Zrodzony z fantastyki

 
irae
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt lip 10, 2009 12:23 pm

czw lip 16, 2009 6:34 pm

Mi osobiście szkoda Halruui. Obecnie czytam trylogię "Doradcy i Królowie". Jest to jedno z ciekawszych państwa z bardzo specyficzną polityką inwigilacji społeczeństwa. Z drugiej strony jest/było tak przesiąknięte magią, że ich dewastacja wydawała się najrozsądniejszym krokiem. Ponadto czcą Mystrę, która ginąc przestaje się opiekować tym krajem.

Swoją drogą ciekawe jakie poziomy mieli tamtejsi magowie, szczegółowo selekcjonowani :)
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

ndz lip 19, 2009 2:59 pm

Rzeczywiście szkoda Halruui ale za to mamy powrót Netrilu które też jest ciekawym państwem. Wczoraj przeglądałem informacje o bogach na angielskiej Wikipedii FR i znalazłem ciekawie informacje o bogach. Wygląda na to że Valsheroon odszedł a na miejsce Lathandera powrócił Amuntor :?

Akurat tego drugiego mi nie żal choć Pan poranka wydaje mi się być odrobinę bardziej przystępny niż przestrzegający prawa Amuntor to Pana Krypty już mi bardziej szkoda wygląda na to że w 4E zabraknie odpowiedniego bóstwa dla mhrocznych i złych nekromantów :P zostaje jeszcze Shar ale to już nie te klimaty:-\ ceniłem Vala za jego rytuały o północy i badania nad nieumarłymi żeby nie być gołosłownym 2 cytaty

1, Valsheroon

FR Wiki pisze:
Death

In 1425 DR, Velsharoon was engulfed in flames and died; his corpse was eventually secured by the Aglarondans. The Simbul was also believed to have died in the flames, but in fact survived, and moved to the Dalelands.


2. i Amuntor

FR Wiki pisze:
His corpse drifted with the endless astral tides, awaiting a day when some ambitious spirit may help him regain his once-proud heritage. That day came when Daelegoth Orndeir became the high priest of the Temple of the Morn. Daelegoth had long been a Sunmaster, a cleric of Lathander who believed that he was merely a reincarnation of Amaunator and would soon turn back into his former self. On Midsummer of 1374 DR he performed a miracle, creating a second sun over the city of Elversult that never sets, viewable from 150 miles away. Converts flocked to the city in droves while the church of Lathander pondered on what to do. Sometime over the next century, Amaunator replaced Lathander just as Daelegoth predicted.


Wygląda więc na to że spisek Sekciarzy się udał :P i nici z tego całego "Porodu"

Co na ten temat sądzicie ?

Tak przy okazji spytam się czy Lich Larloch "przeżył" Spellplaque? Bo czytając o jego głębokim zainteresowaniu splotem coś wydaje mi się że nie było to raczej możliwe :razz:
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz lip 19, 2009 3:56 pm

Brilchan pisze:
Rzeczywiście szkoda Halruui ale za to mamy powrót Netrilu które też jest ciekawym państwem.

Akurat Netheril w nowym wydaniu jest państwem dość nudnym. Wszyscy są tam mroczni, źli, czczą Shar i chcą podbić państwa regionu. Zero różnorodności. Nie ma tutaj właściwie porównania z Halruuą, która była bardzo ciekawym i oryginalnym regionem ze specyficznym systemem politycznym i kulturą.

Zmiany w panteonie są znacznie poważniejsze niż zamiana Lathandera na Amantuatora (posunięcie właściwie niezrozumiałe) czy wywalenie Velsharoona. Można powiedzieć, że większość boskiego wymiaru FR została przewrócona do góry nogami. W skrócie można powiedzieć, że teraz wszystko co złe to Shar.
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

ndz lip 19, 2009 5:25 pm

Radnon pisze:
Akurat Netheril w nowym wydaniu jest państwem dość nudnym. Wszyscy są tam mroczni, źli, czczą Shar i chcą podbić państwa regionu. Zero różnorodności.


CO?!? :shock: To czym się oni właściwie różnią od Pomroków? :x Myślałem że będą choć TROCHĘ wzorować ten nowy Netheril na tym z 2E no cóż ... :?

Radnon pisze:
zamiana Lathandera na Amantuatora (posunięcie właściwie niezrozumiałe)


To akurat łatwo zrozumieć i wytłumaczyć Amantuatora najwidoczniej był popularniejszy od Lathandera szczególnie po tym jak ten pierwszy wstąpił w BGII

Wizardzi zostawili sobie furtkę (te wszystkie sekty od Amuntora) potem zrobili badania rynkowe i kiedy okazało się że ten jest popularniejszy zrobili szacher macher :razz: Można nawet uznać że to jest ten zapowiadany "Poród Lathandera "

Radnon pisze:
Można powiedzieć, że większość boskiego wymiaru FR została przewrócona do góry nogami. W skrócie można powiedzieć, że teraz wszystko co złe to Shar.


Jest źle nawet bardzo źle ale nie tak tragicznie jak to przedstawiasz Oprócz Shar po ciemniej stronie mocy mamy jeszcze Loth, Asmodeusza(tfu tfu na psa urok czy nie mogą zrezygnować z prawdziwych imion demonów?) Banea, Crica,Ghaunadaura i Gruumsh aha i jeszcze Bashabe :D Tak więc jest sporo ciekawych bóstw choć niektórych pozbyli się bez większego powodu. Argument nie byli popularni do mnie nie trafia podobał mi się politeizm gdzie nawet wychodki i babcie klozetowe miały swojego patrona :razz: (ok przesadzam ale niewiele :D)

Sam pomysł żeby trochę zmhrocznić cukierkowatość Ferunu nie był zły uproszczenie mechaniki też nie było złym pomysłem ob do dzisiaj mam problemy z mechaniką 3.5 choć muszę przyznać że pozwalała lepiej wrazić postać ale akurat tu dam jeszcze 4E szanse bo niektóre klasy z zapowiadanych podręczników wydają się ciekawe :) może się rozwiną na tym polu a świat zawsze można sobie zmodyfikować wedle własnego gustu :razz:
 
Awatar użytkownika
Bel esprit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 281
Rejestracja: czw sty 11, 2007 6:14 pm

Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

sob lis 07, 2009 8:32 pm

CO?!? :shock: To czym się oni właściwie różnią od Pomroków? :x


Niczym - to SĄ Pomroki :D

To akurat łatwo zrozumieć i wytłumaczyć Amantuatora najwidoczniej był popularniejszy od Lathandera szczególnie po tym jak ten pierwszy wstąpił w BGII (...) Wizardzi zostawili sobie furtkę (te wszystkie sekty od Amuntora) potem zrobili badania rynkowe i kiedy okazało się że ten jest popularniejszy zrobili szacher macher


To żart, tak? :)
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz lis 08, 2009 8:52 am

Bel esprit pisze:
Niczym - to SĄ Pomroki :D


tja ostatnio znalazłem to na FR wiki Pomroku są naprawdę strasznie chamskie że przywłaszczają sobie nazwę tego wspaniałego imperium :razz:

Bel esprit pisze:
To żart, tak? :)


Nie mówi poważnie :wink: bo jak to inaczej wytłumaczyć?
Po za tym w którymś z podręczników jeszcze za edycij 3.5 rozpisywali sekty wierne Amuntorowi
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz lis 08, 2009 11:50 am

Brilchan pisze:
tja ostatnio znalazłem to na FR wiki Pomroku są naprawdę strasznie chamskie że przywłaszczają sobie nazwę tego wspaniałego imperium

O "przywłaszczeniu" raczej nie może być tu mowy, powieważ Pomroki to są(byli?) Netherilczycy. Ta nazwa prawnie im się należy.
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz lis 08, 2009 11:59 am

Dark_Archon_ pisze:
O "przywłaszczeniu" raczej nie może być tu mowy, powieważ Pomroki to są(byli?) Netherilczycy. Ta nazwa prawnie im się należy.


Wiem o tym ale Netheril było potężnym różnorodnym Imperium a to co reprezentują sobą Pomroki to po prostu kolejna wariacja w temacie Mhrok, Shar złooooo :P :x w żadnym wypadku nie zasługują sobie na używanie tej nazwy niezależnie od powiązań historycznych

IMHO po prostu powinni pozostać przy "Imperium Pomroków" ewentualnie "Cieniasy S.A" :lol:
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz lis 08, 2009 12:25 pm

Cóż, masz słuszność. Pomroki myślą, że są fajne, i przyjęli sobie taką, a nie inną nazwę, gdyż daje ona większy bonus do lansu :razz:
Ale ja mało obiektywny jestem, bo jestem przeciwnikiem wszelkich magokratów.
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz lis 08, 2009 1:34 pm

Z tego co pamiętam z powrotu Arcymagów to Pomrok był jednym z Netherilskich miast, które przed zniszczeniem salwowało się ucieczką w wymiar cienia więc chyba nazywanie się Netherilczykami jest na miejscu. A co do różnorodnosci to można powiedzieć że inne barwy palety nie przeżyły upadku z nieba. Poza tym spędzili tyle czasu cieniu że mogli zapomnieć, że dysponują książkami z inną magią. Bo gdy Mystryl się poświęciła ktoś inny ofiarował im moc. Troche jak z Drowami. 18 tyś lat po wojnach koronnych trzęsą podmrokiem. Ale ich znakomite przemioty niszczeją na powierzchni, bo zapomnieli o wiedzy (lub raczej zostało to wydarte z ich pamięci) że magia, którą zaklinają przedmioty działa tylko w podmroku (nie mówię o kapłankach, bo to ich zadanie by lud w to wierzył).
 
Awatar użytkownika
Arthas Verley
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: wt lut 27, 2007 9:44 am

Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

pn gru 07, 2009 1:07 am

Odnośnie najnowszej historii Faerunu 2,0(czyli Zapomnianych Krain po Spellplague) - czy ktoś mógłby krótko streścić, co ciekawego się wydarzyło w książce R.A. Salvatore: The Ghost King?
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz sty 31, 2010 3:56 pm

Mam pytanie o dalsze losy dwóch znanych postaci.
Blackstaff Zmarł w 1374 podczas rzucania zaklęcia (chyba tworzył mythal). Co jednak stało się z jego żoną Lareal Silverhend. Czy wróciła do Waterdeep i dożyłą tam w spokoju spokoju swoich dni? A może wróciłą na Evermeet (jeśli dobrze pamietam tam mieszkała przed małżeństwem z Arsunem)? Czy miała jakieś dzieci?
I co się stało Silmbul. Czy do śmierci rządiła Aglorandem?
Czy na tronie zastapiło ją jej dziecko jak Alustriel w Silvermoon.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz sty 31, 2010 4:45 pm

Khemlish Val'Drach pisze:
Mam pytanie o dalsze losy dwóch znanych postaci.
Blackstaff Zmarł w 1374 podczas rzucania zaklęcia (chyba tworzył mythal). Co jednak stało się z jego żoną Lareal Silverhend. Czy wróciła do Waterdeep i dożyłą tam w spokoju spokoju swoich dni? A może wróciłą na Evermeet (jeśli dobrze pamietam tam mieszkała przed małżeństwem z Arsunem)? Czy miała jakieś dzieci?
I co się stało Silmbul. Czy do śmierci rządiła Aglorandem?
Czy na tronie zastapiło ją jej dziecko jak Alustriel w Silvermoon.


Nic o Simbul nie wiadomo.

A teraz na osłodę. Laeral Silverhand po śmierci Khelbena wróciła do Waterdeep. Urodziła bliźniaki, Krehlana i nieznaną z imienia córkę. Usiłuję się doszukać przez google, co się z nią działo, ale net mi nie chce działać. W każdym razie jeszcze trochę żyła, chyba aż do Spellplauge, i spisała pamiętniki. Dokładnego roku właśnie nie mogę znaleźć.
Jej syn Krehlan został następnym Blackstaffem w 1400 RD, w międzyczasie był jeszcze ktoś. Po Krehlanie stanowisko na rok zajął jego morderca, którego z kolei zabił przyjaciel Krehlana z dzieciństwa - Ashemmon, syn Ashemmi i Sememmona. Ashemmon długo jednak tym Blackstaffem nie był. Sprawdź na FR Wikia dokładne daty.
Ich losy są opisane w "Blackstaff Tower", który można kupić w empiku internetowym.
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz sty 31, 2010 5:04 pm

Skoro już mówimy o Blackstaffach to może mi ktoś powiedzieć co się dzieje obecnie z ich odłamem Harfiarzy ? I może od razu co się dzieje z głównym trzonem organizacji bo po śmierci Mystry i szaleństwie Elministra chyba mają duży problem :D
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz sty 31, 2010 5:45 pm

Ktoś kiedyś pytał tu o przyszłość Czerwonych Magów. Jeli chodzi o sytuację ok. roku 1479, to wygląda ona następująco (wg FR Wiki):

Wskutek wojny domowej w Thay i późniejszych walk Szass Tama z zulkirami ci ostatni wyginęli, przez co enklawy Czerwonych Magów utraciły oficjalną legitymizację władz państwowych. Ponieważ zdradziecki, przegniły łajdak Tam zajęty był głównie wznoszeniem sie ku osobistej potędze, nie dbając o dobro organizacji, z której wyrosła jego moc, system enklaw i zakon sam w sobie uległy decentralizacji. W roku 1479 szlachetny zakon Czerwonych Magów zdegenerował się do postaci luźnej konfederacji magicznych handlarzy, całkowicie oderwanej od rodzinnego kraju i mulańskich tradycji. Największym ciosem dla wzystkich, których sercom droga była tradycja największej organizacji magicznej w FR oraz widomym znakiem moralnego upadku zakonu jest praktyka przyjmowania barw CM przez nie-ludzi (kto wie, o jakim charakterze!) oraz dewaluacja celów organizacji do czystej ekonomii.

Dodajmy do tego koniec Maski, dziwaczne wolty z geografią i magią, rozwaloną równowagę geopolityczną świata, kościół Bane'a w Thay oraz parę innych drobiazgów i możemy już spokojnie wrócić do złotego roku 1372 RD. Do zobaczenia!
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz sty 31, 2010 7:39 pm

Brilchan pisze:
Skoro już mówimy o Blackstaffach to może mi ktoś powiedzieć co się dzieje obecnie z ich odłamem Harfiarzy ? I może od razu co się dzieje z głównym trzonem organizacji bo po śmierci Mystry i szaleństwie Elministra chyba mają duży problem :D


Harfiarze mają rzeczywiście kłopot, ale konkretów ci nie powiem.
Księżycowe Gwiazdy przestały istnieć wskutek bitwy z grupą wampirów-czarodziejów w Stump Bog, pod dowództwem Tsarry Chaadren (drugiego w kolejności Blackstaffa), w 1399 RD. W bitwie zginęła sama Tsarra i jej dziedzic. Nieliczni którzy ocaleli, zostali stopniowo z powrotem wchłonięci do Harfiarzy.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

ndz sty 31, 2010 10:21 pm

O Harfiarzach w 4 edycji można przeczytać trochę w 367 numerze Dragona (jest dostępny za darmo na stronie Wizardów). Generalnie po śmierci Khelbena organizacja podupadła, a chaos wywołany przez Plagę Czarów dodatkowo przetrzebił jej szeregi. Później natomiast stali się celem polowania ze strony Pomroków. W roku 1479 RD Grających zostało zaledwie kilku i utrzymują oni swoje istnienie w jak najgłębszej tajemnicy. Ich ostatnią bazą jest natomiast Everlund gdzie Mistrz Harfiarzy Eaerlraun Shadowlyn stara się odtworzyć dawne struktury, a tym samym stworzyć siłę, która będzie mogła przeciwstawić się nowemu Netherilowi.

Natomiast jeśli chodzi o Księżycowe Gwiazdy to jest tak jak napisała Zireael organizacja została rozbita w czasie walki z wampirami. Od siebie mogę tylko dodać, że w 1479 RD syn Jawnego Lorda Waterdeep, poszukiwacz przygód i historyk amator Renaer Neverember razem z grupą przyjaciół (wśród których jest obecny Blackstaff Vajra Safahr) stara się stworzyć w Mieście Wspaniałości organizację, która będzie nawiązywała do ideałów takich grup jak Księżycowe Gwiazdy czy Harfiarze. Być może nawet wykorzysta dawną nazwę grupy Khelbena.
 
Awatar użytkownika
[email protected]
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 219
Rejestracja: pn paź 16, 2006 9:51 am

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

czw lut 18, 2010 11:01 pm

Nic o Simbul nie wiadomo.


Coś tam jednak wiadomo
Z pobieżnego przeglądu podręcznika w częsci nt Aglarondu pamiętam takie coś ( podkreślam że mogłem coś pomieszać - pobieżnie czytałem)

" Powszechnie wierzy się że Simbul podobnie jak inne siostry została pochłonięta przez ogień gdy starały się zniszczyć szczątki Velsharona (było podane w którym roku DYC ale nie pamiętam) tak by ten potężny przedmiot nie wpadł w nieodpowiednie ręce ( coś tam że ciało martwego boga jest w istocie potężnym i niebezpiecznym przedmiotem/artefaktem/whatever jeszcze pisało) Ale tak naprawdę przeżyła i żyje pod zmienionym nazwiskiem gdzieś w Dolinach" ( nie pamiętam dokładnie której - ale skoro była kochanką Ela to może razem z nim w tej w której i on żyje) Wygląda więc że wszystkie inne siostry poza nią zginęły właśnie wtedy - choć głowy nie dam - ale conajmniej jedna lub dwie musiały wtedy zginąć skoro wszyscy uwierzyli że ona także tam poległa.
Ostatnio zmieniony czw lut 18, 2010 11:10 pm przez [email protected], łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

czw lut 18, 2010 11:18 pm

[email protected] pisze:
pochłonięta przez ogień gdy starały się zniszczyć szczątki Velsharona (było podane w którym roku DYC ale nie pamiętam) tak by ten potężny przedmiot nie wpadł w nieodpowiednie ręce ( coś tam że ciało martwego boga jest w istocie potężnym i niebezpiecznym przedmiotem/artefaktem/whatever jeszcze pisało)


Skoro już jesteśmy w temacie to jak właściwe zginął Velsharon? Bo na FR wiki było coś o tym ogniu ale dosłownie jedno zdanie :P
 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

sob maja 08, 2010 10:28 am

Czy mógłbym prosić kogoś zorientowanego by w punktach wypisał mi jakie zmiany w jakim roku zaszły? Będę bardzo wdzięczny.

Chodzi mi o 4ed rzecz jasna.
Ostatnio zmieniony sob maja 08, 2010 10:28 am przez Nefarius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

sob maja 08, 2010 10:33 am

Zależy o jakie zmiany ci chodzi. Całą historię można znaleźć rozrzuconą po FRCG, które jest w jednej z internetowych darmowych bibliotek... Poza tym trochę jest na FR Wikia.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

sob maja 08, 2010 11:04 am

Niestety nie mam za bardzo czasu, aby wypisywać konkretne wydarzenia z datami (w końcu to 100 lat historii FR), więc na razie ograniczę się do kilku źródeł/linków, które mogą się okazać przydatne i rzucić nieco światła na nową wersję settingu. Od razu jednak muszę zaznaczyć, że nie będzie tego tyle co dawniej. Tymczasem przejdźmy do rzeczy.

Wspomniany przez Zireael FRCG jako źródło historyczne sprawdza się akurat wyjątkowo marnie, szczególnie jeśli próbujemy znaleźć konkretne daty. Większość historii jest tam sprowadzona do 2-3 linijek przy regionach podanych w formie wyniku testu na jakąś umiejętność postaci. W sumie nie warto na to polować. Uważałbym też z FR Wiki - mają tam tendencje do podawania informacji, które mocno mijają się z Realmslore.

Z innych źródeł mogę polecić:
1. Dla pierwszych 10 lat "nowych Krain" (czyli 1375-1385) można wykorzystać The Grand History of the Realms, która zawiera w sobie dość dokładny, globalny timeline dla tego okresu.
2. Dla późniejszego okresu najlepszy będzie cykl Countdown to the Realms, a szczególnie:
- Spellplague: The Wailing Years - opis lat 1385-1395 RD na obszarze Cormyru i Przesmyku Vilhon;
- Cormyr - dokładny opis "nowego" Cormyru zawierający całkiem niezłą historię regionu do roku 1479 RD;
- Year of the Ageless One - opis kilku regionów (w tym Wybrzeża Mieczy i Netherilu) z perspektywy roku 1479 RD, zawiera też trochę informacji historycznych;
- Magic in the Forgotten Realms - tekst o nowej magii, mniej przydatny, ale kilka informacji można z niego wyciągnąć.

Poza tym jest trochę materiałów w płatnych artykułach, ale konkretnego opisu wydarzeń po prostu nie ma i (biorąc pod uwagę "wsparcie"dla settingów) nie będzie.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

sob maja 08, 2010 12:26 pm

I jest jeszcze to: http://community.wizards.com/gomeztoo/blog/2010/01/11/the_forgotten_realms_post-spellplague_timeline. Chyba najlepsza lista, jaką znajdziesz pod tym względem.
Nie wszystko jest oficjalne (te oznaczone BRJ podobno nie są).
 
Fanuilos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt kwie 29, 2011 1:06 am

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

pt lut 10, 2012 7:21 pm

Mam pytanie, chciałabym dowiedzieć się, co spotkało królową Amlaruil po jej zniknięciu w 1400? W jaki sposób i w jakich okolicznościach do niego doszło? Czy wpływ na to miała Spellplague? Czy istnieją jakieś przesłanki co do dalszego losu królowej? Kto rządzi Evermeet pod jej nieobecność?

Co stało się z legendarnymi trzema skarbami Evermeet, kto obecnie sprawuje nad nimi pieczę?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

sob lut 25, 2012 11:23 am

Jedyne co wiadomo o losie królowej Amrauil to, że po Pladze Czarów zniknęła. W tym samym czasie Evermeet przeniosła się z Faerunu do Feywild pozostawiając za sobą jedynie "echo" - opuszczony ląd bez miast i z niewielką liczbą mieszkańców. Ubocznym skutkiem tego wydarzenia było zerwanie wszystkich kontaktów między Faerunem a wyspą.

Obecnie Evermeet włada Rada Królewska (której skład praktycznie nie zmienił się od czasów schyłkowej 3. edycji) a tron pozostaje pusty. Istnieją również spadkobiercy królowej, których można znaleźć tak na wyspie jak i poza nią (to ostatnie to zapenwe odniesienie do Lamruila i jego północnego królewstwa albo, choć to akurat mniej prawdopodobne, Arylin), ale na razie nikt nie zgłosił pretensji do korony.
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

pt lut 08, 2013 12:04 pm

WItan. Odkopuje ten temat, bo przeglądałem wątki związane z przemianą świata między edycjami i ttrafiłem na element który wzbudził moją ciekawość. W timeline'ie podanym przez Zirael jest wspomnianie o najeździe bogów furii na Arvandor. Wiem, że to było nieoficjalne w chwili zamieszczania tego posta ale mam dwa pytania.
1. Czy to nadal nieoficjalna informacja?
2. Jeśli stała się oficjalna to gdzie można znaleść jakieś informacje o tym ataku (miejsce walk, ofiary itd.)?
 
Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 554
Rejestracja: śr sie 25, 2004 9:19 pm

Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

pt lut 08, 2013 7:40 pm

Nigdy o czymś takim nie słyszałem. Aczkolwiek Talos okazał się aspektem Grummsha (po czym został wypędzony przez bóstwa furii z tej domeny) więc atak na arvandor miał by sens, biorąc pod uwagę że i malar elfów nienawidzi i umberle morskich nie szczególnie nie kocha

W czrawtoedycyjnych podręcznikach takich informacji (o ataku) nie ma, ale może w jakiś nowelach
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

sob lut 09, 2013 10:01 am

Podejrzewam, że pozostała nieoficjalna, jeśli w żadnym podręczniku do 4e nie ma o niej wzmianki.
 
Awatar użytkownika
Deithwen_Addan
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn sty 21, 2008 5:43 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

pn lut 18, 2013 6:01 pm

A ja pozwolę sobie zadać jedno pytanie : coraz większymi krokami nadchodzi piąta edycja naszej ulubionej gry. Chciałbym zatem spytać, czy wiadomo, o ile timeline zostanie posunięty do przodu i jakie ewentualne zmiany zajdą w tym czasie?
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Najnowsza historia Faerunu [spoilery]

pn lut 18, 2013 8:01 pm

Nic mi nie wiadomo o posuwaniu timeline'u do przodu, podobno D&D N ma działać we wszystkich do tej pory wprowadzonych timeline'ach (1356 DR, 1372 DR, 1486 DR).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości