Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

[Tutorial] Podstawki pod modele...

wt mar 05, 2013 5:52 pm

Ponieważ szanowne państwo-draństwo pytało ostatnio jak robię podstawki, postanowiłem w ramach odpowiedzi i przy okazji malowania Ścierwowozu napisać poniższy poradnik.

Obrazek

Do wykonania podstawek pod modelami Nieumarłych używam:
- Ziemi do kwiatów
- Kleju Wikol
- Farb: Battlefield Brown i Battlefield Green z P3 oraz Graveyard Earth i Rotting Flesh z GW
- Pigmentów Vallejo: Burnt Umber i Burnt Sienna

Natomiast do zrobienia roślinności wykorzystałem:
- Winter Tuft 6mm od The Army Painter
- Dwa kolory chrobotka reniferowego
- Kolorowe nasiona brozy
- Oraz zasuszone gałązki znalezione w lesie.

Według zasad gry Warhem FS model Ścierwowozu jest machiną wojenną osadzoną na podstawce rydwanowej o wymiarach 100 x 50 mm. Niestety w chwili rozpoczęcia malowania figurki nie posiadałem potrzebnej podstawki, postanowiłem więc połączyć ze sobą dwie mniejsze podstawki o wymiarach 50 x 50 mm. Szczelinę pomiędzy podstawkami wypełniłem masą modelarską.

Następnie, nie czekając na pełne zaschnięcie masy nałożyłem na podstawkę ziemię do kwiatów zmieszaną z klejem Wikol. Niestety po zaschnięciu masy i wyschnięciu kleju podstawka wypaczyła się nieco, więc złamałem ją w miejscu łączenia i skleiłem ponownie, tym razem otrzymując płaską podstawę pod model - stąd na pierwszym zdjęciu widać miejsce w którym połączone są ze sobą mniejsze podstawki.

Samo malowanie rozpocząłem od dość niechlujnego nałożenia farby Battlefield Brown. Następnie rozpocząłem rozjaśnianie nakładając kolejno farby Battlefield Green oraz Graveyard Earth i Rotting Flesh. Przy czym drybrushem została nałożona praktycznie tylko ostatnia farba.

Jak zapewne państwo-draństwo zauważyło użyłem ziemi do kwiatów zamiast piasku. Moim zdaniem faktura jaką otrzymuje się po wyschnięciu kleju jest dużo ciekawsza i bardziej naturalna niż sam piasek.

Obrazek

Po nałożeniu pożądanych kolorów przyłożyłem do podstawki model Ścierwowozu by zobaczyć gdzie powstaną wolne powierzchnie, które warto zagospodarować. Następie klejem Wikol przykleiłem roślinność i odstawiłem podstawkę na czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia nałożonych wcześniej farb oraz kleju.

Ostatnim krokiem jest nałożenie pigmentów, przy czym staram się to robić w taki sposób, by na podstawce uzyskać coś na kształt maskowania moro. A dla uzyskania różnej intensywności barwy mieszam pigment z popiołem z kadzidełek, który zresztą nakładam także na całą podstawkę.

Ostatni krok to pomalowanie krawędzi podstawki. Jest to o tyle ważne, że brudne, nieestetyczne krawędzie mogą zepsuć efekty pracy włożonej w przygotowanie bazy pod model.

Obrazek

Obrazek

A tak Ścierwowóz prezentuje się ze skończoną podstawką.

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość