Zrodzony z fantastyki

 
Leonidas1123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 20, 2011 10:21 am

Dosyć realistyczna mechanika

pn kwie 04, 2011 8:13 pm

Witam, to znowu ja.

Mam zamiar stworzyć własny autorski system RPG fantasy. Posiadam zaczątki własnego świata (chyba odgrzewanym kotletem nie będzie, całkiem oryginalna koncepcja, choć na razie wymaga dopracowania, więc pozwolę sobie na razie jej nie przedstawiać). Wiem, że to dużo roboty i mam małą szansę na sukces, lecz akurat z tym jestem pogodzony. Robię to głównie do swojego użytku. Klimat świata jest raczej mroczny, więc nie chcę DDkowych klimatów. Zapoznałem się już z wieloma mechanikami (lecz żadna mi nie odpowiada). Podam w razie, czego listę:
-Vorago
-Q10
-Halo
-The Pool
-Risus
-Savage Words
-Joker
-Cep Bojowy
-Hex
-FATE/FUDGE
Żadna mi nie odpowiada. Może wy mi jakąś polecicie? Ważne jednak, by była po polsku.
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Dosyć realistyczna mechanika

pn kwie 04, 2011 8:33 pm

Gurps
Riddle of steel
Talislanta
Reign
Tristat
 
Awatar użytkownika
Kastor Krieg
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1310
Rejestracja: śr lut 18, 2009 1:59 am

Dosyć realistyczna mechanika

pn kwie 04, 2011 8:37 pm

To żeś Slann podpowiedział, z tych, co po polsku i takich, które może sobie kolega wykorzystać w autorce. :razz:

@Leonidas
Żadna ci nie odpowiada - dlaczego? Jakie kryteria założyłeś? Czego od tej idealnej mechaniki oczekujesz? Których i w jakim stopniu każda z wymienionych mechanik nie spełniła?

To ma być wydane, czy heartbreaker do szuflady?
 
Awatar użytkownika
Hajdamaka v.666
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt mar 29, 2011 7:26 am

Re: Dosyć realistyczna mechanika

pn kwie 04, 2011 8:39 pm

O do diaska... myslalem, ze znam sporo mechanik ogolnodostepnych, a tu nie kojarze siedmiu z postow Leonidasa i slanna :oops:
 
Leonidas1123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 20, 2011 10:21 am

Dosyć realistyczna mechanika

pn kwie 04, 2011 8:54 pm

Cóż, jak mówiłem, poszukuję REALISTYCZNEJ mechaniki. Takiej z realistyką na mniej więcej poziomie Warhammera. Żeby był możliwie normalny sposób tworzenia postaci (nie opisowo jak np. w The Pool, tylko jak np. w Warhammerze, czy DD). Dobrze by było, gdyby był nieco większy podział umiejętności bitewnych. Szlag mnie czasem trafia jak widzę, że umiejętność Walka odpowiada za obrażenia czy umiejętność walki bronią. Przecież mieczem się inaczej włada niż włócznią. Cóż, mam nadzieję, że rozumiecie co mam na myśli.

Ogólnie ma być głównie dla mojej grupy ten system, lecz jeśli mi dobrze wyjdzie to chciałbym umieścić w internecie.
Ostatnio zmieniony pn kwie 04, 2011 9:07 pm przez Leonidas1123, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kastor Krieg
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1310
Rejestracja: śr lut 18, 2009 1:59 am

Re: Dosyć realistyczna mechanika

pn kwie 04, 2011 9:20 pm

Leonidas1123 pisze:
Cóż, jak mówiłem, poszukuję REALISTYCZNEJ mechaniki.

Zdefiniuj "realistyczna"? :neutral:

Takiej z realistyką na mniej więcej poziomie Warhammera.

Wait, wha...? Młotek jest realistyczny? To już prędzej o to można Kryształki czy Twilighta 2000 posądzać :?

Żeby był możliwie normalny sposób tworzenia postaci (nie opisowo jak np. w The Pool, tylko jak np. w Warhammerze, czy DD).

Co to znaczy "normalny"? Odkąd to opisowy jest "nienormalny"? W/g jakiej to "normy"? Definiuj się jakoś, proszę, bo ciężko się tak rozmawia. Wolałbym o konkretach.

Dobrze by było, gdyby był nieco większy podział umiejętności bitewnych. Szlag mnie czasem trafia jak widzę, że umiejętność Walka odpowiada za obrażenia czy umiejętność walki bronią. Przecież mieczem się inaczej włada niż włócznią. Cóż, mam nadzieję, że rozumiecie co mam na myśli.

Niska ziarnistość Umiejętności, zwłaszcza bojowych. Przynajmniej jeden konkret już mamy.

Ogólnie ma być głównie dla mojej grupy ten system, lecz jeśli mi dobrze wyjdzie to chciałbym umieścić w internecie.

Ale darmo, tak? To ułatwia sprawę.

Ze względnych konkretów wobec takiej mechaniki mamy na razie:
  • Pretensje do bliżej nie zdefiniowanego "realizmu" (polska szkoła RPG FTW? :razz:)
  • Niską ziarnistość Umiejek, zwłaszcza bojowych

Precyzuj dalej, bo na razie mogę polecić mechanikę z Zewu Cthulhu albo CP2020, które odpowiednio "ustawione" dadzą ci polski pseudorealizm (wysoką śmiertelność, trudne testy, zero heroizmu) i mają wiele różnych Umiejek do wszystkiego po kolei.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Dosyć realistyczna mechanika

pn kwie 04, 2011 9:29 pm

Od 20 lat szukam w miarę realistycznej mechaniki i nie znalazłem. Próbowałem też zrobić swoją ale nigdy nie uzyskałem niczego zadowalającego. FATE/FUDGE jest najbliższe mojego ideału bo gruboziarnistość mechaniki zostawia mi miejsce na wrzucanie realizmu z widzimisię MG.

Jeśli z jakichś abstrakcyjnych i niepojętych dla mnie powodów Warhammer wydawał Ci się realistyczny to może któryś Rune Quest?
Ostatnio zmieniony pn kwie 04, 2011 9:30 pm przez Albiorix, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Leonidas1123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 20, 2011 10:21 am

Dosyć realistyczna mechanika

pn kwie 04, 2011 10:02 pm

Cóż, realistyczna mechanika to taka która próbuje jak najbardziej odwzorować rzeczywisty świat. Czyli nie chcę tutaj machania 2h mieczami jak kawałkami patyków tak przykładowo.
W sumie to nieco źle zdefiniowałem NORMALNE tworzenie postaci. Mam na myśli po prostu wybór rasy, profesji i wylosowania cech, zrobienie umiejek itd. a nie po prostu sam opis do którego przytacza się cechy.
Mam nadzieję, że teraz jest dostatecznie wyjaśnione.
 
Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 514
Rejestracja: wt sie 26, 2003 5:23 pm

Dosyć realistyczna mechanika

wt kwie 05, 2011 8:02 am

Ja pozwolę sobie dodać:
- wcześniej już wspomnianą mechanikę The riddle of steel. Najlepsza - IMO -mechanika walki orężem. Duża ziarnistość umiejętności i biegłości bojowych, magia w stylu znanym z Ars Magica. Duży realizm obrażeń, ich skutków oraz leczenia. Do kupienia obecnie właściwie tylko jako pdf (albo jak będziesz miał szczęście za 120$ w eBayu czy Amazonie);
- Harn - druga pod względem miodności walki bronią białą, również do kupienia raczej jako pdf. Nie znam jej za bardzo.
- Rolemaster - bardzo realistyczna mechanika. Czasami aż do absurdu. Namiastkę jej można było znaleźć w wydanym przez Maga Śródziemiu. Jeżeli nie boisz się mnogości tabel, polecam;
- Kryształy Czasu - na poziomach, tak do powiedzmy 15-tego - mechanika zdaje się bardzo realistyczna. Jeżeli nałożyć na nią kilka warstw przewijających się na stronach internetowych house rulesów, również jest bardzo strawna,
- Dzikie Pola - najlepsza mechanika walki orężem w języku polskim,
- wspomniany już Basic Roleplaying, którego odsłonę moglismy poznać w Zewie Cthulhu. Jako jedyny z powyższych wydany został stricte jako mechanika modułowa, dostosowana do tego, by móc ją wykorzystać w różnych autorskich światach. Niestety diabelnie drogi...
 
Awatar użytkownika
Dabi
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 321
Rejestracja: pn wrz 20, 2010 10:08 pm

Re: Dosyć realistyczna mechanika

wt kwie 05, 2011 9:00 am

Ja bym tutaj próbował coś kombinować z wykorzystaniem wspomnianego już wcześniej Runequesta.

Sam topik dość ciekawy bo sam lubię tego typu mechaniki (chociaż na pewno nie wrzucałbym do tego wora mechaniki Warhammera)

Fajnym systemem walki może pochwalić się też Gemini ale nie posiada tej ziarnistości w wersji jakiej oczekujesz chyba (chociaż specjalizację w różnych broniach trochę to zmieniają) no i dostępność jest gorsza niż beznadziejna.

Harnem sam się zainteresuję chyba ^^
 
Awatar użytkownika
kaellion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 111
Rejestracja: pt kwie 01, 2005 8:37 am

Dosyć realistyczna mechanika

śr kwie 06, 2011 12:10 pm

To dodam jeszcze coś do listy:

Burning Wheel - walka dokładna moim zdaniem, dużo umiejętności, traitów, tworzenie postaci w założeniach przypomina to z WFRP (jakbyś tworzył postać z kilkoma profesjami, w BW masz lifepaths).
 
zatapatique
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 45
Rejestracja: wt lis 16, 2010 3:32 pm

Re: Dosyć realistyczna mechanika

śr kwie 06, 2011 12:33 pm

A jaką mechanikę 'realistyczną' proponowalibyście dla współczesnego/cyberpunkowego systemu? Oczywiście by była też w miarę prosta i przyjazna ;)
 
Awatar użytkownika
Hajdamaka v.666
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt mar 29, 2011 7:26 am

Re: Dosyć realistyczna mechanika

czw kwie 07, 2011 8:31 am

A ja bym prosil o linki do:
-Vorago
-Halo
-Joker
-Cep Bojowy
-Hex
-Talislanta
-Reign

Nigdy nie slyszalem o tych mechanikach i jest mi z tego powodu niezrecznie i glupio...
Ostatnio zmieniony czw kwie 07, 2011 8:31 am przez Hajdamaka v.666, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zuhar
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 669
Rejestracja: pn paź 20, 2003 2:11 pm

Dosyć realistyczna mechanika

pt kwie 15, 2011 2:07 pm

Pociesz się Hajda, że kiedyś sie w tym specjalizowałem, a Vorago i Cep Bojowy przegapiłem.

Vorago - http://wieza.org/recenzja-vorago-rpg/ (idź dalej po linku)
Halo - może, ale nie musi chodzić o taką prostą mechanikę, którą kiedyś tłumaczyłem - jeśłi tak to jest u mnie z zasobach na blogu
Joker - http://evil-one.pl/download.php
Cep Bojowy EDIT: Znalazłem to u kogoś na chomiku (za pośrednictwem googla: "Cep bojowy mechanika rpg"). Swoją drogą jest tam też Vorago i spakowana moja witryna z tłumaczeniem Fate 2.
Hex - http://gobas.wieza.org/hex/
Talislanta - Może chodzi o to: http://rzutkrytyczny.blogspot.com/2009/ ... -vol1.html
Reign - ? może chodzić o to: http://www.gregstolze.com/reign/, a tym samym o ORE http://www.1km1kt.net/rpg/one-roll-engine-toolkit
Ostatnio zmieniony pt kwie 15, 2011 2:11 pm przez Zuhar, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: pt maja 02, 2003 9:28 am

Re: Dosyć realistyczna mechanika

pt kwie 15, 2011 3:03 pm

Co do Talislanty, różne jej wersje dostępne są za darmo na oficjalnej stronie gry: http://talislanta.com/

Co do "realistycznych" mechanik uniwersalnych, najbliższe ideału są IMHO GURPS (tutaj mnogość opcji może wręcz przytłaczać - na pewno nie stworzy się postaci w 15 minut) i Basic Roleplaying (ewentualnie jej różne inkarnacje, takie jak Zew Cthulhu czy Runequest).
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Dosyć realistyczna mechanika

śr cze 08, 2011 5:44 pm

Czy ja wiem, czy gurps jest skomplikowany? Przytłacza liczba skili, ale tak to prosty jest.
Darmowa Talislanta?! Gites! Gitne Gites!
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Dosyć realistyczna mechanika

śr cze 08, 2011 7:58 pm

burning wheel tam jest umiejetsnossc chyba na wsyztsko o czym mozna pomyslec
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Dosyć realistyczna mechanika

śr cze 08, 2011 11:20 pm

Umiejętność na wszystko nie jest bardzo realistyczna. Dość realistyczne jest zakupienie pakietu w stylu "ogólna wiedza i umiejętności na poziomie matury" i dokupywanie do tego umiejętności bardziej wyspecjalizowanych, a nie zakładanie że postać nie umie wiązać butów albo liczyć do dziesięciu bo akurat zapomnieliśmy wydać punkty na umiejętności "wiązanie węzełków" na 1 i "matematyka" na 1.
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Dosyć realistyczna mechanika

czw wrz 01, 2011 12:56 pm

To i ja się podczepię, coby nowego wątku nie zakładać.

Szukam realistycznej mechy walki, najlepiej obejmującej swym zakresem takie pierdoły jak babranie się ran itp. Najbardziej zależy mi jednak na tym, by była zua i brutalna (tj. taka, przy której jeden strzał z glupiego Glocka może zadecydować o "być albo nie być" BG - dość bezkarnego wyłapywania serii z AK-47 na klatę!). Dla ułatwienia dodam, że sesja którą na niej oprę, rozgrywać się będzie w czasach obecnych, więc po prawdzie można sobie darować zabawę z szermierką.

Pomożecie?
 
Awatar użytkownika
Kastor Krieg
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1310
Rejestracja: śr lut 18, 2009 1:59 am

Re: Dosyć realistyczna mechanika

czw wrz 01, 2011 1:25 pm

Rodriguez pisze:
To i ja się podczepię, coby nowego wątku nie zakładać.

Szukam realistycznej mechy walki, najlepiej obejmującej swym zakresem takie pierdoły jak babranie się ran itp. Najbardziej zależy mi jednak na tym, by była zua i brutalna (tj. taka, przy której jeden strzał z glupiego Glocka może zadecydować o "być albo nie być" BG - dość bezkarnego wyłapywania serii z AK-47 na klatę!). Dla ułatwienia dodam, że sesja którą na niej oprę, rozgrywać się będzie w czasach obecnych, więc po prawdzie można sobie darować zabawę z szermierką.

Pomożecie?

TWLIGHT 2000/2013? [ http://en.wikipedia.org/wiki/Twilight_2013 ]
 
Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: pt maja 02, 2003 9:28 am

Re: Dosyć realistyczna mechanika

czw wrz 01, 2011 5:01 pm

Rodriguez pisze:
Szukam realistycznej mechy walki, najlepiej obejmującej swym zakresem takie pierdoły jak babranie się ran itp. Najbardziej zależy mi jednak na tym, by była zua i brutalna (tj. taka, przy której jeden strzał z glupiego Glocka może zadecydować o "być albo nie być" BG - dość bezkarnego wyłapywania serii z AK-47 na klatę!). Dla ułatwienia dodam, że sesja którą na niej oprę, rozgrywać się będzie w czasach obecnych, więc po prawdzie można sobie darować zabawę z szermierką.


Zdecydowanie GURPS lub Basic Roleplaying (np. jednym z wariantów tej mechaniki jest ten obecny w Zewie Cthulhu. Dostępna jednakże jest też książka z zasadami uniwersalnymi) - obie są bardzo realistyczne, lecz o różnym stopniu skomplikowania (np. reguły GURPSa są bardzo szczegółowe, lecz i modularne, a same podstawy mechaniki są raczej proste i łatwo przyswajalne. Mechanika oparta jest na 3k6, im niżej tym lepiej, co daje bardzo realistyczny rozkład prawdopodobieństwa przy testach. Co do BR, jest chyba łatwiejsze od GURPSa, lecz opiera się na rzucie procentowym, a nie każdy to lubi :) )
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Dosyć realistyczna mechanika

sob wrz 03, 2011 12:02 am

Dzięki za powyższe. Inny user zasugerował mi jeszcze Fusion. W wolnej chwili obczaję wszystkie. Jako że zależy mi na czasie wybiorę chyba taką, której nauka nie będzie równoznaczna z szeregiem zarwanych nocek.
 
foxtrout
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: czw sty 14, 2010 8:02 pm

Dosyć realistyczna mechanika

wt lut 19, 2013 1:28 pm

Mimo, że wątek dość zamierzchły, to myślę, że warto tu dodać Renaissance d100 (mechanika Clockwork & Chivalry, dostępna także jako SRD), opracowane na bazie OpenQuesta i uwzględniające technologię na poziomie wczesnej nowożytności.

Godne wzmianki jest też niedawno opublikowane w darmowym pdf-ie Blade of the Iron Throne. Mechanicznie to szczegółowo przetworzone The Riddle of Steel, setting jak w oryginale osadzono w klimatach przyziemnego sword & sorcery. Na oficjalnej stronie BotIT jest ciekawe forum (można też zerknąć na odpowiednie subforum na trosfans.com).
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

Dosyć realistyczna mechanika

wt mar 12, 2013 9:20 am

"Realistycza" - oznacza SKOMPLIKOWANA i niestety PRZEDŁUŻAJĄCA walkę.

Cios vs blok/unki dalej mamy miejsce trafienia - przykład cior w nogę od draśnięcie po przebicie tętnicy czy strzaskanie kolana - obrażenia vs pancerze. KAŻDY pancerz chroni INACZEJ - kolczuga się zachowa całkiem róznie jak ją trafimy mieczem a inaczej jak toporem. Do tego przeba wziąść pod uwagę RÓŻNE miecze - japońska Katana, europejska Jedynka, rzymski Gladius czy egipski Khopesh mają ZASADNICZO inny "wpływ" na pancerz. Do tego RÓŻNE style walki dla każdej broni.

Czyli proponuję grać z pomocą komputerów :D na których odapalimy skomplikowany algorytm.

Wg mnie mamy tu DWA największe GRZECHY polskiego RPG : Musi być MROCZNIE i REALISTYCZNIE. :D Jak coś nie jest mroczne i realistyczne to w Polsce nie jest prawdziwym RPG :D

I na koniec - "wsadzenie" komuś miecza w brzuch w dawnych czasach skutkowało w 99% ZGONEM - taki REALIZM może być ? :D

Osobiście polecam się WYLECZYĆ z realizmu - NIE o to chodzi w RPG :D mechanika nigdy nie będzie realistyczna - więc można "olać" realizm - ja prowadząc "ciężkie survivalowe" sesje stosuję mechanikę D20 :D tak, tak, tą z D20 Modern czy D&D - wystarczy odrobina chęci, odpowiednie dobranie przeciwników (najczęściej zwykli "ludzie" z odpowiednim planem) ograniczenie dostępu do Magii i mamy MHRRROOOK jak się patrzy.

W "naszych" czasach jest jeszcze łatwiej :D w D20 Modern Ogromne Obrażenia są równe Budowie, a "zwykły" pocisk 9 mm zadaje 2k6 obrażeń bazowo :D z trzema Atutami (człowiek, na 1 poziomie) można "wykręcić 4K6 obrażeń. Wejdzie więcej niż Budowa i mamy Rzut Obronny na Wytrwałość - a naturalna 1 wypada na kostce K20 średnio raz na 20 rzutów i zaczynamy umierać. :D Ja sam dość często strzelam z broni palnej, znam dobrze taktykę, wystarczy więc by napastnicy zastosowali się do podstaw taktyki i drużyna jest w przysłowiowej "czarnej du..." - półbiedy jak gracze maja jakie takie doświadczenie taktyczne (ASG się kłania) to dadzą sobie redę, będzie cięzko ale mają szansę - bo jak nie - cóż, prowadząc wiele sesji na konwentach musiałem ratować graczy :D bo się okazywało, że postacie napastników o połowę "słabsze" od graczy wykańczały drużynę - a czemu ratowałem? W końcu chodzi o ZABAWĘ - a co to za zabawa jak postacie nam giną non-stop :D zwłaszcza jak w zasadzie nie zrobiły nic głupiego. :D

Z moich doświadczeń wynika, że NIE MA problemu - można nie zmieniając zasad nawet na tak heroicznej mechanice jak D20 prowadzić bardzo mordercze sesje :D i nie trzeba się uciekać do nasyłania Taraska, Wielkich Demonów czy Smoków - wystardzy 4 - 6 ludzi z DOBRYM planem i troszke lepszym wyposażeniem jak odrobina trucizny :D nie musza być to mega magiczne "itemy + pińćset"

Co do autorskiego systemu - proponował bym ZAPOZNAĆ się z gotowymi systemami - z mojego 20 letniego doświadczenia wynika że w 99% przypadków zrobi się KALKA istniejącego systemu z niewielkimi zmianami. :D :D
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Dosyć realistyczna mechanika

wt mar 12, 2013 1:18 pm

Realistyczny nie znaczy skomplikowany.

"Lepszy nożownik wygrywa" to prosta i dość realistyczna mechanika :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość