Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Tequila Slammer
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 584
Rejestracja: śr cze 22, 2011 10:27 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

czw mar 28, 2013 11:53 am

Otóż właśnie nie zaprzeczam samemu sobie ;) Nie napisałem, że Feniks nie może tego tak interpretować. Starałem się jedynie wytłumaczyć błąd w jego rozumowaniu odnośnie tego, iż twierdzi on, że dokonuje jakichśtam zmian w zasadach czego nie robię ;) Napisałem nawet, że jego wersja jest dobra ;) Chciałem również uwidocznić, że jego argumenty o tym, "iż piszę o swoich przeróbkach" są wyssane z palca a także, że w zależności od sposobu interpretacji zasad większość wypowiedzi można potraktować jako "łamiące zasady i wizję twórców gry", można nawet odnaleźć zasady, które to potwierdzą, gdyż w 400 stronicach zawsze znajdziemy jakieś sprzeczności ;)
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

powod do zostania Zabojcą Trolli

czw mar 28, 2013 1:48 pm

Czyli, żebym dobrze zrozumiał podręcznik według ciebie pozwala MG dowolnie interpretować to co w nim zawarte ale ja interpretuję to źle?

Ależ oczywiście, że piszesz o swoich przeróbkach bo mówisz, że u ciebie nie ma profesji wstępnej na Zabójce Trolli a w podręczniku jest jak najbardziej. To samo w sobie jest przeróbką.

Zasady w większości przypadków nie podlegają interpretacji tylko należy je czytać tak jak stoją "rzuć k100 żeby trafić" nie daje żadnej luki na interpretację gracz ma rzucić k100, i albo trafia albo nie. Tak samo tutaj, gracz musi wykonywać profesję gladiatora, żeby zostać zabójcą Trolli lu płaci za przejście na tą profesję 2 razy tyle PD, nie ma luki na interpretację. Gracz musi otrzymać zgodę MG ale to normalna klauzura przy każdej profesji na zostanie sługą czy szczurołapem też musi otrzymać zgodę MG więc nie sugeruje to jakiejś inności Zabójcy Trolli.

Innymi słowy domyślna droga na zostanie zabójcą Trolli to bycie gladiatorem, droga mniej popularna istnieje jak przy każdej innej profesji. Oznacza to, że większość zabójców trolli jakich spotka się w Starym Świecie będzie wykonywać tą profesję właśnie z drogi pierwszej. Tak samo jak większość żołnierzy będzie wcześniej biczownikami, łowcami, mytnikami, posłańcami lub strażnikami. A spotkanie żołnierza, który wcześniej był żakiem czy uczniem czarodzieja będzie rzadkością.
 
Awatar użytkownika
Tequila Slammer
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 584
Rejestracja: śr cze 22, 2011 10:27 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

czw mar 28, 2013 3:06 pm

Nigdzie nie napisałem, że podręcznik pozwala dowolnie interpretować to co jest w nim zawarte. Napisałem, iż są miejsca w podręczniku, które nie opisują pewnych rzeczy w sposób wystarczająco dokładny, szczegółowy itp itd. Zostaje tam więc miejsce na interpretację MG.

I nie piszę również, że źle interpretujesz, tylko, że wg mnie źle to interpretujesz i nie przekonują mnie Twoje wyliczenia. Co do przeróbek to sam już napisałem, iż jest to, że nie ma wstępnej profesji na Zabójcę Troli jest moją przeróbką JEDYNĄ JAKĄ NAPISAŁEM. Cała reszta nie podpada pod kategorię przeróbek. I oczywiście, że uzyskanie zgody na zmianę profesji od MG jest normalną klauzulą, ale nigdzie też nie jest napisane na jakiej podstawie MG taką zgodę wydaję, zatem jest to pole do własnej interpretacji czyż nie? Oczywiście nie tylko w tym przypadku ale w kazdym przypadku zmiany profesji, ale tutaj odnosimy się do konkretnego przykładu zatem nadmieniłem ową klauzulę na przykładzie, do którego się odnosimy. Inność zabójcy Troli sugeruje opis profesji. I zasady w wielu miejscach pozostawiają pole do własnej interpretacji (akurat w kostkologii nie).

Oczywiście można tak postanowić jak teraz napisałeś Gladiator -> Zabójca. Jednak moim zdaniem jest to całkowite odłączenie mechaniki od fabuły. Gdyż zgadzamy się chyba co do tego, iż krasnolud aby wejść na Zabójcę Troli musi wcześniej zhańbić swój honor itp itd. Trudno wymagać aby taki krasnolud był gladiatorem ;). Idzie mi o to, że Krasnoludzcy Zabójcy, których się spotka będą zabójcami, którzy splamili kiedyś swój honor (lub też tak sądzili), a zanim to się stało pełnili rozmaite funkcje w krasnoludzkim społeczeństwie, a prawdopodobnie gladiatorów było wśród nich niewielu ;) Wystarczy spojrzeć na opis profesji... który to jednoznacznie stwierdza kim jest zabójca. Patrzenie wyłącznie na stronę mechaniczną (droga rozwoju) z pominięciem fabuły (opisu profesji) prowadzi według mnie do właśnie takich wniosków i wyliczeń jak Twoje. Zastanów się jak wielu krasnoludzkich gladiatorów (nieważne czy z zawodu czy z przypadku (zostali jeńcami czy jakoś inaczej wstąpili na arenę), mogło zostać zabójcami i jak mało sensowne jest twierdzenie, że większość krasnoludzkich zabójców była gladiatorami w odniesieniu do opisu profesji Zabójcy Troli. Szczególnie, że aby zostać zabójcami musieliby przeżyć na arenie, splamić swój honor (sam fakt pojmania ich tutaj wystarczy), wyrwać się z niewoli lub też jako zawodowy (lecz wolny) wojownik splamić honor i wstąpić na ścieżkę Zabójcy. Pewnie kilku się znajdzie ;) ale z całą pewnością nie będzie to większość.

Zresztą to tylko moje zdanie, nie jest moim celem się z Tobą kłócić Feniksie (i mam nadzieje, że tak tego nie odczytujesz), próbuję tylko wyłożyć swoje argumenty, które potwierdzają moją rację ;) Gdybyśmy dyskutowali o większości innych profesji (a może i o wszystkich innych) to bez zająknięcia zgodziłbym się z Tobą. Ale tutaj wole swoją teorię nawet jeśli zostanie uznana za niezgodną z zasadami/podręcznikiem itp itd.

PS: W czasach burzy chaosu spotkanie żołnierza, który był żakiem, chłopem czy kimkolwiek innym akurat nie będzie rzadkością ;) bo pewnie brano pod broń kogo się da, a wielu wstępowało do armii z innych powodów;) ---> Nie mogłem się powstrzymać przed napisaniem tego :P

W każdym razie wszystko już odnośnie tematu napisałem i więcej nie będę go zaśmiecał. Rozumiem Twój punkt widzenia Feniksie, nawet go akceptuje ale nie podoba mi się on, on i wszystko.
Ostatnio zmieniony czw mar 28, 2013 3:09 pm przez Tequila Slammer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

Re: powod do zostania Zabojcą Trolli

czw mar 28, 2013 3:34 pm

Krasnolud nie musi być gladiatorem, żeby zostać zabójcą trolli. To jest profesja podstawowa, więc krasnolud mógł być wcześniej dosłownie kimkolwiek, byle nie elfem/niziołem/etc. ;)
 
Awatar użytkownika
Drengi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 119
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 2:23 pm

Re: powod do zostania Zabojcą Trolli

czw mar 28, 2013 3:41 pm

Według mnie z mechanicznego, jak i fabularnego punktu widzenia poprzedzenie ZT, gladiatorem ma sens. Krasnolud który zhańbił swój honor i może go odkupić tylko przez śmierć w walce, nie staje się od razu małym rudym rzeźnikiem z tatuażami zamiast zbroi. Hańba krasnoluda nie oznacza, że automatycznie stanie się zabójcą i nie możemy zakładać, że pierwsze co musi zrobić, to pójść tłuc trolle. Do zostanie ZT potrzeba czasu i przede wszystkim pokonania wcześniej trolla. Według mnie krasnolud spróbował by najpierw znaleźć śmierć w uczciwej walce np. na arenie, czy to z rąk innego gladiatora, czy jakiejś bestii. Widząc że jego skaza na honorze nie pozwala znaleźć śmierci w walce, coraz bardziej upodobniałby się do zabójcy, aż któregoś pięknego dnia czy to na arenie, czy gdziekolwiek indziej stoczyłby zwycięską walkę z trollem. Uświadamiając sobie równocześnie, że jego hańba jest tak ogromna, że jedyną szansą odkupienia swojego honoru jest droga zabójcy
 
Azaghal Dagorath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: ndz sty 20, 2013 8:22 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

czw mar 28, 2013 4:24 pm

Tak przy okazji rozmawiania o poprzedzeniu profesji zabójcy gladiatorem, to jest to dobry i logiczny pomysł. Jako jeszcze nie wtajemniczony gracz wówczas, grałem właśnie taką postacią. Nie wiedziałem wiele o zabójcach i z tej postaci się wiele dowiedziałem. Mój MG był starszy i jak przyszliśmy do niego na sesję powiedział nam żebyśmy w pełni rozwinęli pierwsze profesje. Ja wybrałem gladiatora. Zaczęliśmy sobie grać ( oczywiście mg wymyślił nam historię). Mi powiedział ze zostałem pojmany po wojnie i trafiłem gdzieś poza Góry Krańca Świata. Tam uczestniczyłem w powstaniu gladiatorów i właśnie po latach wracałem do domu. Jak doszedłem do mojej twierdzy, spotkałem dawnego kumpla. ( to już na sesji się działo) No i on mi mówi że jak nas orkowie zaatakowali, ja się poddałem i wzięto mnie do niewoli. Powiedział że powinienem stać się zabójcą. Mg wytłumaczy mi co i jak a ja się zgodziłem.
Taki przykład jak coś takiego sensownie rozwiązać :P
 
Awatar użytkownika
styrbjorn1983
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:06 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

czw mar 28, 2013 5:39 pm

panowie, fajnie, ze wam to pasuje ale jak ktos by tam wpisal zamiast gladiator straznik wiezienny albo oprych to byscie tlumaczyli dlaczego z fabularnego punktu widzania ma to sens, bo skoro krasnolud jest oprychem to napada na ludzi a jak napada to chanbi honor i w koncu ktos go zlapie i wtedy wszyscy sie dowiedza i zchanbil swoj honor i bedzie musial zostac zabojca. Nie ma co tego tlumaczyc, prawie do wszystkiego co by tam wpisali da sie cos dorobic a wasza zabawa w 'wymysl dlaczego ma to sens'...nie ma sensu. Nauczony doswiadczeniem zaraz sie okaze, ze kogos obrazilem, potem gacoperz pojawi sie znikad i na samym koncu jakis mod wlepi mi otrzezenie bez sensu wiec pragne tylko napisac, ze jezeli przestane pisac w tym watku to znaczy ze dostalem bana.
 
Awatar użytkownika
Tequila Slammer
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 584
Rejestracja: śr cze 22, 2011 10:27 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

czw mar 28, 2013 6:00 pm

Do zostania Zabójcą Troli trzeba złożyć przysięgę zabójców. Obojętne gdzie. Od tego momentu jest się Zabójcą Troli. Nie potrzeba żadnego czasu aby się zabójcą stać. W momencie złożenia przysięgi krasnolud staje się zabójcą (i mechanicznie powinien jak najszybciej na taką profesję przejść). Ponadto nigdzie w opisie profesji Zabójcy Troli nie jest napisane, że musi on zabić Trola.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

czw mar 28, 2013 6:16 pm

Co więcej, zwykle nie zabija trolla, większość przeciętnych zabójców trolli umiera na pierwszym napotkanym trollu - bo trolle są dużo większe od krasnoludów.

Fajnym motywem byłby zabójca z tłem romantycznym. Krasnoludzkie kobiety są nieliczne, chronione prawem, obyczają i grubym murem domu ojca a potem męża. Co jednak jeśli dziwnym zbiegiem okoliczności młody krasnolud i młoda krasnoludka będą mieli sposobność i chęć? Krasnoludka zhańbiona nieślubnym dzieckiem może zostać wygnana do ludzi lub odcięta od świata na całe lata. Przyłapany kochać idzie umierać na trollach. Gdyby jedak udało mu się zmazać hańbę bohaterską śmiercią a wieści dotarłyby tam gdzie trzeba - jego kochanka mogłaby mieć szansę na nowe życie jako ponownie akceptowana w krasnoludzkiej społeczności. Znalazłaby pewnie męża a dziecko zostałoby wychowane.

To o tyle fajny motyw że graczowi łatwiej się wczuć w poszukiwanie bohaterskiej śmierci - i to możliwie szybko - ale nie głupio i bezsensownie. Bo wtedy historia kończy się "dobrze". Jest o co walczyć :)
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 3:09 am

Tequila Slammer, Czyli jak ty to widzisz. Krasnolud kowal, zhańbił się więc goli głowę idzie do lasu zabić trolla? Zabójca Trolli ma zginąć w walce nie popełnić samobójstwo. A tym właśnie było y dla zwykłego zjadacza chleba w pierwszym dniu swojej hańby iść na trolle. Moim zdaniem dobrze pisali Azaghal Dagorath i Drengi, taki zwykły kowal, co się zhańbi nie idzie do lasu na trolle tylko właśnie arena wydaje się logiczna, tam walczy z lwami, tygrysami i innymi gladiatorami. Gdzie ma spore szanse zginąć ale nie popełnia samobójstwa. Zauważ, że zabójca trolli też idzie na trolle, a nie porywa się od razu na smoki i demony, a przecież łatwiej mu zginąć w walce ze smokami. Ma to o tyle sens, że pokutą za zbrodnie ma być walka z wytworami chaosu aż do śmiercie, a nie rzucenie się na pewną śmierć.

styrbjorn1983 ja jednak wierzę, że ludzie wydający podręczniki do RPGie od 30 lat i zajmujący się wcześniej bitewniakiem, gdzie mechanika gra kluczową rolę nie zrobili mechaniki od czapy tylko pomyśleli nad tym i ustalili co ma największy sens. Dla nich miało, że krasnolud przez polowaniem na trolle bije się na arenie dla chwały.

I tak zdaję sobie sprawę, że profesję zabójcy trolli może wykonywać każdy, to dalej domyślnie powinien wykonywać ją gladiator. Tak samo jak profesję żołnierza może wykonywać każdy, rzadko kiedy zobaczymy tam skrybę czy ucznia czarodzieja, choć teoretycznie mogą nie jest to ich domyśla ścieżka rozwoju.

Chciałbym tylko dodać, że zmiana profesji na dowolną inną profesję jest na stronie 30 i znajduje się w tabelce Opcjonalna zmiana profesji, słowo opcjonalna zmiana chyba samo w sobie sugeruje, że nie jest to domyślny standard zmiany profesji. Innymi słowy grając na domyślnych zasadach, bez zasad opcjonalnych krasnolud nie może się stać zabójcą trolli w żaden inny sposób jak wcześniej wykonując profesję gladiatora.

Dalej opis zabójcy trolli sam w sobie sugeruje, że krasnolud nie zostaje nim od razu po wygnaniu.

Krasnoludy, które zostały wygnane lub okryły się hańbą, porzucają swój klan by szukać śmierci. Polują na najstraszniejsze potwory aby chwalebną śmiercią w walce zmazać popełnione zbrodnie. Większość szybko osiąga swój cel, jednak ci którym udało się przeżyć dołączają do niezwykłego bractwa zabójców troli


"Ci którym udało się przeżyć" jest tutaj kluczowe, bo oznacza to, że nie każdy wygnany krasnolud jest na dzień dobry zabójcą trolli, na to miano trzeba sobie zasłużyć, trzeba iść zmierzyć się ze strasznymi bestiami i przeżyć i dopiero wtedy można zgolić głowę i iść na trolle. Tym samym wizja gladiatora walczącego na arenie z lwami czy pojmanymi gdzieś zwierzoludźmi wydaje mi się jak najbardziej sensowna.
 
Azaghal Dagorath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: ndz sty 20, 2013 8:22 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 7:44 am

Rzeczywiście Feniks przedstawił całą sytuacje na tyle jasno że chyba nikt nie ma wątpliwości. Tylko w takim bądź razie co z takimi krasnoludami co przeszli na zabójcę za 200 PD ?

Chodzi mi o fabularne tego przedstawienie, wydaje mi się tutaj mało sensowne żeby krasnolud szedł dalej na arenę już na zabójcy trolli. Uzasadniałbym ten fakt, że krasnolud nawet jeśli się zhańbił, to dotąd zasłużył sobie na szacunek i nie musi już walczyć na arenie, tylko od razu iść szukać trolli.

Tequila Slammer pisze:
Ponadto nigdzie w opisie profesji Zabójcy Troli nie jest napisane, że musi on zabić Trola.


Ale zastanów się, co to za zabójca TROLLI, co trolla nie zabił. Zawód i nazwa zobowiązuje.
 
Awatar użytkownika
styrbjorn1983
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:06 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 7:52 am

Ja nie zamierzam z tym dyskutowac
Naprawde zaimponowales mi tak dokladnie trzymajac sie zasad. Ciekawi mnie czy grasz w system ktory pisalem i tez sie tak dokladnie trzymasz zasad...pare wymyslilismy nawaleni a pare dla jaj, nie ma tez nieparzystych modyfikatorow bo moj kumpel nie lubil nieparzystych liczb - "sa wstetne"
A teraz pytanie: skoro zmiana profesji na inna jest opcjonalna a ty jestes hardcore i nie grasz na opcjonalne zasady to co zrobisz jako mg gdy krasnolud ktory jest mieszczaninem zgwalci krasnoludke kradnac przy tym sakiewke i tracac brode (dla mnie rozgarnietych: nie pisze doslownie tylko chodzi mi o wyjatkowo haniebny czyn) na jaka profesje gracz przejdzie skoro w jego schemacie wyjsciowym nie ma zabojcy trolli (bo nie jest gladiatorem)

edit: i jeszcze jedna sprawa dla scislosci, przekonanie o tym, ze trolla trzeba zabic aby zostac zabojca jest bledne, podejzewam ze wziela sie stad, ze zabojcom olbrzymow/demonow mozesz zostac jak wlasnie takiego zabijesz
Ostatnio zmieniony pt mar 29, 2013 7:54 am przez styrbjorn1983, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Azaghal Dagorath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: ndz sty 20, 2013 8:22 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 9:13 am

styrbjorn1983 pisze:
Ciekawi mnie czy grasz w system ktory pisalem i tez sie tak dokladnie trzymasz zasad...pare wymyslilismy nawaleni a pare dla jaj, nie ma tez nieparzystych modyfikatorow bo moj kumpel nie lubil nieparzystych liczb - "sa wstetne"


Tutaj widzę, też jest co podziwiać. Nie ma to jak "nawalić się" i dyskutować, nie ważne na jaki temat i tak wyjdzie na to samo. A szczególnie obmyślając system. To że ty tak zrobiłeś, to nie znaczy że tak zrobili twórcy młotka.Pomimo błędów. Gratuluję sposobu podejścia do tematu.

styrbjorn1983 pisze:
A teraz pytanie: skoro zmiana profesji na inna jest opcjonalna a ty jestes hardcore i nie grasz na opcjonalne zasady to co zrobisz jako mg gdy krasnolud ktory jest mieszczaninem zgwalci krasnoludke kradnac przy tym sakiewke i tracac brode


Nikt tu nie mówił o tym, że nie można grać na opcjonalnych zasadach, tylko to że jest to RZADSZE. Radzę czytać ze zrozumieniem, po raz kolejny. Do dyskusji jest to wymagane. Jeżeli nie rozumiesz wyjaśnię to prościej.
Normalną ścieżką rozwoju będzie gladiator, bo po pierwsze takie są zasady, po drugie jest to logiczne. Ale jeżeli krasnolud nie ma tej profesji w wyjściowych, wtedy przechodzi się za 200 PD na zabójcę. Można tak, ale jest to równie rzadkie jak wspomniani tutaj uczniowie czarodziei ganiający z halabardą na plerach w armii.
Ostatnio zmieniony pt mar 29, 2013 9:15 am przez Azaghal Dagorath, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Tequila Slammer
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 584
Rejestracja: śr cze 22, 2011 10:27 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 10:25 am

Ok Feniksie patrząc z Twojego punktu widzenia właściwie trudno mi teraz się do czegokolwiek przyczepić. Opisałeś to logicznie. Co nie znaczy, że mi się to podoba, i że kiedykolwiek będę w ten sposób traktował Zabójcę Troli. Ale jak dla mnie udowodniłeś swoją rację.

Co do mojej wizji to tak, dokładnie tak sobie wyobrażam Zabójcę Troli. Hańbi się, składa przysięgę i rusza w dzicz szukać śmierci. Trole nie rosną jak grzyby po lasach i nie tak łatwo jakiegoś znaleźć. Taki Zabójca (początkujący) może przeżyć ileś przygód i starć z mniej niebezpiecznymi stworami dodatkowo podnosząc swoje kwalifikacje. Co więcej Zabójcą nie musiał zostać kowal ale np już zahartowany w walkach wojownik. To nie jest tak, że Zabójca musi zabić Trola aby zostać zabójcą (wg mnie oczywiście). Ma szukać śmierci w walce z niebezpiecznymi stworami. Sam fakt, iż poszukuje śmierci w walce z Trolem (czy innym niebezpiecznym stworem) czyni go w moich oczach Zabójcą Troli.
I kompletnie nie obchodzi mnie jak bardzo niezgodne z zasadami może być moje podejście do tej kwestii ;) Taki Zabójca znacznie bardziej mi się podoba niż jakiś gladiator ;) Ale to już indywidualna kwestia.
 
Awatar użytkownika
styrbjorn1983
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:06 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 10:40 am

Azaghal Dagorath, moje zainteresowanie twoim zdaniem na temat etyki tworzenia systemow rpg jest wprost proporcjonalne do nadchodzacej odpowiedzi na twoj post, szykuj sie:

-aha


tymczasem przypomne, ze odbiegamy od tematu, chodzilo o POWODY, posiadanie profesji gladiator to dla mnie nie powod. Wlasciwie wydaje mi sie, ze temat wyczerpany, poznalem wasze zdanie i refleksje, wszystkim ktorzy wniesli cos merytorycznego do dyskusji dziekuje za poswiecony czas, napewno mieliscie mase ciekawych rzeczy do robienia a jednak zdecydowaliscie poswiecic swoj cenny czas i pomoc koledze z braci rpgowej
 
Azaghal Dagorath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: ndz sty 20, 2013 8:22 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 10:44 am

Tequila Slammer pisze:
I kompletnie nie obchodzi mnie jak bardzo niezgodne z zasadami może być moje podejście do tej kwestii ;) Taki Zabójca znacznie bardziej mi się podoba niż jakiś gladiator ;) Ale to już indywidualna kwestia.


Tak naprawdę, to ja tak też nigdy o zabójcach nie myślałem :) trzeba będzie temat przemyśleć, bo dotąd zawsze patrzyłem na temat tak jak ty Tequila Slammerze. Widzę że tematem dyskusji też jest to czy zabójca musi zabić trolla, żeby się nim stać. Przedstawię to tak jak dotąd na to patrzyłem ( co nie znaczy że dobrze :P )

Wcześniej graliśmy z kumplami tak, jak nakazują zasady, a właściwie jak myśmy je rozumieli. Jako, że w II ed. z naszej drużyny ja byłem najbardziej rozgarnięty ( miałem podręczniki, często do nich zaglądałem) to ja służyłem jako wyrocznia. Umyśliliśmy że prędzej czy później przydałoby się, żeby ten nasz ZT tego trolla zabił. Co nie znaczy, że jeszcze przed rozpoczęciem profesji. Teraz kiedy wróciłem do Warhammera po dwóch latach na pewne sprawy patrzę trochę inaczej ( może i dojrzalej :P ) Z tym że teraz nie ja służę za wyrocznię ba w wielu sprawach się myliłem, tylko MG. Z tym że jest do zupełnie inna drużyna, z dawnej zostałem tylko ja.

Także wracając do tematu, uważam, że zabójca mimo wszystko powinien kiedyś się z tym trollem zmierzyć. To jest logiczne, że nie będzie gromił tylko trolli. Równie dobrze może to być banda zwierzoludzi, byle by mogło się to zakończyć chwalebną śmiercią w walce ;)

styrbjorn1983 pisze:
Azaghal Dagorath, moje zainteresowanie twoim zdaniem na temat etyki tworzenia systemow rpg jest wprost proporcjonalne do nadchodzacej odpowiedzi na twoj post, szykuj sie:

-aha


Nie będę się odnosił, widzę że szanowny styrbjorn1983 wie i tak lepiej, bo stworzył system rpg, pozwolę sobie zacytować : czasem " nawalony", albo " dla jaj" i ma kilkanaście lat doświadczenia w graniu.
Ostatnio zmieniony pt mar 29, 2013 12:14 pm przez Azaghal Dagorath, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
styrbjorn1983
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:06 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 10:54 am

Azaghal Dagorath pisze:
Nie będę się odnosił, widzę że szanowny styrbjorn1983 wie i tak lepiej, bo stworzył system rpg, pozwolę sobie zacytować : czasem " nawalony", albo " dla jaj" i ma kilkanaście lat doświadczenia w graniu.

dokladnie!
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

Re: powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 11:07 am

A jaki to system? Bo z kilku rzuconych wskazówek (choćby o modyfikatorach), nie mogę odgadnąć. Z ciekawości pytam.
 
Awatar użytkownika
Tequila Slammer
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 584
Rejestracja: śr cze 22, 2011 10:27 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 11:33 am

Tak oczywiście. Wg mnie również Zabójca docelowo musi zmierzyć się z Trolem. To powiedzmy jego cel, szuka śmierci łazi po lasach i innych podziemiach w poszukiwaniu trola (co nie znaczy, że znajdzie go za pierwszym drzewem albo zakrętem korytarza;). Zabójca szuka śmierci (w tym wypadku z ręki Trola). Jak zabije Trola to będzie szukał czegoś większego (tak jak sugerują kolejne nazwy profesji). Jednak Zabójca Troli, który już zabił Trola może oczywiście szukać kolejnych. Może jednak rozczarowany "marnością" przeciwnika pójść na olbrzymy/giganty (czy co tam jest dalej).

Ja to rozumiem tak:
Zabójca staje się zabójcą Troli w chwili złożenia przysięgi i wstąpienia na ścieżkę, w której poszukuje śmierci. Szuka Trola. I oczywiście jakiś czas pewnie potrwa zanim go znajdzie. W międzyczasie może zdobywać doświadczenie w walkach itp itd. Jak już znajdzie Trola i go zabije to obiera kolejny cel (giganta), zaczyna go szukać i może przejść na kolejny etap profesji. Zawsze jednak pozostają dwa cele:
1) Odszukać śmierć w walce
2) Znaleźć i zmierzyć się w walce z celem (czyli stworkiem do zabicia w konkretnej profesji).
 
Azaghal Dagorath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: ndz sty 20, 2013 8:22 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 12:18 pm

Tequila Slammer pisze:
W międzyczasie może zdobywać doświadczenie w walkach itp itd. Jak już znajdzie Trola i go zabije to obiera kolejny cel (giganta), zaczyna go szukać i może przejść na kolejny etap profesji. Zawsze jednak pozostają dwa cele:
1) Odszukać śmierć w walce
2) Znaleźć i zmierzyć się w walce z celem (czyli stworkiem do zabicia w konkretnej profesji).


Podobnie ja to widziałem do tej pory. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że Feniks przedstawił swoją wizję bardzo logicznie i trzeba temat przemyśleć i podejść do niego także z tej strony. Możliwe, że wypowiedź Feniksa zmieni moje patrzenie na Zabójców za co mu dziękuję ;) Trzeba pewnie będzie jakoś zmienić, chociaż trochę do nich podejście i wprowadzić poprawki w prowadzeniu tych postaci u mnie.
Ostatnio zmieniony pt mar 29, 2013 12:22 pm przez Azaghal Dagorath, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Tequila Slammer
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 584
Rejestracja: śr cze 22, 2011 10:27 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 1:01 pm

Nadmienię, iż według zasad Zabójca Troli nie musi zabić Trola aby zostać Zabójcą Troli. W opisach pozostałych profesji Zabójców jest wyraźnie zaznaczone, iż muszą oni zabić konkretnego przeciwnika aby na nową profesję przejść.

Zgadzam się, że Feniks przedstawił swoją wizję w sposób logiczny i zapewne zgodny z zasadami. Wciąż jednak interpretuję Zabójcę tak jak to opisywałem. Pamiętajmy, że dana profesja opisuje ogół osób ją wykonujących a poprzez rozwinięcia widać, że zarówno początkujących jak i zaprawionych w bojach weteranów.
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 1:58 pm

Oczywiście że każdy poprowadzi jak zechce, u mnie gracze zazwyczaj mają sporą swobodę i awansują często zazwyczaj korzystam z zasad opcjonalnych. Jednak w moim świecie 90% zabòjców Troli jakich spotkają będzie miało albo gladiatora jako poprzednią profesję lub brak poprzedniej profesji. Spotkanie zabòjcy trolli z poprzednią profesją np skryby ma być szokiem i zaskoczeniem a nie normą. Sprawia to że gracze czują że zasady obowiązują każdego tak samo a nie że MG tworzy przeciwnikòw jak mu się podoba.
 
Awatar użytkownika
styrbjorn1983
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:06 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 2:46 pm

w dodatku do pierwszej ed. jest stajenna, ktora ma ducha opiekunczego mimo, ze nie jest druidem
- tworcy systemu zlamali zasady ktore stworzyli sami...
 
Awatar użytkownika
Sayonara
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: czw lip 24, 2003 5:17 pm

Re: powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 7:30 pm

Z kolei w Karak Azgal z II edycji jest krasnoludzka kapłanka ciskająca czarami, mimo iż według zasad krasnoludy nie czarują (nie licząc tych związanych z Chaosem). Takich kwiatków w Warhamerze znajdziemy więcej. I teraz pytanie - gdzie napisano jedyną i niepodważalną prawdę?

Pozdrawiam

Sayonara
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 8:33 pm

Nie ma żadnego mechanicznego powodu, dla którego krasnoludy nie mogą korzystać z magii kapłańskiej. Wręcz wydaje mi się to normalne, że jakiś swoich kapłanów mają. Zauważ, że jedynie przy profesji ucznia czarodzieja jest napisane, że "krasnoludy i niziołki nie mogą wykonywać tej profesji".

Z opisu profesji kapłana w Career compedium:

Their Gods gift them with the ability to channel small amounts of divine energy, to
aid in their works.


Zaś krasnoludy i niziołki nie mogą jedynie manipulować wiatrami magii.

Dalej w tej samem książce, str 238 w nowej wersji karier początkowych krasnolud może zostać akolitą przy rzucie k1000 między 246 a 260 tym samym łatwo policzyć, że około 2 na stu krasnoludów jest akolitami, co zapewne wiąże się z tym, że potem idą na kapłana.

styrbjorn1983, w jakim dodatku dokładnie to znajdę i się ustosunkuję, tak w ciemno nie umiem odpowiedzieć, to prawie jak z twoim sławetnym RPGiem, bez konkretów nikt nie jest w stanie się ustosunkować, do ogólników.

I jeszcze raz ponownie powtarzam, ja nie mówię, że zasad nie wolno łamać pod żadnym pozorem, bo nikt nikomu nie zabroni, tylko, że jak się je łamie to ma to być nie więcej niż 5-10% przypadków. Gdyby każda stajenna miała ducha opiekuńczego, a każdy krasnoludzki zabójca Trolli miał klasę skryby i uczonego, to gracze nie mieliby żadnego punktu zaczepienia do tego co jest normą w świecie, a co nie jest. Do tego zapewne zaczeliby podejżewać MG o oszukiwanie.

"Jak to zabójca trolli potrafi czytać?! Po prostu nie pasowało ci, że chcieliśmy to wykorzystać"

"Jak to karczmarz wcześniej był fechmistrzem? Po prostu nie przewidziałeś, że będziemy go chcieli pobić"

itp.

Ja na pewno nie chciałbym grać u MG, który tworzy każdą postać według widzimisię, bo czułbym, że moja postać nic o świecie nie wie, a w razie jak nie pójdzie upatrzonym torem, to MG stworzy na nią bata z powietrza "bo tak"
 
Awatar użytkownika
tezaurus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: pn lis 09, 2009 4:01 pm

Re: powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 9:28 pm

styrbjorn1983 pisze:
do tej arcydlugiej wiadomosci dodam jeszcze jedno, tak sie sklada ze sam jestem wspoltworca jednego z polskich systemow rpg, pewnie kazdy z o nim slyszal, moze paru ma na polce


Toś mnie zaintrygował. Chodzi o Furię?
 
Awatar użytkownika
dzemeuksis
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 157
Rejestracja: pt sty 25, 2008 6:37 pm

Re: powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 9:31 pm

Obstawiam raczej "Zły cień", albo "Chrakternika" ze stylu wypowiedzi sądząc. ;)
 
Awatar użytkownika
tezaurus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: pn lis 09, 2009 4:01 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

pt mar 29, 2013 10:01 pm

Rocznik 83 to za młody na Zły Cień i za stary na Charakternika. Już prędzej bym obstawiał, że to jakaś akcja zgrywusów z goplaja.
 
Awatar użytkownika
styrbjorn1983
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:06 pm

powod do zostania Zabojcą Trolli

sob mar 30, 2013 12:45 am

co to gopjej? tak na serio to pewnie graliscie w system ktory stworzylem a skoro wypowiadacie sie tutaj to na 100% gracie w system ktory tlumaczylem (i dodalem cos od siebie bo nikt tego nie kontroluje) a;e napisalem to nie po to zeby sie chwalic tylko zeby podac przyklad 'sensownosci zasad' wiec moi drodzy detektywi odpuscie sobie.
dyskusja jest o innych sprawach
azag chyba w tymi z kartami gracza 100 sztuk w brazie i planami karczmy "graf manfred", stosunkuj sie, to napewno bedzie bardzo wazne i madre co napiszesz, na 100% zmienisz cale moje postrzeganie wh...


jak juz pisalem temat jest o czyms innym a wy walicie offtop, prawda jest taka, ze nic nie zrobiliscie i to nie wasza wina, wiem, ze sie staracie, pewnie teraz bym pisal jakies brednie jak wy ale mialem szczescie, ze jak ja cos robilem to nie bylo forow na ktorych kazdy leszcz mogl napisac swoje wypociny i myslec ze to wazne, dawno temu albo robiles systemy albo w nie grales, teraz kazdy ma namiastke wlasnego wkladu bo mu sie wydaje ze ktos czyta jego wypociny.
Jak juz pisalem skonczcie offtopowac, uruchomcie glowy i piszcie na TEMAT
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

powod do zostania Zabojcą Trolli

sob mar 30, 2013 7:25 am

Zabawne bo widzisz ja pomagałem w tworzeniu zasad uproszczonego starcia do Neuroshimy, brałem aktywny udział w tworzeniu Monastyru 2.0 i wiem, że chciałbyś byśmy bili ci pokłony bo stworzyłeś system ale nie robi to na nikim żadnego wrażenia, tym bardziej że nie raczysz nikomu powiedzieć co to za system.
Twoje argumenty są w stylu: Ja jeździłem samochodem po pijaku więc każdy tak robi.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości