób, które znają się na tym fachu i mogą podpowiedzieć autorowi, gdzie robi najwięcej błędów itd.

Nie można zapomnieć też o internetowym czasopiśmie Qfant, które posiada prawa równe publikacji papierowej. I tam można wysłać swój tekst z nadzieją na pozytywny odzew i debiut :)


Scobin pisze:
@Clod

Generalnie jest tak, jak mówisz, z tym zastrzeżeniem, że liczba osób czytających tekst i/albo formułujących swoje uwagi może być różna. Może to być parę osób, ale też np. mogę to być tylko ja. ;-)


Staszku, a mógłbyś mi jeszcze napisać, czy żądacie od autora swego rodzaju wyłączności na dany tekst? Najłatwiej trafić do szerokiej rzeszy czytelników (jeśli chodzi o początkującego), jeśli tekst zawiśnie w kilku miejscach, a to nie zawsze jest możliwe...

lemon pisze:
Clod, proponuję też zajrzeć do działu z opowiadaniami (http://ksiazki.polter.pl/Opowiadania-a77). Jak widać, nie tylko światowe sławy mogą u nas liczyć na publikację. ;) Teraz, w erze blogasków, mało komu chce się uderzać do serwisów internetowych i dlatego pewnie opcja wydaje Ci się mało popularna - bo i taka zresztą jest. Co bardziej przedsiębiorczy nawet blogaski omijają i od razu wydają własne ebooki (prawdziwe, za pieniądze!).


Chyba najlepszym świadectwem dla tego działu jest fakt, iż tak trudno się do niego dostać - gdyby nie link, bądź uważne szukanie wątpię, czy bym tam trafił.
Co do wydawania ebooków, to wiem o tej opcji, ale trudno żądać pieniędzy za półprodukt ;) Zresztą, kto kupi jeden, dwa dłuższe teksty kompletnie nieznanego autora? Wychodzę z założenia, że lepiej najpierw sprawdzić się w kilku miejscach, dać się poznać ludziom, a potem... kto wie :wink:
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Czasopisma

pt sie 31, 2012 2:18 pm

Clod pisze:
Staszku, a mógłbyś mi jeszcze napisać, czy żądacie od autora swego rodzaju wyłączności na dany tekst? Najłatwiej trafić do szerokiej rzeszy czytelników (jeśli chodzi o początkującego), jeśli tekst zawiśnie w kilku miejscach, a to nie zawsze jest możliwe...

Generalnie wszystkie prawa autorskie pozostają przy twórcach tekstów, mają oni możność umieszczania artykułów w innym miejscu (a nawet ich usunięcia z zasobów Poltergeista). W takich wypadkach prosimy jednak o to, aby publikacja poza serwisem miała miejsce dopiero po pewnym czasie (i tutaj nie ma jednoznacznej zasady, która by określała, ile to dni – tego rodzaju sytuacje zdarzają się na tyle rzadko, że nie było dotąd potrzeby ustalenia ścisłych reguł).

A dział z opowiadaniami jest dostępny na stronie http://ksiazki.polter.pl/, po lewej stronie – jeśli ktoś zajrzy do menu, powinien go zauważyć. Być może samo menu jest nazbyt niepozorne, ale to już kwestia ogólniejsza. :-) Myślę, że głównym powodem skrytotajności działu opowiadań jest to, że po prostu mało ich jak dotąd publikowaliśmy w porównaniu z recenzjami (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zmienić).
 
Awatar użytkownika
Clod
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: pt maja 18, 2012 11:37 pm

Re: Czasopisma

pt sie 31, 2012 2:49 pm

Scobin pisze:
Generalnie wszystkie prawa autorskie pozostają przy twórcach tekstów, mają oni możność umieszczania artykułów w innym miejscu (a nawet ich usunięcia z zasobów Poltergeista). W takich wypadkach prosimy jednak o to, aby publikacja poza serwisem miała miejsce dopiero po pewnym czasie (i tutaj nie ma jednoznacznej zasady, która by określała, ile to dni – tego rodzaju sytuacje zdarzają się na tyle rzadko, że nie było dotąd potrzeby ustalenia ścisłych reguł).


Ok, wszystko jasne :)

Scobin pisze:
A dział z opowiadaniami jest dostępny na stronie http://ksiazki.polter.pl/, po lewej stronie – jeśli ktoś zajrzy do menu, powinien go zauważyć. Być może samo menu jest nazbyt niepozorne, ale to już kwestia ogólniejsza. :-) Myślę, że głównym powodem skrytotajności działu opowiadań jest to, że po prostu mało ich jak dotąd publikowaliśmy w porównaniu z recenzjami (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zmienić).


Może warto zastanowić się nad tym reklamą tego niepozornego działu? Wiem, że w czeluściach polskiego internetu pałęta się cała masa grafomanów, ale są też ludzi, którzy całkiem nieźle potrafią pisać, a wciąż szukają miejsc, by pokazać się ze swoją twórczością :) Jako że Polter skupia praktycznie w jednym miejscu ludzi o najróżniejszych zainteresowaniach (od gier RPG począwszy, na literaturze kończąc) myślę, że mógłby rozbudować ten jak dotąd mocno zaniedbany dział z korzyścią tak dla autorów, jak i dla czytelników. Gdyby odnośniki do "Opowiadań" były nieco lepiej widoczne, zapewne znalazłoby to odbicie w ilości czytań i komentarzy poszczególnych tekstów. Polter w tej sferze nie musi stać się drugą Esensją, ale wydaje mi się, że jest i tu spora grupa ludzi, którzy chętnie poczytaliby dobre fantastyczne teksty rodzimych, a mniej znanych, bądź dopiero początkujących autorów - a tym może udałoby się zyskać sympatię i aprobatę czytelników, motywujących do dalszej pracy. Ale żeby przyciągnąć uwagę tychże, trzeba najpierw pokazać, że taka opcja w ogóle istnieje, a następnie zyskać pewną renomę (w ramkach pod opowiadaniami w papierowych magazynach można przeczytać, gdzie autor wcześniej publikował swoje teksty - o ile Esensja, Fahrenheit, czy Qfant były wymieniane często, tak na Poltera nigdy się nie natknąłem).
Inna sprawa, czy takie coś w ogóle by was interesowało ;p

Dla mnie ta opcja wydaje się co najmniej kusząca :) Przydałyby się jednak jakieś konkrety dotyczące tekstu, który chciałoby się opublikować na Polterze. Znaczy się, pod jaki adres wysłać plik, jakie pliki preferujecie, gatunek tekstu, jego preferowana długość a znakach itd. :)
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Czasopisma

pt sie 31, 2012 2:55 pm

Dzięki za sugestie. Porozmawiam o nich z Tomkiem (Astharielem) – to kwestia na tyle zasadnicza, że wymaga konsultacji na górze. ;-)
 
Awatar użytkownika
Johny
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: sob kwie 30, 2005 7:46 pm

Re: Czasopisma

pt sie 31, 2012 5:34 pm

Dzięki wszystkim za pomoc. Napiszę w takim razie na Poltera. Już kiedyś opublikowałem u was opowiadnko, teraz też mam jedno krótkie zobaczę na co się nadaje. Wysyłać je na książki, czy bezpośrednio do Ciebie Scobin?
 
Gedeon

Czasopisma

pt sie 31, 2012 8:02 pm

Z tego, co się orientuję, to "Coś na progu" ma mocno ograniczony profil, jeśli chodzi o teksty, które ich interesują (głównie horror i wszystkie jego wariację - raczej nie ma szans, żeby puścili fantsy, bądź sf.

Niekoniecznie:
http://cosnaprogu.com.pl/pl/
Jako profil (u góry okładki) podane są: Fantastyka, Kryminał, Horror, Opowieści Niesamowite. A w numerze m.in. Howard i Herbert... Czyli jednak sf i fantasy też wchodzi w grę, tak mi się wydaje.
Notabene, na poprzednich numerach, widocznych pod najnowszym, są tylko "Kryminał, Horror, Opowieści Niesamowite". Może po prostu chłopaki ostatnio postanowili poszerzyć zakres?
 
Awatar użytkownika
Clod
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: pt maja 18, 2012 11:37 pm

Re: Czasopisma

pt sie 31, 2012 8:22 pm

Gedeon pisze:
Notabene, na poprzednich numerach, widocznych pod najnowszym, są tylko "Kryminał, Horror, Opowieści Niesamowite". Może po prostu chłopaki ostatnio postanowili poszerzyć zakres?


Bardzo możliwe, że dopiero od tego nr postanowili poszerzyć zakres wydawanych przez siebie tekstów o kolejne gatunku. Jeżeli to prawda, należy się cieszyć, iż na rynku pojawił się konkurencyjny wobec NF periodyk umożliwiający debiut jeszcze nie drukowanym autorom :)
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Czasopisma

sob wrz 01, 2012 11:19 am

Borsuk pisze:
Dzięki wszystkim za pomoc. Napiszę w takim razie na Poltera. Już kiedyś opublikowałem u was opowiadnko, teraz też mam jedno krótkie zobaczę na co się nadaje. Wysyłać je na książki, czy bezpośrednio do Ciebie Scobin?

Do mnie. :-)
 
Awatar użytkownika
ojciec mateusz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 238
Rejestracja: pt paź 14, 2011 8:16 pm

Czasopisma

czw paź 04, 2012 11:43 pm

Clod pisze:
1)Z tego, co się orientuję, to "Coś na progu" ma mocno ograniczony profil, jeśli chodzi o teksty, które ich interesują (głównie horror i wszystkie jego wariację - raczej nie ma szans, żeby puścili fantsy, bądź sf.
profil pisma raczej jest dosyć szeroki, wykraczający nawet poza fantastykę (około jednej trzeciej numeru poświęca się zawsze kryminałom). nie mam jeszcze trzeciego numeru, ale w drugim na pojawiają się opowiadania nie będące horrorami. tematem wiodącym zresztą jest steampunk. jak wygląda selekcja materiałów nie bardzo wiem, bo jestem tylko czytelnikiem.

Clod pisze:
2)Na wszystkie rodzaje fantastyki otwarta jest za to redakcja "Nowej Fantastyki", choć tam niełatwo o debiut (jeśli poszperasz w internecie na pewno znajdziesz uzasadnienie). Z tym, że NF ma swoją własną stronę internetową, która bardziej przypomina portal społecznościowy dla początkujących "pisarzy". Każdy może przesłać tam swój tekst, który z pewnością zostanie przeczytany przez dwóch członków "Loży NF" - ich zadaniem jest krytyka i ocena tekstów. Rzecz jasna opowiadania komentują też inni autorzy, więc można liczyć na całkiem spory odzew, pozwalający zweryfikować poziom umiejętności pisarskich autora :) Ponadto co miesiąc wybierane są najlepsze teksty - zostaje im przyznane "piórko", czy wyróżnienie obwieszczające wszystkim, iż tekst wyróżnia się na tle wszystkich innych (autor otrzymuje nagrodę książkową, a na jego opowiadanie, teoretycznie, rzuca okiem redakcja). W tym roku na rynek trafiło kilka numerów NF właśnie z debiutanckimi tekstami autorów "wyłapanych" na tejże stronie :)
od czasu do czasu ogłasza się też różnego rodzaju konkursy, dobiera się profil i nagrodą (oprócz książki) jest też publikacja na papierze (widziałem kiedyś nawet konkurs na książkę dołączoną do magazynu). przynajmniej tak bywało jeszcze kilka miesięcy temu.

nie ograniczałbym się tylko do pism profilowanych na fantastykę, są przecież periodyki literackie otwarte na debiutantów. znajomemu kiedyś udało się opublikować coś w lampie na przykład.
Ostatnio zmieniony czw paź 04, 2012 11:45 pm przez ojciec mateusz, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Czasopisma

pn paź 08, 2012 12:21 am

 
Awatar użytkownika
Clod
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: pt maja 18, 2012 11:37 pm

Re: Czasopisma

pn paź 08, 2012 12:41 am

Scobin pisze:


Rzeczywiście warta uwagi! Świetny link - będę śledził losy tego przedsięwzięcia :)
 
Awatar użytkownika
Asthariel
Szef działu
Szef działu
Posty: 620
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 7:56 pm

Czasopisma

śr paź 17, 2012 12:33 pm

Myślę obecnie o większym rozreklamowaniu działu opowiadań, może organizacją konkursu, ale póki co, pozostaje to w dalszych planach - w chwili obecnej członkowie redakcji są zbyt zajęci innymi obowiązkami, a opowiadania oczywiście wymagają większej opieki przez korektę niż zwykłe teksty.
 
Awatar użytkownika
Clod
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: pt maja 18, 2012 11:37 pm

Re: Czasopisma

śr paź 17, 2012 7:26 pm

Może warto byłoby pomyśleć nad grupą betaczytelników, którzy jako pierwsi zapoznawali się z nadesłanym tekstem i decydowali, czy w ogóle jest sens, by podesłać go dalej do korekty? W takim wypadku redaktorzy nie musieliby brnąć przez każdy tekst, a jedynie te, które rzeczywiście zaciekawiłyby betaczytelników na tyle, by nad nimi przysiąść i wyszlifować :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Czasopisma

śr paź 17, 2012 11:17 pm

Myślę, że jest to dobry pomysł, taka pierwotna selekcja. Do nas trafiałyby już teksty takie, które miałyby, w oczach odbiorców, jakiś potencjał, który wymagałby pewnego dopracowania a nie przerabiania tekstu na nowo.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości