Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
Gedeon

Mity i legendy a fantasy

wt sty 17, 2012 10:42 pm

"Mity i legendy jako tworzywo literatury fantasy.Omów sposoby i formy ich wykorzystania odwołując się do wybranych przykładów".

Jeżeli chodzi o sposoby, to można podawać różne przykłady:
- wykorzystywanie mitycznych istot (i tu będzie pasować w zasadzie większość książek fantasy. Np. Tolkien wykorzystuje bestiariusz celtycki i germański, Lewis - ten od Narnii - głównie grecko-rzymski)
- pastisz, tworzenie alternatywnych wersji znanych legend/mitów, czasem nawet parodia. Sapkowski tu może być dobrym przykładem - opowiadania z ,,Ostatniego życzenia" bazują na tym motywie. (np. opowiadanie o diabole to odwoływania do postaci diabła-czarta z ludowych podań, takiego, którego da się przechytrzyć zmyślnym sposobem, opowiadanie ze strzygą też jest wzorowane na jakiejś legendzie, jest też alternatywna wersja ,,Królewny śnieżki" czy ,,Pięknej i Bestii" - choć to raczej baśnie, nie legendy). Jest np. powieść Gardnera ,,Grendel" która opisuje legendę o Beowulfie z punktu widzenia tytułowego potwora.
- konstruowanie świata na podobieństwo mitologii (bez wykorzystywania istniejących postaci czy fabuł) - w niektórych utworach autorzy wymyślają cały panteon własnych bogów, którzy mają swoje koligacje, toczą wojny, płodzą herosów itd jak w prawdziwych mitologiach.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Mity i legendy a fantasy

śr sty 18, 2012 2:57 pm

Najlepiej sięgnij najpierw do teorii literatury, tam znajdziesz podbudowę teoretyczną i przykłady z literatury do wykorzystania. A potem dopiero wybierzesz sobie literaturę podmiotu.
 
kondziu124
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: wt sty 17, 2012 8:15 pm

Re: Mity i legendy a fantasy

śr sty 18, 2012 5:56 pm

earl pisze:
Najlepiej sięgnij najpierw do teorii literatury, tam znajdziesz podbudowę teoretyczną i przykłady z literatury do wykorzystania. A potem dopiero wybierzesz sobie literaturę podmiotu.


Niezbyt rozumiem,być może z przemęczenia lub mojego wrodzonego nieogarnięcia,jeśli mógłbyś jakoś jaśniej to byłbym b. wdzięczny.

Gedeon pisze:
"Mity i legendy jako tworzywo literatury fantasy.Omów sposoby i formy ich wykorzystania odwołując się do wybranych przykładów".

Jeżeli chodzi o sposoby, to można podawać różne przykłady:
- wykorzystywanie mitycznych istot (i tu będzie pasować w zasadzie większość książek fantasy. Np. Tolkien wykorzystuje bestiariusz celtycki i germański, Lewis - ten od Narnii - głównie grecko-rzymski)
- pastisz, tworzenie alternatywnych wersji znanych legend/mitów, czasem nawet parodia. Sapkowski tu może być dobrym przykładem - opowiadania z ,,Ostatniego życzenia" bazują na tym motywie. (np. opowiadanie o diabole to odwoływania do postaci diabła-czarta z ludowych podań, takiego, którego da się przechytrzyć zmyślnym sposobem, opowiadanie ze strzygą też jest wzorowane na jakiejś legendzie, jest też alternatywna wersja ,,Królewny śnieżki" czy ,,Pięknej i Bestii" - choć to raczej baśnie, nie legendy). Jest np. powieść Gardnera ,,Grendel" która opisuje legendę o Beowulfie z punktu widzenia tytułowego potwora.
- konstruowanie świata na podobieństwo mitologii (bez wykorzystywania istniejących postaci czy fabuł) - w niektórych utworach autorzy wymyślają cały panteon własnych bogów, którzy mają swoje koligacje, toczą wojny, płodzą herosów itd jak w prawdziwych mitologiach.


No właśnie o sposobach i formach ich wykorzystania miałem i mam największy problem,nie wiem do końca jak to ująć, przedstawić i opisać.Sposoby i formy,czyli po co jest,dlaczego, w jakim celu jak to jest przedstawione w utworze,ile i co jest zmienione ? - Dobrze to rozumiem ?
Odnośnie samego mitu i legendy to wiem,że dobrze by było zacząć oczywiście od jakiegoś opisu co to mit,co to legenda ich podobieństwa i różnice.
Jako pomoc pragnę dorwać "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini","Pierścień Tolkiena","Bestiariusz Tolkienowski" i jakoś żadnych innych równie pomocnych książek się niestety nie doszukałem.
Jakoś się gubię w tym wszystkim,brak jakichkolwiek zamysłów w mojej pustej głowie,coś jest,tych "cośów" jest sporo,ale nic konkretnego jak do tej pory mi nie zaświtało.
 
Gedeon

Mity i legendy a fantasy

śr sty 18, 2012 7:56 pm

No właśnie o sposobach i formach ich wykorzystania miałem i mam największy problem,nie wiem do końca jak to ująć, przedstawić i opisać.Sposoby i formy,czyli po co jest,dlaczego, w jakim celu jak to jest przedstawione w utworze,ile i co jest zmienione ? - Dobrze to rozumiem ?

No tak.

Tu masz artykuł, być może się przydadzą:
http://www.fantasy.dmkhost.net/artykuly ... hp?nr=2339

Poza tym, jeżeli chodzi o wykorzystanie parodystyczne, pastiszowe, to polecam tez książki Neila Gaimana, np. ,,Amerykańscy bogowie" czy naszego Jakuba Ćwieka z ,,Bogiem marnotrawnym".
 
kondziu124
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: wt sty 17, 2012 8:15 pm

Re: Mity i legendy a fantasy

śr sty 18, 2012 9:50 pm

Gedeon pisze:
No tak.

Tu masz artykuł, być może się przydadzą:
http://www.fantasy.dmkhost.net/artykuly ... hp?nr=2339


Dzięki bardzo za ten artykuł,niezwłocznie wszystko przeczytam i przestudiuję.
Odnośnie tego pastiszu,parodiowania to na pewne przyda mi się coś więcej i dzięki za te informacje,ale głównie właśnie chcę polegać na Sapkowskim w tej kwestii,który jak już wcześniej było powiedziane może być dobrym przykładem.
Jak tylko przestudiuję artykuł to jakieś pytania i wnioski niezwłocznie tu umieszczę.

A w międzyczasie orientuje się ktoś,czy muszę być obkuty z wiedzy o tych autorach ich biografii itd.?
I jeśli np. w bibliografii zawrę konkretne strony z książki,lub przedział stron (od-do) to z wiedzy ogólnie o CAŁEJ książce pytany nie będę ? - upewniam się,bo słyszałem różne opinie.
 
Wojtas93
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pn sty 23, 2012 9:31 pm

Mity i legendy a fantasy

pn sty 23, 2012 10:10 pm

Witam serdecznie,
Jestem nowym użytkownikiem forum i chciałbym zasięgnąć Waszej rady w sprawie prezentacji maturalnej. Mój to temat to "Mity w literaturze fantasy". Myślałem nad wzięciem Tolkiena, Sapkowskiego i "Piramidy" Pratchetta z literatury podmiotu oraz "Rękopis znaleziony..." i "Pierścień Tolkiena" do przedmiotu. Co Wy o tym myślicie i co moglibyście mi doradzić? Z góry dziękuje za odpowiedź
 
Dargo344
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 01, 2012 12:13 pm

Mity i legendy a fantasy

śr lut 01, 2012 12:45 pm

Jako nowy użytkownik forum chiałbym przywitać się ze wszystkimi serdecznie.
Jestem tegorocznym maturzystą i mam pewien problem z moją pracą....
Literatura fantasy jako nawiązanie do mitologi i średniowiecza . Przedstaw zagadnienie na wybranych przykładach.
A mianowicie nie bardzo wiem jak się do tego zabrać?
Przeglądając ten wątek natrafiłem na wzmiankę o Edycie Rudolf i jej pracy Bohater mityczny w literaturze fantasy ale nie bardzo wiem gdzie szukać tej pozycji a wójek gooogle nie chce współpracować. :help:
 
Gedeon

Mity i legendy a fantasy

śr lut 01, 2012 1:47 pm

Dla mnie w pełni zrozumiałe jest, że ktoś nie używa słynnej opcji ,,Szukaj" - ale żeby zadać pytanie w jakimś temacie i nie zauważyć, że kilka postów wyżej, ktoś już to pytanie zadał? Powyżej masz kilka przykładów.
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Mity i legendy a fantasy

śr lut 01, 2012 4:01 pm

Gedeon pisze:
Dla mnie w pełni zrozumiałe jest, że ktoś nie używa słynnej opcji ,,Szukaj" - ale żeby zadać pytanie w jakimś temacie i nie zauważyć, że kilka postów wyżej, ktoś już to pytanie zadał? Powyżej masz kilka przykładów.

Ja winię reformę edukacji :P
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Mity i legendy a fantasy

czw lut 02, 2012 7:50 am

Koledzy, dla mnie dziwne jest, że ktoś wybiera temat a nie ma o tym zielonego pojęcia. I to już kilkanaście osób ujawniło się z tym na Polterze.
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Mity i legendy a fantasy

czw lut 02, 2012 9:10 am

Bo się wychowali na "Ściąga.pl" i podobnych. Teraz szukają tego samego.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Mity i legendy a fantasy

czw lut 02, 2012 9:59 am

Za moich czasów nie przygotowywało się tematów. O co w tym właściwie chodzi? To temat żeby rozmawiać o tym z komisją czy żeby coś napisać? Polski jest obowiązkowy dla wszystkich?
Ostatnio zmieniony czw lut 02, 2012 10:00 am przez Albiorix, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Mity i legendy a fantasy

czw lut 02, 2012 10:59 am

Polski jest dalej obowiązkowy.
Trzeba przygotować jakaś "prezentację" i zaprezentować komisji. dostaje isę ileś punktów za to.

Szczegółów nie znam, zdawałem starą maturę.
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Mity i legendy a fantasy

czw lut 02, 2012 2:16 pm

@Albiorix
To może ja wyjaśnię, bo miałem już "przyjemność" nową maturę zdawać:) Maturzysta wybiera sobie temat egzaminu ustnego z języka polskiego (listy są tworzone przez każdą szkołę poprzez połączenie części listy z poprzedniego roku z tematami zaproponowanymi przez uczniów odpowiednio wcześniej). Jakiś czas przed maturą oddaje bibliografię i kosnpekt. Sama prezentacja trwa 15 minut i jest wygłaszana przed trzyosobową komisją. Po jej zakończeniu dostajesz 2 pytania - najczęściej jedno dotyczy wprost prezentacji, a drugie jest z nią luźniej związane, może też dotyczyć samej bibliografii.

Tak, ustny polski jest obowiązkowy.
 
Dargo344
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 01, 2012 12:13 pm

Mity i legendy a fantasy

czw lut 02, 2012 6:13 pm

Słusznie też wydaje mi się że winna jest reforma edukacji.
Nie chodzi o to że nie mam pojęcia w danym temacie a raczej staram się jakoś ominąć Wiedźmina i mit arturiański . I liczyłem na pomoc kogoś bardziej doświadczonego bo jak mniemam na tym opiera się idea takich stron przychodzi laik i pyta starszego kolege :D
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Mity i legendy a fantasy

czw lut 02, 2012 7:35 pm

Ja tam się cieszę, że zdawałem zwyczajną starą maturę.
 
Gedeon

Mity i legendy a fantasy

czw lut 02, 2012 9:22 pm

Słusznie też wydaje mi się że winna jest reforma edukacji.
Nie chodzi o to że nie mam pojęcia w danym temacie a raczej staram się jakoś ominąć Wiedźmina i mit arturiański . I liczyłem na pomoc kogoś bardziej doświadczonego bo jak mniemam na tym opiera się idea takich stron przychodzi laik i pyta starszego kolege


Mi nie chodzi o to, że pytasz. Tylko o to, że to pytanie było zadane parę postów wyżej. I była na nie odpowiedź.
Jeżeli chodzi o sposoby, to można podawać różne przykłady:
- wykorzystywanie mitycznych istot (i tu będzie pasować w zasadzie większość książek fantasy. Np. Tolkien wykorzystuje bestiariusz celtycki i germański, Lewis - ten od Narnii - głównie grecko-rzymski)
- pastisz, tworzenie alternatywnych wersji znanych legend/mitów, czasem nawet parodia. Sapkowski tu może być dobrym przykładem - opowiadania z ,,Ostatniego życzenia" bazują na tym motywie. (np. opowiadanie o diabole to odwoływania do postaci diabła-czarta z ludowych podań, takiego, którego da się przechytrzyć zmyślnym sposobem, opowiadanie ze strzygą też jest wzorowane na jakiejś legendzie, jest też alternatywna wersja ,,Królewny śnieżki" czy ,,Pięknej i Bestii" - choć to raczej baśnie, nie legendy). Jest np. powieść Gardnera ,,Grendel" która opisuje legendę o Beowulfie z punktu widzenia tytułowego potwora.
- konstruowanie świata na podobieństwo mitologii (bez wykorzystywania istniejących postaci czy fabuł) - w niektórych utworach autorzy wymyślają cały panteon własnych bogów, którzy mają swoje koligacje, toczą wojny, płodzą herosów itd jak w prawdziwych mitologiach.


Dużo nawiązań do mitologii jest np. u Ćwieka ,,Bóg Urojony", czy Gaimana ,,Amerykańscy bogowie".

Jeżeli chodzi o nawiązanie do średniowiecza - tu pasuje ogromna większość fantasy (zresztą, właśnie warto nadmienić, że fantasy jest jednym wielki nawiązaniem do średniowiecza, że z reguły państwa fantasy są w jakimś stopniu wzorowane na średniowieczu, tak samo technologia i kultura - chyba dobrym przykładem byłby cykl Martina ,,Pieśń Lodu i Ognia" - z tego co kojarzę, to jest faktycznie średniowieczny świat łącznie z całym kultem siły i szowinizmem, bez upiększeń).
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Mity i legendy a fantasy

pt lut 03, 2012 11:22 am

Poza tym część fantasy dzieje się w średniowieczu, starożytności i renesansie, na tle wydarzeń historycznych, do których doczepione są elementy magiczne czy nadnaturalne.
 
Gedeon

Mity i legendy a fantasy

pt lut 03, 2012 2:19 pm

Ech, teraz to kolega Dargo dyskutuje w dwóch tematach.
Słuszna uwaga, Earlu.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Mity i legendy a fantasy

pt lut 03, 2012 4:27 pm

W zasadzie, Gedeonie, to ten temat powinien być tylko i wyłącznie w dziale książkowym a nie w offtopicu, bo dotyczy, jakby na to nie patrzeć, literatury.
 
Ewnam
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw lut 16, 2012 9:51 pm

Mity i legendy a fantasy

czw lut 16, 2012 10:00 pm

Witam, jestem nowym forumowiczem. Podobnie jak inni prosze o pomoc z przygotowaniem prezentacji. Zdecydowalem sie na temat "Mity i legendy różnych kultur jako tworzywo powieści fantasy. Omów temat na dowolnych przykładach literatury fantasy." Oto moja bibliografia:
Literatura podmiotu:
1. Steven Erikson, „Ogrody Księżyca”, wydawnictwo MAG, Warszawa, 2000
2. Steven Erikson, „Bramy Domu Umarłych”, wydawnictwo MAG, Warszawa, 2001
3. Steven Erikson, „Wspomnienie lodu: Cień przeszłości” wydawnictwo MAG, Warszawa, 2002
4. Steven Erikson, „Wspomnienie lodu: Jasnowidz” wydawnictwo MAG, Warszawa, 2002
Literatura przedmiotu:

1. Andrzej Sapkowsik „Rękopis znaleziony w smoczej jaskini, wydawnictwo SuperNOWA, Warszawa, 2011

Postanowilem sie skupic na jednym autorze. Tutaj wlasnie rodzi sie moj problem. O ile w przypadku Sapkowskiego, Tolkiena itp... jest wiele roznych ciekawych opracowan, artykulow, o tyle na temat Malazanskiej Ksiegi Poleglych (cykl Eriksona) nie moge nic znalezc... Macie moze jakies dodatkowe propozycje do literatury przedmiotu poza "Rekopisem..." ?
 
MaciekM
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pn lut 27, 2012 9:49 pm

Re: Mity i legendy a fantasy

pn lut 27, 2012 9:59 pm

Witam, potrzebuję pomocy przy prezentacji. Wybrałem temat "Mity i legendy jako tworzywo literatury fantasy", do literatury przedmiotu wziąłem trylogię Tolkiena, "Piramidy" Pratchetta i "Leśny Dom" Marion Zimmer Bradley. Co do pierwszych dwóch, to jakoś sobie poradzę, ale z 3 mam problem. Wziąłem ją dla różnorodności, ale nie wiem co mam z niej wybrać. Może ktoś czytał i podpowie mi nawiązania do mitologii celtyckiej jakie występują w tej książce?
 
Cervantez
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 2:22 pm

Mity i legendy a fantasy

ndz mar 04, 2012 2:41 pm

Witam, ja takze wybralem taki temat, z taka teza:
"Odbiorcami dzieł fantasy mogą być nie tylko dzieci, ale również dorośli, ponieważ zawarte są w nich uniwersalne prawdy życiowe."
Potrzebuje do planu ramowego jakiegos punktu dotyczacego Silmarillionu i filmu Percy Jackson:Zlodziej pioruna.
Czy ktos moglby mi pomoc?
W filmie Luke oszukuje gl. bohatera=nie warto bezgranicznie ufac komus, kogo slabo znamy, a kto nam pomaga (pozornie) bezinteresowanie, bo mozna sie na tym oszukac. Nalezy zachowac pewien dystans.
A do Silmarillionu, co moglbym dodac?
 
TheFAFAL
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 12:50 pm

Re: Mity i legendy a fantasy

pn mar 12, 2012 2:27 pm

ceuri pisze:
Do literatury podmiotu może Ci się jeszcze przydać książka Elżbiety Żukowskiej Mitologie Andrzeja Sapkowskiego (na allegro znajdziesz) Chyba w sam raz do Twojego tematu :)

Punkt i Piwo dla ciebie! Książka okazała się strzałem w dzięsiątke za co stokrotnie dziekuję ; )
Swoją drogą polecam, mitologie są ciekawsze niż wielu myśli, sam się o tym przekonałem :)
Pytanie o 2 rzeczy:
1.Polecana Książka o Legendach? (Szczególnie z uwzględnieniem twórczości Sapkowskiego ale to przy okazji ;))
2. Teze do "Mity i Legendy w twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Omów przykłady na minumum 2 utworach autora."
Mam kilka pomysłów ale jako że mam przedstawić do niedzieli teza+plan ramowy przygotowałem sobie kilka własnych przykładów. Ale jeśli ktoś też wpadnie na jakiś dobry pomysł to może mnie zainspiruje do zmian/popraw ; )

Pozdrawiam Faf
 
krmatx
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: sob mar 24, 2012 5:56 pm

Re: Mity i legendy a fantasy

sob mar 24, 2012 6:50 pm

Witam mój temat to: Mity i legendy jako tworzywo literatury fantasy. Mam w związku z tym pytanie: Czy na wstępie wystarczy definicja po kolei mitu, legendy i fantasy po 3 zdania na każdą ? np. " Słowo "Mit" pochodzi od greckiego słowa mythos, czyli opowiadanie, legenda, podanie. Jest to opowieść o otaczającym ludzkość świecie, opisująca historię bogów, legendarnych bohaterów oraz historię stworzenia świata i człowieka. Próbowała ona wyjaśnić odwieczne zagadnienia dotyczące życia i śmierci, dobra i zła, jak również istnienie zjawisk przyrody (np. pory roku, piorunów). " Jak sądzicie czy to jest wystarczająca definicja ? Jeszcze mam pytanie o podsumowanie wypowiedzi. Czy takie podsumowanie wystarczy: "Podsumowując bohaterowie, stworzenia, przedmioty, magia oraz wydarzenia w książkach z gatunku fantasy opierają się na licznych mitach oraz legendach germańskich, celtyckich, słowiańskich, greckich, nordyckich i wielu innych. " ?
Będę bardzo wdzięczny za każdą opinie.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Mity i legendy a fantasy

ndz kwie 01, 2012 2:37 am

Jeżeli się nie stresujesz, wygłosisz spokojnie przemówienie na podstawie wiedzy o tym, co chcesz powiedzieć. Jeżeli się stresujesz, w razie zapomnienia kawałka tekstu jesteś na straconej pozycji. Pisanie lub uczenie się na pamięć tekstu to droga donikąd.

1. Przeczytaj to, co dajesz w bibliografii.
2. Rozważ, do czego masz materiał w bibliografii.
3. Wypisz sobie, jakie są rzeczy warte zawarcia w prezentacji
4. Przeanalizuj raz jeszcze, które rzeczy są podparte literaturą przedmiotu.
5. Na podstawie materiału sporządzonego w punkcie 3. ustal wnioski
6. Ustal kolejność o czym będziesz mówił
7. Przeprowadź prezentację z kartą w ręku, na bieżąco doszlifowując co i jak powiedzieć (mi to zajęło 1,5 godziny)
8. Jak starczy Ci czasu (zwróć uwagę, że najprawdopodobniej wyniki z innych matur będą ważniejsze), to próbuj do skutku z kartką i bez.
9. Przed wyjściem powiedz sobie prezentację (może być do kogoś).
10. Zalicz.

Definicje stosuj szkolne, takie spełniają zawsze klucz, unikaj jednak sytuacji, gdy coś skracasz. Staraj się mówić na temat, lekko go tylko rozszerzając (w kluczach bywają dziwne rzeczy). W Twoim przypadku nie ma uzasadnienia tłumaczenie pochodzenia słowa "mit" (Twój temat nie brzmi "Czym są mity?"). Twoje wyliczanie, o czym traktują mity, jest zbyt chaotyczne z jednej strony, a niepełne z drugiej. Najlepiej zajrzyj do notatek z polskiego/podręcznika/książki mądrej inaczej i wypisz sobie rodzaje mitów.

Możesz gadać bzdury, o ile znajdują się w programie nauczania (ja np. mówiłem o bohaterach Iliady jako o rycerzach antycznych).

Podsumowanie może być dowolnie idiotyczne, ważne byś miał wstęp, rozwinięcie i zakończenie i związek między nimi. Jedno zdanie sprawi złe wrażenie i może nie zostać zaliczone, lepiej daj choć ze trzy (lub dwa długie, ważne by słuchacze zauważyli je jako wydzieloną część, a nie wrzucone na siłę zdanie). Najlepiej tak je skonstruuj, by nie było problemu, jeżeli coś zapomnisz powiedzieć w rozwinięciu. Ponieważ jednak poloniści to ludzie, rozsądnie jest spróbować w rozwinięciu zawrzeć jakieś spostrzeżenie, byle nie było zbyt wydumane. Bardziej interesujące jest "jak", a nie "czy" mity są wykorzystywane i to na tym polecam oprzeć prezentację.

Unikaj określenia "wielu innych", jeżeli nie potrafisz podać przynajmniej dwóch przykładów. Możesz zostać o to zapytany po prezentacji.

Pamiętaj, że Twoja prezentacja powinna w możliwie dużym stopniu opierać się na literaturze przedmiotu podanej w Bibliografii.
Ostatnio zmieniony czw mar 14, 2013 1:32 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 6 razy.
Powód:
 
MaciekM
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pn lut 27, 2012 9:49 pm

Re: Mity i legendy a fantasy

wt kwie 10, 2012 8:06 pm

Przeglądam mitologie starożytnego Egiptu i nie mogę w piramidach Pratchetta znaleźć żadnych przykładów. Ktoś może się zna i coś podpowie? Chociaż jakieś hasło.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 15, 2012 8:18 pm przez MaciekM, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Araya
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: śr mar 13, 2013 2:20 pm

Re: Mity i legendy a fantasy

śr mar 13, 2013 2:29 pm

Witajcie :) Teraz czas na mnie - w tym roku mam maturę :) Mój temat to` Mity i legendy jako źródło inspiracji w literaturze fantasy. Zanalizuj wybrane utwory tego gatunku.` Na literaturę podmiotu wybrałam Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia Sapowskiego, Nekromerona Urgimowa, Władcę Pierścieni Tolkiena i Eragona Paoliniego. Myślicie że to wystarczy? Zastanawiałam się jeszcze nad Opowieściami z Narnii ( np. postaci centaurów czy minotaurów ) Nie mam czasu na przeczytanie reszty sagi o Wiedźminie i to chyba błąd wielki był bo egzaminatorka która będzie w mojej komisu straaaaasznie uwielbia Sapkowskiego.. Co sądzicie? Jeśli chodzi o literaturę przedmiotu to mam przykłady, które wziął mój kolega w zeszłym roku - Mitologia Słowian Gierysztora , Mitologia Celtów Gąssowskiego, Mitologia Parandowskiego, Rękopis znaleziony w smoczej jaskini Sapkowskiego, Mitologia skandynawska w epoce wikingów Słupieckiego i Degradacja mitu w literaturze fantasy Trocha. Nie jest trochę za dużo tej literatury przedmiotu? nie chcę się zaplątać w trakcie prezentacji :)
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Mity i legendy a fantasy

czw mar 14, 2013 1:40 pm

Musisz mieć o czym mówić - jeśli masz, to literatury podmiotu jest dość. To, co mówisz, powinno mieć możliwie silne podparcie w literaturze przedmiotu - jeśli ma, to literatury podmiotu jest dość. Każdą pozycję w bibliografii musisz wykorzystać.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Mity i legendy a fantasy

ndz mar 17, 2013 5:48 pm

Weż sobie "Smokobójcę" Pacyńskiego lub "Ani słowa prawdy" Piekary - tam sporo jest odniesien do różnych mitów i legend.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości