Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Squid
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 706
Rejestracja: wt maja 09, 2006 2:22 pm

Re: Konkurs dla D&D

pt sty 11, 2013 11:01 am

etcposzukiwacz pisze:
A że nie czuje się na siłach by to poprowadzić, pozostaje odeslać pomysł "do archiwum".
A co do "złych" D&D to jednak dziwne, że tak wielu ludzi w nie gra mimo to, że w necie zostały synonimem w co grać nie należy.


Konkurs to za dobry pomysł na "archiwum" IMO, chętni do pomocy już się znajdują.

Zła reputacja D&D to robota tych, którzy grają w inne systemy; fani dedeków niewiele sobie z tego robią - i dobrze.

Kamulec pisze:
Jeżeli już, to do 3ed z dopuszczeniem 3.0, 3.5 i Pathfindera. Jeżeli się zawęża systemy, to powinny być podobne, a jury powinno mieć obycie z nimi lub bardzo dobre obycie z czymś mocno zbliżonym.


Obawiam się, że ja w takim razie bym odpadł :). Chociaż faktycznie, jak zawężać, to tylko tak. Z drugiej strony: wydaje mi się, że dobre teksty/scenariusze działają niezależnie od edycji, pod którą są pisane. Prowadziłem "Głos w snach" do 3e (ze zmianami) w oldschoolu, działało nieźle; równocześnie Wizardzi konwertowali sobie na najnowsze edycje klasyczne moduły (The Isle of Dread, Tomb of Horrors). Scenariusz konwertowany z innej edycji (albo bezedycyjny szkic scenariusza) nie pomaga mechanicznie, ale może dać dobry pomysł, BN-ów, miejsca i wątki.

Kamulec, pisałeś o problemach z dołączaniem do kampanii. Jak jednak pamiętam moje kampanie, w których grałem, były na tyle epizodyczne, że dało się wpleść do środka gotowe scenariusze. Trzeba by tylko zadbać (może założyć w regulaminie?), że przygody nie mają być jednostrzałami, ale powinny działać jako epizod większej całości. Może powinny być związane z miejscem, jak One Page Dungeons, tylko że niekoniecznie dungeons? No, i w ten sposób trafilibyśmy w niszę, której nie obejmuje ani Quentin, ani konkursy warhammerowe :).
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Konkurs dla D&D

pt sty 11, 2013 1:08 pm

Wyzwanie rozumiem tak, jak w Księdze Wyzwań, czyli jest to coś rozgrywanego na "raz" i nie powiązanego zbyt silnie z narzuconą większą całością np. pojedyncza lokacja, czy grupa oponentów.

Tak więc:
- łatwo włączyć do rozgrywki
- rozmiar pracy jest narzucony
- narzucona jest rola na sesji, więc łatwo ze sobą porównywać

Z drugiej strony: wydaje mi się, że dobre teksty/scenariusze działają niezależnie od edycji, pod którą są pisane.

Szczegóły mogą łatwo przesądzić - dostępność danego czaru, rola danego potwora itd. Konwertować się da, ale czyż nie można poprowadzić przygód do WH na mechanice DnD?

Szczerze mówiąc sądzę, że zdecydowana większość DeDekowców w Polsce zna 3ed, a pozostałe edycje (w porównaniu do 3ed) nieliczni (chyba 4ed najwięcej osób, ale czy ona aby nie odbiega od 3ed najmocniej?), więc i prace do nich będą mniej użyteczne, ale też będzie problem ze skompletowaniem jury mającym doświadczenie w prowadzeniu w nich (a jeśli każdą pracę ocenią tylko niektórzy, będzie to niemiarodajne).
Ostatnio zmieniony pt sty 11, 2013 1:09 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Konkurs dla D&D

pt sty 11, 2013 2:45 pm

Dużo ludzi gra w retroklony (np prawie moja drużyna gdybym miał czas w czwartkowe wieczory) i sporo ludzi (np ja i moja aktualna drużyna) uczestniczy w testach D&D Next który jest całkiem obiecujący.
 
Awatar użytkownika
Tyldodymomen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: śr lut 22, 2012 11:39 pm

Re: Konkurs dla D&D

pt sty 11, 2013 2:54 pm

Myślę że ważniejsze od edycji jest sposób oceniania- nie należy liczyć na masowy udział ludzi z zewnątrz, zatem istnieje niebezpieczeństwo że ewentualna "kapituła" pochłonie 2/3 potencjalnych twórców- nie mówiąc już o tym że zapewne, wzorem Quentina, okazałoby się że jakaś połowa od lat grywa k6 sesji rocznie, z czego 90% na konwentach w indie jednostrzały. Anonimowa ocena nawzajem to warunek sine qua non sprawiedliwości werdyktu.
Dwa- Kamulec ma rację, edycje powinny być zbliżone- ad&d i 4e to linie niemal nieznane na polskim rynku. 3x to gwarancja znalezienia wspólnego mianownika, przy czym usunąłbym edycję 3.0 ze spisu- sposób konstruowania przygód i wyzwań jest nieporównywalny z 3,5 i pathfinderem- szczególnie ten ostatni wyeliminował wiele lamerskich trików( np kolczasty łańcuch w PF nie ma już reacha, a od 3,5 walka nie jest wyścigiem po "przyśpieszenie" ), nagminnie używanych przez- i przeciw graczom.
Trzy- jeśli konkurs miałby być cykliczny, fajnie by było prócz mechaniki osadzać go w kolejnych dedekowych settingach- FR, P-Scape, Dark Sun, Ebberon etc.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Konkurs dla D&D

pt sty 11, 2013 3:07 pm

przy czym usunąłbym edycję 3.0 ze spisu- sposób konstruowania przygód i wyzwań jest nieporównywalny z 3,5 i pathfinderem- szczególnie ten ostatni wyeliminował wiele lamerskich trików( np kolczasty łańcuch w PF nie ma już reacha, a od 3,5 walka nie jest wyścigiem po "przyśpieszenie" ), nagminnie używanych przez- i przeciw graczom.

Ok, nie lubisz 3.0, jak dla mnie nie jest niczym dobrym Pathfinder. To jednak nie powód, aby je wywalać z listy możliwych gier. To tylko różne warianty 3ed.

Trzy- jeśli konkurs miałby być cykliczny, fajnie by było prócz mechaniki osadzać go w kolejnych dedekowych settingach- FR, P-Scape, Dark Sun, Ebberon etc.

Sądzę, że większość gra w ZK, na drugim miejscu są światy autorskie, a reszta daleko w tyle. Po co zawężać?

Anonimowa ocena nawzajem to warunek sine qua non sprawiedliwości werdyktu.

Osoby mające chęć pisać nie są tożsame z osobami chcącymi oceniać, czy znającymi bardzo dobrze system. Jak ktoś chce brać udział w konkursie, to się do kapituły nie pcha. Moim zdaniem ważne tylko, by kapituła była podana wraz z ogłoszeniem konkursu - dzięki temu każdy uczestnik może sam ocenić, czy wierzy w jej kompetencje.
Ostatnio zmieniony pt sty 11, 2013 3:08 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Tyldodymomen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: śr lut 22, 2012 11:39 pm

Konkurs dla D&D

pt sty 11, 2013 4:03 pm

1. Jeśli oceniamy pomysły związane z walką i wyzwaniami, 3.0 różni się mocno od 3,5 i pathfindera. Ale okej- mogę na to przystać, pod warunkiem że regulamin będzie zabraniał wrzucania hałsruli.Idee fixe jest praca, którą można z miejsca wrzucić do swojej domowej gry , a nie złożony PDF dla znajomych.
2. Pierwsza edycja mogłaby być osadzona luźno w ZK, ale historia uczy że prace do innych światów w dziale d&d są znacznie lepsze.
3. Mam wrażenie że nie czytasz do końca- krąg potencjalnych uczestników to "redakcja" d&d i k6 osób z poltera. Jeśli oceniający nie tworzy, to automatycznie zawężą krąg potencjalnych prac . Znając życie "kapitułą " będą ludzie z dnd.polter.pl którzy grają i/lub prowadzą sporadycznie a to prosta droga do kryterium "czytelnika" rodem z Quentina. Pod warunkiem , że będzie z czego wybierać.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Konkurs dla D&D

pt sty 11, 2013 5:47 pm

1. Zgadzam się, że istniejących zasad wybranej edycji nie należy raczej modyfikować na potrzeby konkursu. Sądzę, że na plus warto też punktować uniwersalność mechaniczną pracy.
2. Jestem zdania, że lepiej dać wolną rękę, jednocześnie punktując dodatkowo możliwość zastosowania w dowolnym typowym świecie DnD (czy to pisząc coś uniwersalnego, czy dodając adnotację, jak przerobić).
3. Rozumiałem, jednak pozostaje przy swojej opinii.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Konkurs dla D&D

pt sty 11, 2013 5:50 pm

Możliwość zastosowania w dowolnym świecie to nie zaleta, to wada. Wykorzystanie fabularnego potencjału świata - jego historii, geografii, frakcji, smaczków - to zaleta.

Przygodę ze złym magiem łatwo wymyślić. Przygodę która przy okazji postaci złego maga wykorzystuje elementy kultury Thay - trudniej.
Ostatnio zmieniony pt sty 11, 2013 5:52 pm przez Albiorix, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Konkurs dla D&D

pt sty 11, 2013 6:22 pm

Ja nie mówię o przygodzie, lecz o wyzwaniu.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Konkurs dla D&D

pt sty 11, 2013 6:27 pm

Pojedyncze wyzwanie zwykle rzeczywiście będzie uniwersalne bo w jednym wyzwaniu nie przedstawimy osobowości i tła NPCa czy nie wykorzystamy historii lokacji.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

Konkurs dla D&D

sob sty 12, 2013 2:23 am

W razie gdyby były co do tego jakiekolwiek wątpliwości, w redakcji uważnie śledzimy dyskusję w temacie :). Zastanawiamy się nad szczegółami. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany pomocą przy organizacji konkursu wykraczającą poza luźne uwagi, proszę o prywatną wiadomość.
 
Awatar użytkownika
etcposzukiwacz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: pn wrz 03, 2012 12:17 pm

Re: Konkurs dla D&D

wt mar 12, 2013 6:09 pm

Co tam w wiadomej sprawie słychać?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości