Zrodzony z fantastyki

Astraph
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Poszukiwana literatura do magisterki

wt lis 06, 2012 12:53 pm

Witam wszystkich na tym zacnym forum.

W życiu każdego studenta nadchodzi czas w którym powinno się wreszcie wziąć za pracę magisterską. Ów sądny dzień nadszedł również w moim wypadku - i chciałbym tutaj prosić Was o pomoc.

Mianowicie, potrzebuję wszelkich książek fantastyczno-naukowych w których pojawia się w miarę szczegółowy opis Rosji jako państwa i społeczeństwa. Nie musi to być monumentalny obraz na wzór dukajowskiego "Lodu" - wystarczy nawet krótka wstawka, w której opisane jest, czym książkowa Rosja różni się od rzeczywistej, tak jak ma to miejsce np. w opowiadaniach Pilipiuka. Postapokalipsa, historia alternatywna, space opera, Cold War goes hot - gatunek praktycznie dowolny. Podobnie język - jakoś wątpię żeby konieczne było sięgnięcie poza triadę rosyjski/polski/angielski.

Poniżej wstawiam listę tego, co już mi się udało zgromadzić - na pewno nie zaszkodzi, może coś nasunie na myśl.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc! :)

sukal
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Re: Poszukiwana literatura do magisterki

wt lis 06, 2012 4:04 pm

Kilka strzałów nie wiem na ile będzie ci to przydatne (fajnie jak ktoś by zweryfikował moje sugestie)

Alkaloid - Głowacki
NIeśmiertelny - Valente
NIeśmiertelność zabije nas wszystkich
Książki łukjanienki
komuda Samozwaniec
Xavras Wyżryn
Ragnarok 1940???
Metro 2033 i cała seria (chociaż to raczej Rosja już nie istnieje)
Zarda Piskorski

Moskwa 2042 - Wojnowicz
Ostatnio zmieniony sob lis 17, 2012 9:55 am przez sukal, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:

Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lis 06, 2012 8:14 pm

Eugeniusz Dębski, "Moherfucker"
Wadim Panow "Wojny zaczynają nieudacznicy"
Paweł Kornew cykl "Przygranicze"

Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob lis 10, 2012 2:04 pm

Komuda odpada to w zasadzie książka historyczna ot Rosja w czasie Wielkiej Smuty

Gedeon

sob lis 10, 2012 4:26 pm

Ekaterina Sedia "Tajemna historia Moskwy" - nie czytałem, ale chyba coś w rodzaju urban fantasy (na co zresztą wskazuje tytuł).
Jacek Piekara "Przenajświętsza Rzeczypospolita" (książka o alternatywnej Polsce, ale część akcji toczy się w Rosji, która podupadła po wojnie i obecnie jest wprost rządzona przez skrajnie zdegenerowanych gangsterów).

W życiu każdego studenta nadchodzi czas w którym powinno się wreszcie wziąć za pracę magisterską.

Niestety.

Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec

pn lis 12, 2012 9:25 pm

Gedeon pisze:
Ekaterina Sedia "Tajemna historia Moskwy" - nie czytałem, ale chyba coś w rodzaju urban fantasy (na co zresztą wskazuje tytuł).

Coś w stylu Gaimana, dzieło szeroko czerpiące o ile dobrze pamiętam z mitologii rosyjskiej (czytałem książkę jakiś czas temu).
Na pewno poleciłbym uniwersum Metro 2033 - niby rzecz dzieje się po zagładzie, ale mamy tu obraz Rosji w pigułce - począwszy od czerwonych skończywszy na brunatnych.
Wybrakówka Olega Diwowa- bardziej political fiction, ale warta przeczytania. Cytując opis od wydawcy:
Na łamach swej książki Diwow proponuje bezlitosny system walki z przestępczością, polegający na stosowaniu przemocy, błyskawicznym wyroku i wykorzystaniu środków psychotropowych w śledztwie.

Taki terror byłby nie do pomyślenia w żadnym kraju demokratycznym, ale w Rosji...

Awatar użytkownika
ojciec mateusz
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt gru 21, 2012 12:35 am

fiodor dostojewski - "opowieści fantastyczne". być może nie trafiłem, ale jeżeli powyższy zbiór opowiadań nie będzie nadawał się do pracy, to i tak warto po niego sięgnąć ;)