Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 12:00 am

Joth pisze:
Pewnie, ze nie jest, ale w moim mniemaniu to czasem lepiej zrobic cos konstruktywniejszego niz rzucanie kostkami w potwory i przylozyc sie do pisania tego scenariusza. Przeciez widze jak graja ludzie i co oferuja mechaniki. I twierdze ze do dobrego scenariusza wystarczy zwykly prosty nWOD + zwyczajny nienaszpikowany magia/potworami setting.
wystarczy prosty, zwykły d6-lite.
 
Joth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 7:14 pm

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 11:57 am

W takie skrajnosci nie popadajmy... Jednak mechanika musi byc bardziej skomplikowana, ale nie przekombinowana.
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 2:36 pm

A co takiego daje nam nWoD, czego nie daje nam d6-lite, a co jest potrzebne do zagrania w sposób, jaki jest opisany w pierwszym poście? O ile dobrze pamiętam istnieje adaptacja D&D na d6-lite.
 
Joth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 7:14 pm

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 3:01 pm

W pierwszym poście nie ma nic o stylu grania.

A co do samego d6. Fajny konept, ale... troche za ubogi na normalne granie.
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 3:18 pm

Tzn? Jakie konkretnie elementy są potrzebne do "normalnego" grania, a które ma NWoD a brakuje ich d6-lite? Odnosze wrażenie, że unikasz odpowiedzi, gdy pytam o konkrety, a zastawiasz się ogólnikami. Dlaczego? Czy nie chcesz podjąć na ten temat dyskusji? Odnosze wrażenie, że bardzo lubisz nWoD, skoro poleciłeś go wielokrotnie w tym wątku. Jednakże podałeś tylko gołą opinię nie popierając jej argumentacją. Z racji, że jestem ciekaw, czemu poleciłeś akuret ten system w mrowiu innych, często nawet bliższych tym, które wymienił autor pierwszego postu. Co takiego a nWoD, czego nie mają te inne systemy?
 
Awatar użytkownika
etcposzukiwacz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: pn wrz 03, 2012 12:17 pm

Re: Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 3:38 pm

A ja natrętnie powtórze - Savage Worlds. Naprawde proste, wypróbowałem to na 11 latkach nie mających uprzednio żadnego kontaktu z rpg. Bardzo szybko opanowały mechanike i to na tyle dobrze by samemu prowadzić sesje.
 
Joth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 7:14 pm

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 3:47 pm

Po prostu nie mam ochoty wciagac sie teraz w dyskusje, rozpisywać się i udowadniać wyższości czarnego nad białym. W oparciu o moje doswiadczenia jest tak jak mowie i mozna sie z tym zgadzac badz nie. :)

Ogolnie Nwod:
- Prosta, ale nie prostacka mechanika
- Sposob tworzenia postaci.
- Latwa modyfikowalność
- Uniwersalnosc
- Przejrzystosc

hm.. Zeby nie bylo nie mowie tylko o mechanice, a nie o settingu. Settingi juz proponowalem.

Jeśli to jest całość:
http://1d4chan.org/wiki/D6-lite

to bądźmy poważni brakuje mi umów, tworzenia postaci, broni, pozycji i w sumie wszystkiego. Da sie zrobic, ale po co? Jesli juz jest.
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 5:19 pm

Joth pisze:
Po prostu nie mam ochoty wciagac sie teraz w dyskusje, rozpisywać się i udowadniać wyższości czarnego nad białym. W oparciu o moje doswiadczenia jest tak jak mowie i mozna sie z tym zgadzac badz nie. :)

Tylko, że nie dajesz mi podstaw by się z tobą zgodzić bądź nie.
 
Awatar użytkownika
Theran HerbacianoMroczny
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 86
Rejestracja: pn maja 28, 2007 12:38 pm

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 7:01 pm

Gacoperz czy ten k6-system o którym wspomniałeś jest dostępny na polskim rynku? bo jak nie to się okaże, że ten topic to wylęgarnia offtopowych tematów: "D6 vs nWoD". :razz:

Maeglin takie pytanie: Co się do tej pory podobało twojej grupie w D&D a co nie? (Czy też po prostu grupa, a może ty, chciałaby spróbować czegoś nowego?)
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 7:06 pm

Theran HerbacianoMroczny pisze:
Gacoperz czy ten k6-system o którym wspomniałeś jest dostępny na polskim rynku? bo jak nie to się okaże, że ten topic to wylęgarnia offtopowych tematów: "D6 vs nWoD". :razz: )
To jest system na jedną stronę dostępny za darmo w sieci. Nie wiem jak to się odnosi do twojej definicji "na polskim rynku", ale w moim słowniku oznacza, że jest dostępny.
Wyciągnąłem go, żeby sprowokować pewnego miłośnika nWoDa do podparcia swoich zachwytów jakimiś konkretami. Jak widać, dalej na nie czekam.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 7:06 pm

Jak już doszliśmy do wnisku że w sumie autor tematu nie pytał o przewagi nWoDa nad D6 i SWEXa nad Ars Magicą, to w sumie...

Warhammer, goły warhammer, tak jak jest, jest spoko! Dla początkującej drużyny bez dostępu do 7000 egzotycznych systemów tym bardziej.
 
Joth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 7:14 pm

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 7:20 pm

Wyciągnąłem go, żeby sprowokować pewnego miłośnika nWoDa do podparcia swoich zachwytów jakimiś konkretami. Jak widać, dalej na nie czekam.


No to sobie poczekasz :P

Moj niezawodny nos forumowego wyjadacza mnie nie mylił. Za stary stary jestem na takie flejmy w koncu to tylko gry. :)

EOT
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 7:48 pm

Nie moja wina, że nie umiesz uargumentować swoich tez. No chyba, że sam flejmujesz.
 
Maeglin Telemnar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: śr lip 25, 2012 6:32 pm

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 8:48 pm

Czuję się wzruszony, że o mnie jeszcze pamiętacie, aż mi się łezka w oczu kręci :D .
Raczej idzie to w stronę, że zmienia się prowadzący, a po drugie części graczy system się znudził+ trochę wkurzająca jest magia
Jak wygląda kwestia podręczników dodatkowych do młotka i jakie są w porównaniu do d&d?
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 9:08 pm

Druga edycja została w sporej części wydana po polsku, ale nie wiem jak z dostępnością, raczej second handów będziesz musiał szukać. Podstawka spokojnie wystarczy na początek. Trzeciej edycji nie wydano po polsku wcale. Pierwsza edycja to już historia.
 
Awatar użytkownika
Theran HerbacianoMroczny
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 86
Rejestracja: pn maja 28, 2007 12:38 pm

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 10:30 pm

W sumie to do Warhammera podstawowy podręcznik wystarczy (nie jest to bazowe D&D z jego świętą trójcą podręczników źródłowych). Dawno nie grałem w Warhammera, ale różnice w przypadku magii pomiędzy systemami są na tyle spore, że magia w WH może sama w sobie stanowić ciekawe wyzwanie dla graczy. (raz, że wiąże się z pewnymi ryzykami, plus nie jest tak wszechobecna jak w niektórych settingach D&D, gdzie co drugi krzak to magiczny krzak +1 :razz: )
Dodatkowo, jeżeli drużyna w D&D dosyć łatwo radziła sobie z przeciwnikami do tej pory, to Młotek będzie dla nich ogromną odmianą. :wink:
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Warhammer vs D&D

śr lis 07, 2012 11:26 pm

Aż zacytuje luźno (tzn właściwie to bardzo luźon) Pratchett'a
- Dziwne to miejsce
- Zgadza sie, potwierdził przechodzący obok krzaczek

---

Jak wygląda kwestia podręczników dodatkowych do młotka i jakie są w porównaniu do d&d?


W porównaniu do DeDeka to występują w ilościach śladowych :razz:

Napisz trochę konkretniej, to łatwiej będzie odpowiadać.
 
Awatar użytkownika
Indoctrine
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: ndz kwie 04, 2010 8:56 pm

Warhammer vs D&D

pt lis 09, 2012 8:52 am

Z dodatkami do Młotka jest trochę inaczej - przede wszystkim mamy jeden świat a nie ileś. Do tego nagle w świecie raczej nie pojawiają się rzecz których wcześniej nie było (nowe profesje z rzopy wzięte jak jakieś spellsingery i im podobne, co niby jest rzadkość ale tuż po pojawieniu się co druga napotkana osoba właśnie tym jest). W związku z tym -właściwie na podstawce masz wszystko co potrzeba do gry, a ewentualne dodatki ubarwiają rozgrywkę ale nie stanowią zmian jakiś wielkich.
Opieram się na 1 edycji. 2 miała już więcej mieszania.

Właściwie porównywanie Warhammera z D&D jest trochę nieporozumieniem. Pomimo że są to systemy fantasy różni je prawie wszystko.

Dedeki to nacisk na heroic i mechanikę to wspierającą. Taktyka podczas walki i strategia w budowaniu postaci. Olbrzymia różnica między postaciami 0 sesji - 10 sesji - 30 sesji.

Młotek to bardziej tradycyjne fantasy, stawiające na równomierniejszy rozwój postaci. Znacznie mniejsza dysproporcja między początkującym a zaawansowanym.
 
Awatar użytkownika
etcposzukiwacz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: pn wrz 03, 2012 12:17 pm

Warhammer vs D&D

czw lis 22, 2012 6:36 pm

Skoro wybór ma być tylko podziedzy D&D a Warhammerem, to daruje sobie namawienie na Savage Worlds (którzy super jest!) a podejde do sprawy naukowo. Jest konurs na najlepszy scenariusz rpg? Jest! A więc jak to wyglada przez pryzmat Quentina? W latach 2007 - 2012 zgłoszono zaledwie 4 scenariusze do D&D, z tego żaden nie dostał się do finału, że o wygraniu nie wspomne. A jak się przedstawia sprawa z Warhammerem? W tym samym czasie zgłoszono 15 scenariuszy, z których 4 przeszly do finału, a 1 został wyróżniony. Może taka wyliczanka pomoże komuś podjąć decyzje o wyborze systemu? Kto wie.
A swoją drogą skąd co tak słabo z D&D? Autorzy ich nie lubią? Komisja ich nie lubi? Czy ktoś w to jeszcze grywa? Ups. Przecież nie o tym miało być.
Ostatnio zmieniony czw lis 22, 2012 6:37 pm przez etcposzukiwacz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Warhammer vs D&D

czw lis 22, 2012 6:38 pm

etcposzukiwacz pisze:
Skoro wybór ma być tylko podziedzy D&D a Warhammerem, to daruje sobie namawienie na Savage Worlds (którzy super jest!) a podejde do sprawy naukowo. Jest konurs na najlepszy scenariusz rpg? Jest! A więc jak to wyglada przez pryzmat Quentina? W latach 2007 - 2012 zgłoszono zaledwie 4 scenariusze do D&D, z tego żaden nie dostał się do finału, że o wygraniu nie wspomne. A jak się przedstawia sprawa z Warhammerem? W tym samym czasie zgłoszono 15 scenariuszy, z których 4 przeszly do finału, a 1 został wyróżniony. Może taka wyliczanka pomoże komuś podjąć decyzje o wyborze systemu? Kto wie.
A swoją drogą skąd co tak słabo z D&D? Autorzy ich nie lubią? Komisja ich nie lubi? Czy ktoś w to jeszcze grywa? Ups. Przecież nie o tym miało być.

Przekonałeś mnie własnie do D&D.
 
Awatar użytkownika
Theran HerbacianoMroczny
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 86
Rejestracja: pn maja 28, 2007 12:38 pm

Warhammer vs D&D

czw lis 22, 2012 8:32 pm

Ja bym dorzucił hmmm nie wiem czy to dobrze ujmę w słowa: realistyczność systemu jest bardziej po stronie młotka niż po stronie D&D. Jeżeli komuś nie przeszkadzają heroiczne wyczyny do granic absurdu (w stylu zbroja była obłożona tak potężną magią, że za każdy cios mieczem atakujący umierał od dwóch ciosów oddanych przez nią) no i nie zawsze spójnych ze sobą (ala broń +5 przebiła się przez magię). Z drugiej strony zbytnia racjonalność/realistycznośc mechaniki też może niektórym przeszkadzać. Co kto lubi albo co czyi gracze lubią. :razz:
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Warhammer vs D&D

czw lis 22, 2012 10:25 pm

Realizm WH to mit nie mający potwierdzenia w rzeczywistości.

w stylu zbroja była obłożona tak potężną magią, że za każdy cios mieczem atakujący umierał od dwóch ciosów oddanych przez nią

Tak samo "nierealistyczne" jak cała magia :razz: A czy "fajne", to kwestia gustu i wyobrażenia.
Ostatnio zmieniony czw lis 22, 2012 10:28 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 5 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
amenarhi
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn paź 22, 2012 11:04 am

Warhammer vs D&D

pt lis 23, 2012 12:47 am

Nie jestem obiektywnym sędzią, bo najzwyczajniej w świecie jako wierna fanka i wieloletni MG Warhammera I ed, nie lubię DnD:)

Mimo to wypowiem się z największą obiektywnością, na jaką mnie stać - porównaj mechanikę i pogadaj z graczami. Oba światy i systemy bez problemu można przerobić pod cokolwiek - widywałam już DnD z mechaniką Warhammera, a więc zabijanie smoków widłami i granie księciem demonów... nie jestem zwolenniczką takich akcji, ale twórcy zrobili system po to, by MG i gracze dobrze się bawili grając, a więc zależy wyłącznie od MG, co życzy sobie uczynić z takowym. Zachęcam, jak i inni wypowiadający się tutaj, do zapoznania także z innymi systemami; łatwiej wybrać z większej ilości, choć może się to wydawać z początku nie do ogarnięcia:)

Powodzenia:)
 
Awatar użytkownika
Petros
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 242
Rejestracja: wt lis 01, 2011 6:21 pm

Warhammer vs D&D

wt gru 18, 2012 8:47 pm

Oba systemy są IMO słabe. Jadą głównie na byciu "klasykiem".
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Warhammer vs D&D

śr gru 19, 2012 11:29 am

Jadą na masie materiałów.
 
Awatar użytkownika
Petros
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 242
Rejestracja: wt lis 01, 2011 6:21 pm

Warhammer vs D&D

śr gru 19, 2012 11:50 am

Z czego 1/4 tak naprawdę się przydaje.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Warhammer vs D&D

śr gru 19, 2012 11:54 am

Kto co lubi. Mi 1/100. Jednak gdybym miał pragnienie prowadzić kampanię w której co sesję wyciągam z bestiariusza 3 nowe potwory i 5 nowych ras/klas NPCów z nowymi mocami, to bym prowadził D&D.
 
Awatar użytkownika
Petros
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 242
Rejestracja: wt lis 01, 2011 6:21 pm

Warhammer vs D&D

śr gru 19, 2012 12:09 pm

Zgadza się. Wybór między DD a Młotem nie jest taki znowu łatwy. Z jednej strony mamy Warhammera, który jednak nie wprowadza aż tyle niepotrzebnych nowości, ale postacie, to gamonie, które nic nie potrafią. Z drugiej strony mamy DD, gdzie dodatków starczyłoby (jakby je podpalić) na ogrzanie średniej wielkości wioski na Alasce przez tydzień, ale przynajmniej postacie nie są takie ciapowate. Dedek ma niepotrzebnie skomplikowaną mechanikę, ale zdaje mi się, że ostatecznie lepiej działa (jak już ją ogarniesz) od tej Młotkowej, która owszem jest prosta i idealna wręcz dla początkujących RPGowców, ale można ją sobie o kant dvpy rozbić. Oba systemy mają naiwny i mało wiarygodny świat: DeDek kojarzy mi się z Kaprysowem z Diablo 3 (z tą różnicą, że te wszystkie jednorożce, puchate misie i uśmiechnięte kwiatki nie chcą Cię wtranżolić, a bardziej przytulić i dać buziaka), a z kolei w Młotku ten cały mhrrrok jest cholernie przejaskrawiony i bardziej żałosny, niż faktycznie mroczny (ach te czaszki, czające się za każdym rogiem).
Takie jest oczywiście moje zdanie.
Ostatnio zmieniony śr gru 19, 2012 12:10 pm przez Petros, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
amenarhi
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn paź 22, 2012 11:04 am

Warhammer vs D&D

śr gru 19, 2012 10:56 pm

Podobała mi się powyższa wypowiedź i w zasadzie zgadzam się prawie co do joty:D Tylko faktem jest, że, jak już pisałam, warto przerobić system pod siebie, wyciągnąć z niego co się da i w efekcie wyjdzie autorski, na podstawie masy innych. Dlatego widzi mi się, że tu nie o wybór systemu chodzi, a o to, z czego zacząć przerabiać, bo chyba każdy MG ostatecznie ląduje we własnym sosiku mechaniki i konwencji;) I sądzę, że to dobre rozwiązanie:)

Dzięki za porcję humoru, Petros, uśmiałam się z ogrzewania wioski na Alasce ^^
 
Awatar użytkownika
Petros
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 242
Rejestracja: wt lis 01, 2011 6:21 pm

Warhammer vs D&D

śr gru 19, 2012 11:08 pm

Wszystko fajnie, tylko nie widzę za bardzo sensu w przerabianiu na taką skalę. Jeśli poświęcam czas danej grze (nie mówiąc już o wydatku pieniężnym), to liczę na to, że ta gra jest produktem kompletnym, a nie czymś z czego 3/4 można wywalić. Każdy system ma jakieś buble. Spoko. Hard pill to swallow zwłaszcza, jak twórcy danego systemu mieli tyle czasu, żeby się ogarnąć. Niemniej też nie potnę się przez to rozmoczonym herbatnikiem. Natomiast są takie systemy, które więcej mają błędów niż osiedlowy menel wszy. Jakbym miał wybierać między DD, a Młotkiem, to wybrałbym Dresden Files. Podręczniki są aż dwa, z czego jeden jest wyłącznie dla tych, co nie znają serii książek, na których się ów opiera i koniecznie chcą książkowe postacie użyć. Nadto wydanie cieszy oko, błędy edytorskie nie istnieją (to chyba jedyny znany mi system bez błędów), mechanika wspiera, zamiast dawać w mordę, a świat jest ciekawy i wiarygodny, bo w końcu to nasz świat w nadnaturalnym sosie (klon WoD'a! - krzyknął Jasio. Ja zaś powiem - tak, ale ten klon przebił oryginał).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość