Zrodzony z fantastyki

 
blizuu
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 27, 2013 12:16 pm

EDH/Commander

śr lut 27, 2013 4:20 pm

Witam wszystkich graczy mtg.
Nie jestem zbyt obeznany w tej karciance jakoś super mega bardzo, dlatego też postanowiłem szukać pomocy na forach, otóż, szukam kogoś, kto pomoże mi złożyć kompatybliny i dobry deck do edh. Tutaj podam sample'a, do którego potrzebuję pomocy w dokończeniu go, co dodać, co wyjąć, co ogólnie zmienić tak aby był to grywalny deck. Dodam, że chciałbym aby koszty nie były jakoś wygórowane :)
Z góry dzięki.
Link do decka:
http://tappedout.net/mtg-decks/damnshit/
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

EDH/Commander

sob mar 02, 2013 9:24 am

Masz bardzo mocnego generała, który daje niesamowitą przewagę w kartach. Twoją przewagą są właśnie karty na ręku, więc powinieneś mieć co najmniej 2 opcje z "no maximum hand size".

Żeby deck działał dobrze, musisz mieć dużo many, więc zainwestuj w akcelerację. Do powiedzmy 7 tury najlepiej jak wkładasz land (a jak się da to nawet dwa landy) na turę.

Możesz odmuścić sobie tematy typu Stragglershock, bo są słabe. W niebiesko-czerwonej talii eliminacja kreatur przeciwnika to przede wszystkim clone efekty (Clone - takich kreatur masz koło 5-6 z tych łatwo dostępnych). Potrzebujesz jednak kliku stapli commanderowych w postaci Capsize oraz + [mtg]Forbid
Do tego kreatury, które same z siebie dadzą karty - consecrated sphinx - rewelacyjna karta, która daje tyle kart że głowa mała. Do tego coś co pozwala na wygranie kreaturowe - Rite of Replication.
Generalnie w tym decku używałbym minimalnej ilości kreatur. Na kreatury jest dość spory hejt.
Karty, które wymieniłem są uniwersalne, resztę musisz dobierać w zależności czy grasz 1vs1 czy multiplaya oraz względem możliwości finansowych.
 
blizuu
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 27, 2013 12:16 pm

Re: EDH/Commander

sob mar 02, 2013 9:45 am

Bardzo fajna podpowiedź z Twojej strony i na prawdę podałeś przykłady bardzo fajnych kart.
Co do karty Capsize to rozumiem, że zawsze muszę mieć many tak aby zapłacić buyback, tak żebym mógł za każdym razem wracać permanent na rękę przeciwnika ?
Czyli instanty, staggershock, searing spear i incinerate i tym podobno damage instanty mam sobie odpuścić tak ?
Nie rozumiem o co chodzi z
Specu pisze:
Żeby deck działał dobrze, musisz mieć dużo many, więc zainwestuj w akcelerację.
Nie wiem na jakich kartach taką akcelerację mogę stworzyć ;)
Czy w kwestii "no maximum hand size" będzie dobra opcja:
http://magiccards.info/chk/en/63.html

http://magiccards.info/m13/en/227.html

http://magiccards.info/m10/en/220.html

http://magiccards.info/som/en/220.html

Bardzo podoba mi się ta ostatnia karta, ponieważ jeżeli z Twojej rady wynika, że moją przewagą mają być karty na ręku to bardzo może mi się ten artefakt przydać :D
Teraz chciałbym wiedzieć co to są te staple commanderowe i co właściwie daje mi ten Forbid.
W kwestii minimalnej ilości kreatur, to jakiego rzędu powinienem się ich trzymać ; ) ?
Gdybym Cię poprosił o pomoc, nawet na PM o złożenie właśnie pod to co napisałeś grywalnego decka, decka, który będzie deckiem pod grę 1v1 :) to czy jesteś w stanie mi pomóc :) ?
Ostatnio zmieniony sob mar 02, 2013 9:52 am przez blizuu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

EDH/Commander

ndz mar 03, 2013 8:35 am

blizuu pisze:
Co do karty Capsize to rozumiem, że zawsze muszę mieć many tak aby zapłacić buyback, tak żebym mógł za każdym razem wracać permanent na rękę przeciwnika ?


Buyback jest kosztem dodatkowym, ale zawsze jak masz wolną manę warto go zapłacić.

blizuu pisze:
Czyli instanty, staggershock, searing spear i incinerate i tym podobno damage instanty mam sobie odpuścić tak ?


Tak, zdecydowanie. Jak wyjdzie ci klocuch 5/5 to musisz zmarnować dwie kart na zabicie go, jak większy to go nie zdejmiesz, a na drobnicę nie warto trzymać takich spelli, tak samo zresztą jak na dobicie przeciwnika.

Polecane karty z "no maximum hand size" to właśnie Reliquary Tower oraz Venser Journal. Jedno jest landem więc relatywnie trudno się go pozbyć, drugi to artefakt z opcjami, więc też się przydaje.

Akceleracja many to np. Sol Ring

blizuu pisze:
Teraz chciałbym wiedzieć co to są te staple commanderowe i co właściwie daje mi ten Forbid.


Staple to zestaw kart które są po prostu dobre ( np. Sensei's Divining Top, a Forbid jest jedną z najlepszych kontr w EDH, zwłaszcza w takiej talii, bo jak się rozkręcisz z maną i kartami, to koszt buybacka możesz płacić discardując np. landy z ręki. Jest to koszt na tyle niski, że w late game możesz tylko nim skontrować 3-4 spelle przeciwnika na turę.

blizuu pisze:
W kwestii minimalnej ilości kreatur, to jakiego rzędu powinienem się ich trzymać ; ) ?


Graj na tylu ilu ci się podoba, ale pamiętaj, że kreatura jest typem karty który najłatwiej zniszczyć (bo też jest ich najwięcej), dlatego decyduj się na takie co robią coś konkretnego i mają dać jak największą przewagę w najkrótszym możliwie czasie. Przewagę zawsze dobrze jest robić na tych elementach, które przeciwnikowi sprawią najwięcej kłopotów, więc skupiaj się na artefaktach i nechantmentach jeśli chodzi o board presence, jednak Twoja główna siła to karty w tempie instanta i sorcery - to te karty powinny definiować talię oraz tworzyć największą przewagę. 3-4 karty na stole to klucz do wygranej, ale bez instantów i sorcery ani szybko nie wyszukasz tego co potzebujesz (np. Bribery, Fabricate , mystical teachings)

blizuu pisze:
Gdybym Cię poprosił o pomoc, nawet na PM o złożenie właśnie pod to co napisałeś grywalnego decka, decka, który będzie deckiem pod grę 1v1 to czy jesteś w stanie mi pomóc ?


Niestety nie, ponieważ nie gram już prawie od roku. Zbyt dużo się zmieniło, zbyt wiele potężnych kart i generałów wyszło, że niestety... Jak jakiś czas temu zagrałem sobie partyjkę ze znajomym i zobaczyłem, że generałem jest Sigarda, Host of Herons to pozostało mi tylko uściśnięcie dłoni, bo pierwszy raz ją na oczy widziałem i nie miałęm odpowiedzi na takiego genrała.
Ostatnio zmieniony ndz mar 03, 2013 8:37 am przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
blizuu
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 27, 2013 12:16 pm

EDH/Commander

wt mar 05, 2013 7:49 pm

Dobra, pomimo wielu cennych porad Speca nadal czekam na jakiegoś odważniaka, który pomoże złożyć mi Deck :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości